Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Готуємось до зими. Поради від WILO

Корисні поради щодо того, як підготувати систему опалення до зими, сьогодні вашій увазі представляє відомий німецький виробник насосів (зокрема й спеціалізованих насосів для системи опалення) WILO. Пропонуємо ретельно їх вивчити та належним чином застосувати

Очевидно, що опалювальний сезон 2022-23 буде серйозним випробовуванням для кожного домогосподарства. Спираючись на чималий фаховий, поради від WILO націлені на практичну мету: зробити систему опалення вашого будинку більш стійкою та енергоощадною та стосуються:

  • економії палива;
  • економії електроенергії;
  • забезпечення комфорту;
  • простоти експлуатації;
  • підвищення надійності системи та сталості її роботи тощо.

Фахівці WILO радять звернути свою увагу та перевірити насамперед насоси, баки, сепаратори.

Готуємось до опалювального сезону!

Порада №1. Циркуляційний насос

Циркуляційний насос є серцем системи опалення. Підсвідомо ми розуміємо, що насос (як будь-яке обладнання) має працювати правильно. Але частіше все відбувається навпаки. Завеликий насос створює надлишковий тиск, шуми, перетоки в системі. Замалий насос не може забезпечити достатню циркуляцію: система буде мати як перегріви, так і застійні зони, а це буде впливати на витрату палива.

Вищевказаних вад можна позбутися, якщо застосувати високоефективні насоси WILO Yonos PICO. Це розумний насос, який адаптується під стан гідравліки в системі та забезпечує циркуляцію в тих межах, які потрібні для цього. Насос WILO Yonos PICO дуже легко налаштувати, а далі він працює під керуванням автоматики. Насос Yonos PICO самостійно підлаштовується під зміни гідравліки в системі: перекриття термостатів, відкриття нових споживачів тощо.

Які переваги отримує клієнт, використовуючи насос WILO Yonos Pico?

  1. Економія палива. Насос WILO Yonos Pico розуміє запит тепла, який сформований термостатичними вентилями і підлаштовується під новий режим. Таким чином насос буде перекачувати стільки теплоносія, скільки потрібно системі. Котел своєю чергою реагує на зміну циркуляції теплоносія і відповідно корегує споживання палива.
  2. Економія електроенергії. Насос WILO Yonos PICO є енергоефективним і дає можливість заощадити до 80% електроенергії у порівнянні зі стандартними насосами. Енергоспоживання стандартного насоса 25/6 складає 84 Вт, водночас енергоспоживання ощадного насоса WILO Yonos PICO складає лише 2-40 Вт. Так, саме 2 Вт! Це буде відчутно в першому ж рахунку за електроенергію, який надійде після заміни насоса.
  3. Комфорт. Оскільки насос працює 180-200 днів на рік в режимі 24/7 і знаходиться в помешканні, то комфорт це важливо. Шуми в системі – це НЕ про WILO Yonos PICO. Насос має функцію розповітрення.
  4. Простота експлуатації. Що вміє WILO Yonos PICO з того чого не можуть інші насоси? Наприклад, показує коди помилок, що можуть статись з насосом або з системою. Клієнту достатньо заглянути в інструкцію, або в додаток WILO-Assistant, і стане зрозуміло: що сталось, чому сталось і головне - що робити.
  5. Підвищення надійності системи. Часто на випадок відсутності електроенергії встановлюють акумулятори, або блоки безперебійного живлення. Зрозуміло що тривалість їх автономної роботи залежить від потужності споживачів електроенергії. Тут ми ще раз нагадаємо що стандартний насос споживає 84 Вт, а WILO Yonos PICO складає - 2-40 Вт. Тобто тривалість автономної роботи енергоощадного насоса буде в рази більше.

Наша порада – перевірте циркуляційні насоси, які встановлені у вас, зробіть заміну на енергоощадні моделі.

Зображення WILO Yonos Pico Рис. 1. Циркуляційний насос WILO Yonos Pico

Порада №2. Мембранний бак

Мембранний бак в системі опалення... Що про нього говорити? Всі знають що він має бути, тому його ставлять і все... . Але насправді не все так просто. Для правильної роботи мембранного бака важливі три речі: його об’єм, тиск в газовій частині бака та місце встановлення.

