Використання пластмасових колодязів замість зроблених із залізобетону або з цегляної кладки − сучасна тенденція в будівництві напірних і самопливних інженерних комунікацій
Колодязі за конструкцією поділяються на два види – з плоским дном, в них розміщується запірно-регулювальна арматура напірних трубопроводів, і лотоковим – для мереж водовідведення та зливостоків. Відмінність стосується нижньої частини колодязів: у першому випадку це цоколь з патрубками для труб, у другому – комбінації поворотних, трійникових, хрестоподібних елементів для приєднання труб водоcтоків під різними кутами.
При створенні колодязів використовують пластикові (ПЕ, ПВХ, склопластикові) труби великих діаметрів, що утворюють корпус – стовбур шахти. Глибина визначається проектом колодязя і не обмежена. На рис. 1 показано триступеневий збірний полімерний колодязь для зливостоку з люком. Горловина та днище колодязя виготовляються з ПЕ методом лиття під тиском.
Рис. 1. Триступеневий збірний полімерний колодязь для каналізації з люком:
фільтр грубого очищення; вставка з двома фільтрами тонкого очищення; зона збирання осаду
Для стійкості до зовнішніх динамічних навантажень горловину зовні бетонують. Виробник зазвичай поставляє форми для цієї операції.
Днище лотока має отвори для каналізаційних труб. На будівництво днище постачається із заглушками, які прорізаються за місцем за розміром труби. Герметичність збірки горловини, днища або труб з корпусом колодязя забезпечується ущільнювальними манжетами. Деталі колодязя збирають методом ручного екструзійного зварювання. У комплект поставки зазвичай включені металеві сходи та люк для горловини.
Лотоки для шахти Ø630–800 мм розраховані на приєднання труб Ø160, 200, 250, 315, 400 мм, для шахти Ø1000–1200 мм − Ø250, 315, 400, 500 мм. Труби, що під’єднуються, можуть бути з ПЕ, ПВХ, одно- і двошаровими.
На рис. 2 показана схема нижньої частини колодязя, виготовленого з ПВХ, із телескопічним адаптером і лотоком.
Рис. 2. Схема нижньої частини поліетиленового колодязя з трубопроводом у зібраному вигляді (зліва) і деталізація (праворуч):
1 – люк чавунний або пластиковий; 2 – телескопічний адаптер; 3 – перехідна муфта; 4 – труба шахти; 5 – кінета або лотік; 6 – горловина; 7 – кільце ущільнювача; 8 – шахта колодязя; 9 – манжета ущільнювальна шахти; 10 – манжета ущільнювальна кінети; 11 – кінета
Переваги пластикових колодязів:
- зручність експлуатації;
- висока радіальна міцність ствола шахти;
- колодязі з будь-якою глибиною залягання;
- висока стійкість до зносу лотокової частини;
- тривала експлуатація без погіршення властивостей матеріалів;
- морозостійкість;
- скорочення термінів установлення колодязів.
На ринку є труби вітчизняного та зарубіжного виробництва для різних геологічних умов. Через відсутність загальнодержавної норми труби різних компаній не уніфіковані.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 5 220