Досить часто в побутовому секторі в Україні виникає ситуація, коли напору води в мережі недостатньо для комфортного користування або роботи сантехнічних приладів. Це досить характерно для верхніх поверхів багатоквартирних будинків або приватного сектору, підключеного до центрального водопостачання. Рішенням може бути установка насосів підвищення тиску. Спробуємо розібратися, що представляє собою подібне обладнання, та на що варто звернути увагу при виборі насоса
Принцип роботи насосів, що підвищують тиск, полягає в наданні руху води додаткової енергії. Обладнання «підштовхує» потік, змушуючи його швидше просуватися по трубах. Звичайно, даний процес має бути обмежений для уникнення надмірного підвищення тиску, яке може викликати псуванню сантехнічних приладів. Тому для регулювання роботи насосів застосовують автоматику. Для цього використовується датчик тиску у зв’язці з регулятором живлення. Після досягнення встановленого рівня тиску припиняється подача електроенергії на двигун насоса. Він зупиняється. Та, навпаки, якщо датчик фіксує зниження тиску, обладнання включається. Таким чином, насоси автоматично підтримують необхідний напір води.
Важливі функції побутового насоса для підвищення тиску води
Для надійності та довговічної служби сучасні насоси також оснащують відповідною автоматикою. Наявність вбудованого блокування дозволяє уникнути виходу їх з ладу. Та чим більше ступенів захисту, тим обладнання надійніше.
В першу чергу, мова йде про захист від «сухого ходу». Він гарантує, що, в разі відсутності води (різкого зниження рівня) або підвищеного вмісту в ній повітря, насос відключиться, й це вбереже його від псування.
Відео. Насос Scala1: підбір і застосування
Крім того, бажано мати захист від перегріву двигуна через підвищене навантаження.
У найбільш просунутих моделях насосів передбачений захист в системі водопостачання. Якщо тиск з однаковою періодичністю знижується та підвищується (внаслідок втрат через протікання), то висвічується помилка, яка сповіщає про аварійну ситуацію. Ця функція допомагає виявити несправність в системі водопостачання та своєчасно її усунути.
Важливою умовою тривалої експлуатації насоса є герметичність його корпусу. Чим вона вища, тим більше захищене обладнання від попадання пилу та вологи, й тим довше воно прослужить. Ступінь захисту насосів підвищення тиску може доходити до досить високої для подібного обладнання – IX4D.
Що стосується шуму, то зазвичай цей показник варіюється в межах від 47 до 60 дБА (чим вище навантаження, тим більше). Це приблизно рівень шуму посудомийної машини в режимі роботи.
Основні параметри побутового насоса для підвищення тиску води
Якщо проблема полягає в недостатньо стабільній роботі певного сантехнічного приладу, наприклад, газової колонки, то можна встановити невеликий проточний насос підвищення тиску.
Для будинку з кількома споживачами необхідна насосна станція із мембранним баком. Для її підбору необхідно знати кілька основних параметрів. Перш за все, це витрата води. Як правило, для домогосподарств з проживанням до 4 осіб вистачить продуктивності насосів в 3 м3 /год. Саме таке обладнання найбільш популярне на ринку.
Важливими характеристиками для насоса, що підвищує тиск, є напір. Він характеризує те, на яку висоту може підняти воду агрегат з урахуванням втрат тиску в трубопроводі. Крім того, однією з визначальних характеристик є робочий тиск, який може створити насос. Чим вище ці параметри, тим краще. І підбирати обладнання краще, звичайно, з невеликим запасом. Однак на практиці споживачеві навряд чи потрібний тиск у системі понад 8 бар. Зазвичай достатньо робочого тиску від 3 до 4,5 бар.
І, нарешті, важливим параметром є енергоспоживання. Підраховано, що за час служби насос споживає електроенергії на значно більшу суму, ніж його первісна вартість. В оцінці так званого життєвого циклу (LCC) вартість енергоносіїв доходить до 85%.
При виборі можна орієнтуватися на потужність (P1, Вт), зазначену в паспорті насоса.
Найбільш енергоефективними є насоси з частотним регулюванням. У них забезпечується плавна зміна швидкості обертання двигунів, в залежності від необхідної в цей момент продуктивності. Це дозволяє не тільки економити енергію, а й підтримувати тиск на необхідному стабільному рівні.
Насоси з перетворювачами частоти здатні підтримувати один с заданих параметрів, наприклад, тиск в системі, максимально стабільним, незважаючи на витрату в системі. Чи то працює один кран, чи то п’ять кранів відкрито – клієнт отримає завжди стабільний тиск без стрибків, як то у звичайних часосів. Однак й ціна такого обладнання, як мінімум, вище у два рази у порівнянні з аналогами.
