Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Готуємо до зими систему опалення будинку

І. Шита

Вже зовсім незабаром розпочнеться опалювальний сезон. Наступна зима буде складною, але завдяки правильній підготовці до холодів можна досягти надійного та ефективного опалення

Опалення та приготування гарячого водопостачання в житлових будинках сьогодні потребують використання понад 70% первинної енергії. За нинішніх умов будь-яке скорочення споживання енергоресурсів – це питання відповідальності і власної свідомості. Перш за все систему опалення потрібно правильно експлуатувати. Як це застосувати на практиці?

Як правильно експлуатувати систему опалення?

Правильний обігрів допомагає зменшити споживання енергії. Це також додатково забезпечує більший комфорт.

Але як це працює? На що власники будинків мають звернути увагу щонайперше? Які технології для цього необхідні?

Відповісти на ці питання єдиним та універсальним чином неможливо. Відповідні заходи та варіанти рішень дуже залежать від індивідуальних вимог. Тобто власники односімейних будинків мають інші варіанти, ніж мешканці багатоквартирних будинків. Проте є спільні рекомендації, які можна розподілити за декількома категоріями:

  • Поради щодо поведінки для економічного обігріву.
  • Технічна підтримка та вчасне сервісне обслуговування.
  • Правильна експлуатація системи опалення у різні пори року.

Правильна поведінка споживача

Термін «Consumer behavior» («поведінка споживача») з’явився не зараз. Щодо «правильного» опалення він означає, що можна зменшити витрати на опалення, не інвестуючи в додаткові технології, лише свідомою та економною поведінкою самого споживача. Річ не в тім, щоби температуру приміщенні зменшити до максимуму. Важливіше виключити зайве споживання і не витрачати енергію даремно. Радимо дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Налаштовуйте температуру відповідно до призначення приміщення/кімнати.
  • Не закривайте радіатор.
  • Застосовуйте «ударне» провітрювання.
  • Занотовуйте і порівнюйте енерговитрати.
  • Вибирайте температуру за потребою та зважаючи на вашу присутність вдома.

Правильна температура в опалюваному приміщенні означає уникнення зайвого споживання енергії. Зниження температури в приміщенні споживача на 1°C призводить до економії в середньому до 6% витрат на опалення.

Які температури вважаються оптимальними для кожного приміщення/кімнати? Звичайно, відчуття комфорту – дуже індивідуальне. Але в цілому фахівці рекомендують дотримуватися показника 20°C у вітальнях. У той час як ванни та дитячі кімнати можуть бути трохи теплішими та мати температуру від 22°C. На кухнях буде достатньо 18-20°C. У спальнях та передпокоях достатньою є температура 16-18°C.

Зображення температурний графік комфорту в будинку Рекомендований температурний комфорт ілюструє нижченаведена інфографіка.

Погодьтесь, що зазвичай типова «поведінка споживача» призводить до підтримки значно вищих показників температури. Зважаючи, що наступною зимою температура від централізованих джерел теплопостачання буде зниженою, варто вже зараз подбати про теплі ковдри та пледи.

Не накривайте та не затуляйте радіатор

Зображення радіатор опалення сталевий Встановити термостати радіатора в правильному положенні не достатньо – варто переконатися, що енергія нагріву надходить до приміщення без перешкод. Правильне нагрівання означає в цьому контексті: не закривайте радіатор. Якщо меблі занадто близько до нагрівальних поверхонь, за нею утворюються теплі зони, тепло від яких не впливає на загальну температуру в приміщенні. До речі, те ж саме відбувається навіть тоді, коли штори або одяг висять над радіаторами.

Правильно провітрюйте приміщення

Окрім правильної експлуатації системи опалення, важливо забезпечити доступ свіжого повітря у власних домівках. Найпростіше це зробити, коли вікна відкриті цілий день на «режим провітрювання» під нахилом. Але цей режим не годиться для опалювального сезону. В німецькому інституті віконних технологій ift свого часу виміряли, що в такому режимі тепловтрати через вікно у 60(!) разів більші, аніж коли вікно щільно зачинене. Крім того, через нахилене вікно зазвичай надходить до приміщення занадто мало повітря, а от умови для витоку тепла – практично ідеальні.

Фахівці рекомендують застосовувати «ударне провітрювання». У цьому випадку всі вікна в будинку або в квартирі кілька разів на день відкриваються повністю. Це забезпечує багато свіжого повітря, а тепло (що акумулювалося в стінах, підлозі та меблях) залишається в приміщенні. Важливо: при ударному провітрюванні слід вимикати термостати радіаторів.

