Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Безпечне водопостачання – запорука здоров’я

Ю. Волох

Більшість з нас, організовуючи постачання води в будинок чи квартиру, приділяє максимум уваги механічному очищенню води та встановлює декілька ступенів й різновидів її очищення. Якість води, яку ми споживаємо для побутових потреб, в першу чергу може асоціюватися із відсутністю сторонніх домішок, мінералів та хімічних сполук. Здоров’я – це один з небагатьох факторів, який неможливо оцінити в грошовому еквіваленті. Тому на очищенні води більшість людей не економлять

Зображення система водопостачання у бидинку Проте багатьом невідомий той факт, що захистити себе від шкідливого впливу не завжди вдається, лише витративши значні кошти на механічне очищення, адже недостатньо подати чисту воду в систему. Необхідно також, щоб система водопостачання не стала інкубатором для виникнення хвороботворних мікроорганізмів. І цей фактор дуже часто ігнорується, хоча він не менш небезпечний.

Легіонели – найпоширеніші та найнебезпечніші організми у воді, які загрожують здоров’ю вашої сім’ї. Ці бактерії є збудниками різних форм запалення легенів, а також інших захворювань. Вчені вже досить докладно дослідили умови їх розмноження та життєдіяльності.

Отже, для виникнення та розмноження легіонели мають бути наявні такі три умови:

  1. Температура води +20-60°C.
  2. Застійні зони.
  3. Достатній час для концентрації критичної кількості мікроорганізмів.

На перший погляд температуру не можна змінювати, бо це комфортна температура для людини також. Хоча треба зауважити, що фактично ми маємо дві системи водопостачання: холодної (ХВП) і гарячої води (ГВП).

Складається помилкова думка, що небезпека існує тільки в системі гарячого водопостачання. Насправді, холодна вода навіть з температурою +5°C дуже швидко може нагрітися до +20°C, враховуючи безпосередню близькість магістралей ГВП, навколишню температуру ванних кімнат (24°C) та наявність застійних зон.

Застійні зони – це основний інкубатор розмноження мікроорганізмів. Тобто кожний акумулятор води або відвід до сантехнічного приладу є потенційним місцем виникнення легіонели за умови, що ним певний час не користувались. А такі приклади можна знайти практично в кожному помешканні. Виробники акумуляторів гарячої води часто передбачають можливість профілактичного перегріву вище 60°C, але ця функція передбачена не для всіх моделей, крім того, це неефективне використання тепла, а також це створює певний дискомфорт під час використання.

Звідси перший висновок – системи приготування ГВП без баків-акумуляторів, див. рис. 1, є більш безпечними та енергоощадливими.

Зображення Uponor Aqua Port Central 200 та Uponor Aqua Port Central 500 Рис. 1. Проточні системи приготування гарячої води Uponor Aqua Port Central 200 та Uponor Aqua Port Central 500

Але фактор генератора гарячої води вирішує складову безпеки лише частково, бо в мережі водопостачання залишаються тупикові зони. Передові інженерні компанії світу пропонують вирішувати цю проблему за допомогою кільцевої схеми, див. рис. 2. Її суть в тому, що всі сантехнічні прилади підключаються послідовно через спеціальні прохідні водорозетки, рис. 3. Таким чином при включенні будь-якого крану, вода циркулює у всій системі, не залишаючи жодного шансу для розмноження легіонели.

Зображення система водопостачання без застійних зон Рис. 2. Кільцева схема водопостачання без застійних зон та тупикових гілок

Вода подається в систему у двох напрямках – до першого приладу і до останнього, таким чином вдвічі збільшуючи витрату. Отож крім фактору безпеки така схема має ряд інших переваг:

  1. Швидка подача гарячої води. Гаряча вода, що циркулює в системі при кожному відкриванні крану, не встигає охолоджуватися, отже споживач без суттєвих зволікань отримує комфортну температуру води.
  2. Мінімальна кількість фітингів в підлозі. Кожне додаткове з’єднання збільшує теоретичний ризик протікання, тому в сучасних системах намагаються мінімізувати кількість з’єднань, особливо тоді, коли йдеться про прихований монтаж. Кільцева схема потребує трійник лише біля одного приладу, де сходяться дві гілки в одну, всі ж інші підключення – це водорозетки.
  3. Менший діаметр труб. Через те, що постачання води відбувається двома паралельними напрямками, діаметр труб можна зменшити. Всю систему невеликого будинку чи квартири можна змонтувати лише однією трубою Ø16 мм. Звичайно ж, кількість труб в порівнянні зі стандартною схемою збільшиться.
  4. Відсутність перепадів тиску та гідравлічних ударів. В кільцевій схемі, використовуючи два прилади одночасно, ви не відчуєте зменшення напору, адже вони по факту живляться від різних гілок.

Зображення Водорозетки Uponor Рис. 3. Водорозетка Uponor для PE-X труби та для Al / PEX труби

Дане рішення виглядає майже ідеально в теорії, але реалії життя вносять свої корективи. Наприклад, з різних причин мешканці можуть бути відсутні вдома протягом тривалого періоду, тож в цей час жоден кран не включається і вся система перетворюється в одну суцільну застійну зону. Але рішення є, і навіть два. Найчастіше використовують насос рециркуляції системи ГВП, який включається через певні проміжки часу. Такий варіант дієвий, але не дуже економічний і не може бути застосований до системи холодного водопостачання.

Компанія Uponor одною з перших запропонувала альтернативне інноваційне рішення. Прилад Smatrix Aqua PLUS – це спеціальний пристрій, який за відсутності циркуляції протягом певного часу скидає воду з системи в каналізацію, рис. 4.

Зображення Smatrix Aqua PLUS Рис. 4. Автоматичний пристрій Smatrix Aqua PLUS

Просте, але ефективне рішення і з найменшими енерговитратами. Хвороби стали невід’ємною частиною життя кожної сім’ї. Усі до цього звикли, інколи навіть не звертається увага на кашель і нежить, та не проводиться аналіз причин потрапляння тих мікробів в наш організм. А якщо і якісь припущення зроблені, то вода в цьому переліку або зовсім відсутня, або залишається на останньому місці. Ще рік тому ризик захворіти на пневмонію не викликав серйозного занепокоєння, бо була впевненість, що сучасна медицина має рішення на будь-які ускладнення. Останні півроку змусили весь світ переоцінити можливості лікарів і суттєво вплинули на відношення людей до власного захисту від шкідливого впливу мікроорганізмів. Тепер безпечне водопостачання з точки зору біологічного захисту стало актуальним як ніколи.

Бережіть себе!

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 514

Вас може зацікавити:



2 коментаря

  • Уважаемые сотрудники AW-Term будьте любезны пишите на русском языке я ваш украйнски язык не могу прочесть я то русский еле как читаю или на нашем узбекском пишите.

  • Дима, добрый день.
    У нас на сайте, левый верхний угол, над логотипом есть функция Google переводчика. Выбирайте любой удобный для Вас язык – русский или узбекский и читайте проверенную информацию от специалистов у нас на сайте.

5
5
5
Залишити коментар

Telegram