Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Відновлювальні джерела енергії: теплові насоси «ґрунт-вода»

В. Шокало

Одним із найбільш екологічних та найефективніших видів опалення є використання енергії землі, що міститься у ґрунті та воді. Оскільки температура ґрунту на певній глибині відносно постійна протягом усього року та має позитивне значення, теплові насоси (ТН) типу «грунт-вода» працюють зі сталими високими показниками ефективності. За опалювальний сезон ґрунтові ТН можуть заощадити до 80% у порівнянні із традиційною системою опалення з газовим котлом, що є вигідною інвестицією на майбутнє

Можна використовувати два джерела теплової енергії з-під землі: тепло із шарів під поверхнею та глибинне тепло.

Грунтові зонди

Зображення опалення тепловий насос будинок Використовують глибинне тепло землі. Вони вводяться вертикально у ґрунт на глибину до 150 метрів. Довжина труб та відстані між ними залежать від характеристик ґрунту та від потужності відбору тепла, тобто від кількості енергії, необхідної для опалення будинку. Як теплоносій часто використовуються спеціальні розсоли.

Переваги:

  • надійність;
  • незначна площа, що займає свердловина зонда;
  • висока річна ефективність теплового насоса.

Недоліки:

  • відносно високі інвестиційні витрати.

Грунтові колектори

Зображення опалення тепловий насос грунт-вода Використовують тепло безпосередньо з-під поверхневих шарів. Вони укладаються горизонтально у ґрунт нижче рівня промерзання, який для умов України розташований приблизно на глибині 1,2 м. Колектори зазвичай мають нижчу вартість монтажу у порівнянні з ґрунтовими зондами, але потребують значного вільного місця.

Переваги:

  • низькі інвестиційні витрати;
  • висока річна ефективність теплового насоса.

Недоліки:

  • велике значення має точний розрахунок;
  • інтенсивний понаднормовий відбір тепла може викликати перемерзання ґрунту навколо колекторного поля;
  • є проблема виникнення «повітряних мішків» під час неправильного прокладання труб;
  • потреба у великій площі для розташування підземного колектора;
  • неможливість розміщення будівель і висадження дерев на місці розташування колекторного поля.

Відведення тепла ґрунту здійснюється через пластмасові труби, що укладаються паралельно поверхні землі зазвичай декількома контурами на великій площі. Довжина одного контуру не повинна перевищувати 100 м, інакше буде потрібний насос великої потужності. Окремі контури підключаються до гребінки, яка для видалення повітря з трубопроводу розташовується в його найвищій точці.

Використання грунтових вод

Зображення тепловий насос будинок Також використовуються як джерело тепла. Теплоносій (вода) прокачується через геотермічну колодязну установку, і після відбору тепла вода повертається у водоносні шари ґрунту. Така технологія також дозволяє отримати високий коефіцієнт ефективності теплового насоса.

Переваги:

  • високий коефіцієнт перетворення енергії;
  • незначна площа.

Недоліки:

  • підвищені витрати на технічне обслуговування відкритої системи;
  • необхідність аналізу води;
  • потребує спеціального дозволу.

Використання ґрунтових вод із свердловини і повернення їх у водоносний горизонт є доволі ефективним методом. Практично постійна позитивна температура води протягом року дозволяє досягти високого коефіцієнта перетворення енергії. При цьому велику увагу слід приділяти допоміжній енергії, особливо споживанню електричної енергії насосом. У невеликих установках або при заборі води з дуже великих глибин розрахована енергетична вигода часто сходить нанівець через підвищене енергоспоживання насосом, що негативно відбивається на річній ефективності та рентабельності. При використанні ґрунтових вод як джерела тепла потрібно мати на увазі, що коли мова йде про відкриту систему, то на її функціонування значний вплив мають якість і кількість води, глибина залягання підземних вод тощо.

Особливості проектування теплових насосів «грунт-вода»

Зображення тепловий насос грунт-вода для обігріву будинку При проектуванні ТН потрібно особливу увагу звертати на режим експлуатації теплового насоса. Підбір потужності «із запасом» призведе не лише до високих інвестиційних витрат, але й до небажаного режиму роботи ТН з постійним циклічним ввімкненням/вимкненням, що у подальшому може скоротити загальний термін експлуатації обладнання.

Відео. Як працює тепловий насос

Моноенергетичний режим передбачає покриття за допомогою теплового насоса до 80% річного навантаження на опалення, 20% – покриття пікових навантажень, відбуватиметься за допомогою додаткового електричного нагрівального елемента. Для побутової лінійки він зазвичай вже вмонтований у ТН.

Бівалентно-паралельний режим передбачає використання як додаткового джерела тепла окремого газового або електричного котла, який також розрахований для покриття лише пікових навантажень.

