Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Безшумна каналізація – на що звернути увагу?

Є. Черкашин

Один з показників житлового комфорту – відсутність сторонніх шумів від роботи сантехніки та каналізації. Розглянемо причини появи шуму в пластикових каналізаційних системах та як долається надмірний шум у системах каналізації

Бурхливий потік зливної води, коли він потрапляє до вертикального стояка каналізації, прискорює свою швидкість та суттєво турбулізується. Вібрація від цього передається через стінки та викликає шум, що потрапляє в приміщення. Старі (традиційні) системи каналізації виготовлялися із жорстких чавунних труб із доволі товстою, масивною стінкою, що власне й було головною причиною, чому чавунні труби мало шумлять. Маса, що зливається по трубах та викликає вібрацію – значно менша, аніж відтинок труби каналізаційного стояка, який встановлено у квартирі. Окрім цього, чавун має високу щільність та високу т. з. ударну в’язкість, тобто має властивість гасити вібрацію та звукові хвилі всередині матеріалу шляхом вкраплень графіту в сплаві вуглецю із залізом.

Проте чавун практично всюди замінюється пластиком при новому будівництві та ремонтах. Це відбувається тому, що пластикові труби є набагато більш корозійно стійкими та набагато легшими, зручнішими й дешевшими при монтажі, аніж чавунні литі труби та фасонні частини.

Пластикові труби, що не шумлять

Вважалося, що пластикові каналізаційні системи є набагато більш шумними, у порівнянні із чавунними. Проте це тепер не так.

По-перше – нові матеріали, що застосовуються в малошумних та безшумних системах, мають спеціальну структуру, яка зменшує шум до рівня, зіставного із чавунними системами – 20 дБ зі звичайним хомутом та 17 дБ з шумопоглинаючим у Skolan. Це значення відповідає нормам європейського стандарту (DIN EN 14366). Деякі труби мають багатошарову структуру, але незначний рівень шуму досягають і в трубах, виготовлених із суцільного пластику одного типу.

Наприклад, труби та фасонні деталі безшумних пластикових каналізаційних систем Ostendorf серій Skolan Safe (що виготовлені із мінералізованого поліпропілену) та HT Safe із поліпропілену, що відповідає стандарту DIN EN 1451-1 та придатні для гарячої води та стійкі до загоряння відповідно до стандартів DIN 4102 (B 1) та DIN EN 1451-1.

Поліпропілен (PP-H, для системи HT Safe) має виняткову надійність при тепловій деформації відповідно до стандарту DIN EN 476. Він може використовуватися навіть в екстремальних умовах.

Висока стійкість до дії хімічних речовин: діапазон pH від 2 до 12 (кислоти – основи), стійкість до дії сірчаних кислот, висока стійкість до стирання, що забезпечує тривалий термін служби та надійність експлуатації, виняткова ударостійкість та зносостійкість, низька схильність до утворення та розповсюдження тріщин, а також стійкість до механічних навантажень (наприклад, під час миття під тиском) – ці властивості поліпропілену вирізняють його навіть серед інших пластиків.

По-друге, гладка поверхня та оптимальні гідравлічні властивості внутрішньої стінки забезпечує оптимальні акустичні характеристики – всього 21 дБ (при об'ємі струму 4 л згідно з вимірюванням для системи HT Safe за допомогою Bismat 1000 (P-BA 222/2016)). Завдяки цьому каналізація працює надзвичайно тихо та забезпечує виняткову звукоізоляцію.

На внутрішній стороні труб з PP-H не утворюється тверда кірка, тобто відкладення не накопичуються, діаметр не нарощується, а отже, гідравлічна гладкість труб та пропускна здатність з часом не змінюються. Крім того, PP-H має ефект самоочищення, що дозволяє рідше проводити технічне обслуговування.

Правильний монтаж безшумної каналізації

Звичайно ж, безшумна побутова каналізація не стає такою лише через заміну стояків на виготовлені з безшумних труб. Акустичний рівень значно зменшується не тільки завдяки властивостям матеріалу, але й за допомогою спеціальних прийомів монтажу.

Якщо ізолювати навіть стандартний каналізаційний трубопровід звукоізоляційний матеріалом та замінити жорсткі опори кріпленням з м'якою вставкою, вже можна отримати значно кращий результат. Тому треба передбачити кріплення каналізаційних стояків та інших каналізаційних відводків кріпленнями через хомути з еластичною підкладкою із прокладками зі профільованої гуми, див. рис. 1.

