Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Сталеві радіатори – важливі відмінності

Є. Черкашин

Сталеві панельні радіатори, що представлені на ринку України, дуже відрізняються за ціною і якістю. Коли ви купуєте радіатор, ви насправді сплачуєте за кіловати теплової енергії, яку ви отримаєте чи ні, в залежності від того, який саме радіатор буде вами обрано, бо вони мають важливі особливості і відмінності

Сталеві панельні радіатори в нашій країні – незмінний лідер на ринку високотемпературних опалювальних приладів протягом багатьох років. Своїм попитом вони завдячують не тільки доступній ціні й оптимальному співвідношенню вартості і якості при високій тепловіддачі, невеликій вазі, простоті монтажу, а також величезній різноманітності представлених торгових марок, виробників, моделей, типорозмірів та варіантів підключення. Сталь є відмінним матеріалом для виготовлення радіаторів, оскільки вона досить міцна, гнучка й еластична, але значно дешевша за сплави з алюмінію . Саме тому, сталеві радіатори присутні в асортименті майже всіх найвідоміших в світі і авторитетних виробників опалювальних приладів. Такі нагрівачі експлуатуються в нашій країні протягом багатьох десятиліть, вони встановлені в тисячах багатоквартирних будинків. Проте, вибір цих виробів продовжує залишатися справою відповідальною, особливо з урахуванням їх різноманітності.

Позначення типу сталевого радіатора

Конструктивно, на відміну від секційних та трубчастих радіаторів, прилади опалення із сталевих профілів складаються з однієї, двох або трьох панелей, через які циркулює теплоносій, кожна з яких, в свою чергу, складається з двох пласких сталевих профілів, що зварюються по контуру. Всередині цих панелей знаходяться вертикальні канали для теплоносія, виготовлені профільним штампуванням сталевих пластин. З метою підвищення тепловіддачі і збільшення ефекту конвекції, більшість виробників додатково оснащують панелі П-образними штампованими ребрами, що приварюється із внутрішнього боку. Вони також сталеві, але виготовлені з дещо тонших листів сталі. Радіатор, складений з декількох панелей, за правило, з боків прикривається пласкими декоративними пластинами, а зверху – декоративними ґратками з щільовими прорізами. На стороні нагрівача, що обернута до стіни, міститься система його кріплення.

Радіатори відрізняються насамперед площею (висота, помножена на розмір вздовж стіни). Залежно від кількості нагрівальних панелей і систем конвективних ребер, з яких зібрано даний сталевий радіатор, вони поділяться на сім типів. Кожен з них позначається двома цифрами, перша з яких вказує на кількість панелей, а друга – на кількість ребер. Наприклад, див. рис 1, радіатор типу 33 має 3 панелі підведення теплоносія і 3 ряди конвективних теплообмінників:

  • тип 10, тип 20, тип 30 – сталеві радіатори без конвективного оребрення з відповідною кількістю рядів опалювальних панелей (1, 2 чи 3 відповідно);
  • тип 11, тип 21, тип 22, тип 33 – радіатори з конвективним оребренням (друга цифра – кількість рядів з ребрами);
  • радіатори можуть бути додатково оснащені декоративними облицювальними панелями спереду та декоративними ґратками з боків та/або зверху.

Тип сталевого радіатора визначає загальну тепловіддачу (теплову потужність) такого приладу. Чим більше панелей і додаткових ребер – тим більшою є кількість тепла, яку нагрівач зможе віддавати у приміщення при однаковій температурі теплоносія.

Зображення Типорозміри сталевих радіаторів Рис. 1. Типорозміри сталевих радіаторів на прикладі виробів від VOGEL&NOOT

Треба визнати, що наших умовах наразі найпопулярнішими є сталеві радіатори типу 22 – з двома панелями і двома рядами конвективних ребер, що мають доволі високу тепловіддачу за середньої «будівельної» товщини. Радіатори опалення типу 22 мають досить компактні розміри і зазвичай вдало пасують як для установки в квартирах, так і в приватних будинках з кімнатами різної площі.

Проте завжди слід зважати на те, що показники тепловіддачі розраховуються для «нормативних» умов температури подачі теплоносія і перепаду температури. На жаль, типовим для наших умов в останні роки є явище т. зв. «недогріву» та дуже великих коливань температури подачі теплоносія. Тобто насправді треба обирати радіатори з певним запасом по площі чи з більш потужною системою тепловіддачі (наприклад тип 33 замість типу 22), перед тим перевіривши, аби діапазон регулювання терморегулятором вповні перекривав надлишок теплової потужності.

Слід також зважати, що найдешевші однопанельні сталеві радіатори 11-го чи 10-го типу мають відносно невелику тепловіддачу, оскільки вони здатні обігрівати приміщення практично тільки шляхом випромінення тепла, і в процесі нагрівання повітря майже не задіюють механізм ефективної конвекції. Отже, однопанельні радіатори без оребрення мають працювати тільки з високою температурою теплоносія, хоча й мають мінімальну «будівельну» товщину.

Також панельні радіатори, що належать до однакового типу і розміру, відрізняються між собою за товщиною металу панелей та конвективних ребер, профілем та спротивом внутрішніх каналів для теплоносія, розмірами, кількістю та шагом ребер, загальною масою, шарами покриття, здатністю протистояти внутрішній і зовнішній корозії, варіантами підключення, кольором, комплектацією тощо. Загалом – всі радіатори є різними як за вартістю, так і за тепловою віддачею і терміном служби.

