Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Сама тонка водяна «тепла підлога» – особливості устрою

Ю. Ткаченко

Для облаштування «теплої підлоги» при реновації старих будівель часто-густо виникають ситуації, коли немає практичної можливості значно підняти рівень підлоги або міжповерхове перекриття не розраховане на навантаження від додаткового масивного бетонного «пирога», що укладається разом з трубами. Для таких випадків пропонуються «тонкі» рішення. Проте вони мають чимало переваг і для нового будівництва

Дуже важливим фактором при виборі типу підлогового опалення чи для ремонту, чи для нового будівництва, є те що нерідко у помешканні вже є готова стяжка, і для влаштування звичайної водяної «теплої підлоги» не вистачатиме висоти. Зазвичай треба демонтувати стару стяжку і вкласти новий багатошаровий «пиріг», що веде до перевитрат зусиль, матеріалів, появи шуму та значної кількості будівельного сміття, що потребує вивозу, та до значного часу проведення робіт – адже нова бетонна основа потребуватиме щонайменше декількох діб для затвердіння кожного шару нової стяжки до такого стану, аби можна було продовжувати будівельні роботи.

Але переваги та комфорт, які пропонує «тепла підлога», є такими, що виникла потреба у розробці та впровадженні «тонких» і «легких» систем підлогового опалення. Вони бувають електричними та водяними.

У електричної системи є багато переваг, серед них найголовніша – це мінімальна висота підйому рівня підлоги, але в неї є один дуже суттєвий мінус – споживання чималої кількість електроенергії, яка повсюди в даний час не є гарантовано доступною та вочевидь надалі дорожчатиме.

Альтернативою електричним системам, які мають і певні переваги, і такі особливості, які можна віднести до недоліків, є «тонкі» водяні системи. Застосування водяних систем поширене в котеджах, а от в квартирах застосовуються частіше електричні системи. Цей факт до недавнього часу був стійким трендом, але з появою «тонких» систем водяних «теплих підлог» ситуація кардинально змінилася.

Таблиця 1 містить деякі порівняння між «тонкою» водяною (типу PROVISIM) та електричною системами підлогового опалення

Табл. 1. Порівняльні характеристики тонкої водяної та електричної «теплої підлоги»

Зображення порівняння тонкої водяної теплої підлоги та електричного теплого пола

«Тонкі» водяні системи найпершим чином були спеціально розроблені для можливості встановлення «теплої підлоги» у старих будинках при реновації системи опалення. Проте їхнє застосування у будинках при новому будівництві також має низку переваг – загальна економія матеріалів, прискорення монтажних робіт та зниження навантаження на перекриття. Зменшена теплова інерційність системи дозволяє гнучко, швидко та економно керувати температурою у приміщеннях без перевитрати різноманітних енергоносіїв, працювати разом із тепловими насосами, геліосистемами та у складі погодозалежного комбінованого опалення. Завдяки різноманітним монтажним комплектам є можливість «гнучкого» підключення «тонкої» гідросистеми до існуючих систем подачі теплоносія, які пропонують багато варіантів організації опалення, в тому числі – коли можна брати гарячу води прямо із системи радіаторного опалення.

«Тонка» водяна «тепла підлога»: компоненти та характеристики системи

Розглянемо устрій «тонкої» системи на прикладі PROVISIM – це водяна система «теплої підлоги», яка завдяки своїй невеликій висоті монтажу (~15 мм) підходить для ремонтних робіт на існуючих підлогах. Водяна система надтонкої «теплої підлоги» PROVISIM особливо придатна для застосування під час реконструкції будівель, коли необхідно витримати невелику товщину конструкції підлоги, щоб мінімізувати навантаження на перекриття чи застосувати в приміщеннях з низькими стелями. Масивна стяжка не потрібна, достатньо лише покрити труби та їх кріплення (висота ~10 мм) нівелюючою сумішшю (~5 мм). Разом із чистовою поверхнею підлоги загальна висота всієї системи складатиме ~25 мм. Схема устрою «тонкої» водяної підлоги наведена на рис. 1.

У системі надтонкої «теплої підлоги» PROVISIM застосовується Ø8 мм 5-шарова пластикова композитна труба PERT-EVON MIDI Composite (виробництво Німеччина) загальною товщиною 1мм із поліетилену PE-RT 80 (PE-RT Тип I) марки Dowlex, який вирізняється підвищеною міцністю, гнучкістю та довготривалою циклічною сталістю. Труба вкладається подвійною змійкою та кріпиться до основи за допомогою скоб або монтажної стрічки. Нагрівальний контур укладається таким чином, щоб теплоносій у подавальному та зворотному трубопроводах рухався назустріч один одному. Завдяки двом протиспрямованим потокам у кожній гілці контуру, досягається збільшення потужності обігріву і рівномірний розподіл тепла.

