Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Тепловий насос «повітря-вода» – практичний досвід експлуатації

Сьогоднішнє редакційне інтерв’ю відбулося із домовласником приватного будинку площею 120 м2, розташованого під Києвом, де був встановлений тепловий насос «повітря-вода»

Для того, щоб обговорити особливості вибору, практичне застосування та чотирирічний особистий досвід експлуатації теплового насосу «повітря-вода» Viessmann Vitocal 200-S на 13 кВт з сучасною автоматикою, ми звернулися до господаря помешкання Олега Миколайовича Іваніни та поставили йому декілька запитань.

Розкажіть докладніше про сам будинок. Чи це була існуюча (стара) будівля, чи це новобудова?

Зображення будинок з теловим насосом повітря-вода Дім будувався «з нуля». Стосовно системи опалення в проект будинку також вносили свої рекомендації і деякі корективи фахівці Viessmann згідно з технічними вимогами та досвіду з експлуатації таких систем.

Що саме спонукало вас як забудовника та згодом домовласника звернути увагу на систему опалення з ТН?

Спочатку розглядалися чотири варіанти систем опалення: газовий котел, твердопаливний котел, електрокотел та використання теплових насосів (типів «ґрунт-вода» та «повітря-вода»).

Відео. Застосування теплового насосу «повітря-вода» у котеджі

Варіант з газовим котлом був відкинутий майже одразу як дуже витратний з огляду на складнощі, терміни та вартість підключення до газової мережі для новобудови та власне існуючим тарифам на постачання енергоносія даного виду.

Котел на твердому паливі також не влаштовує, бо насправді він потребує додаткових технічних приміщень для складування та зберігання палива, а також місця та витрат для встановлення додаткових пристроїв, що забезпечують певну автономність та роботу в автоматичному режимі. Твердопаливний котел має особливі вимоги для подачі повітря та димовидалення. Наприклад, для того, щоб була можливість поїхати зимою на тиждень на відпочинок та не «вихолодити» за цей час будинок, потрібно принаймні встановити систему «накопичувальний бункер – шнековий подавач пеллетного палива в камеру згоряння». Складування пелет в мішках типу «big-bag» на маленькій ділянці також становить певну проблему. Пелети, що наразі доступні на ринку, дуже відрізняються за своєю якістю та мають зауваження щодо підвищеної зольності та вмісту смолистих речовин.

На земельній ділянці вже було підведене електроживлення. Для остаточного вибору електрокотел порівнювався за ефективністю та економічністю із тепловими насосами. Вочевидь, таке порівняння було не на користь електрокотла. До того ж важливою перевагою ТН була можливість роботи в реверсивному режимі, тобто для літнього охолодження приміщень, причому для охолодження можна використовувати той самий контур, який був залучений взимку для опалення.

Остаточний вибір був зроблений на користь теплового насоса «повітря-вода». На це вплинув і той факт, що ділянка маленька та для застосування системи «ґрунт-вода» могли виникнути певні труднощі, якщо не з вартістю та місцем для буріння і певними дозволами на це, то з недостатньою площею для «поля охолодження», що потребується для сталої роботи ґрунтових систем, та обмеженістю ділянки для обслуговування свердловин та заглиблених елементів тощо.

Яке планування та особливості житлових приміщень саме даного будинку можна зазначити?

Зображення підлогові конвектори у приватному будинку Тут досить висока стеля (3,2 м) та є чималий зимовий сад із скляною стелею. Потужність теплового насоса обиралася саме із врахуванням цих особливостей – великий об’єм приміщень та значна засклена площа. В домі постійно проживають троє осіб та дві собаки. Є одна ванна кімната.

Будинок підключений до загальної електромережі. Газове підключення завдяки ТН не знадобилося. Це значна економія – за нашими оцінками тільки «газифікація» цієї ділянки потребувала б витрат щонайменше на $4000, що є цілковито неприйнятним.

Яке саме обладнання було обрано для облаштування опалення в даному будинку?

Зображення Vitocal 200-S Viessmann Ми зупинили свій вибір на тепловому насосі типу «повітря-вода» виробництва Viessmann. Це тепловий насос Vitocal 200-S спліт-система, що складається з внутрішнього та зовнішнього блоків, буферна ємність Vitocell 100-E – 200 л, що працює як буфер тепла та холоду, бак запасу гарячої води Vitocell 100-B – 300 л. Також в системі задіяна група циркуляційних насосів від Meibes, розподільчі гребінки, запірна арматура від Danfoss з приводами. Кімнатні контролери – також від Danfoss. Опалювальні контури організовані у вигляді «теплої підлоги» та вбудованих в підлогу конвекторів з вентиляторами (фенкойлів) з відведенням конденсату.

