Популярність систем опалення за технологією «тепла підлога» дедалі зростає. Одночасно із розвитком цих систем з’являються нові можливості, але у замовників знову й знову постають питання щодо того, яким чином без зайвого клопоту реалізувати якісну, збалансовану та надійну систему забезпечення теплового комфорту у помешканні?
Для того, щоб отримати якісний довгостроковий результат треба орієнтуватися на прогресивні методи та сучасні компоненти. Система опалення складається з двох головних частин – підготовки теплоносія (котлові системи чи системи доставки тепла до домівки) та системи внутрішньої розводки, регулювання та балансування теплоносія до опалювальних приладів (чи контурів поверхневих систем, наприклад «теплої підлоги). Загальна якість системи суттєво залежить саме від другого чинника, який, в свою чергу, залежить від трубопроводів й з’єднань та системи автоматичного розподілу теплоносія (регулювально-балансувальна арматура).
Водяна «тепла підлога»: труби та з’єднання
Хоча сучасні котли та опалювальні прилади здатні повноцінно опалювати приміщення з температурою теплоносія до 80°С, в домівках останнім часом продовжує зростати частка низькотемпературних систем опалення (серед яких – «тепла підлога»).
Температура та тиск теплоносія у цих системах дозволяють використовувати подачу теплоносія пластиковими трубопроводами замість металевих труб. Вони дешевші, зручніші та мають інші переваги.
Серед пластикових труб на українському ринку зараз існує великий попит на трубопроводи, що виготовлені із зшитого поліетилену (або з т. зв. PEX-труби). Даний вид трубопроводів поєднує в собі надійність при використанні в низькотемпературних системах опалення, простоту монтажу та низьку вартість.
Трубопровід із зшитого поліетилену (PEX) є практично монолітною конструкцією, основним матеріалом якої є молекулярно-зшитий поліетилен. Він має поперечні зв'язки між ланцюжками вуглеводневих молекул, завдяки чому цей матеріал має високу міцність й жорсткість та, що найголовніше, значно вищу стійкість до температурних впливів у порівнянні з іншими сортами поліетиленових виробів та іншими видами пластиків.
Характеристики PEX-труб, як правило, залежать від ступеня зшивання поліетилену, товщини стінки трубопроводу та способу нанесення повітронепроникних шарів.
Технологія «зшивання» поліетилену визначає міцність та термічні характеристики трубопроводу, тобто довгострокової стійкості до високої температури й тиску, а також може здійснюватися у різний спосіб. Власне розрізняють три основних промислових способи зшивання поліетилену:
- пероксидний метод (PEX-a) – є хімічним методом зшивання поліетилену, та полягає у зшиванні органічними пероксидами й гідропероксидами, ступінь зшивання – близько 75%;
- силановий метод (PEX-b) зшиває поліетилен за допомогою т. зв. органосиланідів, ступінь зшивання цим методом обмежений 65%;
- радіаційне зшивання (PEX-c) здійснюється за допомогою потоку заряджених частинок, зшивання становить близько 60%.
Сучасне рішення – це трубопроводи VALTEC PEX-EVOH, що на сучасному обладнанні проходять повний технологічний цикл зшивання силановим методом (PEX-b), чим забезпечується рівномірне зшивання поліетилену зі ступенем зшивання 68-70%. Саме ступінь зшивання в основному впливає на фізичні властивості готового трубопроводу – при збільшенні ступеня зшивання зростає міцність, термостійкість, стійкість до агресивних середовищ та ультрафіолетових променів. Однак разом зі збільшенням ступеня зшивання дещо збільшується крихкість й зменшується гнучкість труби, але надає матеріалу «ефект пам'яті форми». Він полягає в тому, що попередньо деформований трубопровід після прогрівання відновлює свою початкову форму. Ця властивість проявляється через те, що при вигині та деформації молекулярно зв’язані ділянки стискаються або розтягуються. Після прогріву в місцях деформації вирівнюється внутрішня напруга, завдяки якій відновлюється початкова форма. Це інший механізм, відмінний від пружної деформації.
Ефект пам'яті форми дуже корисний при монтажі. Прогріванням трубопроводу до температури 100-120°С легко усуваються злами, здавлювання або інша деформація, що виникла при монтажі трубопроводу. Цей ефект також сприяє щільнішому з'єднанню PEX-труби з ущільнювальними борозенками на фітингу – при подачі теплоносія й прогріванні трубопроводу в цих місцях виникають відновлювальні зусилля, тобто труба щільніше охоплює штуцер, підвищуючи надійність механічного з'єднання.
