Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Побутові фільтри для питної води

К. Сємаков

Незважаючи на бадьорі повідомлення від органів, які здійснюють контроль за якістю питної води, що постачається у помешкання централізовано або децентралізовано, вода лише деінде не відповідає показникам, що гарантують її тривале безпечне споживання. Більш того, за повідомленнями від Державного агентства водних ресурсів України, ситуація із водозабором для приготування питної води з відкритих джерел та з підземних родовищ, з кожним роком стає напруженішою, з огляду на довготривале забруднення водних ресурсів. Все більш актуальною стає нагальна потреба у доочищенні води для кінцевого споживання, тобто, застосування систем, що встановлюються безпосередньо у помешканні

Погіршення якості води «в трубі» пояснюється не лише понаднормовим забрудненням джерел водопостачання, адже, на якість води неабиякий вплив мають самі мережі водопостачання. Майже всюди по Україні водопроводи (магістральні чи локальні) давно виснажили свій ресурс та потребують заміни. Водопровідна мережа здебільшого була виготовлена із «чорних труб», що, наразі, уражені корозією. Частішають випадки проривів труб, до того ж, повсюдно застосовується технологія ремонту та заміни пошкоджених ділянок, що допускає потрапляння у водопровідну мережу зовнішніх забруднювачів – частинок ґрунту, продуктів корозії та окалини від зварювання, включно із зовнішніми біологічними забруднювачами тощо. Тобто, навіть якщо вода, від станції очистки та водопідготовки, в повній мірі відповідає вимогам національного стандарту України «ДСТУ 7525:2014. Вода питна. Вимоги та методи контролювання якості», та її якість є контрольованою, проходячи по трубах водопровідної розподільчої мережі до кінцевого споживача, якість води погіршується та може не відповідати вказаним вимогам.

Відео. Очищення води – система зворотного осмосу. Новий побутовий фільтр: огляд

Питна вода має бути санітарно-гігієнічно безпечною: у епідеміологічному та радіаційному сенсі, не містити шкідливих хімічних домішок, мати контрольований склад розчинних солей та солей жорсткості, не мати механічних контамінантів, відповідати показникам прозорості та мати добрі органолептичні властивості (запах та смак). Якісна питна вода (на застосування якої, також розраховане функціонування побутової техніки) не повинна містити іонів заліза, солей жорсткості та мати певний показник кислотності pH. Такі показники якості є нормативними, наприклад, чинним стандартом щодо якості та перевірки питної води ДСТУ 7525:2014.

Щоб захистити кінцевого споживача від неякісної питної воді із водопроводу, застосовуються побутові системи фільтрації. Вони відрізняються своєю технічною реалізацією, принципом роботи, пропускною спроможністю, місцем розміщення тощо. Їх різноманіття складають фільтраційні системи доочищення води, що встановлюються на вході водопроводу в помешкання, системи зворотного осмосу, діспенсери, пуріфайери, побутові фільтри-глечики тощо. Звичайно, системи доочищення води, окрім ступеню очищення, відрізняються і своєю вартістю.

Стаціонарні, комплексні та універсальні фільтри для води

Зображення побутовий фільтр для води Найбільш продуктивні побутові системи фільтрації розраховані на доочищення води у максимальному об’ємі, що споживають на побутові потреби, виходячи із кількості точок водорозбору та кількості мешканців. Такі системи встановлюються та монтуються на вході водопроводу, перед всією розподільчою системою води у помешканні, або (вони є меншої пропускної здатності та дешевші) розміщуються безпосередньо перед точкою водорозбору, де важливо мати саме очищену воду – наприклад, попід кухонною мийкою. До переліку комплектації таких «точкових» фільтрувальних станцій, як правило, вже входять окремий кран для очищеної води та все необхідне для швидкого монтажу пристрою, для встановлення на вибраному місці.

Побутові пристрої (пральні та посудомийні машини), зазвичай, не потребують очищення води до стану з високими органолептичними характеристиками. Саме тому, для їх підключення до водопроводу вистачає звичайного механічного очищення, що здебільшого можуть забезпечити фільтри, які вже встановлені у самих пристроях.