Особливості підключення сталевих радіаторів

Найкращі виробники оптимізують свої конструкції так, аби забезпечити поєднання найкращих експлуатаційних та технічних характеристик при поміркованій ціні.

Наприклад, доведено, що вдало оптимізовані панельні радіатори від VOGEL&NOOT можуть працювати в системах, що постачають теплоносій в широкому діапазоні температур – від +35 °C до +90 °C, що робить їх сумісними з усіма джерелами енергії – від мереж центрального опалення та локального нагрівання від котлів (т. зв. «високотемпературні системи»), до систем з тепловими насосами (системи з низькою температурою теплоносія), див. рис. 2. При цьому вони забезпечують необхідний комфорт в опалюваних приміщеннях.

Зображення підключення сталевих радіаторів опалення Рис. 2. Технологія підключення «Т6» радіаторів від VOGEL&NOOT

Радіатори від VOGEL&NOOT відповідають міжнародним стандартам якості. Виробничі процеси сертифіковані по ISO. Якість і технічні дані радіаторів VOGEL&NOOT постійно підтверджуються провідними європейськими інститутами і НДІ Сантехніки, про що свідчать позначки на рис. 2. Радіатори VOGEL&NOOT також нагороджені знаком якості RAL, як високоякісні опалювальні прилади в порівнянні з іншими радіаторами, та мають сертифікат відповідності холоднокатаної сталі вимогам стандарту EN 442.

Продуманий дизайн і висока якість виготовлення радіаторів VOGEL&NOOT доводять, що радіатор може бути зручним і безпечним. Завдяки новим розробкам, таким як центральне універсальне підключення («Технологія Т6»), вдалося спростити монтаж радіатора. Завдяки конструкції за технологією «Т6» підключення до системи опалення можливо через будь-які із 6-ти патрубків, при цьому завдяки можливості т. зв. «центрального підключення», розмір радіатора легко поміняти навіть після закінчення монтажних робіт (див. рис. 2 посередині зліва), а термостатичний регулятор можна встановити з будь-якого боку радіатора.

Знак ECO на радіаторах від VOGEL&NOOT гарантує економічно і екологічно раціональну експлуатацію радіаторів з високою економією витрат на опалення – доведеною економією не менш ніж 15%, а це означає екологічну дружність виробу та зменшення загальних викидів СО2.

Цінові відмінності

Сталеві радіатори, що представлені на нашому ринку, можуть суттєво відрізнятися за ціною. Це ще не свідчить, що дешевші радіатори менш якісні. Можливо вони мають інше призначення – наприклад, для опалення сухих службових приміщень з невеликим тепловим навантаженням, таких як коридори чи передпокій. Слід звертати увагу на такі параметри, як теплова потужність, розрахункова опалювана площа, маса радіатору, конструктивне виконання, корозійна стійкість (кількість та склад шарів покриття), наявність вбудованої регулюючої арматури чи запобіжних пристроїв тощо.

Наприклад, якщо порівняти два радіатори однакового типу (скажімо 33) та розміру, різниця в ціні яких в роздріб може сягати 1,5-2 рази, то можна з’ясувати, що:

1) Вони відрізняються за паспортною тепловою потужністю і призначені для опалення приміщень різної площі.

Перерахунок за приведеною тепловою потужністю на 1 метр покаже, що насправді ціна в грн/м2 в них може майже не відрізнятися. Тобто, якщо обрати радіатор за однаковою розрахунковою опалюваною площею, то може статися, що вони мають практично однакову вартість на 1 м2. Чи навпаки, на опалення однакової площі більш дорогий, але ефективніший радіатор матиме менший розмір (наприклад, довжину), тобто буде взагалі дешевшим порівняно з іншим зразком відносно до опалюваної площі.

2) Радіатори мають різну масу.

Важливо звертати увагу на товщину сталі на панелях та на конвективному оребренні. Зазвичай сумлінний виробник вказує це в технічному паспорті. Товщина може суттєво відрізнятися. Вважається, що більш товста сталь на панелях – це про надійність. Треба також звернути на крок поміж конвективними ребрами та на їхню кількість, а також на їхню товщину. Більша кількість конвективних ребер на одиницю довжини прямо пов’язані з більшою тепловіддачею. Більш масивні ребра також позитивно впливають на тепловіддачу.

3) Радіатори мають різний рівень корозійного захисту, різну технологію нанесення та кількість захисних шарів.

Наприклад, модельний ряд радіаторів від VOGEL&NOOT включає радіатори з підвищеною корозійною стійкістю, які призначені для установки в приміщеннях з вологим навколишнім середовищем: басейни, душові, туалети та ін. Дані прилади мають оцинкування з зовнішньої сторони (а деякі моделі – також з внутрішньої сторони), потім вони ґрунтуються та покриваються порошковою емаллю з кольорами з палітри RAL методом електростатичного напилення. Добре захищені від корозії радіатори з більш міцним зовнішнім покриттям – це також важливо для довготривалої експлуатації в звичайних житлових приміщеннях.

Для правильного вибору радіатора саме для тих умов та опалюваної площі, що потрібні покупцеві, треба врахувати чимало факторів та навіть провести деякі порівняльні розрахунки. Це допоможе зробити фаховий консультант, як наприклад це відбувається в мережі сантехмаркетів «ІНСТАЛЯТОР». Звертайтеся!

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 704


Залишити коментар

Telegram