Труби укладаються на чистову основу та покриваються шаром самовирівнюючого розчину до рівня трохи вище за виступи монтажних скоб так, щоб кінцева висота становила 15 мм (див. рис. 1). По контуру підлоги мають бути передбачені температурні компенсаційні шви («демпферна стрічка»). Після висихання самовирівнюючого шару вкладається фінішне покриття (чистова підлога).

Зображення схема тонкої водяної теплої підлоги

Рис. 1. Устрій «тонкої» водяної «теплої підлоги

Технічні характеристики комплектів PROVISIM наведені в Таблиці №2. Подовження трубок, що наведені в Таблиці №2, можливе максимально до 3-х метрів, для чого використовуються тільки оригінальні з'єднувальні елементи (в комплект не входять, постачаються окремо). Вкорочування трубок також можливе, але зверніть увагу, що усі трубки мають вкорочуватися однаково, інакше розподіл тепла буде нерівномірним.

Один контур надтонкої «теплої підлоги» PROVISIM складається з двох трубок та має відповідно 4 кінці для підключення, які позначені маркуваннями червоного та синього кольору. Якщо у момент вкорочування трубок не було звернуто увагу, яке було маркування на відрізаному кінці, це легко перевірити шляхом продування трубок.

Табл. 2. Комплектація «теплої підлоги» PROVISIM

Зображення Тонка водяна тепла підлога комплектація

«Тонка» водяна «тепла підлога»: схеми підключення

Температура на вході в водяний контур зазвичай становить 40-50 °С. Контур «теплої підлоги» підключається до системи опалення зазвичай через термостат типу RTL, рис. 2, що призначений для регулювання температури за допомогою обмеження зворотного потоку теплоносія на рівні 30 °С. Цей тип керування доречний, коли необхідно організувати один або два контури опалення невеликої площі, наприклад, у передпокої, санвузлі чи на балконі.

Зображення клапан RTL для регулювання теплої підлоги

Рис. 2. Ручний термостат типу RTL

Для організації підлогового опалення з декількома контурами на великих площах «теплої підлоги» використовуються насосно-змішувальні вузли та розподільчі колектори тощо.

Особливості типових схем підключення показані у таблиці 3. «Тонка» система водяної підлоги PROVISIM використовується тільки в приміщеннях із автономним опаленням. Монтаж системи PROVISIM з під’єднанням до централізованого водяного опалення небажане за наступних причин:

  • сезонні відключення системи опалення;
  • нестабільний температурний режим;
  • підвищений та нестабільний тиск.

Таблиця 3. Типові схеми підключення системи PROVISIM

Підключення водяної «теплої підлоги» до радіатора опалення

Зображення підключення тонкої теплої підлоги до радіатора

  • Відведення подавального трубопроводу до труб системи MiNi-Rohr DUO повинно знаходитись перед регулюючою апаратурою радіатора.
  • Під’єднання системи MiNi-Rohr DUO до подавального та зворотного трубопроводів здійснюється за допомогою штуцерних з’єднувачів.
  • Керування температурою здійснюється за допомогою термостата RTL (обмежувач температури зворотного потоку), який монтується у зворотний трубопровід системи опалення.
  • Радіатор і система MiNi-Rohr DUO регулюються окремо.

Підключення водяної «теплої підлоги» від котла

Зображення підключення тонкої теплої підлоги від котла
  • Такий варіант підключення є оптимальним, якщо контур водяної теплої підлоги єдиний, та знаходиться у приміщенні площею не більшою за 15 м2.
  • Під'єднання системи MiNi-Rohr DUO до подавального та зворотного трубопроводів здійснюється за допомогою штуцерних фітингів.
  • Для ручного керування температурою використовується термостат RTL, який монтується на зворотний трубопровід та для зручності може бути розміщений у спеціальному коробі з декоративною кришкою.

Підключення водяної «теплої підлоги» від колекторного вузла

Зображення підключення від колектора
  • Цей тип підключення є оптимальним, якщо потрібно організувати декілька контурів теплої підлоги. Всередині колекторної шафи розміщується «гребінка» із запірними вентилями та циркуляційним насосом (циркуляційний насос застосовується, якщо площа обігріву перевищує 15 м2).
  • Термостат RTL box монтується так, щоби теплоносій спочатку проходив через контур водяної теплої підлоги, і лише потім потрапляв на вбудований вентильний блок RTL. Бажана температура зворотного потоку встановлюється вбудованим вентильним блоком RTL. При досягненні бажаної температури теплоносія термостатичний елемент вентильного блока RTL перекриває потік теплоносія у контурі. Після того, як температура теплоносія знижується, віддаючи тепло підлозі, вентиль RTL знову відкриває потік теплоносія.
  • Штуцерні з'єднувачі сполучаються безпосередньо із подавальною та зворотною лініями колектора накидними гайками G3/4" відповідно.
  • Для автоматизації керування опаленням також можуть застосовуються сервоприводи та кімнатні термостати.

