Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Кругообіг нестачі води в природі

Вода здається найбільш відновлюваним з усіх ресурсів Землі. Проблема в тому, що більшість питних водних ресурсів Землі так само недоступні, наче вони на Марсі, а доступні є нерівномірно розподіленими по планеті

Зображення нестача води в природі кругообіг Все, що ми робимо, потребує води для пиття, прання, вирощування їжі, а також для промисловості, будівництва та виробництва. На планеті наразі живе понад 7,5 мільярдів людей, а чисельність населення до 2050 р. перевищить 10 мільярдів, тобто ситуація з питною водою, як очікується, стане ще гострішою.

Зараз 844 млн. людей – приблизно кожен дев’ятий із населення планети – не мають доступу до чистої води за півгодини від своїх домівок. Щороку майже 300 тис. дітей до 5 років помирають від вживання брудної води та поганих санітарних умов.

Забезпечення чистою питною водою тих, хто її потребує, має не тільки життєво важливе значення для безпеки людей, але й має величезні соціальні та економічні переваги.

До 2030 р. на забезпечення питною та санітарною водою буде витрачатися трохи більше $27 мільярдів на рік, або 0,1% світового ВВП, але за оцінками Світового банку, економічні вигоди від імплементації програми «чиста вода» становитимуть близько 60 мільярдів доларів на рік. А за даними благодійної організації WaterAid, кожен 1$, інвестований в чисту воду, приносить принаймні 4$ економічної віддачі.

Чи погіршує ситуацію зміна клімату?

Кліматичні зміни спричиняють посухи та хвилі спеки по всьому світу, а також збільшують повені та викликають підвищення рівня моря. Зростає забруднення як прісної води, так і підземних водоносних горизонтів, багато з них засолюються. Добрива, що вимиваються з ґрунтів від посилення локальних опадів, також можуть зробити воду непридатною для пиття або поливу.

Кількість регіонів, де не вистачає води, збільшується. Дослідження, що тривало протягом 14 років, засноване на даних із супутників NASA Gravity Recovery та Climate Experiment, виявило 19 гарячих точок по всьому світу, де водні ресурси швидко виснажуються з потенційно катастрофічними результатами. Результати досліджень показали, що «вода є ключовою екологічною проблемою століття». Загалом, як передбачали вчені, зі зміною клімату ті райони, які вже схильні до посухи, стають сухішими, а ті, які вже були вологими, стають ще вологішими.

Подібно до «енергетичної» нерівності, існує нерівність і в доступі до чистої води різних верств населення. Спільний доступ до води на справедливій основі вимагає належного управління, жорсткого регулювання, інвестицій та забезпечення виконання політики справедливого розподілу.

Хто контролює воду?

Не існує глобальної системи керування водою. Вода керується на місцевому рівні, і часто-густо погано керується. Технологія ефективного та справедливого використання води існує, але часто не реалізується. Наприклад, у багатьох віддалених частинах Африки на південь від Сахари можуть бути достатні запаси підземних вод, але не було достатньо інвестицій у надання послуг та управління послугами, щоб люди могли отримати доступ до цієї води.

Куди йде вода?

Чи можна налити 130 літрів води в одну чашку? Відповідь: так, для цього достатньо налити в неї каву. Вирощування кавових зерен потребує багато води, як і вирощування бавовни – на пару джинсів буде витрачено 10000 літрів води (див. рис.) і 2 500 літрів – на футболку середніх розмірів. Близько 70% прісної води в усьому світі використовується у сільському господарстві.

Регіони, які експортують водоємні культури, фактично експортують свою воду через торгівлю продуктами, відому як «віртуальна вода» або «невидима вода». С/г продукція є найочевиднішою торгівлею віртуальною водою, але велика кількість промислових товарів також потребує великої кількості води. Коли країни та регіони з нестачею води витрачають воду на такий «прихований» експорт, на перший погляд видається, ніби вони отримують прибуток, але в довгостроковій перспективі їхня залежність від скорочення водних ресурсів може стати згубною. Наприклад, для Саудівської Аравії не має сенсу використовувати величезну кількість обмежених водних ресурсів для сільського господарства, коли їжу, вирощену в інших місцях, можна імпортувати.

Чи не пора перейнятися кругообігом нестачі води?

За матеріалами The Guardian

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 2 594


Залишити коментар

Telegram