Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Квартирні теплові пункти: застосування для опалення та ГВП

О. Романенко, Ю. Волох

Фахівці з систем опалення та гарячого водопостачання у багатоповерховому будівництві мають спільну думку – вертикальна схема розподілу теплоносія безнадійно застаріла, вона неекономічна та ускладнює встановлення індивідуальних лічильників тепла і води – на відміну від горизонтальної схеми, що стала домінуючою в усіх розвинених країнах. Як перейти до горизонтальної схеми максимально простим чином та з урахуванням індивідуальних особливостей кожного окремого помешкання в багатоквартирному будинку?

Вертикальна схема подачі гарячої води для ГВП і опалення у багатоквартирний будинок була свого часу розроблена спеціально для систем централізованого опалення та ГВП. У кращому разі багатоквартирні будинки з такою схемою обладнуються загальнобудинковим лічильником тепла та витратоміром гарячої води, а для влаштування поквартирного обліку лічильники потрібні по одному на кожний вертикальний стояк опалення та ГВП. Тобто на кожну квартиру потрібно встановити 5-7 доволі дорогих приладів. Із подорожчанням енергоресурсів існуюча практика, коли надане тепло та вода оплачувалися шляхом розподілу загального рахунку на всіх споживачів, виявилась неточною та несправедливою.

Централізоване постачання тепла доволі енерговитратне та супроводжується дуже великими втратами в тепломережах. Для прикладу: в Німеччині загальна сума втрат тепла в мережах центрального опалення – у теплоцентралях та в будинкових лініях – оцінюється показником до 58%. У нашій країні, вочевидь, ця цифра є ще більшою. Такі енергозатрати цілком нівелюють усі аргументації прихильників центральних мереж. До того ж, у таких системах гаряча вода швидко охолоджується у квартирних мережах і її треба зливати, аби з’явилася вода з потрібною температурою, що знову ж позначається на тепловтратах та перевитратах теплоносія.

Існують також і санітарно-гігієнічні застереження. За умов недостатньо інтенсивного водорозбору в застійних ділянках створюються умови для розмноження легіонели – бактерії, що викликає різновид запалення легенів.

Подача гарячої води для опалення та ГВП із централізованих джерел потребує також наявності двох окремих мереж (чотирьох ліній для подачі – по дві на пряму та на зворотну лінію), і відповідного дорогого обладнання на кожну мережу: насосів, регулювальної та балансувальної арматури, протипожежних манжетів тощо.

На противагу вертикальній схемі для централізованої подачі в нинішній час розроблені та широко застосовуються децентралізовані горизонтальні схеми, що підходять як для нового будівництва, так і для комплексної модернізації багатоквартирного житла. Виробники труб та арматури останнім часом пропонують комплексне обладнання для швидкого влаштування горизонтальної схеми. Застосування перевірених рішень та використання попередньо зібраних заводських комплектів від одного виробника – вдалий спосіб, аби отримати гарантований результат і зрештою зекономити кошти.

Квартирний тепловий пункт - рішення щодо децентралізації

Децентралізовані рішення щодо подачі гарячої води для опалення та ГВП передбачають, що в будинок постачається лише холодна вода і теплоносій опалення. Гаряча вода для ГВП готується «на вимогу» через невеликий теплообмінник, як це влаштовано в настінних двоконтурних котлах. Систему опалення власник квартири може влаштувати на власний розсуд – чи то радіаторне опалення, чи підлогове. Менша кількість стояків та менша їх довжина означає менші втрати тепла. Крім того, легко влаштувати циркуляцію системи ГВП у квартирі, відтак уникаємо застійних ділянок та маємо постійно комфортну температуру. Таким чином, відбір і використання енергії є більш ефективним та безпечним. Децентралізовані рішення також передбачають технічну можливість використовувати відновлювані джерела енергії, наприклад, спільну роботу теплових насосів з «теплою підлогою».

Розглянемо особливості сучасної децентралізованої системи на прикладі рішення щодо блоків введення та розподілу тепла Combi Port і Aqua Port компанії Uponor, які ще називають квартирними теплопунктами (КТП).

Відео. Промо-ролик квартирних теплових пунктів Uponor

Uponor Combi Port готують гарячу воду для ГВП та опалення до необхідної температури без застосування баків-накопичувачів у кожній квартирі. Блоки є виробами з уніфікованих елементів, що індивідуально розраховуються та підбираються за вимогами проекту та постачаються на будівельний об’єкт у готовому вигляді. Вони виготовляються і тестуються у заводських умовах, що економить кошти, підвищує якість, прискорює монтаж і прокладання систем опалення та ГВП і забезпечує роботу за принципом «вмикай і працюй». Квартирні теплопункти оснащуються і наповнюються усім необхідним згідно з проектом та мають велику кількість варіантів кінцевої конфігурації.

Наприклад, блок Uponor Combi Port B1000 – є цілком завершена платформа для виробництва гарячої води для побутового призначення, яка може використовуватися з радіаторним опаленням або системою «тепла підлога», можлива й комбінована система (див. рис. 1).