Тиск в газовій частині

Що таке «правильна» робота мембранного бака? Це ситуація коли бак приймає на себе всю «зайву» воду (теплоносій) що утворюється в системі опалення в результаті нагрівання. Якщо мембранний бак малого розміру, або тиск в газовій частині занадто високий, - бак не працює. Це суттєво впливає на роботу системи опалення: в системі зростає тиск, спрацьовують запобіжні клапани. Це виток води, наступне заповнення системи й т.д. А якщо запобіжний клапан не спрацює, то вода знайде «вихід» через інший слабкий елемент: арматуру, пристрій, з’єднання тощо.

Якщо бак встановили «з запасом», то не є вирішення ситуації, адже тиск все одно слід контролювати. Занадто малий тиск приведе до кавітації в системі опалення, буде шум в насосах, трубах і радіаторах.

Отже, ми визначили, що в залежності від об'єму води в системі, температурного режиму системи і її робочого тиску – підбирається мембранний бак.

Тиск в газовій частині важко візуально контролювати. Контроль за тиском має бути двічі на рік. Наприклад, перед початком та по закінченні опалювального сезону. Який тиск має бути в газовій частині бака? Це визначається обладнанням що є в системі. Для приватного будинку головним індикатором є котел. Інформацію по максимальному і рекомендованому тиску в системі можна знайти в інструкції до котла.

Важливо знати, що баки з заводу постачаються уже з певним тиском. Наприклад, баки WILO-H 18/5 мають тиск в газовій частині - 1,5 бар. Як ми зазначили, тиск розраховується в залежності від системи опалення. В більшості випадків, для системи опалення приватного будинку, початковий тиск в баку має бути 1,2-1,5 бар. Головне знати - початковий тиск вимірюється на порожньому (відключеному від системи) баку. Тому баки під’єднують до системи через крани з можливістю злиття води.

Місце встановлення

Як правило, в більшості систем, мембранний бак встановлюють на зворотній лінії перед котлом (див. схему). До речі, в залежності від конструкції, баки мають бути правильно змонтовані: не всі положення допустимі. Рекомендації з цього приводу можна дізнатися в інструкціях по мембранному баку.

Енергоспоживання

Низький або зависокий тиск повітря в баку, неправильне місце встановлення бака - суттєво погіршать роботу системи опалення. В першу чергу це буде стосуватися циркуляції та розподілу тепла по системі: десь буде холодно, а десь - жарко. Така ситуація призводить до перевитрати палива та електроенергії.

Наша порада: ознайомтесь з інструкцію до котла та мембранного бака. Знайдіть інформацію про тиск в системі та перевірте тиск в мембранному баку. Можливо треба підкачати повітря, а можливо - замінити бак. До речі, пам’ятайте що в настінних котлах, як правило, є свій мембранний бак, тиск в якому також необхідно перевіряти. Та це має робити сервісний майстер під час регулярного обслуговування котла. Але це вже інша історія...

Зображення схема системи опалення Рис. 2. Складові системи опалення.
Котел (1); насос високотемпературної (радіаторної) гілки системи опалення (2); насос низькотемпературної гілки системи опалення (контур «теплої підлоги», 3); мембранний розширювальний бак (4); регулятор високотемпературної (радіаторної) гілки системи опалення (5); сепаратор бруду (6); випускач повітря (7) – у найвищій точці системи опалення; розподільник гарячої води між системою опалення та ГВП (8); розподільник теплоносія між високотемпературним та низькотемпературним контурами опалення (9).

Порада №3. Сепаратор повітря для системи опалення

«В батареї щось шумить... булькає...» Так клієнти розповідають про шуми в системі опалення. Це не є поодинокими випадками... Особливо звертають увагу на це в приміщеннях де має бути тиша: в кабінеті, спальні, дитячій кімнаті. Це погано не тільки з точки зору комфорту, але й ефективності роботи системи опалення.

Однією з основних причин шуму системи опалення є наявність повітря в воді. Спускники повітря на радіаторах не рятують ситуацію, адже багато повітря рухається в потоці теплоносія і його неможливо видалити через спускники. Це повітря працює як ізолятор при передачі тепла. Радіатори погано гріють, треба більше палива, щоб більше нагріти воду. Циркуляційний насос буде споживати більше електроенергії, оскільки гідравлічний опір системи, де у воді є повітря, вищий.

