На сьогоднішній день в Україні проєктування систем гарячого та холодного водопостачання (ГВП та ХВП) ставлять ряд вимог відповідно до яких потрібно оснащувати їх всіма необхідними елементами для безпечної експлуатації. В нашій статті ми розглянемо основні положення ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» та покажемо підхід компанії HERZ в питанні комплексного виготовлення та комплектування елементів та вузлів систем ГВП та ХВП
Часто інсталятори комплектують системи ГВП та ХВП елементами та вузлами різних виробників, що в подальшому користуванні приводить до певних негативних наслідків для споживача, як наприклад:
- Важкість у взаємному регулюванні виробів різних виробників;
- Різні гарантійні строки та умови;
- Використання додаткових матеріалів, інколи штучного виробництва;
- Знижується ремонтопридатність таких систем.
Щоб уникнути цих та інших проблем, ми рекомендуємо комплектувати системи обладнанням одного виробника.
Серцем системи водопостачання в квартирі чи будинку є вузол вводу – це набір сантехнічної арматури, що встановлюється на відгалуженні трубопроводу від стояка у квартиру. Цей набір може змінюватись залежно від необхідності, монтажного простору та бюджету споживача. Сучасні вузли вводу води включають у себе багато інженерних рішень, але базовий набір арматури залишається незмінним – це кульовий кран, фільтр, редуктор тиску, витратомір і зворотний клапан. Компанія HERZ пропонує комплексне рішення для монтажу сучасного інженерного вузла вводу водопостачання у квартиру.
Рис. 1. Схема вузла вводу з розподілювачами
1. Кульовий кран з напівзгоном; 2. Косий фільтр механічного очищення; 3. Водомір; 4. Зворотний клапан; 5. Мембранний редуктор з самопромивним фільтром для холодної води; 6. Мембранний редуктор для гарячої води; 7. Розподілювач; 8. Термозмішувальний клапан; 9. Кульовий кран; 10. Запобіжний клапан для водопостачання.
Будь-який вузол вводу починається з повнопрохідного кульового крану. Цей елемент призначений для відключення води у квартирі при необхідності сервісного обслуговування або аварії.
Асортимент компанії HERZ має широку лінійку кульових кранів. Повнопрохідні крани серії MODUL (рис. 2) мають збільшену максимально робочу температуру до 150 °C і номінальний тиск 25 бар. Можуть бути кутові або прямі, з накидною гайкою або з напівзгоном. Комплектуються зручними різноманітними ергономічними рукоятками, такими як от важільна рукоятка або «метелик», подовжена з термометром або без нього.
Рис. 2. Кульові крани серії MODUL
Запірні крани для водопостачання займають окреме місце у асортименті HERZ. Вони маркуються зеленим кольором рукоятки і призначені для застосування у системах з підвищеними вимогами до якості питної води (харчові виробництва, технологічні установки). Ця арматура виготовляється із спеціальної «питної» DZR латуні CW626N, що стійка до вимивання цинку. Всі елементи, з яких виготовляються ці крани, допущені до контакту з питною водою про що свідчать відповідні сертифікати (рис. 3). Затвор має спеціальний отвір для забезпечення циркуляції води у просторі за кулею, таке рішення слугує для захисту від бактерій та промивання (рис. 4).
Рис. 3. Сертифікована арматура (кульові крани) для водопостачання
Рис. 4. Отвір у кулі кульового крана для вузла водопостачання
Після ввідного крану передбачається встановлення фільтру механічного очищення (рис. 5). Всередині фільтру знаходиться сітка із неіржавіючої сталі, що слугує для усунення твердих часток, таких як пісок, мул, іржа та інших забруднень, що можуть бути присутніми у воді.
Рис. 5. Косий фільтр механічного очищення
Косі фільтри механічного очищення оснащуються сіткою з розміром осередку 500 мікрон, хоч цього і достатньо для захисту водомірів, проте сучасне сантехнічне обладнання, таке як вбудовані змішувачі з термостатами, потребують більшої ступені очищення. Саме тому зараз віддають перевагу фільтрам тонкої механічної очистки. Самопромивні фільтри HERZ оснащуються багатошаровим фільтрувальним елементом із неіржавіючої сталі з розміром осередку сітки 80-100 мікрон. Фільтр з прозорою пластиковою колбою (рис. 6, №2 3010 01) розрахований для роботи у мережах холодного водопостачання з температурою до 40 °C і номінальним тиском 16 бар, фільтри з непрозорою пластиковою колбою (рис. 6, №І 0554 01 ) – для гарячої води з температурою 60 °C і номінальним тиском 16 бар.
Рис. 6. Фільтри тонкої механічної очистки
Після фільтру встановлюється редуктор тиску води. Редуктор знижує і вирівнює тиск води після себе. Він обов’язково встановлюється, якщо тиск води у стояку вище 0,6 МПа (ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація», пункт 6.6. зі змінами»). Також, варто встановити редуктори тиску, якщо тиск у стояках холодного та гарячого водопостачання різний, таке рішення дозволить вирівняти тиск холодної та гарячої води і значно підвищить комфорт від користування змішувачами.
Компанія HERZ пропонує мембранні редуктори тиску для холодної (40 °C) (рис. 7, №1 2682 11) та гарячої (70 °C) (рис. 8, №1 2682 11) води. Для захисту редуктора від механічних забруднень, у колбу встановлюється фільтрувальний елемент з розміром 300 мікрон, а спеціальна форма корпусу фільтру дозволяє встановлювати редуктор як у вертикальному, так і у горизонтальному положенні.