Зображення кріплення безшумної каналізації Рис. 1. Хомут з шумопоглинаючою прокладкою для плаваючого кріплення

До розташування та затягування хомутів висуваються такі вимоги, див. рис. 2:

  • відстань між хомутами при горизонтальному прокладанні – приблизно 10 зовнішніх діаметрів труби;
  • при вертикальному прокладанні відстань між хомутами повинна становити 1-2) м (не більше;
  • для стояків при висоті поверху більше 2,5 м рекомендується передбачити на кожен стояк одне жорстке та одне плаваюче кріплення хомутом;
  • жорсткі кріплення хомутами є точками фіксації трубопровідної системи – без розтрубів їх слід розташовувати безпосередньо над фітингом у нижньому кінці труби;
  • фітинги та його групи завжди фіксуються як жорсткі точки кріплення;
  • плаваючі кріплення, що є не повністю затягнутими хомутами, забезпечують у зібраному стані вільну поздовжню рухливість трубопроводу для компенсації теплового розширення;
  • у багатоповерхових будинках стояки повинні бути закріплені від осідання, рекомендується жорстке кріплення труб хомутами під розтрубом.

Проходи труб через перекриття повинні бути вологонепроникними та звукоізольованими (не допускають поширення корпусного шуму). В зоні проходу через перекриття трубопроводи захищають трубами або теплоізоляційним матеріалом. У ряді випадків проходи труб через будівельні конструкції повинні бути закладені таким чином, щоб у разі пожежі виключалося поширення через них вогню та диму. Така робота може бути виконана із застосуванням спеціальних протипожежних манжет. Компанія Ostendorf пропонує для цього манжети типу BIS Pacifyre AWM II.

Зображення приклад розташування кріплення безшумної каналізації Рис. 2. Приклади розташування жорстких та плаваючих кріплень

Каналізаційні системи з поліпропілену монтуються двома способами – через насувні муфти та в розтруб. Насувні муфти обладнані спеціальними запатентованими ущільненнями, наявність яких те тільки полегшує монтаж та забезпечує герметичність, але й зменшує передачу шуму від одного елемента системи до іншого. Такі муфти також забезпечують всередині з’єднання деякий проміжок, який здійснює компенсацію лінійного теплового розширення.

При з'єднанні труб та фітингів без насадних муфт (у розтруб) для кожної ділянки трубопроводу довжиною до 3 м необхідно враховувати лінійне теплове розширення труб на 10 мм. Для цього після вставки труби в розтруб до упору її слід вийняти на цю відстань. При з’єднанні фітингів це не потрібно. Для полегшення монтажу рекомендовано використовувати спеціальне мастило (яка не роз’їдає гумові ущільнювачі). Розтрубне з’єднання за правило використовується на трубах малого діаметра.

Якщо йде мова про вже змонтовану та чинну систему, то, звичайно, її перемонтаж чи заміна буде дорого коштувати, тому рекомендується в такому разі встановити звукоізольовані короби, що дещо покращить акустичну ситуацію.

Для зменшення шуму через каналізацію треба обов’язково прослідкувати, щоб не було так званих «містків шуму», тобто не було точок безпосереднього жорсткого дотику від елементів системи до стін чи стелі.

Правильний монтаж також вимагає прокладання лінійних відтинків без деформації та вигинів труб, а для зчленувань, колін та відводків належить обирати такі елементі, які забезпечують найбільшу плавність переходів. Плавність потоку зменшує шум.

Безкомпромісна якість

Фірмові вироби від Ostendorf характеризуються не лише як малошумні. Усі елементи відрізняються високим ступенем корозійної стійкості, довговічністю, стійкістю до впливу агресивних середовищ та якістю. Гарантія – 25 років. Великий модельний ряд фасонних деталей та асортимент типорозмірів труб забезпечує можливість побудови комунікацій різного призначення.

Зображення труби та фітинги безшумної каналізації Труби та елементи серії Skolan Safe виготовляються у білому кольорі. На труби наноситься фірмова лінійка для зручності монтажу. Труби мають DN58-DN200, товщину стінки 4,0-6,2 мм. Діаметри систем HT Safe – від DN32 до DN160. Колір – темно-сірий. Товщина стінки: 1,8-3,9 мм. Труби поставляються довжиною від 150 мм до 3 м. В асортименті фітингів пропонуються відводи, трійники, хрестовини, муфти, заглушки, редукції, манжети тощо.

Для отримання докладної інформації по системах безшумної каналізації Ostendorf серій Skolan Safe та HT Safe звертайтеся на сайт авторизованого дистриб'ютора продукції Ostendorf в Україні – компанія «СП УДТ» та «мережа сантехмаркетів Інсталятор».

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 238


Залишити коментар

Telegram