Локальні фільтрувальні міні-станції для отримання води питної якості забезпечують універсальне водоочищення, а саме – від механічних забруднень (пісок, частки іржі, окалини тощо), від розчинних хімічних домішок та зависей (насамперед – вільний хлор, хлорорганіка, пестициди та гербіциди, домішки нафтопродуктів, важкі метали тощо).

Як правило, такі системи мають від 2-х до 3-х змінних фільтруючих картриджів, що відрізняються ступенем очищення від грубого попереднього очищення, до більш тонкої фільтрації. Перша (та друга) ступінь може використовувати фільтрувальний елемент із поліпропіленових волокон (механічна очистка), далі – секція хімічної нейтралізації (на базі патронів з активованим вугіллям). Більш дорогі системи надалі ще містять патрони (колонки) із іонообмінною смолою (для пом’якшення та видалення небажаних солей жорсткості). На виході системи встановлюють патрони, що мають бактерицидну дію – на базі активованого гранульованого вугілля зі сріблом. Таке кінцеве доочищення гарантує біологічну безпечність питної води. Якість роботи таких фільтрувальних систем та їх продуктивність повністю залежить від ступеню забруднення всіх фільтрувальних елементів, які потребують безумовної заміни через певний проміжок часу.

Відео. Зворотний осмос для води: поради фахівців з підбору та установки обладнання

Деякі фільтрувальні системи мають елементи для промивки механічних фільтрів, але це стосується лише першого ступеню. Назагал, побутові системи фільтрації можуть мати до п’яти секцій очищення. Питна вода подається через окремий кран – «за вимогою». Мінімізація кількості споживання високоочищеної води подовжує термін експлуатації змінних фільтрів.

Окрім фільтрувальних міні-станцій, що забезпечують питну якість, у продажу також є прилади, що готують воду перед її подачею у побутові пристрої. Вони встановлюються безпосередньо на водопровідну лінію та використовуються для механічного очищення та деякого пом’якшення холодної води. Також, інколи, перед побутовими пристроями встановлюються магнітні уловлювачі, що затримують частки заліза та інші механічні контамінанти, що можуть намагнічуватися.

Мембранне водоочищення

Зображення фільтр обратного осмосу Значне розповсюдження та популярність на споживчому ринку останнім часом отримали пристрої очищення питної води, що працюють за принципом зворотного осмосу – тобто, потраплянням носія (води) із більш концентрованого розчину (солей та хімічних речовин) до менш концентрованого. Для реалізації зворотного осмосу використовується принцип примусового протискування водного розчину через мікропори у спеціальній мембрані із розміром отворів 10-9 м (0,001 мкм). Всі частинки (механічні контамінанти, хімічні молекули, а також біологічні забруднювачі – мікроорганізми, грибкові спори та бактерії тощо), що мають розмір більший, ніж той, що пропускає осмотична мембрана, залишаються з боку неочищеної води, а очищена вода потрапляє далі у водопровід.

Звичайно, перед мембраною встановлюється попередній фільтр грубого очищення (зазвичай із поліпропіленового волокна) із розміром часток, які затримуються, більше - 5, 10, 20 мкм. Це залежить від виробника та технічних характеристик фільтрувальної системи. Потім вода потрапляє на фільтр з активованим вугіллям, що доочищує воду від органічних речовин, хлорорганіки та від вільного хлору. Це збільшує ресурс осмотичної мембрани, яка доволі дорого коштує.

Вода, що була оброблена зворотним осмосом, не містить часток, більших за 0,001 мкм – тобто в ній відсутні іони Са+ та Мg+ (розмір 0,005 мкм), бактерії та найпростіші мікроорганізми (легіонела – 0,5 мкм; палички ботулізму – 0,3 мкм, інші – 4÷9 мкм).

