Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Опалення стельове інфрачервоне – рішення, що заслуговує на увагу

С. Михненко

Променеве опалення інфрачервоними приладами, що розташовані на стелі – відоме, але мало поширене рішення. Основною відмінністю інфрачервоних систем є те, що в приміщенні насамперед гріється не повітря, а всі інші предмети, що знаходяться в кімнаті, включно із будівельними конструкціями, й лише потім від навколишніх предметів опосередковано нагрівається власне й саме повітря. Саме тому інфрачервоне опалення зі стельовим розташуванням нагрівачів має більшу ефективність у порівнянні із підлоговим чи настінним

Зображення інфрачервоне опалення Для обігріву інфрачервоним (ІЧ) випромінюванням використовуються прилади, що розміщуються на стелі – це спеціальні пласкі панелі або нагрівальна плівка. ІЧ-прилади не гріють повітря, а створюють спрямований потік інфрачервоних променів, який нагріває всі предмети, що зустрічаються на шляху. При цьому сам випромінювач практично не нагрівається – температура корпусу такого приладу зазвичай досягає лише 45-50 °С. Нагріті випромінюванням предмети віддають своє тепло повітрю – вся кімната стає одним великим джерелом тепла, що оточує мешканця. Тепле повітря завдяки конвекції піднімається від підлоги до стелі, отже, найтепліша зона – внизу, на відміну від звичайних теплових радіаторів (див. рис. 1, зліва). Така схема прогрівання (див. рис. 1, справа) утворює більш рівномірний та комфортний розподіл температур по висоті помешкання, тобто там, де власне перебуває людина.

Зображення  розподіл температур при інфрачервоному опаленні Рис. 1. Розподіл температур при опаленні звичайною променевою (радіаторною) системою (зліва) та при використанні стельових ІЧ-нагрівачів (справа)

Різновиди інфрачервоних-систем оплення

Найчастіше для опалення використовуються стельові панелі. Вони можуть монтуватися замість однієї з ділянок покриття або прикріплюватися зовні стельової конструкції (див. рис. 2), можуть навіть слугувати декоративним елементом. До них можна легко прикріпити світлодіодну стрічку зверху, тоді панель перетворюється на стельовий світильник непрямого освітлення.

Зображення Стельова ІЧ-панель Рис. 2. Стельова ІЧ-панель

Інший різновид подібних рішень – інфрачервоне плівкове опалення. Відрізняється від попереднього типу лише тим, що випромінювальні елементи розміщують не всередині окремого жорсткого корпусу, а ламінують у міцну плівку. Це робить монтаж особливо зручним та дозволяє сховати такий випромінювач під декоративне покриття стелі, (див. рис. 3). Звичайно, таке покриття має добре пропускати теплове випромінювання.

Зображення монтаж плівкових ІК-нагрівачів Рис. 3. Плівкові ІК-нагрівачі для прихованого монтажу

Окрему категорію складають комбіновані водяні пристрої променистого обігріву (т. з. типу «Zehnder»), що є комбінацією обігрівача з теплоносієм (зазвичай – водою, що циркулює всередині теплового контуру та виконує роль ІЧ-випромінювача) з охолоджувачем (див. рис. 4).

Зображення Комбіновані водо-інфрачервоні нагрівачі Рис. 4. Комбіновані водо-інфрачервоні нагрівачі

Тепло направляється до низу завдяки ІЧ-випроміненню від труб нагрівача, чому сприяє спеціальний відзеркалюючий шар зверху приладу.

«Комбінованість» роботи таких панелей полягає в тому, що тому, що в літню пору року ці панелі можуть бути стельовими охолоджувачами. Тепле повітря влітку піднімається вгору, де ефективно охолоджується водяною системою, а потім опускається вниз. Така система також дуже дієвою у випадку, коли треба лише інколи нагрівати приміщення (наприклад, у весняно-осіннє міжсезоння), не вмикаючи головну систему опалення.

Переваги інфрачервоних-систем оплення

Окрім того, що стельове опалення дозволить суттєво заощадити вільний простір всередині приміщення, такі системи мають й ряд інших незаперечних переваг. Серед них:

