Як вимірюється ефективність опалювального чи охолоджувального обладнання? Ключ до придбання найбільш енергоефективних систем HVAC полягає у розумінні показників та рейтингів ефективності, що використовуються в галузі
Головним чином застосовуються п’ять рейтингів ефективності, значення яких має розуміти кожен споживач, перш ніж приймати рішення про придбання обладнання для вентиляції та кондиціонування будь-якого типу.
Коефіцієнт енергоефективності (EER)
EER (Energy Efficiency Ratio) – це показник потужності охолодження системи кондиціонування на одиницю спожитої енергії. Він обчислюється діленням охолоджувальної потужності, що виробляється кондиціонером повітря за годину, на кількість ват спожитої електроенергії. Вимірювання, отримані в найспекотніший день сезону, зазвичай використовуються для розрахунку фактичного EER кондиціонера. Простіше кажучи, EER має на меті дати споживачам уявлення про потужність охолодження, яку очікують від кондиціонеру, на кожну гривню, витрачену на електроенергію. Проте для порівняння різних моделей між собою використовують так званий стандартний температурний профіль. Для спеки популярним є значення +35 °C.
Коефіцієнт сезонної енергоефективності (SEER)
На відміну від EER, який за означенням вимірює енергоефективність кондиціонера повітря лише у найспекотніший день сезону, SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) дає середню ефективність за весь сезон, тому є більш надійним показником ефективності для порівняння кондиціонерів. Це отримується шляхом ділення вихідної здатності повітряного кондиціонера (в БТО – «Британська теплова одиниця», British Thermal Unit, BTU; 1 BTU = 1054–1060 Дж = 252–253 кал.) протягом сезону на загальну кількість енергії, спожиту агрегатом протягом сезону. Типові кондиціонери можуть мати рейтинг SEER від 13 до 22, де більший показник відповідає найбільш енергоефективному пристрою.
Енергетична зірка
«Energy Star», тобто «Енергетична зірка» – це популярний рейтинг порівняння ефективності, розроблений EPA (U.S. Environmental Protection Agency – EPA або іноді USEPA – Управління з охорони довкілля США, створене з метою захисту здоров'я людини та довкілля). Зазвичай для отримання відзнаки «Енергетична зірка» для визначення продуктивності та енергоефективності обладнання HVAC проводяться порівняльні випробування в однакових умовах за заздалегідь визначеними правилами рейтингу. Ці правила періодично оновлюються та стають дедалі суворішими. Тому треба зважувати на рік присудження цієї відзнаки. Це «змагання» існує для того, щоб визначити, яке обладнання HVAC забезпечує споживачам краще співвідношення ціни та якості, одночасно сприяючи економії енергії в масштабах всієї країни. Хоча пристрої, що марковані «енергозіркою» можуть бути трохи дорожчими, аніж їх неефективні аналоги, різницю в ціні з часом можна легко компенсувати за рахунок економії спожитої енергії.
Сезонний коефіцієнт ефективності опалення (HSPF)
Значення сезонного коефіцієнта ефективності опалення (HSPF, Heating Seasonal Factor Performance) – це термін, що використовується в галузі опалення та охолодження. HSPF спеціально використовується для вимірювання ефективності використання повітряних теплових насосів та порівнює ефективність їх нагрівальних елементів. HSPF визначається як співвідношення теплової потужності (виміряної в БТО) протягом опалювального сезону до використаної електроенергії (виміряної у ват-годинах).
Значення мінімальної величини ефективності (MERV)
Цим рейтингом порівнюються повітряні фільтри, що використовуються у HVAC-обладнанні. MERV (скор. від Minimum Efficiency Reporting Value) – характеристика, якою оцінюється здатність фільтра системи кондиціонування видаляти частинки пилу розміром 3-10 мкм при проходженні через нього повітря. Діапазон: від 1 (найменш ефективний) до 16 (найбільш ефективний).
За матеріалами EPA
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 3 598