Опалювальна техніка за останні роки здійснила гігантський технологічний прорив у напрямку підвищення ефективності та комфорту для споживача. Послідовне підвищення технічних характеристик агрегатів супроводжується тепер розширенням можливостей комунікації, що виводять опалювальну техніку на новий рівень
Тенденція, що розвинулася за останні роки – масовий перехід на конденсаційну газову технологію – тепер набрала значні темпи й в Україні. Конденсаційна технологія отримує швидкий розвиток не тільки завдячуючи екологічним (скорочення викидів сполук NOx і CO2 сягає 75%), але й економічним перевагам, що насамперед досягається зменшенням енергоспоживання самих котлів. Застосування конденсаційних котлів з пристроями терморегуляції дозволяє скоротити споживання газу до 35% порівняно з традиційними котлами, що означає помітну та довготривалу економію коштів.
Зважаючи на те, що технічні параметри ефективності конденсаційних котлів максимально наблизилися до своїх фізичних лімітів, подальший розвиток опалювальної техніки в напрямку зменшення енергоспоживання вбачається в підвищенні досконалості керування та оптимізації алгоритмів роботи систем і окремих пристроїв. Аби досягти реагування системи за принципом «відповідно запиту», «за потребою», техніка оснащується системами керування із більш досконалими засобами вимірювання температури та вбудованими «розумними» алгоритмами, що найліпшим чином відпрацьовують задану програму та адаптуються до потреб споживача.
Оперативне та точне реагування на потреби означає, що доступ споживача до системи керування має бути якомога легким, швидким та постійним, незважаючи на те, де саме, власне, знаходиться особа, що вміє керувати та налаштовувати параметри системи опалення – в сусідньому приміщенні чи в відрядженні на іншому боці планети.
Якщо є система, що працює у будинку, де наразі відсутній споживач, який з об’єктивних причин не може бути особисто в цьому помешканні (тимчасово, регулярно або на невизначений період – наприклад з огляду на карантинне обмеження на пересування) та не може здійснити переналаштування вручну з пульту, лише дистанційне керування допоможе віддалено отримувати інформацію про технічний стан та налаштування системи, вносити корективи в її роботу, вмикати обрані режими або взагалі вимикати систему.
Зниження температури, яку «відпрацьовує» система опалення, в той час, коли споживача немає вдома, значним чином зменшує експлуатаційні витрати на опалення, а також додатково має високі показники роботи котла на різних режимах потужності.
Отже, вдосконалення автоматики котлів, підвищення ступеню віддаленої «підключеності» (remote connectivity) до системи, що забезпечується сучасними комунікаційними мережевими та бездротовими технологіями зв’язку – сталий напрямок розвитку опалювальної техніки, що безпосередньо впливає на загальну енергоефективність та економію енергоносіїв, див. рис. 1. Водночас це підвищує ступінь комфорту та безпеки.
Рис. 1. Тенденції розвитку сучасних конденсаційних газових котлів на прикладі котлів Ariston
Що забезпечує віддалене керування?
Розвиток пристроїв керування дозволяє системі опалення досягти максимальної ефективності. Точний контроль температури в приміщенні та ззовні і відповідне регулювання налаштувань системи опалення також сприяє підвищенню комфорту в помешканні. Сучасні пристрої керування вповні відповідають різним ситуаціям та особливостям конкретних систем опалення. Це можна побачити на прикладі сімейства пристроїв керування серії Sensys від Ariston (рис. 2 та 3) та розвиток ступеню їх «віддаленої підключеності».
Рис. 2. Основні пристрої системи керування (зліва направо):
модуль керування Sensys; електронний датчик кімнатної температури; датчик вуличної температури
Модуль керування Sensys (рис. 2, 3) з великим матричним дисплеєм забезпечує повний контроль за роботою системи з газовим конденсаційним котлом з одного пульту:
- керує роботою котла, геліосистеми та багатозональних модулів, що регулюють температуру в окремих приміщеннях;
- вичерпно візуалізує інформацію на дисплеї;
- дозволяє програмувати режими опалення та ГВП;
- отримувати звіти споживання та генерації енергії (економія енергоресурсів за наявності підключеної геліосистеми, кВт·год; викиди СО2; запас гарячої води в бойлері непрямого нагрівання тощо);
- включення функції «Auto» з інтелектуальним контролем роботи котла та оптимальним регулюванням температури, аби підтримувати обраний комфорт із максимальною економією енергоресурсів та для збільшення терміну експлуатації самого котла.
