Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Прилади для «теплої підлоги»

М. Мацунич

«Тепла підлога» стала дуже популярним рішенням для опалення й в індивідуальних будинках та навіть у квартирах багатоповерхівок. Приладів, що забезпечують коректну роботу контурів «теплої підлоги» та полегшують її балансування й налаштування, є доволі багато. Теплий контур можна обв’язати навіть універсальними пристроями. Але найкраще з цією задачею впорається спеціалізоване обладнання та матеріали

Дуже поширеною є ситуація, коли «тепла підлога» використовується або паралельно, або навіть сумісно з радіаторами, тобто тоді, коли до котла доєднані обидва типа опалювальних приладів – високотемпературні та низькотемпературні.

Комбінована система на базі насосно-змішувального вузла

Навіщо потрібний насосно-змішувальний вузол?

У радіаторній системі опалення вода, охолод жуючи в радіаторах, віддає тепло в приміщення. Чим краще охолоне радіатор, то більше тепла він віддасть.

Вважається, що вода в радіаторах вистигає з 90 до 70°С, тобто на 20 градусів. За нормами температура поверхні «теплої підлоги» не повинна бути вище 26°С, тому безпосередньо подавати воду із системи радіаторного опалення не можна. Її треба охолодити до 35-40°С.

Сильне охолодження води у «теплій підлозі» теж не допускається, інакше підлога розділиться на гарячі та холодні ділянки, та й знижувати її температуру нижче 20°С немає сенсу. Вважається оптимальним, коли вода в «теплій підлозі» охолоджується не більше, ніж на 5 градусів.

Тобто, у такій системі вода здатна віддати у 4 рази менше тепла, ніж у системі радіаторного опалення. А це означає, що «проганяти» воду по петлях «теплої підлоги» треба в 4 рази інтенсивніше

Відео. Балансування «теплої підлоги» монтажними комплектами | Підключення до колектора/гребінки насосно-змішувального вузла праворуч

Саме ці дві задачі вирішує насосно-змішувальний вузол Valtec VT.COMBI (рис. 1):

  • збільшує інтенсивність циркуляції води у петлях підлоги;
  • знижує температуру води до заданого рівня шляхом її змішування з охолодженою водою, що повертається з петель «теплої підлоги».

Вузол Combi постачається без насосу, можна використовувати будь-який насос із монтажною довжиною 180 мм. Вузол розрахований на теплове навантаження до 20 кВт, максимальну температуру 90 градусів та тиск до 10 бар. Температуру змішаної води можна регулювати від 20 до 60°С.

Зображення Valtec Combi Рис. 1. Насосно-змішувальний вузол Valtec Combi

Окрім змішувального вузла у колекторній шафі знаходиться приєднаний до нього колекторний блок, до якого підключаються труби «теплої підлоги» (праворуч від вузла Combi, рис. 2).

Зображення Колекторна шафа для вузла Valtec Combi та колекторного блоку Рис. 2. Колекторна шафа для вузла Valtec Combi та колекторного блоку

На колекторному блоці, через які подається вода в контур розташовуються балансувальні клапани з поплавковими витратомірами для балансування петель між собою (червоні маховички). Якщо петлі «теплої підлоги» не збалансувати, то вода циркулюватиме найкоротшим та найлегшим для неї шляхом, оминаючи довші петлі.

На зворотному колекторі (праворуч від вузла Valtec Combi) розташовані термостатичні клапани, до яких можна підключити сервоприводи для керування температурою у приміщеннях від кімнатних термостатів (рис. 3). Регулювання можна проводити також вручну за допомогою білих ковпачків, що входять до комплекту.

Зображення колектор для опалення теплої підлоги Рис. 3. Термостатичні клапани на зворотному колекторі

У насосно-змішувальному вузлі гаряча вода із системи радіаторного опалення змішується з прохололою водою, що надходить від труб «теплої підлоги» та перекачується циркуляційним насосом. Зі змішувального вузла вода потрапляє в колектор подачі та розподіляється по трубах «теплої підлоги». Проходячи трубами, вода охолоджується, віддаючи тепло в приміщення, та повертається в зворотний колектор. Зі зворотного колектора охолоджена вода знову потрапляє в насосно-змішувальний вузол, тоді цикл повторюється (рис. 4).