Зворотний осмос призводить до суттєвої демінералізації води, її рівень рН знижується в середньому до 5 мкм. Довготривале вживання такої води може негативно позначитися на здоров’ї, а саме, може вплинути на мінеральний склад кісток. Тому, для того, щоб повернути воді природній рівень вмісту мінеральних речовин, після мембранної секції встановлюється вугільний постфільтр (що всмоктує уламки низькомолекулярної органіки та біочасток), а за ним, мінералізатор та додаткова біокераміка. Мінералізатор та секція біокераміки містять мінеральні компоненти, які дозовано насичують воду корисними іонами, мікроелементами та вирівнюють рівень рН до бажаного.

Вода з осмотичних систем без мінералізації використовується лише для приготування їжі (в процесі приготування у рідину потрапляє певна кількість потрібних мікроелементів для організму людини); воду після мінералізатора можна пити безпосередньо та використовувати для приготування в їжу; вода після обробки у біокерамічній секції є максимально придатною до вжитку у будь-якому вигляді.

У торгівельній мережі пропонуються побутові системи зворотного осмосу з продуктивністю від 50 до 300 л/д води, що здатна просочитися через мембрану. Треба враховувати, що фактична продуктивність систем осмотичної фільтрації дуже залежить від тиску, що діє безпосередньо на мембрану (наприклад, 100 мл/хв, при тиску 3 бар чи 200 мл/хв, при тиску 5 бар). Отже, фактична продуктивність зворотно-осмотичних систем дуже залежна від тиску у самому водопроводі, стану та ступеню забрудненості фільтруючих елементів, що встановлені перед мембранною секцією, та ступенем забрудненості самої мембрани. Попередні фільтри треба вчасно замінювати. Системи із осмотичною мембраною облаштовані контуром промивки та зливу забрудненого розчину у каналізацію. При виборі системи за продуктивністю треба враховувати, що на кожен 1 літр очищеної води на промивання самої мембрани, витрачатиметься 2-4 л води, яка потім видаляється у каналізацію. Це відновлює фільтруючу спроможність мембрани та підвищує її робочий ресурс.

Для типової «точкової» системи із зворотним осмосом, що встановлюється на одній точці водорозбору (наприклад, під кухонною мийкою), зазвичай, достатньо продуктивності 75-100 л/д. Системи зворотного осмосу обладнуються ресиверним баком для випуску очищеної води, за допомогою так званої «груши» із накачаним під тиском повітрям. Зібрана в ньому вода, при споживанні, компенсує самотечею повільну фільтрацію.

Підлогові та настільні фільтри для води

Зображення підлоговий фільтр для води Якщо існує потреба у доведенні попередньо очищеної водопровідної води до питної якості у більш простий та дешевий спосіб, аніж застосуванням багатоступеневих систем фільтрації чи зворотного осмосу із мінералізацією та поновленням іонного складу, можна використовувати настільні чи напільні фільтри. Продавці зазвичай називають їх діспенсерами чи пуріфайерами. Їх ємність складає від 20 л. Ці пристрої не треба долучати до водопроводу, вони мають дві ємності (для води, яка очищується та вже очищеної води), фільтрувальні елементи, що очищують воду від механічних зависей, іржі, органічних та неорганічних сполук, солей жорсткості. Для використання таких пристроїв потрібно лише залити у верхню ємність попередньо очищену воду (наприклад, отриману з водопроводу після грубої механічної фільтрації, або через осмотичну систему без подальшої мінералізації).

Багатошаровий фільтруючий картридж здійснює декілька ступенів очищення – механічна фільтрація, утримування органіки, солей жорсткості та коригування іонного складу очищеної води, ним видаляються неприємні запахи та присмаки. Саме фільтруючі картриджі зумовлюють те, на що саме «заточена» система очищення у діспенсері – шари складаються також з активованого вугілля , імпрегнованого сріблом, іонообмінної смоли двох типів, кварцового піску, суміші дроблених мінералів певного складу тощо. Така мінеральна суміш слугує для насичення води корисними іонами, для видалення важких металів, унормування рівня pH. Вода також побіжно насичується киснем із повітря, дезінфікується, також в ній обмежується розмноження мікроорганізмів, завдяки вмісту у фільтруючих сумішах природнього срібла.

