Сьогодення та ціни на енергоносії встановлюють нові правила гри. Все частіше забудовники, власники підприємств, приватні інвестори шукають способи економії. Минулого разу ми розповіли як правильно обирати обладнання, спираючись на розрахунок експлуатаційних витрат. В цьому матеріалі ми хочемо розповісти про додаткові можливості економії капітальних витрат, що стосуються насосного обладнання
Арматура
Дуже часто насоси обирають по діаметру трубопроводів. Серед переліку обирається той насос, що співпадає по діаметру. Відповідно до кожного насосу підбирають таку ж арматуру: засувки, зворотні клапани, віброізолюючі вставки (рис. 1). Більша по діаметру арматура і коштує, відповідно, дорожче. Зекономити можна, обираючи високоефективне обладнання (табл. 1). Сучасні насоси мають досить високий ККД, в них використовуються високошвидкісні двигуни. Якщо в стандартних двигунах швидкість 1450 та 2900 об/хв., то в високоефективних насосах, наприклад, WILO-Stratos GIGA (виробництва німецької компанії Wilo) – 5000 об/хв. Це означає те, що насос буде менших габаритів і, наприклад, насос DN40 може підходити для труби DN65. Таким чином можна обрати арматуру по діаметру насосу, а далі встановити перехід на більший діаметр трубопроводу.
Таблиця. 1. Варіанти насосів та порівняння вартості арматури
Рис. 1. Види арматури для насосів: чим більше розмір, тим дорожче
Рис. 2 . Схема обв’язки насоса
Електрокабелі
Ще одна суттєва стаття витрат – це капітальні затрати на енергозабезпечення насосів. Після вибору обладнання інженери-електрики мають забезпечити підведення потрібної електричної потужності до насосів. Під потужність електродвигунів (під силу струму) обирається електричний кабель (рис. 3) та електроарматура. Важливим чинником є також відстань від шафи керування до насосів. Чим вона більша, тим більший переріз кабелю має бути.
Рис. 3. Кабелі систем пожежогасіння
Приклад. Є два насоса потужністю 132 та 160 кВт. Необхідно розрахувати необхідний переріз та вартість кабелів електроживлення, якщо відстань до розподільчої шафи складає 100 метрів (табл. 2 і 3). Як бачимо, перевищення потужності насосів логічно призводить до вибору двигуна більшої потужності. Часто буває, що різниця у вартості насосів може бути незначною у повірянні з різницею у вартості електричного кабелю та електроарматури. В таблиці вказаний розрахунок для одного насосу, а насосів, як правило, встановлюють мінімум два: робочий та резервний. Відповідно затрати подвоюються. Але на етапі вибору насосів на це майже ніколи не звертають увагу. Ще відчутнішою різниця у вартості буде в разі підбору кабелів систем для насосів пожежогасіння. По нормам для такого обладнання обираються вогнестійкі кабелі, які коштують у рази більше ніж звичайні.
Таблиця 2. Вартість кабелю в залежності від потужності насосу
Таблиця 3. Повіряння вартості вогнестійких кабелів
Монтаж
Ще одна стаття, на яку мало звертають увагу при виборі насосів – це вартість монтажних робіт. Будь-який насос потребує правильного монтажу. Це може бути монтаж на фундаменті, або на трубопроводі. Кожен насос повинен мати простір для обслуговування. В разі монтажу на трубопроводі потрібно перевірити, чи витримає труба навантаження, а в разі великої ваги потрібно робити додаткові монтажні кріплення. Їх виготовлення – це завжди час та гроші. При виборі обладнання для дахової котельні враховується вага обладнання для правильного розрахунку міцності перекриття. Наведене на рис. 4 порівняння дає можливість зрозуміти різницю у вазі та розмірах високоефективного обладнання.
Рис. 4. Вага та розміри двигунів
Відео. Економія при встановленні насосів з частотним регулюванням
Висновок
Отже для заощадження коштів при виборі насосного обладнання треба звертати увагу не лише безпосередньо на технічні характеристики насосів, а й на вартість додаткового устаткування. Адже витрати на нього доволі значні. Значно знизити їх можна при виборі високоефективних насосів, що споживають менше електроенергії (при більшій продуктивності), мають менші вагу та габарити.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 5 403