Зображення вузол Valtec Combi Рис. 4. Напрямок руху теплоносія через вузол Valtec Combi

Для підтримки необхідної температури води в «теплих підлогах» на вході в насосно-змішувальний вузол є термостатичний клапан із термоголовкою (рис. 5). Термоголовка оснащена виносним датчиком температури, який розміщено перед колектором.

Зображення Виносний термодатчик термостатичного клапана Рис. 5. Виносний термодатчик термостатичного клапана

Потрібна температура води задається вручну за шкалою на термоголовці. При перевищенні заданої температури клапан автоматично закривається, припиняючи надходження у вузол гарячої води. У разі зниження температури клапан відчиняється, вмикаючи надходження гарячої води. Таким чином, забезпечується постійна задана температура на виході із вузла змішувача.

Для налаштування потрібного співвідношення між кількостями гарячої та охолодженої води, що надходить на вхід насоса, вузол оснащений двома ручними балансувальними клапанами.

Перший – розташований на вході охолодженої води зі зворотного колектора (клапан вторинного контуру). Цим клапаном налаштовується кількість охолодженої води, що надходить на змішувальний вузол.

Другий клапан розташовано на виході із вузла перед патрубком приєднання до зворотної труби радіаторного опалення. Цим клапаном налаштовується кількість гарячої води, що надходить у вузол.

При правильному налаштуванні термостатичний клапан знаходиться в середньому положенні та може збільшувати й зменшувати надходження гарячої води у вузол.

Крім того, клапан первинного контуру дозволяє збалансувати систему «теплої підлоги» з іншими системами будівлі. Якщо не провести балансування, то вузол може перекачувати через себе значно більше води, ніж передбачено розрахунком, відбираючи його в інших систем.

Для автоматичного регулювання температури у приміщеннях можуть використовуватись кімнатні термостати, з'єднані із сервоприводами колектора «теплої підлоги».

Поки в приміщенні комфортна температура, опалення не потрібно, тоді термостатичний клапан колектора закритий. Щойно температура приміщення знижується нижче заданого значення, термостат подає живлення на сервопривід, та відповідна петля «теплої підлоги» відчиняється.

Інколи може трапитись, що всі петлі «теплої підлоги» опиняються в закритому положенні. У цьому випадку спрацьовує перепускний клапан змішувального вузла, вода починає циркулювати по малому колу через байпас, захищаючи насос від навантаження.

Вузол VALTEC COMBI дозволяє приєднувати до себе погодозалежну автоматику, що збільшує загальний кліматичний комфорт та позитивно позначається на економії опалення.

Залежно від завдань можна підтримувати постійну температуру теплоносія у контурі «теплої підлоги» або регулювати її залежно від температури зовнішнього повітря та / або у приміщенні. Завдяки цьому кімнатні термостати спрацьовують рідко, тільки в неординарних випадках (провітрювання – неочікуване охолодження, коли відвідують оселю гості – тобто підвищується температура, і т. п.).

І найголовніше те, що температура підлоги завжди підтримується точно на розрахунковому рівні, а не коливається навколо налаштованого значення від максимуму (при відкритих приводах) до мінімуму (при закритих приводах). Рівень комфорту в цьому випадку на порядок вищий.

Насосно-змішувальні вузли VALTEC COMBI дозволять створити зручну та енергоефективну систему «теплої підлоги», органічно пов’язану з іншими інженерними системами будівлі.

Технічні характеристики:

  • Робочий тиск – 10 бар.
  • Максимальна температура теплоносія у первинному контурі – 90°С.
  • Різьблення приєднувальних патрубків – 1”.
  • Монтажна довжина насоса – 180 мм.
  • Межі налаштування температури – 20-60°С.
  • Теплова потужність – 20 кВт.
  • Максимальний коефіцієнт пропускної спроможності – 2,75 м3/год.

