Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Зворотний осмос: особливості вибору

Г. Черкашин

Зворотні осмоси за своїм зовнішнім виглядом мало чим відрізняються один від одного незалежно від виробника, й насправді – три колби, кембріки/трубки з ПВХ, зверху якась кількість незрозумілих «прибамбасів» і кран для виходу відфільтрованої води. Але все ж таки є ряд суттєвих відмінностей в апгрейді самих моделей, що впливає на функціональність зворотного осмосу. Важливо ще те, що кінцевий споживач при виборі осмосу просто не знає та й не може знати, які питання задавати продавцям, котрі, буває, замовчують важливі дані через незнання «матчастини», або через лінощі, або просто відсилають до монтажника…

Мережа сантехмаркетів «Інсталятор» займається фільтрувальним обладнанням для води ТМ Aquafilter, в тому числі й зворотними осмосами (рис. 1) з 1997 р. У ті часи, наприклад, всім відома фірма (у якої ще посуд є, про який всі жінки мріяли), продавала їх за завищеними цінами зі словами: «Тільки вам знижка, і замість 1500 доларів, купуйте за 1200, та дивіться, яка вода брудна після електролізера». А в сантехмаркетах «Інсталятор» вони коштували 150–200 доларів. Ну, то – маркетинг.

Untitle12d-1 Рис. 1. Система зворотного осмосу з помпою, без мінералізатора (це видно з того, що кран одноходовий)

Але, повертаючись до зворотних осмосів, перше питання, яке слід задавати покупцеві: «Де ви його бажаєте встановлювати – у приміському будинку чи в квартирі?» Якщо відповіддю є «приміський будинок», то 25–30% покупців доповнюють це словами: «Бо унітаз та ванна – жовті». Ну, то це в жодному разі не вирішується осмосом. Потрібна «колона» з іонообмінною смолою, яка й більше місця займає, й значно дорожче коштує. Якщо все ж таки є запит на встановлення у приміському будинку та під мийку – то бажано обирати зворотний осмос із помпою. Адже мембрана такої системи працює при тиску від 3 атмосфер, а в накопичувальних/ресиверних баках, що від свердловин, зазвичай, нижче значення.

Відео. Нова система зворотного осмосу

Наявність помпи у назві (коді) моделі позначається, як правило, літерою «Р». Тож дешевше взяти відразу з помпою, ніж потім її докуповувати, або ж міняти «грушу» у 100-літровому баку від свердловини.

Зворотний осмос: міфи про «мертву» воду

Що ще важливо запам’ятати? Багато хто з клієнтів В2С (кінцеві споживачі) чомусь вважає, що вода зі зворотного осмосу – «мертва». Аргумент при цьому один: «Мембрана забирає всі мікроелементи». Й насправді, мембрана з порами 0,0001 мкм фільтрує все, що більше за розмірами:
Са та Мg (розмір 0,005 мкм); бактерії, якщо вода з колодязя (Легіонела – 0,5 мкм; палички ботулізму (миша впала та здохла) – 0,3 – 4-9 мкм).

Якщо всі мінерали з води забрати, то понижується ії рН – у середньому до 5. Якщо пити таку воду, то у вас буде просто вимиватись Ca. Тому
вода стає не «мертва», а, навпаки, дуже агресивна. Отже слід запам’ятати це та дотримуватись рекомендацій (табл.).

Таблиця. Рекомендації щодо вживання води від систем зворотного осмосуЗображення вживання води після фільтру обратного осмосу

Також важлива комплектація нижнього ряду фільтрів.

Перший картридж на вході – завжди механічного очищення (може бути виготовлений з целюлози або поліпропіленової нитки). Він забирає бруд, який більше ніж розмір пор (5, 10, 20 мікрон, в залежності від виробника і торгової марки), та допомагає не забиватися наступним вугільним картриджам.

Другий і третій картриджі, як правило, вугільні (деякі виробники здешевлюють системи «механікою» у другій колбі). Вони забирають органічні та неорганічні домішки, в тому числі хлор, який негативно впливає на зворотноосмотичну мембрану.

До речі, після мембрани стандартно повинен бути встановлений вугільний постфільтр (завдяки якому надається хоч якийсь смак), а потім вже – мінералізатор (бажано) та біокераміка (теж бажано). Послідовність саме така. Наявність останніх бажаних компонентів можна визначити
за наявністю двоходового крана. Деякі продавці, показуючи на вугільний постфільтр, називають його «мінералізатором». Але кран при цьому –
одноходовий. Тож достатньо спитати: «Чому кран не двоходовий, якщо тут є «мінералізатор»?