Допоможе розв’язати таку задачу – cепаратор повітря Spirovent Air. Цей виріб компанії Spirotech. Сепаратор видаляє найдрібніші пухирці повітря, які є в теплоносії в автоматичному режимі. Немає потреби в обслуговуванні, а гарантія на обладнання складає... 20 років! В результаті: відсутні шуми, зменшення корозійних процесів, краща циркуляція та розподіл тепла. Унікальна конструкція сепаратора, патентована конструкція внутрішньої будови (трубка Spiro) видаляє найдрібніші пухирці газів що є в воді.

Зображення Spirovent Air та Spirotop Рис. 3. Сепаратор повітря Spirovent Air та розповіртрювач Spirotop

За оцінками компанії British Gas (Великобританія), яка є давнім партнером Spirotech, доведена економія палива при використанні сепараторів повітря Spirovent Air складає 6%. British Gas вже багато років є партнером Spirotech: сервісний відділ British Gas встановив десятки тисяч сепараторів повітря на системи опалення в приватних будинках британців.

Зображення Spirovent Air RV2 Рис. 4. Універсальний сепаратор повітря Spirovent Air RV2

Моніторинг споживання газу протягом п’яти років показав вагому економію. Ось такий парадокс: продавець газу рекомендує обладнання, яке ... зменшує споживання газу)))

Порада №4. Видалення бруду з системи опалення

Ще одна причина шуму в радіаторах – бруд. Бруд потрапляє в систему під час монтажу (частинки матеріалів, окалина, пісок) та в процесі експлуатації: бруд (з водою), частинки корозії (іржа). Бруд створює не тільки шум, але завдає серйозних ускладнень для системи опалення, а особливо – дороговартісним елементам: котлу, насосу, регулювальній арматурі. Накопичення бруду у внутрішніх компонентах вказаних пристроїв може передчасно вивести їх з ладу, і, звичайно, такі випадки не вважаються гарантійними. Крім того бруд створює серйозні перешкоди для циркуляції теплоносія та розподілу тепла в системі через накопичення бруду в «вузьких місцях»: нижні ділянки системи опалення, повороти.

Зазвичай використовують традиційні фільтри грубої очистки які лише частково вирішують задачу. Такий фільтр ловить бруд розміром більше 250 мкм. Для порівняння: волосина людини – це 100 мкм. Але великої шкоди завдає бруд меншого розміру 30÷100 мкм, якого багато у воді системи опалення.

Найкращим рішенням для системи опалення є сепаратор бруду типу Spirotrap Dirt з магнітом (див. поз. 6 на рис. 2 та рис. 4).

Не менше 80% бруду розміром до 30 мкм збирає сепаратор Spirotrap Dirt за 10 циклів прокачування теплоносія у системі. Магнітні частинки видаляються потужним магнітом вже за перший цикл.

За оцінками компанії British Gas (Великобританія) – давнього партнера Spirotech – доведена економія палива при використанні сепараторів бруду Spirotrap Dirt складає 7,4%. British Gas вже багато років є партнером Spirotech: сервісний відділ British Gas встановив десятки тисяч сепараторів повітря на системи опалення в приватних будинках британців. Моніторинг споживання газу протягом п’яти років показав вагому економію. Ось такий парадокс: продавець газу рекомендує обладнання, яке ... зменшує споживання газу. За оцінками того ж British Gas, встановлення сепаратора бруду Spirotrap Dirt зменшує кількість позапланових ремонтів опалювальної техніки (насосів, котлів) на 50%.

Порада від WILO – встановіть сепаратор SpiroTrap Dirt: це економія і захист всієї системи опалення.

Зображення Spirotrap Dirt Рис. 5. Сепаратор бруду Spirotrap Dirt з магнітом

Звичайно, дані поради від WILO щодо підготовки системи опалювання до зими не є вичерпними. Але сподіваємося, що вони допоможуть звернути увагу на деякі аспекти, що дозволять суттєво зекономити на енерговитратах та вагомо підвищать надійність всієї системи опалення, а відтак стануть у нагоді, аби пройти опалювальний сезон без пригод та аварій.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 2 884


Залишити коментар

Telegram