Як і в комунальному секторі, системи опалення приватних будинків також мають пройти певну підготовку для роботи в опалювальний період. Звичайно, тут не може бути термінів, як от наприклад 15-те жовтня, тобто система опалення приватного будинку має бути готова до сезонного включення, спираючись на локальні погодні умови. Що треба мати на увазі насамперед?
Послідовність підготовки системи опалення має три головні етапи:
- Візуальний огляд.
- Промивка та розповітрення системи.
- Запуск системи опалення та перевірка всіх її вузлів.
Візуальний огляд системи опалення
На літній період із системи опалення приватного будинку рідко зливають теплоносій, тому система зазвичай залишається під тиском, що спрощує огляд та перевірку.
Отже, орієнтовний порядок візуального огляду системи приблизно є таким, як наведено нижче.
Огляд топкової:
- Перевірте, чи не закриті крани та клапани, а також наявне чи відсутнє їх залипання.
- Перевірте всі термометри, манометри та клапани безпеки топкової кімнати.
- Перевірте всі елементи топкової на відсутність ознак підтікання або корозії.
- Перевірте живлення насосного обладнання та відсутність його залипання.
- Перевірте тягу димохідних каналів.
Подальший огляд системи опалення:
- Перевірте, чи не закриті крани та клапани на розподільчих колекторах і приладах опалення, а також перевірте це обладнання на відсутність його залипання.
- Перевірте елементи системи опалення на відсутність ознак підтікання або корозії.
- Перевірте всі електронні компоненти на наявність живлення (у бездротових елементах – замініть батарейки).
- Перевірте, чи працює система саме в режимі опалення (якщо є можливість автоматичного або примусового переводу в режим охолодження).
- Перевірте коректність показань термостатів та датчиків шляхом зміни заданої температури вище фактичної, а також належну реакцію контролера на запит.
- Якщо живлення автоматики було вимкнено протягом тривалого часу, перевірте сервоприводи на відсутність залипання (проконтролюйте, що ввімкнена функція «тренування клапанів та насосів», якщо система облаштована нею).
- Якщо автоматика має підключатися до мережі Wi-Fi, перевірте наявність Інтернету, перезавантажте спочатку модуль Wi-Fi, а якщо це не допомогло, то додатково перезавантажте роутер.
Промивка та видалення повітря із системи опалення
Промивати систему опалення обов’язково рекомендується в наступних випадках:
- Якщо теплоносій – звичайна, непідготовлена вода.
- Якщо плануєте заповнити систему антифризом.
- Якщо системі більше 5 років.
Етап розповітрення є дуже важливим та потребує деяких навичок. Він забезпечує сталу роботу системи після запуску. Порядок видалення повітря із системи:
- на насосі треба включити мінімальні оберти, щоб система в разі «сухого пуску» не підхопила додаткового повітря при запуску;
- помалу відкрити випускні клапани на колекторах або приладах і дочекатися повного видалення повітря із системи. Зазвичай про це сигналізує поява теплоносія без бульбашок та характерного свистіння;
- закрити механічні пристрої видалення повітря із системи;
- перевірити тиск і за потреби додати теплоносія ( у замкнену систему). За рівнем теплоносія (розширювальний бачок) проконтролювати рекомендовану кількість теплоносія у відкритій системі.
Запуск системи опалення та перевірка всіх вузлів
Після проведення попередніх робіт, які мали на меті перевірку електричних сигнальних та силових з’єднань, відсутність протікань та загальний стан системи, видалення повітря, систему можна вмикати в режимі перевірки роботи.
Запуск системи треба здійснювати під безпосереднім та безперервним наглядом вповноваженого на це персоналу, щоб вчасно зреагувати на появу нештатних ситуацій та уникнути роботи в аварійному режимі. При цьому:
вмикаємо джерело тепла і чекаємо допоки теплоносій досягне робочих параметрів;
повторно обережно та помалу відкриваємо механічні випускні клапани на колекторах або приладах, випускаємо залишки повітря із системи та закриваємо їх;
перевіряємо тиск і за потреби додаємо теплоносій (це відбувається на відімкненій від живлення системі!). після цієї операції знову переходимо до першого етапу запуску системи;
якщо все гаразд із теплоносієм та відсутністю повітря в системі, то перемикаємо насоси на робочі оберти.
Перевірка всіх вузлів ввімкненої системи проводиться, коли система вийшла на робочий режим або принаймні мала б вийти на нього за час своєї роботи. Ця процедура здійснюється за рекомендаціями виробника основного обладнання (наприклад, котла) та за технічної специфікації інсталятора системи. В контрольних точках перевіряються температура, тиск та витрата теплоносія (якщо є вимірювач витрати теплоносія). Для цього:
- перевірте коректність параметрів роботи всіх елементів топкової кімнати;
- перевірте всі елементи топкової та системи опалення на відсутність ознак підтікання в умовах роботи під робочими тиском та температурою;
- перевірте наявність робочої різниці температур по всіх контурах системи опалення;
- перевірте коректність показань термостатів та датчиків шляхом зміни заданої температури вище фактичної, а також належну реакцію контролера і сервоприводів на цей запит;
- зверніть увагу на рівень та характер шуму в системі, він має бути звичного рівня. Незвичний шум може свідчити про неналежний режим роботи компонентів, їх аварійний або передаварійний стан або про наявність залишкового повітря в системі.
Процедура сезонного запуску системи виглядає доволі нескладною та такою, яку може здійснити сам власник, що має певні навички. Одначе процедура може мати певні ускладнення, якщо виявлені неполадки чи порушення, або збої функціонування. Що робити в разі виявлення «залипання» або «закисання» клапанів чи роторів насосів? Що робити, якщо система не виходить на робочі параметри, де шукати проблему – у котлі, в автоматиці чи в випадково некоректно введених чи змінених параметрах системи, про що невідомо користувачеві? В разі появи ускладнень при запуску системи, що довго не працювала, спроби некваліфікованого втручання можуть викликати ще більші негативні наслідки. Тому для сезонного запуску системи слід звертатися до кваліфікованих робітників, найліпше – до авторизованого персоналу фірми-інсталятора системи, або до фахівців зі спеціалізованих сервісних фірм, що знаються на таких системах. Звичайно, якщо вся система або її частина знаходиться на гарантії, будь які спроби її налагодження без залучення фахівців фірми, що надає гарантійні послуги, означатиме втрату гарантії. Звертайтеся до відповідальних фахівців. Це стане запорукою правильної роботи системи весь наступний опалювальний сезон.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 6 329