Технічна підтримка та вчасне обслуговування обладнання

Свідома та економна поведінка споживача може помітно знизити енерговитрати. Це інколи потребуватиме деяких технічних змін. Треба дотримуватися наступних порад:

  • Встановіть термостати на радіатори.
  • Регулярно очищуйте радіатори від пилу та бруду.
  • Перевірте або виконайте процедуру гідравлічного балансування.
  • Замініть старі насоси на нові.

Радіаторні термостати контролюють потік теплоносія через нагрівальні поверхні. Якщо у вітальні занадто холодно, налаштуйте термостати на відповідну позначку, і навпаки – змініть налаштування у разі надто високої температури у приміщенні.

Інтелектуальні термостати значно ефективніші. Такі термостати автоматично реагують на потреби користувача. Так, наприклад, вранці після пробудження буде забезпечена вже комфортна температура у ванній кімнаті, в той час, як опалення в інших приміщеннях автоматично працюватиме є в енергозберігаючому режимі до вечора (див. рис.).

Зображення економічність системи опалення Системи опалення складаються з численних трубопроводів, арматури та пристроїв. Якщо теплоносій повинен надійно передавати тепло на нагрівальні поверхні, всі компоненти повинні бути ідеально узгоджені між собою. Це можна досягти за допомогою гідравлічного балансування. При цьому фахівці відрегулюють всі втрати тиску в системі. Коли гідравлічне балансування проведено, всі кімнати прогріваються рівномірно і адекватно до налаштувань.
Про те, що необхідно провести гідравлічне балансування, споживач може відчути від наявності нерівномірного розподілу тепла. Тобто коли деякі радіатори залишаються холодними, в той час, як інші нагріваються добре.

Зображення заміна котла у системі опалення Навряд чи можна розраховувати на правильне нагрівання, коли котлу 20 років. Якщо у вас старий котел, то не можна використовувати повний потенціал економної експлуатації. Тому що технологія вже застаріла і споживає більше, ніж потрібно. Наприклад, краще встановлювати конденсаційні котли, вони значно ефективніші звичайних газових котлів. Якщо ж звісно наразі це неможливо зробити зі зрозумілих причин, то дотримуйтесь всіх інших порад (гідравлічне балансування, не закривайте радіатори та інше).

На що слід звернути увагу влітку?

Оптимальне налаштування системи опалення дуже сильно залежить від пори року. Наприклад, влітку котли зазвичай забезпечують лише потреби в приготуванні гарячого водопостачання. Щоб уникнути зайвого споживання, варто переключити опалення на літній режим в теплу пору року. Що стосується опалення взимку, є й інші моменти. Пропонуємо такі рекомендації:

  • Не дозволяйте приміщенням охолонути, щоб зменшити ризик появи плісняви та грибку, та вчасно вмикайте зимовий режим.
  • Тримайте двері між приміщеннями, що опалюються, та неопалюваними приміщеннями закритими.
  • Регулярно забезпечуйте приміщення свіжим повітрям: ударне провітрювання.
  • В нічний проміжок часу понижуйте температуру у приміщеннях.

І на останок радимо, якщо ви хочете, щоб опалення використовувалось економно та належним чином, то ви повинні провести не дуже витратні, проте ефективні заходи з утеплення будинку. Особливо ефективними є такі:

  • Тепловідбивний екран за панеллю радіатора.
  • Ізоляція трубопроводів.
  • Герметизація вікон та дверей.
  • Утеплення стелі до мансарди.
  • Утеплення стелі до підвалу.

Гідравлічне балансування

Гідравлічне балансування необхідне для того, щоб всі радіатори в опалювальній системі рівномірно нагрівались і, відповідно, забезпечували необхідну температуру в приміщеннях.

Згідно з дослідженнями, гідравлічне вирівнювання опалювальної системи підвищує енергоефективність майже на 15%. Це не тільки економить енергію, але й зменшує загальні витрати на опалення.

Енергозбереження не повинно бути дорогим чи складним. Всього за декілька простих кроків можна самостійно вжити всіх необхідних заходів для зниження витрат на опалення та збереження енергії.