Монтаж системи виконується швидко та зручно, але при проведенні монтажних робіт треба суворо дотримуватися рекомендацій виробника та виконувати інструкції по перевірці, запуску та укладанні фінішного покриття «теплої підлоги». Перед вкладанням самовирівнюючої суміші треба перевірити правильність монтажу та перевірити всю систему під тиском і з робочою температурою теплоносія. Якщо один контур не нагрівається, то подавальний та зворотний трубопровід було підключено неправильно. Треба перевірити і поміняти місцями трубки на штуцерних з'єднувачах. Якщо пошкоджена трубка,треба видалити пошкоджений відрізок і з'єднати його за допомогою оригінальних елементів з’єднання (придбаваються окремо).

Видалення повітря із трубок системи з відбувається через систему опалення, якщо не був передбачений повітряний клапан. Перед тим, як покривати трубки шаром самовирівнюючого розчину, треба ще раз перевірити тиск у системі, це остання можливість встановити правильний монтаж та виявити пошкодження!

Після завершення пробного пуску необхідно закрити термостат RTL, що встановлений на зворотному трубопроводі, задля рівномірного висихання шару самовирівнюючого розчину. Треба враховувати, що перші 6 тижнів система тонкої водяної «теплої підлоги» PROVISIM не може працювати на повну потужність, тому що більша частина тепла витрачається на випаровування води в шар вирівнюючого розчину/клею.

Деякі схеми підключення більш докладно представлені на рис. 3-6.

Зображення схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM

Рис. 3. Принципова схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM до розподільчого колектора

Зображення схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM до радіатора опалення (з використанням термостата RTL box)

Рис. 4. Принципова схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM до радіатора опалення (з використанням термостата RTL box)

Зображення схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM від котла опалення (з використанням термостата RTL box)

Рис. 5. Принципова схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM від котла опалення (з використанням термостата RTL box)

Зображення  схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM до котла опалення (iз використанням термостата RTL box)

Рис. 6. Принципова схема підключення тонкої «теплої підлоги» PROVISIM до котла опалення (iз використанням термостата RTL box)

«Тонка» водяна тепла підлога має практично таку саму товщину, що і суто електричні системи, але є набагато економічнішою та сталою завдяки можливості підключатися до неелектричних систем опалення, які використовують різні теплоносії. Отже, при відсутності електрики можливості опалювати приміщення не буде втрачено. «Тонкі» водяні теплі підлоги можна використовувати в індивідуальному житлі, в котеджах і в квартирах багатоповерхівок (при дотриманні рекомендацій виробника). На облаштування «тонких» водяних теплих підлог витрачається значно менше капіталовкладень, часу і матеріалів порівняно із традиційними водяними теплими підлогами із масивною стяжкою – як при реновації старого, так і при будівництві нового житла.

Відео монтажу системи тонкої водяної «теплої підлоги» PROVISIM

Де замовити «тонку» водяну «теплу підлогу»?

За «тонкою» водяною «теплою підлогою» системи PROVISIM варто звернутися до компанії ТОВ «Теплолюкс-Дніпро», яка працює в сфері підлогового опалення з 2004 року (як електричного, так і водяного) і має майже 20 річний практичний досвід виконання різноманітних робіт на ринку теплих підлог.

Звертайтесь до компанії ТОВ «Теплолюкс-Дніпро»:

49101, Україна, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 31
(067) 33-55-226, (056) 785-41-15
office@teplolux-dnepr.in.ua
www.teplolux-dnepr.in.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 345


2 коментаря

  • Яка максимальна довжина контуру для теплої підлоги та який крок укладки труби?

  • В статті викладено, що висока енергоємність стяжки теплої підлоги це мінус із-за неможливості швидко керувати температурою.
    Висока енергоємність це насправді - ВЕЛИКИЙ ПЛЮС, так як висока енергоємність підвищує енергетичну безпеку будівлі. Це надзвичайно актуально при перервах в енергопостачанні - будинок просто не буде остивати швидко навіть при серйозних мінусах на вулиці.
    Фраза - "Зменшена теплова інерційність системи дозволяє гнучко, швидко та економно керувати температурою у приміщеннях без перевитрати різноманітних енергоносіїв" або написана не фахівцем або написана що б дурити та розводити людей на тонкі стяжки. Чим товща стяжка тим краще, як я вже писав, з точки зору енергетичної безпеки. Що стосується швидкого та гнучкого керування температурою теплої підлоги - це несінітниця, температура теплої підлоги зазвичай є константою, встановлюється конкретна температура та підтримується, а керувати швидко та гнучко треба радіаторами, тому що радіатори швидкі. Саме такі алгоритми закладені в системах керування опаленням провідних виробників HVAC.

4
5
3
Залишити коментар

Telegram