Продуктивність і типи мембран для зворотного осмосу

Наша мережа рекомендує мембрани виробництва компанії FilmTec або їхнього ліцензіата. Також варто дивитись, скільки галонів на добу (1 галон дорівнює 4 літрам) складає продуктивність мембрани. Якщо це 50 галонів/добу, то така система дешевша, але багато води за раз не набереш, хіба що – чайник з невеликим додатком. Такі мембрани дратують через недостатню швидкість видачі очищеної води прямотечією. Мембрана на 100 галонів/добу – дорога. Оптимальний варіант – 75 галонів/добу (280 л/добу). До речі, зазначається не той обсяг, який споживач може набрати собі за добу, а те, скільки мембрана здатна пропустити через себе. Адже на кожний літр очищеної води 2-4 л йде на промивання самої мембрани, а потім – у каналізацію. Тому й продуктивності у 50 галонів/добу, як правило, буде замало.

Є мембрани й більшої продуктивності – 200 галонів/добу (рис. 2). Якщо поставити їх дві, то можна обійтись без ресиверного бака, що значно заощадить місце. Подібна система може видавати 0,44–0,45 л/хв прямотечією.

Зображення мембрана для зворотнього осмосу Рис. 2. Загальний вигляд зворотноосмотичної мембрани з продуктивністю понад 0,1 л/хв чистої води без помпи та 0,22 л/хв – з помпою

Мембрани ще можуть бути капілярними (рис. 3). Вони, в основному, використовуються для усунення бактеріальних загроз, та не застосовуються при централізованому водопостачанні, адже в цьому випадку вода вже знезаражена (озонована або хлорована). І, хоча зворотні осмоси стандартно не комплектуються капілярними мембранами, є продавці, які «впарюють» їх для квартир. Адже вони значно дешевші за зворотноосмотичніх.

Відео. Капілярна мембрана, що використовується для усунення бактеріальних загроз

Також важливою є ємність накопичувального бака, що йде у комплекті до зворотного осмосу. Саме те, що перевірено – 12 л. Проте, насправді, там всередині гумова груша, в якій 7–8,4 л (тиском можна трохи регулювати), не більше. Та деякі продавці комплектують системи баками на 8 л. Там уже води 4,5–5,6 л. Цього не вистачить навіть на те, щоб набрати стандартну флягу на 6 л. Є й більші баки – на 15 л (9,5–10,5 л води). Вирахувати кількість води достатньо просто – слід від номінального обсягу бака відняти 30%. Отримане значення й продемонструє те, стільки вміщує бак. Далі – прямотечією, а це вже залежить від характеристик мембрани і тиску в мережі.

Собівартість чистої води становить 28-32 коп./л. Це при тому, що нижній ряд картриджів замінюється раз на 3-4 місяці, мембрана – раз на 1,5 року, мінералізатор (що дозволяє пити воду без подальшої обробки/кип`ятіння) – раз на рік, біокераміка – раз на рік. Щоправда, собівартість залежить ще від того, де та як купувати змінні елементи. Наприклад, якщо нижній ряд (3 картриджі) коштує 140-160 грн (у мережі сантехмаркетів «Інсталятор»), то при замовленні з доставкою – необхідно буде за неї заплатити.

Ті, хто купує воду в баклажках, самі можуть вирахувати, за який термін окупиться зворотний осмос. Необхідно врахувати, зокрема, що нормативне споживання води для пиття/їжі для однієї особи на добу дорівнює 3,5 л.

Тож, якщо зрезюмувати вищезазначене, кінцевий споживач повинен хоч трохи розбиратись, на мінімальному хоча б рівні. Ясно, якщо він хоче води для здоров’я. Бо може й з під крана пити. Але і йому повинні питання задавати. Я б сказав, що «не чуєте питань при виборі – ідіть в інше місце», але ж самі продавці не все знають. Я втішаюсь тим, що вони хочуть вчитися та вчаться. До речі, зараз почали знімати коротенькі відео, спеціально для В2С сектора. На нашому каналі у Ютуб вже декілька є, а також на сторінці ФБ.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 622

Вас може зацікавити:



4 коментаря

  • У мережі сантехмаркетів «Інсталятор» у продажу тільки фільтри та зворотні осмоси ТМ Aquafilter?

  • В основному, так, ТМ Aquafilter, по всій лінійці виробів. ТМ Аquamarket – для гіпермаркетів, тож у нас вони представлені тільки у роздріб та в обмеженому асортименті. Також є USTM та МV Group.

  • Во время работы фильтра наблюдается (даже очень слышно) вибрация четырех-ходового клапана. Нужна замена? Или это нормальный процесс?

  • По міри збільшення зусиль: 1. Відкрутіть 4 шурупи, промийте. На мембрану гумовій можуть бути пісок та таке; 2. Перевірте тиск води на вході; 3. Подивіться обмежувач потоку; 4. Купіть новий. Він коштує 5,5 долара у роздріб мінус від 20% знижка, по "Програмі лояльності" мережі ІНСТАЛЯТОР:) 5. Переберіть всі трубки/кембрики по зєднанням. Скляренко 5, Клеманська 5, Васильківська 55, Щербаківського 37, Петрівська 1 (ЖК Барселона), Київська 300/1 (Бровари)

5
5
5
Залишити коментар

Telegram