Чому обрали саме цей тепловий насос?

Про компанію Viessmann я знаю не за чутками, тому що на роботі стикався з котлами від даного виробника. Щодо побутової лінійки виробів від Viessmann – у мене не було особистого досвіду. Але в процесі підготовки проекту будинку у 2016 р. я мав змогу ознайомитися із практично всіма пропозиціями на українському ринку. Цей «маркетинговий» досвід дав мені впевненість, що мій вибір на користь Viessmann з врахуванням надійності, ефективності техніки та комфортності експлуатації буде обґрунтованим. До того ж мій вибір був підсилений позитивними враженнями щодо професійності в результаті особистого спілкування із технічними фахівцями Viessmann Україна.

На вибір типу ТН, а саме «повітря-вода», вплинули невеликі розміри ділянки, розташування під’їзних шляхів та нестача місця для «поля охолодження» достатньої площі, що потребує тепловий насос «ґрунт-вода».

Потужність теплового насоса була обрана із певним запасом з огляду на недостатню інформацію про фактичні тепловтрати через величезну площу засклення будинку та зимового саду, що врешті буде вносити корективи до попередніх розрахунків.

Як даний ТН долає пікові навантаження? Чи потрібні йому додаткові теплові пристрої?

Головна особливість даного теплового насосу – це можливість роботи аж до -20°С. Наразі із врахуванням свого чотирирічного досвіду експлуатації можу впевнено сказати, що додаткові теплові пристрої не потрібні.

Схема підключення теплового насоса «повітря-вода» в систему опалення – це стандартне підключення, чи є особливості саме для даного проекту? Як це працює?

Зображення тепловий насос повітря вода ціна Система опалення має два контури: «тепла підлога» та вбудовані в підлогу конвектори (для опалення / охолодження). Також до ТН підключена система ГВП. Така схема є достатньо відпрацьованою. Даний ТН також має стандартний режим для «літнього» підключення ТН в реверсному режимі (для охолодження приміщень).

Розкажіть про особливості монтажу / введення в експлуатацію ТН. Як відбувається налагодження автоматики? Які додаткові комунікаційні лінії та лінії живлення потрібно було розвести по приміщеннях будинку?

З огляду на те, що вибір постачальника обладнання був зроблений ще на стадії проектування будинку, то були враховані всі вимоги та рекомендації виробника ТН щодо комунікацій та схем підключення. Налаштування системи автоматики на етапі введення в експлуатацію та навчальний інструктаж потребували не більше одного робочого дня. Інтерфейс користувача виявився напрочуд ергономічним та логічним, що прискорило навчання та загальне розуміння роботи системи.

Скільки часу потребувало для даного будинку вирішення таких питань: опрацювання проекту, планування, замовлення / доставка обладнання, монтажні основні та допоміжні роботи? А також з чого вони складалися?

Я обирав виробника теплового насосу щонайменше півроку. Для цього я брав участь у спеціалізованих конференціях, відвідував виставки, цікавився досвідом інших домогосподарств. Як тільки я визначився, що постачальником рішення стане саме Viessmann Україна – все «закрутилося» напрочуд швидко та здійснювалося дуже оперативно.

Ще на етапі закладки фундаменту поміж місцями установки зовнішнього та внутрішнього блоків була заздалегідь прокладена траса з утеплювачем для подачі теплоносія. Цоколь будинку також розраховувався з огляду на достатньо товстий «пиріг» системи «теплої підлоги». Також заздалегідь були прокладені лінії для відведення конденсату від фанкойлів (в режимі охолодження). Решта облаштувань відбувалася як зазвичай, без специфічних особливостей. Роботи з встановлення обладнання потребували одного тижня. Ще тиждень на загал проводилися роботи щодо обв’язки обладнання мідними трубами. Проте варто зауважити, що монтажні роботи проводилися паралельно з іншими будівельними операціями. Водночас на об’єкті працювало декілька бригад: монтажники, будівельники, електрики, столяри, декоратори тощо, тобто були деякі незручності, затримки через необхідність виконувати певну послідовність робіт. Отже, я гадаю, що загалом саме монтажні роботи для системи опалення насправді потребують менше часу.

Запуск та введення в експлуатацію – які особливості можна зазначити?