Сучасна труба PEX-EVOH компанії VALTEC й відповідна їй система трубопровідних з’єднань має гарантовано високі характеристики. Для підвищення непроникності кисню через PEX використовується тонкий шар з полівінілетилену (EVOH).
Основний шар PEX та шар EVOH з’єднуються між собою клеєм. У трубі VALTEC PEX-EVOH антидифузійний шар з EVOH виконаний зовні, тобто труба має тришарову конструкцію: PEX-клей-EVOH. На ринку також зустрічаються п’ятишарові (PEX-клей EVOH-клей-PEX) труби (рис. 1, зліва), але тришарові труби визнано надійнішими.
Рис. 1. Конструкція п’яти та тришарових PEX-труб від VALTEC з антидифузійним шаром з EVOH
Трубопроводи зі зшитого поліетилену рекомендується головним чином використовувати при влаштуванні низькотемпературних систем опалення та гарячого водопостачання. Проте використання PEX-трубопроводів для систем високотемпературного опалювання не забороняється, при цьому допустимий максимальний тиск в трубопроводі та розрахунковий термін служби має бути меншим. Для низькотемпературного опалення та систем ГВП розрахунковий термін служби трубопроводу VALTEC PEX-EVOH встановлено 50 років. Трубопроводи VALTEC PEX-EVOH, представлені на українському ринку, підходять для класів експлуатації 1, 2, 4, 5 та ХВ.
Таким чином, завдяки своїй надійності та низькій вартості сучасні трубопроводи зі зшитого поліетилену PEX вповні відповідають вимогам при облаштуванні низькотемпературних систем опалення та систем водопостачання.
Більш детальну інформацію про монтаж й застосування трубопроводів VALTEC PEXEVOH можна знайти в розділі «Технічна документація» на сайті www.valtec.ua.
Балансування водяної«теплої підлоги» терморегулюючими монтажними модулями
Якісне регулювання температури теплоносія та забезпечення його циркуляції – важливе завдання при влаштуванні водяної «теплої підлоги», «теплої стіни» чи радіаторів системи опалення. Яким чином правильно збалансувати систему із застосування терморегуляторів та насосно-змішувальних вузлів було доволі розлого роз’яснено у статті «Балансування «теплої підлоги» – практичні поради» (див. журнал AW-Therm №5-2020) та в інших публікаціях.
Наразі сфокусуємо увагу на терморегулюючих монтажних модулях VT.ICBOX від VALTEC – особливій групі вузлів регулювання, які дозволяють правильно збалансувати та налаштувати контури «теплої підлоги» без застосування терморегуляторів та насосного вузла.
Відео. Огляд монтажний модулів VT.ICBOX від VALTEC
Модулі VT.ICBOX застосовуються при підключенні водяної «теплої підлоги», настінного водяного опалення або регулювання роботи приладів водяного опалення. Ці комплекти дозволяють під’єднувати низькотемпературну систему до первинного контуру опалення без насосно-змішувального вузла. При використанні модулів для регулювання роботи опалювальних приладів не потрібно встановлювати терморегулятори безпосередньо на радіаторах та конвекторах. За їх допомогою якість терморегулювання…
Терморегулюючі модулі від VALTEC існують двох типів.
Модулі першого типу – VT.ICBOX1 та VT.ICBOX2 (див. рис. 2 та табл. 1) застосовуються у випадках, коли використання насосно-змішувальних вузлів економічно недоцільно й для влаштування «теплої підлоги» достатньо лише одного контуру петлі, довжина петлі якого не перевищує 100 м.
Рис. 2. Терморегулюючі монтажні модулі VT.ICBOX1 і VT.ICBOX2
Модуль VT.ICBOX1 призначений для роботи з термоголовкою або з сервоприводом, який має виносний термочутливий елемент VT.5010, оскільки його термостатичний клапан розміщений всередині монтажної коробки. Модуль VT.ICBOX2 працює із звичайною термоголовкою VT.5000. Такі модулі встановлюються на виході з петлі «теплої підлоги». Обмежувач температури (термостатичний клапан) регулює кількість теплоносія, що надходить в петлю, з метою запобігання перевищення його температури від заданого значення на термоголовці або на кімнатному термостаті.