  • Спустіть повітря з радіаторів. Як тільки опалення «булькає», розподіл тепла в радіаторі не є рівномірним. У системі є повітря, і вода більше не циркулює як потрібно. Слід спустити повітря з опалювальної системи.
  • Перевірте чи стики на вікнах та дверях є щільними. Щільні стики на вікнах і дверях необхідні для економічної роботи опалення. Перед опалювальним сезоном необхідно перевірити ущільнення та замінити їх у разі потреби.
  • Ізолюйте опалювальні труби. Ізоляція труби опалення зовсім простий і недорогий процес, в результаті якого можна заощадити енергію.
  • Використовуйте термостатичні клапани для радіаторів. Регулярно перевіряйте роботу термостатичних клапанів. Термостат, який складно або майже неможливо регулювати, зменшує потужність нагріву. Щоб заощадити енергію, потрібно це виправити.

Зображення гіднавлічне балансування системи опалення Регулярне технічне обслуговування опалювальної системи продовжує термін її експлуатації та забезпечує безпечну та безпроблемну роботу. Тільки таким чином енергія, що використовується, може бути використана ефективно і з низькими викидами. Це захищає навколишнє середовище та економить витрати на опалення - забезпечуючи відмінну роботу опалення та комфортне гаряче водопостачання.

Котли, пальники і регулятори формують систему подібну до двигуна автомобіля. Якщо б у вашого автомобіля була така ж кількість робочих годин, що і у вашого котла, то його пробіг становив би 100 000 кілометрів на рік. Для кожного власника автомобіля очевидно, що технічне обслуговування має здійснюватися регулярно. Вашу систему опалення потрібно, як і ваш автомобіль, обслуговувати принаймні раз на рік.

Для технічного обслуговування потрібен певний рівень кваліфікації, тому краще довіряти це кваліфікованим фахівцям. Зазвичай фахівець служби сервісного обслуговування перевіряє всі компоненти системи опалення на забруднення або зношування. А також здійснює контроль за функціями, пов'язаними з безпекою, та із контрольно-технічними функціями. Рекомендується проводити щорічний моніторинг системи. Адже це дозволяє не тільки збільшити ефективність системи, але й знизити витрати на опалення.

Переваги регулярного технічного обслуговування

Зображення сервісне обслуговування котла Завдяки регулярному технічному обслуговуванню можна не тільки зекономити енергію, а й зменшити витрати на опалення. На думку експертів, потенціал економії енергії при регулярному обслуговуванні становить від 5 до 7% порівняно із енергією, що витрачатиме опалювальна система без проведеного технічного обслуговування. Як наслідок, система використовує менше ресурсів і працює більш екологічно.

Основні переваги:

  • Більш високий ККД і більш тривалий термін служби опалювальної системи в поєднанні з більш високим рівнем експлуатаційної безпеки.
  • Економія витрат на опалення та економія ресурсів за рахунок ефективного використання енергії.
  • Постійно високий рівень комфорту опалення та постачання гарячої води.
  • Зменшення викидів CO2 завдяки економічної та екологічно чистої експлуатації.

Зображення температурний режим в країнах І на останок, хотілось би згадати про температурний режим у зимовий період в інших країнах.

В яких країнах світу найвищі ціни на опалення і чи є пряма залежність між вартістю теплоенергії та температурою в будинках європейців, американців і українців? Та як можна зекономити на опаленні, спробуємо розібратися.

Найвищий середній температурний режим +20°C і вище дотримувався в Україні, США, Румунії. З одного боку, це можна пояснити дійсно суворим кліматом, а з іншого - найнижчими цінами на газ в перерахованих країнах, принаймні до початку широкомасштабної війни Росії проти України. Причому, саме централізоване чи індивідуальне газове опалення найбільше використовують в Україні, Румунії. У США в основному використовуються будинкові газові котли.

Відсутність у багатьох країнах Європи та Азії центрального опалення (в класичному для українця розумінні) не тільки стимулює до жорсткої економії, а й виховує почуття високої відповідальності за особисті витрати енергоносіїв.

Зокрема, кожен британець, француз, німець, фін чи японець використовує будь-яку можливість, аби зменшити споживання газу та електроенергії – і, як результат, зберегти свій сімейний бюджет.

Так, у будинках і квартирах Великої Британії встановлені бойлери – індивідуальні газові колонки, які нагрівають воду і батареї. Завдяки функції програмування дана система опалення працює декілька годин на добу – вранці, коли британці йдуть на роботу, та ввечері, коли повертаються до своїх осель. Як правило, жителі Туманного Альбіону не опалюють спальні – вночі від холоду їх рятує піжама і тепла ковдра. У ванних та туалетах встановлена температура взимку не перевищує +10°C.

