Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Квартирні теплопункти застосування при реновації будинків

Д. Спасібко

Модернізація системи опалення квартири – чи не одна з найбільш складних тем для її власника, оскільки, не зважаючи на майбутні переваги, він свідомо передбачає значний рівень наслідків: вартість виконання робіт, порушення оздоблення стін, забезпечення доступу до приміщень та інше. Саме тому мешканці багатоквартирних будинків змушені шукати рішення, вивчати досвід, проводити зібрання, щоб досягти спільної думки та здійснити модернізацію системи опалення

Сьогодні мешканців багатоповерхівок цікавить не тільки підвищення комфорту власного житла, але й те, чи зможуть вони отримати економію, якою можна буде керувати. Адже, наприклад, реконструкція вузла вводу – встановлення теплового пункту – забезпечує лише економію для всього будинку, але не надає можливості кожному споживачеві особисто формувати своє енергоспоживання.

Іноді результатом модернізації може виявитися значне погіршення рівня комфорту для квартир, що знаходяться на перших чи останніх поверхах будинків, наприклад, при відсутності балансування чи усуненні надлишкової циркуляції теплоносія.

Відео. Застосування КТП у багатоповирховому будинку

Крім того, велику проблему являють собою будинки, в яких інженерні мережі вже зношені більше ніж на 90%, оскільки необхідно повністю замінювати трубопроводи, та, паралельно з тим, здійснювати заходи щодо регулювання систем опалення по температурі повітря у приміщенні (встановлення термостатичних клапанів і регуляторів) та забезпечувати облік спожитої енергії кожним мешканцем (квартирний лічильник тепла).

Отже ідеальним рішенням при здійсненні модернізації системи опалення буде вибір системи, яка забезпечить можливість індивідуального регулювання температури в приміщенні, індивідуального обліку теплової енергії та «гідравлічну» незалежність від інших споживачів. Одним з таких рішень є виріб заводської готовності – квартирний тепловий пункт (КТП), який надає всі ці можливості.

Можливості квартирних теплових пунктів

КТП призначені для влаштування систем опалення та гарячого водопостачання багатоквартирних будинків, а також для підключення окремих квартир/приміщень до системи центрального теплопостачання.

Квартирні теплові пункти знаходять своє застосування не тільки при новому будівництві, а й при реконструкціях (термомодернізації), оскільки вони передбачають можливість використання вже існуючих теплових вводів, а також можуть забезпечити встановлення нової двотрубної системи з поквартирним обліком замість застарілих та неефективних однотрубних систем.

Впровадження квартирних теплових пунктів дозволяє децентралізовано керувати системою опалення квартири, забезпечуючи при цьому повний облік теплової енергії, що споживається як на опалення, так і на приготування. Приєднання контуру системи опалення квартири до центрального опалювального стояка (при організації горизонтальної двотрубної схеми) відбувається за залежною схемою в КТП (рис. 1).

Зображення схеми підключення квартирного теплового пункту HERZ Рис. 1. Схема підключення КТП гарячої води в швидкісному теплообміннику

При заміні трубопроводів велике значення має процес втручання в оздоблення приміщень. Оскільки наступний ремонт є досить складним та високовартісним процесом, то бажаною є мінімізація обсягів робіт. При застосуванні КТП необхідно лише змонтувати тритрубну магістраль (двотрубну систему теплопостачання та одну лінію холодної води).

Ще однією особливістю КТП є гідравлічна незалежність контурів квартир, оскільки кожний квартирний теплопункт має у своєму складі автоматичний регулятор перепаду тиску.

КТП можуть бути поєднані із системами регулювання опалення, які оснащені електронними приладами та дозволяють зменшити витрати тепла на 30%.

Опис проекту реновації будинка

Одним з прикладів підвищення енергоефективності за рахунок застосування КТП є реновація двох будинків у м. Резекне (Латвія), на алеї Атбрівошанас, 143a і на вулиці Дарзі, 6 (рис. 2). Цей проект був реалізований австрійською компанією HERZ.