Таблиця 1. Терморегулюючі монтажні комплекти VT.ICBOX 1.0 та 2.0 – тепломеханічна схема
Модулі другого типу – VT.ICBOX4 й VT.ICBOX5 (див. рис. 3 та таблицю 2) у своєму складі не мають обмежувача температури, але в них є термостатичний й балансувальний клапани.
Рис. 3. Терморегулюючі монтажні модулі VT.ICBOX4 і VT.ICBOX5
Вони призначені для терморегулювання групи опалювальних приладів, а також можуть слугувати для безколекторного підключення петель «теплої підлоги» до насосно-змішувального вузла чи до низькотемпературного контуру будинку.
Термостатичний клапан модуля VT.ICBOX4 регулюється звичайною термоголовкою VT.5000. Вузол VT.ICBOX5 керується термоголовкою або сервоприводом із виносним термочутливим елементом VT.5010.
Таблиця 2. Терморегулюючі монтажні комплекти VT.ICBOX 4.0 та 5.0 – тепломеханічна схема
Ці два комплекти можуть використовуватися тоді, коли неможливо здійснити дистанційне управління сервоприводами колекторного блоку. Тобто, застосування модулів VT.ICBOX4 й VT.ICBOX5 дозволяє регулювати «теплу підлогу» безпосередньо термоголовками, встановленими в приміщенні, до того ж можна використовувати звичайні колектори з відсічними клапанами замість дорогих колекторних блоків.
Попри те, що головне призначення монтажних комплектів VT.ICBOX 4.0 та 5.0 – терморегулювання декількох опалювальних приладів (рис. 4), наприклад, радіаторів, ці комплекти можуть застосовуватися для облаштування «теплих підлог», з успіхом замінюючи традиційні колекторні блоки з термостатичними клапанами. Таке рішення може суттєво зменшити витрати на побудову всієї системи «теплої підлоги». Для наочності можна порівняти дві схеми (див. рис. 5 та рис. 6).
Рис. 4. Терморегулювання декількох опалювальних приладів
На рис. 5 показана широко розповсюджена схема, де насосно-змішувальний вузол підключений до колекторного блоку з термостатичними клапанами. Для реалізації терморегуляції окремо по приміщенню кожен термостатичний клапан колекторного блоку керується електротермічним сервоприводом, що спрацьовує за командою від кімнатного термостата, тим самим підтримуючи задану температуру в окремому приміщенні.
Рис. 5. «Тепла підлога» з використанням колекторного блоку
На рис. 6 ті самі приміщення облаштовані терморегулюючими монтажними комплектами VT.ICBOX 4.0, термостатичні клапани яких керуються термостатичними головками VT.5000.
Від насосно-змішувального вузла вздовж приміщень проходить єдина магістраль, від якої теплоносій потрапляє до окремих петель «теплої підлоги». Гідравлічне балансування петель здійснюється балансувальними клапанами, що входять до складу монтажного комплекту (див. табл. 2). Комплекти встановлюються на вході петлі до приміщення.
При цьому за схемою, представленою на рис. 6, можна досягти певної економії на придбаному обладнанні. Порівняльні розрахунки доводять, що витрати на однакове приміщення, обладнане «теплою підлогою» з використанням комплекту VT.ICBOX 4.0 будуть приблизно на 30% меншими, аніж при використанні колекторного блоку. Додатково до економії на вартості обладнання, зникає потреба прокладки комунікаційних кабелів та дротів живлення, зменшується розмір для шафи під змішувальний вузол. Якщо теплоносій готується централізовано, то повністю зникає потреба в шафі для колекторів.
Рис. 6. «Тепла підлога» з використанням комплекту VT.ICBOX 4.0
Отже, в певних випадках (коли немає занадто довгих трас для теплоносія в опалювальних контурах) рекомендується використання терморегулюючих монтажних комплектів VT.ICBOX. З терморегулюючими монтажними модулями VT.ICBOX та надійними PEX-трубами із з’єднаннями від VALTEC можна легко та доступно здійснити монтаж та регулювання системи «теплої підлоги» бе застосування дорогих насосів та терморегуляторів. Більш детальну інформацію про терморегулюючі монтажні комплекти від VALTEC можна отримати на сайті www.valtec.ua.
Сучасні складові «теплої підлоги» дозволяють облаштувати тепловий комфорт в приміщенні за помірний кошт, але отримати надійне та економічно виправдане технічне рішення, що слугуватиме замовнику довгі роки.
Більш детальну інформацію про системи та елементи від VALTEC можна отримати на сайті www.valtec.ua.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 6 155