Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Найпопулярніші запити щодо радіаторів опалення

Г. Черкашин, Н. Графська

Співробітники мережі сантехмаркетів «Інсталятор» зібрали найпопулярніші у 2018 році серед клієнтів запитання, що стосуються радіаторів опалення. Пропонуємо вашій увазі статтю, підготовлену на підставі відповідей на них

Сантехмаркети «Інсталятор» – це, в першу чергу, мережа для сектору В2С (кінцевих споживачів) та для малих і середніх підприємств В2В (інсталяторів) міста Києва. Вони мають можливість не тільки купувати матеріали зі знижками до 30-40% у залежності від товарних груп, а й ще чомусь навчитися або поділитися власним досвідом. Інформація стікається з усіх об’єктів міста, виникають різноманітні питання, які стосуються фільтрувального обладнання, систем опалення, водозабезпечення тощо.

За підсумками 2018 року співробітники торговельної мережі зібрали та проаналізували найбільш популярні питання про радіатори для опалення приміщення. До речі, дослідження засвідчили, що 60-65% покупців застосовують щодо цих опалювальних приладів слово «батарея», з них приблизно 55-60% у контексті «чавунна», а лише 40-45% мають на увазі, що вона «сталева». Можливо, це буде важливим для тих компаній, які ще не ввели до «пошуковиків» ту «батарею».

Топ питань – це «як розрахувати радіатор опалення?», «як підключити?», «як зібрати?» та «як регулювати?». Усі інші (а зібрано більше двохсот різних питань) «крутяться» навколо них. Від «як зробити батарею самому?» до «чи не роз’їдає нітрофарба алюміній?».

Ясно та не викликає дискусій одне – для нашої кліматичної зони тепло в будинку є нагальною потребою. Тож усіх хвилює, як діяти власнику житла, який хоче, щоб було тепліше? Відповідь одна – почніть з того, скільки квадратних метрів вам потрібно обігрівати. Саме «потрібно», а не «хочеться», оскільки «батареї» можна й закрутити – спати у «спальнику». Однак грибки та плісняву ніхто не відміняв. Так що приказка «хіба хочеш – мусиш» – саме про це. А щоб не отримати у підсумку негативний результат, до проектування та монтажу системи опалення слід поставитися з великою відповідальністю.

Але перед цими діями бажано трохи підучити тему, щоб вам не «впарили» не зовсім те, що потрібно. Дійшовши до необхідності купівлі радіатора (сталевого, алюмінієвого чи біметалевого, перш за все, треба запам’ятати, що ви не просто купуєте опалювальний прилад (рис. 1), а сплачуєте гроші за кіловати, які він дає можливість отримати. Тобто дивитися треба не на ціну («о, цей дешевше!»), а на те, у скільки обійдеться один ват (Вт) конкретного радіатора у гривнях. Стосовно цього можна подивитись відео. Можна також взяти калькулятор та поділити кінцеву ціну виробу на заявлені виробником Вт тепловіддачі.

Відео. Сталеві радіатори опалення, як вибрати

Наприклад, радіатор може коштувати 2 866 грн із задекларованою характеристикою 1990 Вт. Його 1 Вт тепла обійдеться у 1,44 грн. Інший – зовні такий самий радіатор – коштує 2122 грн та має тепловіддачу 1515 Вт, тобто 1,4 грн/Вт. І це опалювальні прилади однакового типорозміру (тип 33, 300 × 1000 мм, з боковим підключенням). Начебто за розрахунками виходить «то на то»? Трошки ні. Адже першого радіатора вистачить на 20 м2 житлової площі (за старими радянськими нормами тепловтрати розраховуються, виходячи з приблизно 100 Вт/м2, при висоті приміщення h = 2,7 м), а другого – на 15 м2. Тож, якщо по грошах – вигідніше брати перший радіатор, але на розмір менший. Тоді й вартість одного вата буде нижчою.

Зображення типи сталевих радіаторів опалення

Рис. 1. Основні типи радіаторів

Чому так сталося? Причина – різна густина конвекторної решітки, а відтак різна площа, з якої повітря забирає тепло. При чому, перший радіатор опалення важить понад 28 кг (товщина сталі – 1,2 мм), а другий – 22,3 кг (1,0 мм). Отже різниця – в 6 кг (більше ніж 20% матеріалу). З цього випливає те, що перший радіатор – надійніший, за ті ж гроші.

Резюмуючи, можна зазначити такий алгоритм основних розрахунків:

  1. свої метри квадратні помножте на 100;
  2. підберіть виріб з відповідними Вт тепловіддачі;
  3. поділіть вартість виробу на Вт.

До речі, це не реклама сантехмаркетів «Інсталятор», бо в мережі є на продаж прилади з різними характеристиками. Йдеться про те, що тепловіддача та вага у радіаторів для опалення одного типу може бути дуже відмінною. В цьому ви можете переконатися з наведеної до статті таблиці.

Зображення тепловіддача та вага сталевих радіаторів Таблиця. Порівняння тепловіддачі та ваги сталевих радіаторів одного типорозміру з представлених в Україні*

Втрати тепла

Що ще важливо – це матеріал стін, або те, «скільки тепла виходить на вулицю», якщо по-простому. І тут конче потрібний проектант, який спеціально витратив 5 років на те, щоб знати, як ще більше заощадити коштів та не замерзнути. Все просто: спеціалісти те ж саме, що ви собі «прикинули на око», розіб’ють на кілька етапів, та ваші квадратні метри переведуть у кубічні.