Рис. 7. Мембранні редуктори тиску
Редуктори HERZ підтримують заданий тиск у динамічному та статичному режимах. Мембранні редуктори мають більшу пропускну здатність, у порівнянні з поршньовими, більшу точність підтримування вихідного тиску і нижчу чутливість до якості води. Комплектація передбачає наявність з’єднувачів, ключа для обслуговування і манометра.
Варто зазначити, що конструкція самопромивних фільтрів і редукторів тиску HERZ уніфікована, тому є можливість замінити звичайну колбу на колбу з самопромивним фільтром і отримати комбінований елемент вводу з меншим монтажним розміром і меншою кількістю з’єднань (рис. 9).
Рис. 9. Самопромивний фільтр з редуктором тиску
Наступим елементом ввідного вузла є зворотний клапан. Це спеціальний вид сантехнічної арматури, що призначений для пропускання робочого середовища (рідин або газів) в одному напрямку і запобігає його рух у зворотному. Такі елементи встановлюються після лічильника води, якщо у внутрішній системі передбачається встановлення водонагрівача, а також відповідно до рекомендацій виробників засобів обліку води.
Зворотні клапани ТМ HERZ (рис. 10) постачаються у розмірах DN15-50, можуть виконувати свої функції у системах з температурою до 110 °C і тиском до 25 бар. Корпус виготовляється із стійкої до селективної корозії латуні, пружина із неіржавіючої сталі, ущільнення – EPDM.
Рис. 10. Зворотний клапан
Далі по ходу руху води встановлюється розподілювач. Променева (рис. 11) (через розподілювачі) система розведення трубопроводів водопостачання у квартирі є переважною трійниковій (рис. 12), не зважаючи на те, що вона є більш коштовною і трудомісткою. При наявності розподілювача вода буде рівномірно розділюватись між усіма споживача, також під час сервісного обслуговування є змога перекрити кожний трубопровід окремо, не перекриваючи всю систему загалом, а всі органи керування знаходяться у одному місці (рис 13). Надійність такої системи також є вищою, оскільки з’єднання трубопроводів у конструкції підлоги відсутні.
Рис. 11. Променева схема системи водопостачання
Рис. 12. Трійникова схема водопостачання
Рис. 13. Розподільча шафа
Розподілювач HERZ (рис. 14) виготовляється зі стандартизованої латуні CW617N, ущільнення із EPDM. Постачаються з розміром приєднання 3/4" і виходами 3/4" «євроконус», кількість виходів від 2 до 4. Для пришвидшення і зручності монтажу зовнішні різзі обладнанні ущільнювальним кільцем «O-ring», а ергономічний маховик із пластику розташований під кутом 20°, що додає зручності при користуванні. В комплект входить набір промаркованих стікерів червоного та синього кольорів для індикації підключеного споживача.
Рис. 14. Розподілювач з латуні
Додатковими елементами вузла вводу можуть бути термозмішувальні клапани HERZ для систем питного водопостачання TMW і TMW2 (рис. 15), а також запобіжні клапани HERZ.
Рис. 15. Термозмішувальні клапаниTMW і TMW2 від HERZ
Перші призначені для підтримки заданої температури на виході. Завдяки швидкодіючому термостату вони мають чудову температурну стійкість, що виключає ризик стрибків неконтрольованої високої температури. Додатково передбачені зворотні клапани на вході холодної та гарячої води. Температура гарячої води на вході до 95 °C, максимальний статичний тиск – 10 бар. Такі клапани встановлюються безпосередньо біля споживачів (змішувачі, біде, гігієнічні душі) або в місці приготування гарячої води. Наприклад, якщо водонагрівач має невеликий об’єм можна встановити на ньому максимальну температуру, а на виході передбачити встановлення термозмішувального клапану для захисту від опіків та підвищення комфортності користування системою.
Запобіжні клапани у системах водопостачання, як правило, встановлюються для захисту водонагрівачів від перевищення тиску. Запобіжні клапани HERZ (рис. 16) мають широкий асортимент з приєднувальними розмірами DN15-32, потужністю до 350 кВт і тиском спрацьовування від 1,8 до 10 бар.
Рис. 16. Запобіжні клапани HERZ
Отже, підсумовуючи, перед вибором обладнання, слід перевірити відповідність продуктів нормативам та вимогам, стандартам якості та безпеки. Комфортність користування усіма елементами теж залишається важливим фактором, оскільки на протязі всього терміну експлуатації системи користувач стикається з різноманітними її елементами. Обираючи якісне та надійне обладнання від одного комплексного виробника та постачальника HERZ ви можете бути впевнені, що усі елементи системи будуть працювати довго та правильно.
Узагальнюючи: при виборі обладнання для встановлення на вводі води в квартиру, слід розглядати нормативні вимоги, ставити у високий пріоритет комфорт монтажу та подальшої експлуатації, і безумовно звертати увагу на якість та надійність продукції. Обравши HERZ в якості комплексного постачальника усіх компонентів Вашої системи, Ви обираєте європейську якість, довготривалу гарантію, економите свій дорогоцінний час. Комплектуйте системи продукцією HERZ і Ви переконайтесь у всіх перевагах співпраці!
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 5 081