Пульт керування Sensys з модулем Wi-Fi (рис. 3) забезпечує всі можливості пристрою Sensys віддалено, всю інформацію можна дистанційно отримати на смартфон або інший комунікаційний мережевий пристрій завдяки системі дистанційного керування Ariston Net.
Рис. 3. Пристрої керування Sensys та посилення ступеню «віддаленої підключеності» (зліва направо):
пульт керування Sensys; пульт дистанційного керування Sensys з модулем Wi-Fi; новий кімнатний датчик температури Cube S Net, що підтримує систему зв’язку Ariston Net
Новий кімнатний датчик температури Cube S Net (рис. 3) тепер також має дистанційне бездротове підключення Ariston Net, що збільшує можливості віддаленого керування та налаштування температури.
Завдяки віддаленому керуванню користувач через мережу Інтернет може на своєму смартфоні чи комп’ютері легко контролювати, встановлювати та змінювати температурні налаштування системи опалення та ГВП, де б він не знаходився. Це суттєво економить енергоресурси за показниками зовнішніх та внутрішніх датчиків температури.
Загалом можна обрати 4 режими роботи: зимовий, літній, захист від замерзання, відпустка. Також існують 2 температурних режими: «комфорт» та «економ». Для кожної зони помешкання можна встановити свою температуру. Можна запрограмувати роботу протягом дня так, аби потужність знижувалась на час відсутності мешканців. Функція «Комфорт» дозволяє отримувати гарячу воду практично миттєво, наприклад, якраз вчасно із прибуттям мешканців додому, що також можна встановити дистанційно. Робота програмується на день чи потижнево. Функція залежного від погоди регулювання максимально точно підтримує температуру в приміщені завдяки аналізу показників кімнатного і вуличного датчиків.
Система контролює стан роботи котла 24 години на добу. В разі виникнення несправності чи аварії система автоматично сповістить користувача та сервісний центр, тип несправності буде миттєво ідентифікований та, в залежності від її типу, вона навіть може бути віддалено усунена за командою з сервісного центру. Також система сповіщає, коли настала потреба для технічного обслуговування системи. Це значно підвищує загальну безпеку, терміни безаварійної експлуатації та врешті також економить кошти.
Чим забезпечується віддалене керування?
Схема пристроїв, що забезпечують підключення до мережі та віддалене керування нею, показана на рис. 4. Тобто має бути придбана та інстальована відповідна апаратна частина. Звичайно, робота системи можлива завдяки спеціалізованому програмному забезпеченню. Але на практиці все здійснюється дуже просто, буквально за три кроки (див. рис. 5).
Рис. 4. Схема підключень та взаємних комунікацій для бездротового керування котлом
Звичайно, наявність віддаленого керування системою зі смартфона підвищує загальну комфортність, зручність та цінність володіння всією системою. Аби полегшити та ще більше спростити спілкування з системою, розроблені також засоби голосового керування, що особливо важливо, коли користувач, наприклад, знаходиться за кермом (рис. 6).
Рис. 5. Що потрібно, аби керувати системою зі смартфона
Підтримка керування голосом є доступною із програмним забезпеченням Goolge Assistant, Apple Siri, Amazon Alexa. Для реалізації керування голосом та зміни температури потрібно мати систему зв’язку з Wi-Fi, котел, датчик температури з бездротовим керуванням Cube S Net та смартфон з можливостями не нижче, аніж в iPhone 5s+. Голосові команди (для однієї температурної зони) можна розділити на 4 групи:
- запит значення виміряної температури («Яка температура всередині?»);
- запит / налаштування температури («Встановити термостат на 20 градусів»);
- запит / налаштування режиму роботи («Який режим термостату обрано?»);
- включення / вимкнення («Включити (або вимкнути)»).
До термостата можна «звертатися» різними способами – просто сказати слово «термостат», або система керування голосом може зрозуміти, що це стосується термостату, якщо вимовити ключові слова із певного переліку.
Рис. 6. Голосове керування системою опалення з конденсаційним котлом
Підвищення рівня «розумових здібностей» техніки, що нас оточує – це загальний тренд. Розвиток інтелектуальної техніки триватиме у всіх галузях й надалі. В разі використання систем опалення із «розумними» газовими конденсаційними котлами – це засіб суттєвого підвищення рівня ефективного використання енергії та економії коштів, що витрачаються на оплату енергоресурсів, а також посилення безпеки та доступного комфорту.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 4 242