З свого боку британські фізіологи запевняють, що нижній поріг комфорту – це +18°C, температура вище +21°C – це вже дискомфорт, а вище +24°C – підвищення ризику серцевих нападів. Примітно, що понад п’ять мільйонів будинків Королівства підтримують нормальну температуру – від +16 до +18°C.

В свою чергу приватні будинки Німеччини мають котельні, а багатоквартирні будинки – окреме газове обладнання, яке гріє воду для батарей. На останніх стоять вентилі з термостатами, які дозволяють регулювати температуру у приміщенні. Згідно з рекомендаціями, у вітальні, де сім’я проводить багато часу, необхідно підтримувати +20°C, у ванній – до +22°C, у спальних кімнатах– 16-18 °C, а у туалетах і коморах– 14-16 °C. Німцям, які не мають маленьких дітей, радять споживати менше тепла. Заощадливі жителі Німеччини вночі користуються електричними простирадлами – індивідуальною грілкою на все тіло, яка включається і вимикається автоматично; це дозволяє отримувати тепло власне тільки там, де це потрібно, не опалюючи простір.

Для обігріву приватних будинків використовуються здебільшого дрова, пелети з відходів деревообробки, теплові насоси і сонячні батареї. Домовласникам, які перейшли на екологічні види палива, держава за різними програмами компенсує до 15% витрат на придбання та установку нового обладнання. Нещодавно в Німеччині набув чинності закон, який змушує новобудови, які здаються в експлуатацію, частину необхідної їм енергії отримувати з поновлюваних джерел.
У Франції використовується загальнобудинкове опалення – централізоване опалення в окремо взятому багатоквартирному будинку та індивідуальне опалення. В першому випадку, тепло вмикає управління будівлі – у квартирі для цього немає обладнання, у другому – температура води регулюється завдяки розміщеному у кухні, ванні або туалеті апарату, до якого підключені батареї. Французи надають перевагу електричним нагрівачам, які, на відміну від газових, не вимагають регулярних та дорогих перевірок і обслуговування. Країна має два тарифи на електрику: повний – з 7.00 до 23.00 і пільговий (у півтора рази менший) –з 23.00 до 7.00.

Французи, які проводять теплоізоляцію житла (старого або ж тільки що відбудованого), встановлюють енергозберігаюче обладнання – сонячні батареї, газові або електричні нагрівачі з підвищеною енергоефективністю, вони мають право вписати ці витрати у податкову декларацію та знизити прибутковий податок. Згідно із законом, близько 25-50% від вартості утеплювальних робіт зараховується кожному платнику податку зі знаком «мінус».

Зображення тепловий насос для опалення У будинках Фінляндії все частіше встановлюють теплонасос і використовують енергію землі, температура якої на глибині 200 метрів може стало сягати +10°C. Фінські скелі подібні до гігантських акумуляторів, вони накопичують тепло влітку, а взимку його віддають.

За оцінками експертів, тепловий насос, як правило, окупається за 5-7 років і дозволяє економити від 30% і вище електроенергії.

Власники невеликих будинків (не більше 120 метрів житлової площі) використовують спліт-системи типу «повітря-повітря». Пристрій ефективно працює при морозах до -20°C, коли, витративши на роботу 1 кВт електроенергії, тепловий насос виробляє до 5 кВт тепла. Така система опалення, для якої не потрібно бурити землю і встановлювати дороге обладнання, обійдеться значно дешевше та легша у встановленні.

У Японії система центрального опалення діє тільки у найхолоднішій частині країни – на острові Хоккайдо. Решта японських будинків обігрівається за допомогою електричних кондиціонерів (зима/літо) та електричних, масляних, гасових або газових обігрівачів. Вдень японці гріються електричними килимами, температура яких регулюється. Такий виріб можна вмикати у певному місці, наприклад, там де сидить людина.

Відео. Опалення та охолодження будинку тепловим насосом

У кожному японському домі є стіл з встановленим під кришкою нагрівальним елементом – так званим «котацу», біля якого традиційно збирається родина не тільки для вечері, а й для спілкування, настільних ігор, перегляду телевізора. До слова, у японських школах, які не опалюються, працюють точки локального обігріву, де діти можуть погріти руки на перерві.

Тож, нехай за будь-якої погоди за вікном та зовнішніх обставин, ваша система опалення працює справно, а домівка буде затишною та комфортною!
Віримо, що успішно пройдемо майбутній опалювальний сезон.

Бережіть себе!
Бережіть Україну!

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 698


Залишити коментар

Telegram