Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Рециркуляційні насоси в системі ГВП

Т. Бринзанський

Застосування рециркуляційних ліній з відповідними насосами в системах гарячого водопостачання дозволяє підвищити комфортність ГВП для користувачів, скоротити витрати енергоресурсів та попередити появу застійних зон, в яких можуть розвиватися небезпечні бактерії

Все частіше для нагріву гарячої води в приватних будинках використовуються бойлери. Їх встановлюють у технічному приміщенні, як правило, в підвалі. А оскільки санвузли та умивальники розміщені в різних частинах будинку, то часто виникає ситуація, що воду необхідної температури треба зачекати. Часом таке очікування триває декілька хвилин. Протягом цього часу кілька літрів води питної якості зливаються в каналізацію, і так повторюється кожного разу при користуванні умивальником або іншими сантехприладами. Чим довшими є трубопроводи, тим більше води витрачається даремно. Як наслідок – значні втрати в системі водопостачання. Крім того, для нагрівання водивитрачається тепло та виникають перевитрати енергоносія.

Для усунення цього негативного явища в системі ГВП облаштовують рециркуляційну лінію. Вона призначена для підтримки постійної температури перед точками водорозбору. Для її виконання встановлюється відвідна лінія, по якій вода повертається назад до водонагрівача. З цього контуру рідина переміщується відповідним рециркуляційним насосом. Не у всіх нагрівачів передбачено приєднання рециркуляційної лінії безпосередньо до баку. У такому випадку, як і в ситуації з двоконтурними котлами, вона підключається до лінії холодної води.

Монтаж рециркуляційного насоса ГВП найчастіше проводиться на зворотному трубопроводі, відразу перед водонагрівачем (рис. 1). На напірному патрубку встановлюють зворотний клапан. Трубопроводи повинні бути добре теплоізольовані, щоб не відбувалися втрати тепла при рециркуляції води. Таким чином, завдяки наявності рециркуляційної лінії при фахово спроектованій системі, відкриваючи кран, гаряча вода надходитиме відразу.

Зображення застосування рециркуляційного насоса Рис. 1. Розташування насоса на циркуляційній лінії у системі ГВП

Ще одним призначенням рециркуляційної лінії є можливість підвищити температуру води в більшій частині водопровідної мережі, уникнувши при цьому утворення застійних зон, в яких при певній невисокій температурі (35-46°С) активно розмножуються небезпечні для людини бактерії – легіонелли. Наявність рециркуляції дозволяє ефективно проводити дезінфекцію шляхом короткочасного підвищення температури води навіть в дуже розгалужених мережах. У цьому випадку, задля уникнення опіків рекомендується використання термостатичних змішувальних клапанів.

Параметри системи та рециркуляційного насоса

Однією з характерних помилок в організації рециркуляційної лінії – завищення характеристик циркуляційного насоса. Багато інсталяторів і навіть проектувальників застосовують в котеджних системах ГВП насоси з напорами 7-8 м. вод. ст. Перш за все, необхідно пам'ятати, що рециркуляційні лінії та насоси для підвищення тиску – це абсолютно різні прилади. Рециркуляційний насос не змінює статичний тиск у системі, а лише забезпечує переміщення теплоносія по трубах. Для котеджу цілком достатньо рециркуляційного насоса з максимальним напором 3-4 м. вод. ст. При цьому також не варто використовувати «рециркуляційник», призначений для опалювальної системи: ГВП не потребує значного запасу потужності та високу його продуктивність.

Відео. Рециркуляційний насос для ГВП: застосування

Тиск у закритій системі ГВП, створений рециркуляційним насосом, призначений компенсувати його втрати, спричинені опором труб і арматури. Допустимі показники втрати тиску в системі та необхідний обсяг гарячої води для рециркуляції можна визначити арифметично, шляхом розрахунку опорів окремих ділянок системи. При цьому необхідно врахувати також характеристики точок водорозбору, які підключаються.

У випадку занадто розгалужених систем з великим числом сантехприладів отримати розрахункові характеристики можливо за допомогою лише гідравлічного балансування. Його метою є підтримання оптимальної швидкості протоку води для того, щоб не допустити при її поверненні в бойлер надмірного зниження температури. В ідеалі різниця між подаючим трубопроводом на виході та лінією рециркуляції на вході в водонагрівач, повинна становити 2-3 K для систем довжиною менше 200 м.

Діаметр труби для рециркуляції залежить від розміру труби, яка встановлена на подачі. Згідно з DIN 1988 при внутрішньому діаметрі трубопроводу 20 або 25 мм (подаючий трубопровід) рекомендується облаштовувати рециркуляційну лінію DN 12-15 мм.

Керування

Робота рециркуляційного насоса регулюється за рахунок реле часу, оскільки в його постійній роботі зазвичай немає необхідності – потрібно лише запобігання охолодженню води не нижче + 50°С. При якісно виконаній теплоізоляції трубопроводів зазвичай на це витрачається 15-20 хвилин. У рециркуляційних насосах багатьох виробників реле часу і датчик температури вже вбудовані, а при наявності контролера, часовий інтервал роботи між включеннями насоса задається в його програмі.

Головне завдання при регулюванні – підвищення економічності установки за рахунок підбору оптимальних режимів роботи насоса. Найбільший ККД насоса досягається тоді, коли робоча точка подачі припадає на середню третину діапазону значень. Звичайно це, перш за все, враховується при виборі типорозміру насоса. Але не завжди виходить точно потрапити в діапазон оптимальних робочих характеристик, не маючи можливості їх налаштувати. Тому сьогодні перевага віддається регульованим моделям рециркуляційних насосів.

В окремих випадках регулювання робочих параметрів дозволяє знизити споживання електроенергії на 50-60%. З огляду на те, що «рециркуляційник» експлуатується понад 5000 год на рік, економічний результат може бути досить відчутний навіть для установок з невеликою потужністю. Саме тому сучасні рециркуляційні насоси для ГВП оснащують системами регулювання. У ряді моделей використовується автоматичне керування, що адаптує обладнання до реальних потреб у гарячій воді. Наприклад, рециркуляційні насоси для котеджів Comfort PM (рис. 2) (виробник – Grundfos) мають функцію AutoAdapt. Вона відстежує час водорозбору протягом двох тижнів, щоб «підлаштуватися» під конкретного власника.

Зображення рециркуляційний насос Grundfos Рис. 2. Рециркуляційний насос Comfort (Grundfos)

Крім того, дані насоси комплектуються термостатом, що дозволяє встановлювати бажану температуру води та режим роботи. Ряд моделей також мають зворотні клапани та годинникові механізми.

Функція таймера досить актуальна в плані енергозбереження, адже вона дозволяє програмувати насос на включення та виключення в задані проміжки часу, наприклад, вранці та ввечері. Таким чином можна значно економити електроенергію вночі, коли гаряча вода не потрібна.

Вибираючи рециркуляційний насос для ГВП також важливо звернути увагу на матеріали, з яких він виготовлений. Вони повинні бути аналогічні тим, що використовуються в обладнанні для подачі питної води, а також відрізнятись корозійною стійкістю. У зв'язку з цим широко застосовується нержавіюча сталь (робоче колесо, корпус) або якісна латунь (корпус). Сучасні насоси для циркуляції ГВП компактні, споживають мало електроенергії і досить безшумні.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 7 385

Вас може зацікавити:



Залишити коментар

Telegram