  • Рівномірне прогрівання повітряних мас у кімнаті. На відміну від батарей, інфрачервоне опалення не створює зони з холодним повітрям у нижній частині приміщення та з теплим – у верхній (див. рис. 1).
  • Високий ККД самих пристроїв, що досягає 95%. Більшість енергії не втрачається намарно, а направляється на нагрівання предметів, що знаходяться в зоні впливу випромінювача – це значно знижує витрати на обігрів кімнат.
  • Деякі види таких обігрівачів створюють спрямоване випромінювання з одного боку, дозволяючи більш ефективно витрачати електроенергію. З тильного боку вони мають тепловідбивне покриття, що спрямовує теплове випромінювання в потрібну сторону.
  • Оскільки нагрівачі не пересушують повітря, від них не вигоряє кисень.
  • Якщо використовувати опалення стель на плівкових випромінювальних елементах, то для монтажу знадобиться мінімум місця під стелею.
  • Монтаж пристроїв до снаги навіть некваліфікованому користувачеві, якщо він здатен з’єднати кілька спеціальних конекторів. Приєднувати обігрівачі до електропроводки все ж таки краще довірити майстру, який має подібний досвід.
  • Є можливість контролювати температуру повітря в кімнатах завдяки спеціальним терморегуляторам, якими керується система. Щоб уникнути дискомфорту, налаштовувати терморегулятор рекомендується на нижчу температуру повітря, ніж зазвичай (21-22°С), так як предмети, підлога та меблі нагріваються сильніше, ніж повітря.
  • Можна створювати локальні зони, що обігріваються, або ж не нагрівати деякі ділянки приміщення, заощадивши як на установці самих обігрівачів, так й на витраті електроенергії.

Недоліки рішення

Звичайно, кожне рішення має й свої вади. Які мінуси мають стельові електричні конвектори з ІЧ-випромінюванням:

  • Всупереч всім заявам виробників, опалювачі такого типу все ж таки споживають доволі багато електрики. Стельові панелі променистого опалення в експлуатації будуть менш витратними у порівнянні з іншими електронагрівачами, проте значної економії чекати не варто.
  • Найбільш ефективним буде стельове інфрачервоне опалення з датчиком температури, термостатом та блоком управління, що коштуватиме додаткових грошей.
  • Якщо використовуються стельові панелі в окремому корпусі, тоді вони можуть «не вписатися» в інтер'єр, особливо, якщо той виконаний в «старовинному» стилі.
  • Плівкові обігрівачі треба приховати за зовнішньою декоративною обшивкою, що не завжди можливо. Однак зараз дуже популярні «решітчасті» підвісні стелі, через які практично не видно «основне тло» стелі.

ІЧ-нагрівачі – гідна альтернатива звичайним системам променистого опалення, особливо якщо вони використовуються в якості доповнення, як додаткова система обігріву. Завдяки своїм властивостям «прямого» нагрівання елементів інтер'єру, підлоги та меблів, вони дозволяють швидко прогріти холодне приміщення, поки звичайна система через свою інерційність ще тільки виходить на режим.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 557


4 коментаря

  • Я перепрошую, але ж пункт про водяні нагрівачі треба переписати. Водяні стельові панелі - це не «комбіноване рішення». Це водяні інфрачервоні системи. В них немає комбінації нагрівача та ІЧ-випромінювача. І тим паче не має сенсу Рисунок 4, де просто 2 різні вироби намальовані один над одним.

    Буду вдячний, якщо поділитесь контактом автора статті. По пошуку Михненко забагато варіантів :)

  • Дякуємо за уточнення. Рис. 4 підправили та деякі моменти по тексту підкорегували.

    Проте ніякої помилки немає - це водяні випромінювальні ІЧ-системи, і як там і написано - це окремий клас. "Комбінованість" пристрою полягає у тому, що ці панелі можуть бути охолоджувальними. (Див. опис у статті "Стельові інфрачервоні панелі Zehnder ZIP" також є: https://youtu.be/9SEZcFQwU04 )
    На відео видно, що панелі Zehnder можуть мати вбудовані освітлювальні прилади, в тому числі - лампи денного світла.
    Фразу "що циркулює всередині теплового контуру та спеціального ІЧ-випромінювача" треба розуміти як те, що ІЧ-випромінювач реалізований через віддзеркалювальну поверхню, що направляє ІЧ випромінювання від труб донизу (див. відео).

    Ми не надаємо контракти авторів без їх згоди. Якщо бажаєте співпрацювати ми відкриті, пишіть листа у редакцію через сайт .

  • Дякую Вам, що приділили увагу моєму зауваженню та внесли коригування!
    Все ж є ще один момент: якщо Ви під комбінованістю маєте на увазі можливість роботи і на опалення, і на охолодження, то в цьому абзаці:

    "Важлива перевага таких панелей у тому, що в літню пору року ці панелі можуть бути стельовими охолоджувачами (за умови вимкненого ІЧ-контуру). "

    треба прибрати фразу в скобках (ЗА УМОВИ ВИМКНЕНОГО ІЧ-КОНТУРУ). Немає в водяних панелях контурів. Сама водяна панелі і є інфрачервона. Та вона працює АБО на опалення, АБО на охолодження, коли в неї подається холодна вода. Тому там не треба нічого "вимикати"

    Дуже важливо нові технології вкрай коректно презентувати. Бо до водяного стельового опалення є суттєва стереотипна недовіра. Статті в професійних виданнях як Ваше мають якісно доносити інформацію!

    Проте вдячний, що темі інфрачервного та поверхнового опалення/охолодження Ви уваги приділили

  • Маю думку, що профільне видання не мусить вживати такий термін як "інфрачервоне опалення". Щодо "плівки" то взагалі якась нісенітниця.

4
5
1
Залишити коментар

Telegram