Як небезпідставно шуткують, опалювальний сезон в Україні завжди починається несподівано. Заходи щодо підготовки котельні до опалювального сезону слід розпочинати реалізовувати ще влітку, коли ще є час для встановлення або перевірки теплогенеруючого обладнання, мережі, внутрішньобудинкових вузлів розподілу теплоносія та стану будівельних конструкцій будівлі
Опалювальний сезон 2022-2023 обіцяє багато несподіванок та можливих прикростей, тому підготовці до нинішнього сезону із зрозумілих причин варто приділити особливу увагу. Офіційним початком опалювального сезону зазвичай вважають час, коли середньодобова температура повітря протягом п'яти днів опускається нижче +8°С. Тривалість опалювального періоду – 160…180 днів.
Тепло в помешканні – це не просто гарячі батареї, а й неконтрольовані надлишкові теплові втрати: через протяги, несправні вентиляційні системи, переохолоджені стіни, холодні стелі або підлоги й т. і. Все це призводить до збільшення теплової потужності обладнання на споживання, а в результаті – збільшує енергоспоживання та фінансових витрат. Наприклад, холодна стеля через неутеплену покрівлю може збільшити теплове навантаження будівлі/приміщення більше аніж удвічі – холодне повітря опускається зі стелі вниз і, за рахунок його природної циркуляції, інтенсивний теплообмін повітря з холодною стелею створює відчутний тепловий дискомфорт.
Рис. 1. Твердопаливний котел
До початку холодів необхідно забезпечити якісний ремонт приміщення аби не допустити несправності зовнішніх огороджувальних конструкцій: стін, дахів, горищних перекриттів, віконних і дверних заповнень. Це стосується також димарів.
Твердопаливна котельня: починаємо з димаря
Аби сучасні твердопаливні котли з високим ККД функціонували ефективно та безаварійно, необхідно, щоби котельня, системи опалення, вентиляції та димарі були виконані та обладнані відповідно до нормативних документів України, інструкцій та вимог виробника, та перевірені спеціалізованими організаціями.
Рис. 2. Димохід в твердопаливній котельні
Стінки димоходу повинні унеможливлювати інтенсивне охолодження продуктів згоряння. Якщо димар знаходиться зовні будівлі та виготовлений з металевої труби, то така димова труба має бути теплоізольована. Димові канали повинні мати ефективну теплоізоляцію та захист від конденсату на внутрішніх стінках – волога руйнує кладку та у сполученні із димовими газами викликає корозію сталевих газоходів. Рекомендується використовувати металеві корозійностійкі димарі, які швидко прогріваються та висихають.
Висота димоходу для котлів з номінальною тепловою потужністю до 35 кВт має бути не нижчою за 5 м. Канал димоходу повинен бути вертикальним, гладким, рівним, герметичним, без тріщин, див. рис. 2. На горизонтальній ділянці труби димоходу слід обов'язково передбачити можливість його очищення (герметичні ревізійні отвори із ущільненими дверцятами).
Ревізія системи опалення
В обов'язковому порядку належить виконати регламентні роботи на власне системі опалення, оскільки за період «простою» у теплу пору року в ній можуть виникнути несправності, які легко усунути, коли на вулиці ще плюсова температура і можна звернутися до сервісного персоналу систем опалення у житловому секторі. Систему теплопостачання необхідно промити та очистити. Для забезпечення нормальної роботи обладнання необхідно забезпечити мінімальний тиск в системі опалення 0,1 МПа (1 бар). Якщо тиск у водопроводі менше 0,2 МПа, належить встановлювати циркуляційний насос, що забезпечує заповнення системи теплопостачання з водопроводу або з ємності із запасом технічної води.
Заповнення системи теплопостачання повинно здійснюватися через пристрій пом'якшення води. Залежно від концентрації речовин у вихідній воді застосовують Na-катіонітну обробку, обробку полі фосфатами тощо.
Залежно від місцевих умов для підживлення, первинного та аварійного заповнення контурів циркуляції котлів та систем опалення може використовуватись вода, що була приготована сторонніми установками водопідготовки. При цьому в котельні має бути передбачено пристрій для заповнення водою. При закритій системі теплопостачання котельню рекомендується обладнати баком для зберігання води для підживлення в кількості до 5% від об'єму системи опалення, але не менше 0,3 м3.
Якщо при пуску котла тиск в системі починає різко зростати, необхідно перевірити рівень тиску в розширювальному баку (він має бути вищим за статичний тиск у системі опалення в місці установки котла).
Приплив повітря до твердопаливних котлів
Припливну вентиляцію рекомендується обладнати у стіні поруч із котлом. Нею повітря має надходити в обсязі, достатньому для повного згоряння палива в котлі, і одночасно достатньому, щоб унеможливити розрідження повітря в приміщенні котельні. Для згоряння палива в топці котла необхідно ~15 м3/год припливного повітря на 3,3 ÷ 5,5 м3/кг палива. За недостатньої кількості повітря паливо згорятиме не повністю, що призведе до виділення окису вуглецю, надмірного відкладення сажі на теплообміннику, а в результаті – поломки котла.