Окрім комбінованого вузла Valtec пропонує іншу арматуру та прилади для налаштування «теплої підлоги».

Насосно-змішувальний вузол VT.VALMIX для систем «теплої підлоги»

Для використання насосів з монтажною довжиною 130 мм призначений вузол VALMIX (постачається без насоса та приводу термостатичного клапана, рис. 6).

Зображення VT.VALMIX Рис. 6. Насосно-змішувальний вузол VT.VALMIX

Рекомендується використовувати насоси VRS 25/4G-130; VRS 25/6 G-130 чи подібні. В якості привода термостатичного клапана можна застосувати термоголовки з виносним датчиком VT.5011 чи VT.3011. Схема вузла наведена на рис. 7.

Вузол може працювати від контролера з погодозалежним керуванням VT.K300. У цьому випадку замість термоголовки з виносним датчиком на термостатичний клапан встановлюється електротермічний аналоговий сервопривід VT.TE3041.0.024 або VT.TE3043.0.024.

Зображення теплотехнічна схема насосно-змішувального вузла Рис. 7. Принципова тепломеханічна схема вузлів TECHNOMIX та VALMIX: з термоголовкою (зліва) та сервоприводом(справа)

Технічні характеристики:

  • Робочий тиск – 10 бар.
  • Максимальна температура теплоносія – 95°С.
  • Різьба приєднувальних патрубків – 1”.
  • Монтажна довжина насоса – 130 мм.
  • Межі налаштування температури – 20-60°С.

Позначення на схемах рис. 7:

  1. термостатичний клапан;
  2. термоголовка з виносним датчиком або сервопривід (у комплект поставки не входять);
  3. балансувальний клапан вторинного контуру;
  4. балансувальний клапан первинного контуру;
  5. термометр;
  6. дренажний кран;
  7. гільза для датчика температури;
  8. накидні гайки для приєднання насоса у комплекті з прокладками;
  9. циркуляційний насос (в комплект поставки не входить);
  10. контролер (у комплект поставки не входить);
  11. ручний розповітрювач;
  12. зворотний клапан (у вузлі Technomix).

Змішувальні клапани VT.MR 01, 02, 03

Клапани призначені для використання у змішувальних вузлах гідравлічних систем (байпасні вузли підмішування, вузли змішування) для отримання заданого рівня температури теплоносія.

Регулювання клапаном може здійснюватися як вручну, так і за допомогою електричних сервоприводів та термоголовок.

Змішувачі випускаються у трьох модифікаціях (рис. 8):

  • VT.MR 01: клапан з бічним змішуванням для установки на байпасі. Повне перекриття байпасу неможливе, що дозволяє уникнути облаштування перепускного клапана. Підвищена пропускна спроможність.
  • VT.MR 02: клапан із центральним змішуванням. Допускається повне перекриття вхідних патрубків.
  • VT.MR 03: клапан з бічним змішуванням. Допускається повне перекриття вхідних патрубків.

Технічні характеристики:

  • Максимальний робочий тиск – 10 бар.
  • Максимальна температура теплоносія – до 120°С.
  • Нормативний термін служби – 25 років.
  • Різьба приєднувальних патрубків – 1».
  • Коефіцієнт пропускної спроможності – 3,3 м3/год; 3,0 м3/год; 2,7 м3/год (відповідно для: MR01, MR02, MR03).

Для автоматичного керування можна використовувати термоголовки VT.5011, VT.5012 та сервоприводи VT.TE3041.0.024 та VT.TE3043.0.024.

Зображення змішувальні клапани Рис. 8. Змішувальні клапани VT.MR 01, 02, 03 (зліва направо)

Терморегулюючі монтажні модулі VT.ICBOX

Модулі VT.ICBOX-1, 2, 4, 5 призначені для створення однієї петлі вбудованого водяного опалення («тепла підлога», «тепла стіна») або регулювання опалювальних приладів (радіатори, рис. 9).