Зображення квартирні теплові пункти

Рис. 1. Квартирний теплопункт Uponor Combi Port B1000 – від базового виконання до варіанта з повною комплектацією

Зображеняя комплектація квартирного теплового пункту Рис. 2. Блок Uponor Combi Port B1000

Блок вирізняється (див. рис. 2):

  1. Наявністю високочутливого клапана регулювання тиску з мікропроцесорною логікою, у захищеному виконанні за вимогами безпеки.
  2. Гаряча вода завдяки високоефективному теплообміннику готується «на вимогу», без накопичувачів гарячої води.
  3. Є фільтр для захисту від забруднюючих часток.
  4. Втрати тепла є мінімальними завдяки спеціальним кріпленням і теплоізольованим патрубкам квартирного теплового пункта.
  5. У блоці встановлені інтегровані органи системи керування мікрокліматом приміщень Uponor Smatrix з технологією автобалансування та самонавчання для швидкого налаштування і максимального комфорту та енергоефективності.

Існує ряд модифікацій квартирних теплових пунктів. Наприклад, модель Uponor Combi Port T1000 ідеально підходить для заміни існуючих настінних котлів у квартирах. Вона вирізняється швидким і простим монтажем з використанням вже існуючих систем водопостачання та опалення, що знижує витрати на експлуатацію і технічне обслуговування. Варіант Combi Port B1000 – це станція підготовки гарячої води, спеціально призначена для ефективної роботи з тепловим насосом, з його найвищими показниками коефіцієнта перетворення COP. Вирізняється простою гідравлікою. Має дві окремі лінії подачі для опалення і ГВП та одну спільну зворотну лінію.

Застосування квартирних теплових пунктів

Результати щодо енергозбереження від використання децентралізованої схеми для опалення і ГВП у багатоквартирних будинках можна побачити на прикладі комплексної реконструкції житлового будинку в Ганновері, Німеччина, див. рис. 3. Після демонтажу старої вертикальної системи була застосована горизонтальна схема з квартирними тепловими пунктами Uponor Combi Port, що може працювати разом з тепловим насосом. У результаті витрати енергії на опалення та підготовку гарячої води зменшилися з показника 146 кВт•г/м2/рік до 95 кВт•г/м2/ рік, див. діаграму на рис. 4, тобто досягнуто зниження витрат енергії на 35%.

Зображення реконструкція будинку за допомогою квартирного теплового пункту Рис. 3. Децентралізована схема з Uponor Combi Port, що була застосована для реконструкції багатоквартирного будинку в Ганновері, Німеччина

У новому будівництві за рахунок застосування горизонтальної децентралізованої схеми можна досягти загального зменшення енерговтрат на 40%. Дослідження, що були проведені International Solar Energy Society, показали, що в розподільчих мережах порівняно з централізованою вертикальною схемою втрати тепла зменшились на 58%, а завдяки застосуванню трилінійної системи з тепловим насосом – ще на 37%.

Зображення економія завдяки застосуванню КТП Uponor Combi Port Рис. 4. Економія енергії завдяки застосуванню КТП Uponor Combi Port при реконструкції у багатоквартирному будинку в Ганновері, Німеччина

Можливість заводської «кастомізації» кожного блока квартирного теплового пункта, за твердженням виробника, надає «мільйони можливих конфігурацій» для індивідуального розподілення тепла по кожній квартирі та 100% безпечної організації системи ГВП. Зазначене рішення прискорює монтаж інженерних мереж, гарантовано забезпечує якість та, окрім зниження експлуатаційних витрат, економить замовнику кошти на етапі будівництва та пусконалагоджувальних робіт.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 6 844


9 коментарів

  • Все воно добре, але поки не буде відповідного законодавства, про горизонтальну розводку й КТП годі й мріяти. Поки-що за Законом "Про ЖКГ" стояки опалення є "інженерними комунікаціями колективного користування" змінювати їх у рамках однієї квартири ніхто не дозволить. Проект на будинок коштує "мама нє горюй". Та й переробляти весь дім дуже мало де вдасться. Обов'язково знайдеться сусід, який грудьми стане на захист совкових технологій. Аби ні копійки не витратити. Все воно добре, але поки не буде відповідного законодавства, про горизонтальну розводку й КТП годі й мріяти. Поки-що за Законом "Про ЖКГ" стояки опалення є "інженерними комунікаціями колективного користування" змінювати їх у рамках однієї квартири ніхто не дозволить. Проект на будинок коштує "мама нє горюй". Та й переробляти весь дім дуже мало де вдасться. Обов'язково знайдеться сусід, який грудьми стане на захист совкових технологій. Аби ні копійки не витратити.

  • Починати треба з простішого, запроваджувати інноваційні технології в новобудовах ще на стадії проекту.

  • Давно намагався донести, що розподільчі станції більш ефективніші в багатоквартирних будівлях. Один з економічних варіантів розподілу і заощадження коштів мешканців!!!

  • Чи є якісь обов'язкові вимоги щодо розташування квартирного теплового пункту?

  • Костянтин, якщо мається на увазі підключення до існуючої системи у багатоквартирному будинку, то вимога єдина - стабільна подача теплоносія протягом всього року та наявність лічильника тепла на вході.

  • Чи підпадає ваша продукція у програму IQ-energy?

  • На данный момент программа IQ-energy прекращает работу.

  • Чи означає, що Uponor Combi Port T1000 для ГВП по завершенні опалювального сезону (коли нема теплоносія від центрального опалення), тобто більшу частина року, потребуватиме для приготування гарячої води чи водогрійний котел, чи ТН, чи водонагрівач?

  • Дані станції закладаються у проект будинку для всіх мешканців ще на стадії будівництва, і для таких будинків теплоносій циркулює протягом всього року.

5
5
5
Залишити коментар

Telegram