Зображення панель керування тепловим насосом повітря вода Щодо мого досвіду про перші етапи використання системи із даним ТН, то мені знадобилося декілька днів для етапу «start up», аби система за цей час вийшла на сталий тепловий режим та можна було встановити параметри, характерні для графіка постійної експлуатації саме в цьому будинку. Можливостей для персональних налаштувань, встановлення певних функцій та режимів є дуже багато. Деякі з них знадобилися мені лише через кілька місяців. Але в цілому розібратися не складно – вся документація, інтерфейс користувача, мобільний додаток надаються зрозумілою мені українською чи російською мовою.

Скільки витрачається в рік на опалення / гарячу воду (порівняно із звичайним газовим котлом)?

Мені складно навести точні дані порівняно із газовим опаленням, тому що наша ділянка не газифікована. До того ж в домі використовуються системи автоматичного зрошення (в зимовому саду та навколо будинку) водою із свердловини, є локальна каналізаційна насосна станція та інші споживачі електрики для інженерної систему будинку тощо, а окремі лічильники на опалення та ГВП не встановлено. Але порівняно із багатьма сусідами, що мають співмірні за розмірами ділянки та будинки, в яких використовуються газові опалювальні пристрої, наші рахунки із використанням ТН «повітря-вода» є принаймні вдвічі меншими.

Чи шумить під час роботи система опалення з повітряним ТН?

Були побоювання, що буде шуміти. Щоб упередити це були заздалегідь внесені зміни в проект будинку, тобто зовнішній блок розмістили таким чином, щоб він був розташований подалі від світлопрозорих огороджувальних конструкцій, вікон, дверей – тобто в глухому кутку. Але досвід показав, що цього можна було й не робити – зовнішній блок з двома вентиляторами при роботі видає лише глухий шелест на низьких тонах.

Чи надійна дана система? Як вона себе поводить у випадках надзвичайних погодних ситуацій? Чи потребує система резервування?

З огляду на вірогідність появи у нашій місцевості досить низьких температур, нижче – 15°С, був вибраний трьохфазний зовнішній блок, що має працездатність до – 20°С, додатково ми маємо резервний електрокотел. Проте за майже чотири роки експлуатації ТН вмикати електрокотел жодного разу не доводилось. Щоправда, одного разу зовнішня температура знизилася нижче – 20°С (в 4:30 ранку в лютому 2017 р.), і система надіслала мені на електронну пошту повідомлення, що, мовляв, критично низька температура повітря, отже треба вжити необхідних заходів… Але через 15 хвилин працездатність системи автоматично відновилася, тому що температура назовні будинку стала вищою за – 20°С.

Як часто треба ремонтувати / обслуговувати таку систему з ТН і яких експлуатаційних витрат вона потребує? Які гарантії надає виробник?

Наразі система працює без жодного збою, тому питання гарантійного обслуговування не поставало. Також за 4 роки не було необхідності в технічному обслуговуванні системи.

Які були інвестиції (будь ласка, орієнтовно по статтях – витрати на основне обладнання, на додаткове, на монтаж тощо)?

На загал було витрачено десь близько 30 тис. євро. Але всього лише третина цих коштів припала на обладнання Viessmann (внутрішній і зовнішній блоки, ємність для ГВП та буферна ємність для опалення / охолодження). Решту 2 / 3 вартували контури «теплої підлоги», вбудовані в підлогу фенкойли, циркуляційні насоси, кімнатні контролери температури тощо. На загал я вважаю витрати саме на ТН цілком прийнятними.

Чи виправдалися понесені витрати, особливо зважаючи на наявність сучасної недешевої автоматики? Чи був вибір саме такого ТН вдалим?

Зображення мобільний додаток для керування тепловим нансом Так, всі витрати та очікування справдилися, тому що автоматична система дуже гнучка та адаптивна, тобто враховує тенденції у зміні зовнішньої температури та застосовує алгоритми прогностичного регулювання. Окрім того є можливість встановлювати персоналізовані режими «вечірка», «відпустка», тобто можна встановлювати економічні та водночас комфортні режими експлуатації системи опалення / охолодження. Це має певний економічний результат.

Як на мене, то не потрібно побоюватися встановлювати ані повітряні ТН, ані сучасні системи автоматики. Дані рішення цілком водночас забезпечують комфорт, зручність, надійність та ефективність.

Редакція вдячна нашому співрозмовнику за відверті та, сподіваємося, змістовні та цікаві для наших читачів відповіді.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 7 435


1 коментар

5
5
5
Залишити коментар

Telegram