Для зменшення частоти ввімкнення/вимкнення теплового насоса рекомендується під’єднувати його до буферної ємності, в якому буде накопичуватись тепло, що використовуватиметься системою опалення. Об’єм буферного бака розраховується із співвідношення 10-15 л об’єму буферного бака на 1 кВт потужності теплового насоса.

У комбінації з баком-водонагрівачем теплові насоси ;«грунт-вода» працюють не лише на опалення, але й для приготування гарячої води. Для невеликої сім’ї на 2-3 людини є моделі теплових насосів (наприклад, теплові насоси Bosch Compress 6000 LWM) з уже вбудованим баком-водонагрівачем з об’ємом 180 л. При значно більшій потребі у гарячій воді можна звернутись до технічного рішення на базі, наприклад, Тепловий насос Bosch Compress 6000 LW та окремого бака-водонагрівача об’ємом від 300 до 500 л. Обов’язковою умовою при підборі бака-водонагрівача до ТН є збільшена площа поверхні теплообмінника (зазвичай втричі), порівняно з теплообмінниками баків для підключення до традиційних джерел енергії. Саме тому існують окремі типи баків, розрахованих на нагрів гарячої води саме від теплових насосів.

Особливо перспективними наразі стають схеми спільного використання грунтових теплових насосів разом із сонячними тепловими панелями (геліоколекторами). Це дозволяє підвищити частку використання відновлюваної енергії з навколишнього природного середовища в загальному енергоспоживанні. Крім того існують моделі ТН, що надають можливість використовувати ТН з водяним теплоносієм для охолодження помешкання влітку, тобто в реверсному режимі.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 8 724


9 коментарів

  • Модель, про яку йдеться у статті може працювати на охолодження в літку, зараз це дуже актуально

  • Так, на базі теплового насосу Bosch Compress 6000LW, у комбінації із модулем пасивного охолодження, можна облаштувати систему охолодження приміщення, що буде використовувати холод з грунтового контуру. Безпосередньо в приміщеннях охолодження можна забезпечити через фанкойли або контур з трубою (зазвичай холодні стіни/стелі або контур теплої підлоги)

  • Можете просчитать стоимость оборудования и стоимость работы...
    На дом 200 м2

  • Спасибо за обращение, информацию отправили по почтовому адресу указанному при запросе

  • Доброго дня, розрахуйте будь ласка вартість обладнання теплового насосу з бойлером на площу 200м2.

  • Ольга, доброго дня.
    Надіслали Вам листа з уточненням інформації

  • Доброго дня, Ольго, дякуємо за Ваш коментар.

    Для підбору обладнання і розрахунку пропозиції необхідно більше інформації.

    Напишіть, будь ласка, більш детально на info@buderus.ua:

    - населений пункт, де знаходиться будинок
    - площа, кількість поверхів, матеріал стін і тип утеплення або якщо розраховували раніше - загальне теплове навантаження;
    - кількість мешканців;
    - добова потреба у гарячій воді (економ - 50 л/чол/доба, середній - 75, високий - 100, максимальний комфорт - 125)
    - тепловий насос - основне джерело тепла чи є/планується комбінована система з котлом;
    - Ваша контактна інформація.

  • Добрий день. Яку площу ділянки(контур) потрібно використати для ТН щоб обігріти та забезпечити гарячою водою будинок в 130кв.м.. Будинок газоблок(утеплений), по всьому будинку теплі підлоги(без радіаторів)? Розхід гарячої води в день ±250-300л.

  • Добрий день, Мирославе!

    Дякуємо за Ваше запитання. Зазвичай сучасні будинки мають тепловтрати 40-60 Вт на 1 кв. метр. Тобто у Вашому будинку тепловтрати становитимуть 130Х60=7800 Вт, (або 7,8 кВт). Варто зазначити, що це приблизні дані, що потребують детальних розрахунків проєктувальником.

    Для нагрівання 300 літрів води/добу необхідно 14 кВт/добу . Тобто тепловтрати будинку взимку сягатимуть приблизно 10 кВт.

    Для ґрунтових теплових помп, розрахунок контуру робиться виключно після виїзду на місцевість з використання карт ґрунту.

    Для приблизного розрахунку можна використати 40 Вт на погонний метр свердловини. Відстань між ними повинна бути 6 метрів, тобто квадрат 6 на 6 метрів для 4-х свердловин.
    Максимальна довжина свердловини не має бути більше 100 метрів.
    10 кВт втрат будинку = 7,5 кВт ґрунтового контуру.

    7,5 кВт=7500/40=187 м. Тобто Вам потрібно або 2 по 100 м, або 4 по 50 м.

    Для виконання детального розрахунку, будь ласка, сконтактуйте з нами за електронною поштою: info@buderus.ua.

    З повагою,
    Катерина Лукіянчук,
    бренд-менеджер Bosch Термотехніка Україна

5
5
5
Залишити коментар

Telegram