Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Рекуператор для квартири

Європейське виробництво пінополістиролу в Україні

М. Копилов

Компанія HIRSCH Porozell, що входить в промислову групу підприємств HERZ, у червні 2019 року, у Черкасах, розпочала виробництво матеріалів для утеплення. Кореспонденти нашого видання побували на заводі, де дізналися про особливості технологій та як саме вони можуть вплинути, перш за все, на вітчизняний теплотехнічний і будівельний ринок

Нове виробництво розташувалося у реконструйованому цеху одного із підприємств промислової зони Черкас, що в центрі України. Територія заводу HIRSCH Porozell складає майже шість з половиною тисяч квадратних метрів, із яких дві третини займає дільниця блочного формування плит утеплення, а решту – цех профільної формовки. Саме звідси ми, разом із запрошеними на завод представниками будівельної галузі, розпочали свою екскурсію по виробництву.

Основа «теплої підлоги»

Зображення завод Хірш Пороцель Профільна формовка – це виробництво деталей складної геометричної форми, з отворами, тощо. У день екскурсії виробляли панелі для систем опалення теплою водяною підлогою, які ще називають «плитами» чи «матами з бобишками». Продукція, що наразі набирає актуальності в умовах зростання популярності енергоефективного поверхневого опалення, спрощує та пришвидшує процес укладання труб, забезпечуючи надійну фіксацію без додаткового приладдя та витратних матеріалів.

Мати являють собою профільовані панелі з розмірами 1230×630 мм. Основа зі спіненого полістиролу EPS товщиною 20 або 30 мм виконує функцію теплоізоляції та захисту від ударного шуму. Висота «бобишок» 25 мм, інтервал між трубами – кратний 75 мм. Плити мають достатньо високі характеристики міцності та опору теплопередачі.

Виготовляються вони на новому обладнанні HIRSCH Maschinenbau, підрозділу групи HIRSCH Servo, що виробляє обладнання та прес-форми для EPS. Процес виготовлення повністю автоматизований. Кожні 90 секунд формотворна машина видає по дві панелі. Оператору залишається тільки зняти готову продукцію при її накопиченні.

Відео. Виробництво пінополістиролу на заводі HIRSCH Porozell в Черкасах

Тут же, поряд із дільницею, знаходиться склад сировини – величезні мішки із безліччю маленьких кульок, наповнених газом пропелентом. При нагріванні парою у преекспандері (пристрої для попереднього спінювання) до температури понад 100°C матеріал стає пластичним, гранули «роздуваються». Дозріваючи у спеціальних бункерах, вони мають стати основою для майбутніх виробів із пінополістиролу. Обсяг спіненого матеріалу може до п’ятдесяти разів перевищувати обсяг полістирольної сировини.

«Срібний» утеплювач

Як розповів директор ТОВ «Хірш Пороцелль » Андрій Лемех, якість сировини є основою надійності та високих технічних властивостей майбутнього утеплювача. Тут використовують виключно матеріали із країн Західної Європи. Зокрема, виготовлені на підприємствах німецького концерну-лідера хімічної індустрії BASF або компанії Sunpor (Австрія). Гранули NEOPOR (удосконалена версія класичного Styropor) є одними із перших у світі, що стали використовуватися при виробництві сірого пінополістиролу. Технологія була запатентована в середині 90-х років минулого століття. Незвичний для українського споживача, срібний колір утеплювач отримав через додавання графіту. Це покращує теплоізоляційні властивості кінцевого продукту – зменшує теплопровідність, що є головним і визначальним показником, на 20%. Приміром, для теплоізоляційних матеріалів HIRSCH Porozell EPS Graphite декларується теплопровідність не вище за 0,032 Вт / (м·K).

Зображення виробництво сірого пінополістиролу на заводі Хірш Пороцель Вартість інноваційної продукції приблизно на 20% більша, ніж для звичайного білого пінопласту. Але такі капіталовкладення відшкодовуються швидко, завдяки зекономленим енергоресурсам. Графітовий пінопласт уже завоював значний сегмент на ринку розвинутих країн, тоді як в Україні застосовується переважно у проектах з фокусом на енергозбереження, таких як «пасивні будинки».

Черкаське підприємство HIRSCH Porozell здатне змінити статистику, адже його проектні обсяги виробництва становлять 360 тис. м3 на рік. Висока якість продукції зумовлена використанням європейського обладнання, матеріалів та дотриманням технологій, налаштуванням яких керували безпосередньо австрійські фахівці. Не остання роль – за автоматизацією виробництва, комп`ютери керують основними технологічними процесами, подача матеріалів до верстатів та у сховища відбувається по пневматичних трубопроводах.

Захоплення викликає велика машина блочного формування, що здатна виробляти 5 м3 пінополістиролу кожних 5 хвилин. Блоки у вигляді високих колон правильної форми на виході, з дихаючої паром установки, забирає автокар та відвозить вглиб цеху. Тут вони вистоюються близько тижня, що важливо для забезпечення високої якості кінцевого продукту.

Згодом, блоки-колони розрізають уже на плити формату 1000×500 мм заданої товщини (від 20 до 500 мм) та запаковують у плівку з логотипом компанії-виробника. Продукція готова для відвантаження до споживача.

Інвестиції в сучасне

Цікаво, що на відміну від інших теплоізоляційних матеріалів, обрізки та бій пінопласту можна переробляти промисловим способом. Наприклад, додавати до складу будівельних сумішей на зразок HIRSCH Thermozell, або навіть повернути у виробництво в якості невеликої добавки до свіжих гранул. Отже, виробництво є ефективним з екологічної точки зору. Для дотримання санітарних норм та необхідного мікроклімату на заводі встановлено спеціальне обладнання.

Загалом інвестиції сягнули кількох мільйонів євро, будуть створені 60 нових робочих місць, сплачуються податки до місцевого та державного бюджетів.

Нині продукцію заводу можна придбати у багатьох регіонах України, зокрема, у мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр». Інтерес до інноваційного утеплювача доволі високий. Крім того, з тим обладнанням, яке є у Черкасах, може виготовлятися, наприклад, захисна упаковка для транспортування і зберігання приладів та техніки, продуктів харчування, фармацевтичних та медичних матеріалів.

Зображення співробітники компанії «Хенкель Баутехнік» на заводі Хірш Пороцель у Черкасах Разом із кореспондентами журналу AW-Therm на заводі побувала велика делегація співробітників компанії «Хенкель Баутехнік». Вони розглянули аспекти застосування плит в системах теплоізоляції, спільно із своєю продукцією. Учасники делегації поділилися позитивними враженнями від високого рівня оснащення підприємства та якості продукції. Відмітили, зокрема, культуру та автоматизацію виробництва, на противагу деяким напівкустарним «гаражникам», яких раніше доводилося відвідувати фахівцям.

Пролунало й чимало запитань, як загального, так і конкретного характеру щодо особливостей сірого полістиролу та перспектив його застосування, порівняння різних матеріалів, нових стандартів утеплення житла. На всі ці запитання фахові відповіді дали керівники підприємства.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 8 037


Залишити коментар

Telegram