Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Випробування трубопроводів: німецький досвід

О. Єрьомін

Як і в Україні, у Німеччині всі трубопроводи, зокрема, питного водопостачання та систем опалення перед здачею в експлуатацію мають проходити випробування. Про особливості німецького стандарту й піде мова в цій статті. За умови задекларованого нашою країною напряму на наближення до європейських норм, цей матеріал, сподіваємося, буде цікавим для фахівців

Згідно з німецьким стандартом DIN 1988 «Установки питної води», ч. 2, всі трубопроводи перед здачею в експлуатацію підлягають перевірці. Процедура передбачає виконання випробувань під тиском на герметичність і міцність. Причому при тестуванні застосовуються як вода, так і повітря. Визнаною нормою процедури є керівний принцип 6023 Асоціації німецьких інженерів (VDI) з посиланням на брошуру «Випробування установок постачання питної води з використанням стисненого повітря, інертного газу або води».

Перевірка герметичності трубопроводів повітрям

З міркувань безпеки (через властивості стисненого повітря) Німецька асоціація страхування відповідальності роботодавців обмежила тиск при випробуванні трубопроводів господарсько-питного водопостачання стисненим повітрям та інертним газом 3-ма барами, що відповідає вимогам DVGW TRGI (німецьких технічних норм з випробувань газових установок). Отже, під час проведення заходів зі стисненим повітрям або інертним газом повинні бути виконані такі умови:

  • перевірка трубопроводів на герметичність проводяться при тиску 110 мбарів;
  • навантажувальні перевірки проводяться під тиском не більше ніж 3 бари;
  • тестування повинно розбиватися на невеликі фази.

Зображення експлуатації трубопроводів Перед випробуванням на герметичність трубні з'єднання необхідно перевірити візуально. Конструктивні елементи трубопроводу повинні витримувати тиск при випробуваннях або – в іншому випадку – перед проведенням випробувань демонтуватись і замінюватись на секції трубопроводу, що відповідають вимогам. Є також варіант випробування їх окремо.

Перевірка трубопроводів починається після досягнення необхідного тиску з урахуванням часу, який потрібний на стабілізацію температури випробувального середовища і температури довкілля. Герметичність встановлюється шляхом порівняння початкового і кінцевого значень тиску при випробуванні без урахування нормальних коливань температури випробувального середовища і тиску на манометрі.

При цьому точність шкали вимірювального приладу повинна становити не менше ніж 1 мбар (10 мм вод. стовпа.). Для цього можуть використовуватись манометри зі 110 мм U-подібною або п'єзометричною трубкою, які зазвичай використовуються при проведенні випробувань згідно з TRGI.

Тест на міцність

Мета тестування на міцність під тиском полягає у виявленні несправностей, які можуть призвести до руйнування або відкриття швів у трубопроводі при нормальних умовах експлуатації.

Максимальний тиск при проведенні перевірки не має перевищувати наведених значень:

  • максимум 3 бари для трубопроводів з номінальним діаметром до DN 50;
  • максимум 1 бар для трубопроводів з діаметром понад DN 50 (до DN 100).

При ємності трубопроводу до 100 л тривалість випробування після досягнення необхідного тиску має становити не менше ніж 30 хв. Для кожних наступних 100 л тривалість необхідно збільшити на 10 хв.

Під час проведення випробування показники манометра мають залишатися постійними. До початку процедури необхідно дочекатися, доки не встановиться рівновага.

Для виробів, виготовлених з матеріалів, на які впливає лінійне розширення, перед стартом випробування слід дочекатися необхідної сталості температури в трубопроводі. Точність шкали манометра має становити щонайменше 0,1 бара (10 мм вод. стовпа). Точність манометра: ±0,5 бара.

Водні процедури

Для забезпечення гігієнічної чистоти питної води, а також для захисту від корозії і низьких температур, заповнення водою системи питного водопостачання повинно відбуватися лише за короткий час до моменту передбачуваного використання. Виробники наполегливо рекомендують здійснювати це безпосередньо перед першим запуском трубопроводу.

Для отримання правильних результатів випробувань рідиною на герметичність вони мають проводитися в умовах постійної температури. Вода, що використовується, повинна бути гігієнічно чистою. Випробувальне обладнання не повинно негативно впливати на якість води, яка використовується для тестування.

Випробування на герметичність систем питної води відповідно до DIN 1988 має проводитися у три етапи:

  • необхідно заповнити та прокачати трубопровід;
  • слід провести попереднє випробування. Тиск при попередньому випробуванні має на 5 барів перевищувати максимально допустимий робочий тиск. Як правило, попереднє випробування проводять на 15 барів протягом 60 хвилин. Перші тридцять хвилин після заповнення трубопроводу тиск можна компенсовувати кожні десять хвилин. Це також стосується вирівнювання температури. Попереднє випробування починається безпосередньо після цього періоду і триває протягом тридцяти хвилин. У цей період часу допускається падіння тиску не більше ніж на 0,6 бара. Будь-яких витоків у системі не допускається;
  • основне випробування. Проводиться одразу після успішного завершення попереднього тесту. При цьому тиск не знижується. Протягом наступних 2 годин він може впасти максимум на 0,2 бара, без втрати герметичності.

Зображення автоматизація випробовування трубопроводів Випробування на герметичність трубопроводів системи опалення проводиться так само, як і для трубопроводів питної води, але в цьому випадку
максимальний тиск має в 1,3 рази перевищити робочий тиск. Перед введенням в експлуатацію трубопровід опалення необхідно ретельно промити і видалити частинки металу або рідких засобів, що там залишилися. Це унеможливлює ризик пошкодження металевих компонентів системи, наприклад, бойлерів або радіаторів, внаслідок виникнення процесу гальванічної корозії.

Документування

Під час монтажу системи необхідно точно документувати прокладання трубопроводу, включаючи всі резервуари, арматуру, місця зливу і т. ін. Після завершення інсталяції ці документи потрібно перенести в остаточний формат для тривалого зберігання і передачі власнику будівлі. Згідно з DIN 18381 «Загальні технічні умови проведення будівельних робіт» випробування на герметичність підлягають документуванню, а звіт за результатами випробування має передаватися замовнику як необхідне підтвердження якості системи.

Відповідно до німецького законодавства випробування на герметичність вважаються додатковими умовами договору, які підрядник має виконати, навіть, якщо така вимога не прописана в технічному завданні на роботи.

В акті зазначаються відомості про об’єкт будівництва, замовника, підрядну монтажну організацію, а також характеристики трубопроводу: матеріал, тип з’єднання, робочий тиск та ін. Крім того, зазначається температура навколишнього та випробувального середовища, надаються відомості про саме випробувальне середовище (вода, стиснене повітря, азот, вуглекислий газ), а також про те, яким чином випробовувалась система (в цілому або секціями). Далі зазначаються вже параметри тесту – тиск, тривалість, показання вимірювальних приладів. Виводяться остаточні результати, а також відомості про місце та дату проведення випробування. Документ скріплюється підписами замовника та виконавця, печаткою монтажної організації.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 6 488


Залишити коментар

Telegram