Рис. 3. Приплив повітря до котлів
В якості джерела тепла все частіше використовують пелетні котли, які вирізняються високим ККД (до 93%), економічністю та можливістю роботи в автоматичному режимі. Такі котли виготовляються тепер і українськими виробниками.
Рис. 4. Оборот та водопідготовка води у системі опалення
Важливо своєчасно виконувати технічне обслуговування обладнання, особливо жаротрубної частини теплообмінника, де розміщені турбулізатори. Посилені відкладення золи різко знижують ККД котла, що веде до негативних показників витрати палива, температурних показників тепломережі, зменшення тяги, а при значних навантаженнях – до задимлення приміщення. Необхідно також врахувати, що котли, обладнані пелетними автоматизованими пальниками, потребують очищення шнеків подачі пелетного палива від залишків, що лишилися всередині після закінчення сезону, оскільки пелети мають властивість всотувати вологу й спресовуватися, що призводить до деформації та пошкодження шнеків й приводів.
Рис. 5. Турбулізатори в жаростійких трубах теплообмінника
Експлуатуйте твердопаливні котли правильно
Недотримання правил експлуатації обладнання має наслідком незаплановані витрати.
Наприклад, одразу після опалювального сезону до служби технічної підтримки звернулася компанія, яка встановила мультипаливні котли на кількох майданчиках. На одному майданчику співробітники висловили невдоволення роботою двох котлів, які, на їхню думку, не відповідали початковим показникам потужності та ККД. Також вони змушені були замінити турбулізатори через обрив деяких із них під час процесу очищення теплообмінника від золи.
Рис. 6. Димосос для твердопаливного котла
Після огляду авторизованою сервісною службою з'ясувалося, що котли використовувалися як твердопаливні, але на непередбаченому виді палива, оскільки на підприємстві було багато деревини від будівельних піддонів. Через надлишок смоли в деревині теплообмінники забилися твердими відкладеннями (шлаками), що призвело до налипання маси забруднень на турбулізаторах, а також окислення сполучних вузлів.
Відтак у процесі механічного впливу турбулізатори заклинило, їх відривало, збільшувалися зусилля на важелях. Після регламентних робіт співробітниками сервісної служби показники повернулися до початкових характеристик. Цей випадок демонструє, що при використанні неякісної або невідповідного палива подібна «економія» може врешті коштувати дуже дорого.
В іншому випадку замовник вирішив обладнати свій твердопаливний котел пелетним автоматизованим пальником. Для монтажу він звернувся до неавторизованої виробником компанії, співробітники якої не пройшли навчання на заводі-виробнику та не отримали необхідних знань. А у паспорті виробу одна з вимог експлуатації пальника полягала в тому, що мінімальне розрідження в топці котла має бути не менше 10 Па. Це пов'язано з тим, що з настанням холодів перепади температури вдень і вночі сильно відрізняються (10-15°С). Коли вмикається автоматизований пелетний пальник в твердопаливному котлі, який не обладнаний димососом, у димарі виникає підпір (додатковий тиск чи так звана повітряна пробка), що призводить до появи зворотної тяги.
При автоматичному запалюванні пелет електричним ТЕНом з гранул, що нагріваються, виділяються піролізні гази, які в присутності кисню і вогню можуть викликати невеликі вибухові явища, але які здатні пошкодити чи зруйнувати теплообмінник котла. Тому необхідно навантажувати котел (пальник котла) поступово, прогріваючи димові канали за наявності необхідної тяги. Умови для необхідної тяги в процесі монтажу не були дотримані, димосос не було встановлено, відповідно пальник до використання був не готовий. Після кількох невдалих спроб запуску пальника було вирішено перейти на використання дров. У результаті замовникові довелося купувати дрова за наявності великого запасу пелет, відмовитися від переваг роботи в автоматичному режимі, а в наступний літній період проводити додаткові монтажні роботи зі встановлення димососа, що потребувало додаткових витрат.
Подбайте про паливо заздалегідь
Для власників твердопаливних котлів варто пам'ятати, що паливо (дрова, брикети, пелети) найкраще закуповувати не під час опалювального сезону, а в літній період, коли ціни на нього мінімальні.
Зберігати паливо рекомендується в сухому, захищеному від вологи приміщенні, оскільки 1% додаткової вологості відбирає 1,25% енергії у кожного кілограма палива. Необхідно врахувати, що вологі пелети можуть розсипатися на порох прямо в шнеку, що призведе до зупинки обладнання. Використання вологого палива призводить не тільки до збільшення його витрати, але і до передчасного виходу з ладу теплообмінника котла і димоходу, які є найдорожчими елементами в системі опалення.
Рис. 7. Пелети в упаковці «біг-бег»
Висновки та рекомендації прості, але обов'язкові. Для безпроблемного входження в опалювальний період необхідно відповідально ставитися до вимог щодо експлуатації обладнання. Потрібно своєчасно проводити необхідне сервісне міжсезонне обслуговування, спиратися на досвід професіоналів, уважно читати інструкції з експлуатації та застосовувати лише ті види палива, на яке розраховане устаткування котла.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 3 399