Зображення монтажні модулі для регулювання теплої підлоги Рис. 9. Терморегулюючі монтажні модулі VT.ICBOX-1, 2, 4, 5 (зліва направо, зверху вниз)

Прилади VT.ICBOX дозволяють підключати низькотемпературну систему до первинного контуру опалення без насосно-змішувального вузла. При використанні модулів для регулювання роботи опалювальних приладів не потрібно встановлювати терморегулятори безпосередньо на радіаторах та конвекторах, чим підвищується якість терморегуляції (відсутній вплив конвективних потоків).

Асортимент комплектів VT.ICBOX (елементи керування та приводи в комплект постачання не входять):

  • VT.ICBOX-1.0 комплект із вбудованим автоматичним регулятором температури теплоносія та термостатичним клапаном, керованим сервоприводом або головкою з виносним термочутливим елементом.
  • VT.ICBOX-2.0 комплект із вбудованим автоматичним регулятором температури теплоносія та термостатичним клапаном, керованим термоголовкою.
  • VT.ICBOX-4.0 комплект з балансувальним клапаном та термостатичним клапаном, керується термоголовкою.
  • VT.ICBOX-5.0 комплект з балансувальним клапаном та термостатичним клапаном, керованим сервоприводом або головкою з виносним термочутливим елементом.

Приклади застосування VT.ICBOX – 1, 2, 4, 5 показані на рис. 10 (згори донизу).

Зображення схеми застосування монтажних модулів Рис. 10. Приклади застосування VT.ICBOX

  • «Тепла підлога» у високотемпературній системі. Температура у приміщенні регулюється сервоприводом під керуванням кімнатного термостату.
  • «Тепла стіна» у високотемпературній системі. Температура у приміщенні регулюється термоголовкою (висота установки монтажного комплекту 1,5 м).
  • Нагрівальний прилад у високотемпературній системі. Температура в приміщенні регулюється сервоприводом під керуванням кімнатного термостата, що унеможливлює вплив конвективних потоків на терморегулятор.

Обмежувач температури прямої дії VALTEC VT.9154

Клапан VT.9154 (рис. 11) відкривається, коли температура теплоносія, що проходить через нього, знижується нижче значення, встановленого на термоголовці.

Зображення VALTEC VT.9154 Рис. 11. Обмежувач температури прямої дії VALTEC VT.9154

Даний прилад дозволяє виконати:

  • безнасосне підключення системи водяної «теплої підлоги» площею до 15 м2 до високотемпературної системи опалення; також клапан VT.9154 здійснює автоматичне балансування петель систем водяної «теплої підлоги» з насосно-змішувальними вузлами за допомогою підтримки необхідної температури зворотного теплоносія;
  • може керувати тепловіддачею радіатора шляхом зниження витрати при підвищенні температури теплоносія, що виходить з радіатора;
  • також встановлюється на системи гарячого водопостачання багатоквартирних житлових будівель для підтримки мінімально допустимої витрати на рециркуляційних стояках, забезпечуючи автоматичне балансування цих стояків між собою.

Приклади застосування наведені на рис. 12:

  1. підключення водяної «теплої підлоги» (до 15 м2) від високотемпературної системи опалення без насосу;
  2. обмеження температури зворотного теплоносія із радіаторів;
  3. автоматичне балансування петель систем водяних «теплих підлог» з насосно-змішувальними вузлами;
  4. балансування рециркуляційних трубопроводів.

Зображення схеми застосування обмежувачів температури Рис. 12. Застосування обмежувачів температури прямої дії VALTEC VT.9154

Наведені в даній статті прилади від Valtec для облаштування «теплої підлоги» значно спрощують та здешевлюють монтаж й процедуру балансування, підвищують точність регулювання та підтримання заданої температури. Всі прилади виготовлені під прискіпливим операційним контролем якості на фірмових виробничих потужностях, що гарантовано стає запорукою довготривалої надійної експлуатації систем «теплої підлоги», де застосована арматура та регулятори Valtec.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 820


Залишити коментар

Telegram