Перспективною в даний час також є інтеграція в насосне обладнання IT-технологій – управління через Bluetooth або Інтернет.
Що стосується матеріалів, з яких виготовлені деталі насосів, то в побутових серіях це не має великого значення. Головне – щоб вони були якісними. При цьому все частіше застосовуються композитні матеріали, що полегшують конструкцію та дозволяють уникнути корозії.
Приклади обладнання
Для наочної демонстрації наведемо приклади лінійки насосів підвищення тиску, що випускаються одним з лідерів ринку – компанією Grundfos. Для порівняння представлені моделі одного типорозміру – 3-45 – серій MQ, Scala1 та Scala2 (таблиця).
Таблиця. Насоси для підвищення тиску води: порівняння характеристик
Дані насоси самовсмоктувальні, із водяним охолодженням двигуна. Вони служать одній меті з приблизно рівною продуктивністю. Однак при цьому багато технічних параметрів відрізняються. Базовою є модель MQ 3-45 A-O-A-BVBP. Це малогабаритна станція для водопостачання, що являє собою єдиний вузол. Він складається з насоса, напірного мембранного бака, датчиків тиску та протоку, блоку управління та зворотного клапана.
При виникненні водоспоживання (наприклад, відкриття змішувача у ванній) блок управління автоматично запускає роботу обладнання, а при припиненні – відключає. Крім того, на блоці розташована кнопка On / Off та світлова індикація режимів експлуатації.
Є вбудований захист, який активується в разі роботи на «сухому ходу» або перегріву.
Насос розвиває напір до 45 м, а, в залежності від наявного тиску на вході, максимальний робочий тиск в системі може бути до 7,5 бар. Ступінь захисту IP54 дозволяє експлуатувати обладнання в приміщеннях з підвищеною вологістю.
Продовженням лінійки MQ є насоси серії Scala1. У них, крім захисту від «сухого ходу» та перегріву двигуна передбачені розширені функції. Наприклад, захист від затоплення «за часом включення». Після певного максимального періоду безперервної роботи насос відключиться. Це дозволить запобігти затопленню в разі прориву труби.
У порівнянні з базовою моделлю стандартний насос Scala1 характеризується рядом особливостей, пов’язаних з управлінням та підключенням. Так, він може «зв’язуватися» із застосунком GO Remote по каналу Bluetooth, завдяки чому забезпечується детальний моніторинг установки та дистанційне налаштування її роботи.
Крім того, передбачена можливість підключення додаткової аналогічної насосної установки для здвоєної роботи. За допомогою цього підвищується продуктивність та надійність. Резервний насос продовжуватиме забезпечувати споживачів водою, якщо основний вийде з ладу. Для підключення в лінію двох установок пропонується відповідний монтажний комплект.
Також в Scala1 є функція роботи за встановленим календарем.
У порівнянні з MQ, насоси Scala1 характеризуються значно вищими показниками продуктивності при меншому енергоспоживанні. Вони також більш компактні та легкі.
Варто зазначити, що у моделей Scala1 найбільший типоряд з представлених моделей (крім 3-45, є також 5-55 і 3-35). Це означає, що з урахуванням здвоєної роботи, їх можна використовувати не лише в побутовому секторі, але й у комерційних підприємствах, наприклад, для готелів чи ресторанів.
Найбільш «просунута» модель в розглянутій лінійці насосного обладнання для підвищення тиску – Scala2 3-45 A.
Головною її особливістю, з якої випливають багато інших, є застосування двигуна з частотним регулюванням. За допомогою цього можна забезпечити постійний напір води в широкому діапазоні продуктивності – у разі використання кількох точок водорозбору одночасно.
Завдяки частотному регулюванню знижений рівень шуму. При повному навантаженні він становить 53 дБА. Це найменший показник ни ринку в Україні та світі серед розглянутого обладнання. Він також характеризується дещо більшим показником максимального робочого тиску. Крім того, насос має найвищий ступінь захисту – IPX4D.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 7 413
Чи працюють насоси типу MQ, Scala1 та Scala2 у відкритих системах, чи лише у системах з мембранним баком?
Олексій, враховуючи шо насоси MQ та Scala1(2) мають вбудований мембранний бак, то робота даних насосів на 99% прорахована для систем з мембранним баком. Однак, насос Slaca1 має дискретний вхід для підключенння, наприклад, поплавцевого вимикача, що дає змогу працювати на заповнення відкритої накопичувальної ємності.