Багато людей все ще не вірять в зміну клімату, вважаючи це злочинною вигадкою, аби примусити всіх нас придбавати нові вироби та додатково сплачувати за сумнівну «зелену енергетику» на догоду міжнаціональним корпораціям. Багато інших людей все ще думають про зміну клімату як про явище, з яким ми зіткнемося лише в далекому майбутньому. Можливо, це частково тому, що прогнози зміни клімату щодо підвищення температури та екстремальних погодних явищ прив’язані до майбутніх дат: наприклад, 2030, 2050 чи 2100 року.
Але важливо усвідомлювати, що ми всі вже відчуваємо зміни клімату, і ці зміни тривають навколо нас вже певний час. За останнє століття глобальні температури збільшилися приблизно на 1°C. Підвищення рівня моря вже починає впливати на деякі прибережні низини. Світ також переживає все більш часті та інтенсивні екстремальні кліматичні явища.
Про це йдеться в 6-му звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) «Фізичне підґрунтя», опублікованому у вересні 2021 року, що містить всеосяжну – і багато в чому похмуру – оцінку стану як зафіксованих, так і прогнозованих змін клімату в усьому світі. IPCC — це орган ООН з наукової оцінки кліматичних змін, до якого залучена група вчених-експертів з усього світу, які створюють наукові звіти про стан клімату Землі та кліматичні прогнози на майбутнє.
Підвищення екстремальної температури
Екстремальні температурні явища проявляються у щорічно підвищуваних максимальних сезонних температурах, відхиленням від усталеної норми або тривалістю часу дії температур, що перевищують звичні порогові значення. Всесвітня метеорологічна організація розробила ряд індексів для визначення та кількісної оцінки цих екстремальних температурних явищ.
Випадки надмірної спеки, що відповідають певним критеріям, вже мають термін - теплові хвилі. Вони особливо небезпечні для людей, тварин і рослин і є безпосередньою причиною їх смерті.
Сильна посуха
Посуха визначається як значне і тривале відхилення від середньої суми опадів. Ці події стосуються тепер всіх континентів і регіонів і, окрім сільського господарства, вже мають прояв у нестачі питної води там, де нещодавно такого дефіциту не було.
Тропічні циклони високої інтенсивності
За останні десятиліття зросла інтенсивність тропічних циклонів. Вони викликають руйнівні події і впливають на глобальне переміщення повітряних мас і перенесення вологи, значним чином змінюючи звичну погоду.
Є докази того, що за останні десятиліття тропічні циклони розширили свій ареал впливу аж до полюсів, вплинувши на характер погоди глобально.
Зміни термінів фенологічних подій
На додаток до зміни звичної сезонної погоди, яку ми відчуваємо власне від зміни клімату, це також впливає на всі біологічні системи. Це досліджує фенологія, яка вивчає щорічно повторювані біологічні події, час настання яких є одним з найбільш чутливих та показових біоіндикаторів зміни клімату.
Вчені зафіксували незвичність у настанні цвітіння плодових дерев і продовольчих рослин по всьому світі. Ці аномалії безпосередньо впливають на врожаї і вже проявляються у глобальному зростанні дефіциту продовольства, а отже і цін на нього. Підвищення температури поверхні моря також призвело до зміни часу та напрямків міграції океанічної промислової риби, чим порушується не тільки економіка, але й глобальні морські екосистеми.
Ці зрушення впливають на сільське господарство та економіку, але головне демонструють, що зміна клімату згубно впливає на усталене природне середовище. Такі зміни в часі не можуть тривати нескінченно. Рослини і тварини мають певні пороги, за перевищенням яких наслідки від зміни клімату призведуть щонайменше до локального вимирання цілих біологічних видів.
Картина здається безнадійною, але за допомогою стратегій та політики пом'якшення техногенного впливу та засобів адаптації, країни, які підтримали резолюцію саміту COP26, можуть спільно зменшити впливи від зміни клімату і позитивно повпливати щонайменше на місцеві умови. На цьому етапі важливо збільшити інвестування, аби уповільнити темпи глобальної зміни клімату, і докласти всіх зусиль, щоб зменшити нашу спільну залежність від вуглеводневої енергетики.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 2 942 / 2021-11-15 10:14:16