Зазвичай, фільтруючі елементи діспенсера розраховані на певну кількість профільтрованого об’єму води (типово - 1000 л), але їх використання обмежено терміном 6 місяців. Це обмеження введене з огляду на можливе біологічне (бактеріологічне та мікробіологічне) зараження фільтрувального середовища всередині картриджу, в умовах фільтрації за кімнатної температури.

В нижній частині діспенсера встановлюється кран для випуску очищеної води.

Індивідуальні фільтруючі засоби

Зображення фільтр кувшин Коли потреба у додатковій очищеній воді не дуже велика (як буває, наприклад, у офісі, або у великій родині) найбільш економно можна отримати певну кількість фільтрованої води завдяки використанню фільтра-глечика.

Конструкція такого фільтруючого глечика також передбачає наявність двох розділених ємностей – для заливки та для очищеної води. Вони розділені фільтрувальним картриджем, який має багато функцій. Ємність глечиків буває від 0,5 до 2 л.

Фільтруючі картриджі, в залежності від особливостей тієї води, що доочищується, можуть бути різного типу: універсальний, для видалення з’єднань заліза (іржі); пом’якшуючий, для затримання важких металів; із шунгітом (мінералом, що містить молекули вуглецю у вигляді тримірної структури – т. з. фулеренів – та має високі сорбційні, каталітичні та бактерицидні властивості), що сприяє покращенню структури води тощо. Проте, ефект від дії шунгіту настає через 8-12 годин безперервного перебування води в такому патроні.

В склад практично всіх картриджів входить гранульоване активоване вугілля, нерідко, із додаванням бактеріостатичних та дезінфікуючих присадок на основі срібла, що видаляють запахи та небажані присмаки, утримують вільний хлор та зв’язують хлорорганічні сполуки. Таке активоване вугілля часто виробляють із шкаралупи кокосових горіхів.

Картриджі можуть містити синтетичний цеоліт (BIRM), що нейтралізує сполуки заліза. Всередині картриджу також містяться поліпропіленові прокладки, що затримують осаджене залізо, механічні забруднення, частки активованого вугілля, осаджені конгломерати солей жорсткості тощо. В конструкцію картриджа також може входити шар суміші іонообмінної смоли, що утримує іони жорсткості (Са2+, Mg2+). Це, врешті, зменшує утворення накипу при кип’ятінні води, що використовується після фільтрації, а це впливає на ресурс нагрівальних пристроїв та економить енергію. Найбільше на ресурс картриджів для глечиків впливає вміст сполук заліза у воді, що ним очищується: при 0,5 мг/л він складає 200 л.

Основа для вибору побутового фільтра для води

Системи побутового водоочищення всіх типів наявні на українському рівні в дуже широкому асортименті, від різних виробників (закордонних та національних) із різним ступенем розгалуженості системи сервісних послуг по країні щодо їх монтажу та обслуговування.

Обираючи, яку саме систему застосувати у конкретному випадку, окрім популярності бренду, треба, насамперед, мати на увазі споживчі властивості, такі як сервіс, поширеність та безперебійну наявність у торгівельній мережі змінних частин для таких систем. Стаціонарні системи (фільтраційні та осмотичні) потребують найбільш прискіпливої уваги саме до цих аспектів, з огляду на їх достатньо високу вартість.

Системи водоочищення малої продуктивності можуть використовуватися скрізь, та не потребують втручання у існуючу систему водопроводу у помешканні. Вони доступні за ціною та, як правило, мають розгалужену мережу роздрібного продажу заміннних елементів.

Застосування систем домашнього доочищення води дійсно позитивно впливає на поліпшення якості життя та на здоров’я мешканців. Тому, рекомендується їх купувати, встановлювати та використовувати якнайширше.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 755

Вас може зацікавити:



Залишити коментар

Telegram