Перший етап – це розрахунок теплових втрат кімнати. Стеля, підлога, кількість вікон, матеріал і товщина стін, наявність міжкімнатних або вхідних дверей – все це джерела тепловтрат. Керуючись будівельними нормами («свіжими», які написані, виходячи з наявності саме нових матеріалів, що були відсутні за радянських часів) та правилами, в яких прописані обсяги необхідного тепла з розрахунку на 1 м3 площі, маємо нижчезазначене:

  • у цегляних будинках з якісними склопакетами – на 34 Вт/м3 (0,034 кВт/м3);
  • у панельних будинках – 41 Вт/м3 (0,041 кВт/м3);
  • у будинках, зведених відповідно до всіх сучасних вимог – 20 Вт/м3 (0,020 кВт/м3).

Для прикладу візьмемо кімнату в стандартному панельному будинку з габаритами 4,2 × 4,5 м та висотою стелі 2,5 м. Об’єм приміщення: 4,2 × 4,5 × 2,5 = 47,25 м3. Далі звернімося до норм та знайдемо чисельне значення, яке відповідає нашому прикладу. У результаті, ми отримуємо кількість тепла, необхідну для обігріву кімнати: 47,25 × 41 = 1937,3 Вт. Існують і такі загальні рекомендації:

  • приміщення має одну зовнішню стіну та вікно, для опалення 10 м2 житлової площі достатньо 1 кВт теплової потужності;
  • кімната має дві зовнішні стіни та одне вікно, то для кожних 10 м2 житлової площі знадобиться 1,2 кВт теплової потужності;
  • кімната має дві зовнішні стіни та два вікна, то для кожних 10 м2 житлової площі знадобиться 1,3 кВт теплової потужності.

Тож, провівши розрахунки, ви можете витратити в подальшому менше коштів на опалення та отримати рекомендації щодо того, як не змерзнути.

Рекомендації щодо монтажу радіатора для опалення

Другий важливий етап полягає безпосередньо у встановленні опалювального приладу. Для того, щоб він повністю як треба функціонував, при монтажі потрібно дотримуватися певних правил. Так, відстань від приладу до стіни не повинна бути меншою за 25 мм. Від підлоги до нижньої межі радіатора – не менше ніж 120 мм і не більше ніж 150 мм. Відстань від верхньої межі опалювального приладу до підвіконня має становити не менше ніж 80 мм (рис. 2).

Зображення правильна установка батареї Рис. 2. «Феншуйне» встановлення радіатора, для вільної конвекції повітря

Якщо з технічних причин зробити такі відступи неможливо, це негативно позначиться на конвекції теплого повітря. Ці параметри затверджені в результаті довгих випробувань і вимірів інженерами-фахівцями. Хоча, можна й гріти підвіконня, бо хто знає, може вам кицька дорожча за здоров’я (рис. 3).

Зображення неправильний монтаж батареї Рис. 3. Неправильне встановлення, «гріємо кицьку»

Підключення радіатора опалення та комплектація

Друге за активністю питання від клієнтів мережі «Інсталятор» стосується підключення радіаторів. Воно може бути нижнє (рис. 4) або бокове (рис. 5). Крім того, підключення залежить від типу системи опалення: вона одно- або двотрубна. Під радіатором (рис. 4) розташовується так званий «бінокль». Він не йде у комплекті. До речі, як правило, разом із радіатором окрім крана Маєвського (для стравлювання повітря) та кріплень більше нічого немає. Хіба що рукавички є в комплекті з деякими опалювальними приладами. Все інше потрібно купувати. Необхідні комплектуючі завжди є в мережі сантехмаркетів «Інсталятор», вони є у продажу за «Програмою лояльності» – їх можна купити дешевше ніж будь-де. Якщо повернутися до монтажу радіаторів, то у квартирах, в разі заміни приладу, скоріш за все, вийде так, як показано на рис. 6.

Відео. Монтаж радіатора опалення у квартирі

Схеми підключення батареї опалення Насправді, в глобальній мережі є маса малюнків та порад щодо проведення інсталяції. Головне, що потрібно запам’ятати:

  1. Рахуйте вартість Вт.
  2. Обов’язково звертайтесь до проектантів (якщо у вас більше роботи, ніж просто заміна радіатора один до одного у квартирі).
  3. Заздалегідь плануйте (якщо індивідуальний будинок), де та як будуть проходити труби та ті «батареї» висіти (восени бачив, як у триповерховій будівлі все залите та оздоблене стосовно штукатурки та підлоги, а бригада штроби під опалення робить).
  4. Вибирайте підвіконня з урахуванням встановлення радіаторів.
  5. Рахуйте кількість кранів, «біноклів» і термоголовок «до» та «після», оскільки вони «кудись діваються».
  6. Грійтесь на здоров’я, та хай у вашій оселі буде затишок за будь-яких обставин.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 19 493


2 коментаря

  • Подскажите, какой лучше выбрать радиатор "большой и теплый" или "маленький и гарячий"

  • Для низкотемпературных систем отопления, где в качестве источника тепла выступает конденсационный котел или тепловой насос лучше "большой и теплый"

5
5
5
Залишити коментар

Telegram