Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Зварювання поліпропілену. Частина 2 – Поліфузне розтрубне зварювання

І. Ядловський

У попередній статті «Зварювання поліпропілену» було розглянуто основні типи зварювання поліпропіленових трубопроводів, а також ми звернули увагу на вибір обладнання та помилки, котрих можуть припускатися деякі майстри, як початківці так і доволі досвідчені. Сьогодні поговоримо про найпоширеніший вид з’єднання поліпропіленових труб малих діаметрів – так зване поліфузне розтрубне зварювання

Зварювання поліпропілену: підготовка до роботи

1) Ретельно вивчіть проект майбутньої системи. Проконтролюйте відповідність типу трубопроводів, прочитайте Інструкцію з монтажу Wavin Ekoplastik.
2) Вдягніть одяг з цупкої несинтетичної тканини, такий, що буде закривати руки та ноги. На долоні одягніть захисні рукавички в яких вам буде зручно працювати.
3) У зимовий час перевірте, що температура повітря у приміщенні, де будуть проводитися зварювальні роботи, є не нижча за +5°С. Не рекомендується збільшувати час нагріву зварюваних деталей та температуру зварювання через холод у приміщенні.
4) Підготуйте інструменти, як на малюнку, та перевірте їх справність.

Зображення інструменти для зварювання труб з поліпропілену

5) На холодний зварювальний апарат встановіть та надійно закріпіть штатним кріпленням одну або кілька зварювальних насадок, відповідних діаметрів.
6) Встановіть зварювальний апарат на рівну, стійку поверхню, чи закріпіть його струбциною з комплекту, виставте на регуляторі температуру 260°С, та увімкніть його в електричну мережу.

Зображення зварювальний апарат для поліпропіленових труб

7) Дочекайтеся поки індикатор зварювального апарату сповістить, що прилад готовий до роботи. (Докладніше в інструкції до вашого зварювального апарата).

Зображення термометр для перевірки роботи зварювального апарату

8) Переконайтеся, що зварювальні насадки чисті, без слідів пластику від попередніх робіт. Якщо побачили забруднення - на гарячу обережно протріть насадки сухою, м’якою, не ворсистою тканиною з натуральних матеріалів (льняною чи бавовняною). Не забувайте, що працювати треба у захисних рукавичках.

Зварювання поліпропілену: початок робіт

1) Візьміть відрізок труби потрібного типу та діаметру й переконавшись, що він не має пошкоджень відміряйте необхідну довжину труби, зробивши на ній позначку маркером. Під час розмічання слід враховувати також глибину вставки труби у розтруби фітингів. Цю глибину для кожного діаметру труби можна дізнатися з таблиці зварювання Wavin Ekoplastik (нижче).

Рекомендація: У холодний період року, беручи новий 4-хметровий відрізок труби рекомендується відрізати від країв шматочки довжиною 10-15 см та не використовувати їх в роботі.

Зображення труба з поліпропілену

2) Переконавшись у правильності вимірювань відріжте попередньо розмічений відрізок труби під прямим кутом.

Зображення як правильно відрізати трубу з поліпропілену

3) Якщо підготовлений відрізок труби та / або фітинга має видимі забруднення їх слід усунути та знежирити деталі, протерши їх паперовою чи тканинною серветкою, змоченою в ізопропіловому спирті або, за його відсутності, у 96% медичному спирті. Заборонено очищувати чи знежирювати пластикові деталі розчинниками (бензин, ацетон, розчинники 646, 647, тощо).

Рекомендація: Якщо труба та / або фітинг не мають видимих забруднень, знежирювати їх не обов’язково. Достатньо безпосередньо перед зварюванням протерти їх чистою сухою серветкою, що не лишає ворсинок.

4) З країв підготовленого до зварювання відрізка труби поставте мітки, для контролю глибини вставки труби в насадку зварювального апарата. Відстані для кожного діаметру можна взяти або з таблиці зварювання Wavin Ekoplastik, або скориставшись спеціальним шаблоном Wavin Ekoplastik, поставивши мітку навпроти відповідної позначки діаметру на шаблоні.

Зображення використання шаблона для труб з поліпропілену

Якщо ви працюєте з трубою, що армована алюмінієм, наприклад Ekoplastik Stabi Plus, міток з країв такої труби робити не треба. Під час обов’язкового зачищання труби Ekoplastik Stabi Plus зачисний пристрій автоматично зніме з неї фаску на правильну глибину.

Зображення зачистка армованої труби з поліпропілену

Зварювання поліпропілену: процес поліфузного зварювання

1) Візьміть до рук деталі, та тримайте їх на одній осі з насадкою зварювального апарата.

Зображення нагрівання труби при зварюванні поліпропілену

2) Одночасно, не провертаючи по вісі, одягніть трубу й фітинг на насадку зварювального апарата. Фітинг повністю - до опору, а трубу до нанесеної на ній мітки, чи краю попередньо зрізаної фаски. Після того як труба й фітинг будуть повністю уведені в насадку, починайте відлік часу згідно з таблицею зварювання Wavin Ekoplastik.

Зображення час нагрівання поліпропіленової труби на зварювальному апараті

3) Після закінчення відліку одночасно зніміть нагріті деталі та з’єднайте їх так, щоб характерні наплави пластику на обох деталях (так звані грати) доторкнулися один до одного по всьому колові. Зафіксуйте зварювані деталі в руках, не прикладаючи великих зусиль. Важлива саме фіксація деталей, а не сила стискання. Час фіксації має відповідати табличному значенню для конкретного діаметра труби. Після з’єднання деталей не можна прокручувати трубу у фітинзі. Одночасно з фіксацією зварюваних деталей у Вас є декілька секунд на коригування їх співвісності, щоб з’єднання було рівним.

Зображення фіксація труби та фітинга з поліпропілену після зварювання

Самоконтроль - запорука якості

Якщо ви вперше спробували зварювати поліпропіленові труби є сенс перевірити, наскільки якісно вам вдалося це зробити й на що треба звернути увагу для вдосконалення своїх вмінь. Для цього розріжте з’єднані деталі вздовж так, як показано на малюнку.

Зображення перевірка труби та фітинга з поліпропілену після зварювання

І наостанок таблиця зварювання Wavin Ekoplastik. Її не обов’язково вивчати на пам’ять всю, достатньо запам’ятати її значення під час роботи з конкретним діаметром трубопроводу, проте завжди варто її дотримуватися, адже це запорука якісних поліфузних з’єднань поліпропіленових трубопроводів.

Зображення таблиця зварюванні труб Вавін Екопластік

Система Wavin Ekoplastik відома на ринку вже більше 30 років, і має широкий асортимент труб в діаметрах від 16 до 250 мм, а також сполучних деталей до них, що дозволяють вирішити практично будь-яке сучасне завдання з надійного транспортування холодної і гарячої води, автономного та централізованого опалення, систем стисненого повітря і кондиціювання.

Відео. Зварювання труи та фітингу з поліпропілену PP-RCT

Для надійного і довготривалого функціонування інженерних систем вибирайте якісну продукцію Wavin Ekoplastik, з урахуванням її призначення.

Якщо ви маєте питання, будь ласка завжди звертайтеся до представників Wavin Czechia s.r.o в Україні:

Сергій Дяченко
Тел.: +38 (067) 224-08-82, +38 (099) 706-9000.

Ігор Ядловський
Тел.:+38 (050) 231-50-20, +38 (096) 66-33-596.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 2 975


Залишити коментар

Telegram