У будинках (із загальною опалювальною площею 361 та 536 м2) виконані такі роботи:

  • замінено систему опалення шляхом улаштування стояків у стінах на сходовій клітці, під'єднання до кожної квартири індивідуального модуля приготування гарячої води та системи опалення;
  • встановлено горизонтальну двотрубну систему опалення з термостатичними клапанами на кожну квартиру;
  • здійснено балансування системи опалення кожної окремої квартири;
  • встановлені лічильники теплової енергії та холодної води на квартирних теплових пунктах.

Завдяки реалізації цих заходів вдалося досягти обліку споживання тепла окремо для кожної квартири (включаючи витрати на опалення та підготовку гарячої води), а також отримати зрозумілі і точні показники. Отже, у споживачів з’явилась можливість економити тепло та, разом з тим, досягти бажаного рівня комфорту.

Якщо говорити про контроль енерговитрат, то відпала необхідність в окремому обліку гарячої води – достатньо лічильників споживаної холодної води та тепла.

Зменшення зайвої циркуляції води в системі в результаті реновації не лише зменшило втрати тепла, а й принесло користь з точки зору дотримання санітарних норм. Адже зменшено загрозу розмноження небезпечних для здоров’я людини бактерій Легіонелла.

Зображення будика для реновації Рис. 2. Резекне, Резекненский край, алея Атбрівошанас, 143a

До того ж, замінені сталеві стоякі, що відслужили свій термін експлуатації. При наведеній схемі немає потреби в їх балансуванні.

Складнощі реалізації проекти реновації

Головними труднощами, що виникли при реалізації проекту, стали:

  • досягнення консолідованого рішення власників квартир на реалізацію проекту;
  • ремонт сходової клітки та невеликі незручності в квартирах під час монтажних робіт (рис. 3);
  • відмінності (близько 3%) між показниками малих (індивідуальних) лічильників тепла та показниками загального будинкового лічильника.

Зображення монтажу квартирного теплового пункту HERZ Рис. 3. Квартирні теплопункти в процесі їх встановлення на сходовій клітці

Останнє пояснюється тим, що є втрати тепла у трубах до індивідуальних лічильників, а також можлива похибка самого приладу обліку.

Отже, на практиці здійснити реновацію існуючих систем виявляється далеко не так швидко й легко, як це здається з першого погляду. Адже потрібно і спільне рішення, і спосіб виконання, який задовольнить мешканців усього будинку. Проте переваги та економія, що досягаються в результаті таких дій, перевершують усі сподівання. Наприклад, підсумками реалізації проекту в Латвії стали зміни у виплатах за опалення квартир – середнє значення економії становило 27%.

Причому зниження оплати відбулося вже в перші місяці роботи нової системи, навіть, не зважаючи на врахування суми за гарячу воду та зростання тарифів на теплову енергію (рис. 4).

Зображення Порів- няння витрат на опалення за сезонами до і після реновації в одній з квартир Рис. 4. Порівняння витрат на опалення за сезонами до і після реновації в одній з квартир (вул. Дарзі, буд. 6, кв. 8)

Підбиваючи підсумки, можна із впевненістю сказати, що квартирні теплові пункти мають великі перспективи на ринку енергоефективних товарів. Як ніколи раніше вони мають бути вивчені та оцінені на предмет широкого застосування при здійсненні модернізації внутрішньобудинкових систем опалення та ГВП, оскільки вже перевірені практикою та досвідом європейських країн. Крім того, квартирні теплопункти дозволяють забезпечити підключення до різних джерел генерації тепла. Це також розширює можливості економії та збільшення ефективності, в тому числі, завдяки відновлювальній енергетиці.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 365


2 коментаря

  • Очень актуально! В Украине есть или планируются проекты по реновации в многоэтажном доме?

  • Дякуємо Вам за запитання та інтерес до зазначеної теми. В Україні вже передбачено декілька проектів з застосуванням КТП Герц (серія Standart) , в тому числі розроблена робоча проектна документація (проекти нового будівництва). Пропозиції на влаштування КТП для модернізації застарілих систем опалення на території України наразі перебувають на стадії їх розвитку та потребують рішучих дій Замовника.

4
5
4
Залишити коментар

Telegram