17 листопада 2021 року, ЄУЕА разом з галузевими асоціаціями з ВДЕ (УВЕА, УАВЕ) відправили спільного листа Прем’єр-міністру України Шмигалю Д.А. щодо дотримання принципів прозорості, рівності та пропорційності при погашенні заборгованості, яка утворилась перед виробниками електричної енергії з ВДЕ у 2020-2021 роках
3 листопада 2021 року ПрАТ «НЕК «Укренерго» оголосило про розміщення 5-річних «зелених» єврооблігацій на суму $825 млн (приблизно 21,6 млрд грн) під державні гарантії, надані Кабінетом Міністрів України (далі - єврооблігації).
При цьому розділом «Використання Коштів Запозичення» («Use of Proceeds») проспекту емісії єврооблігацій визначено, що «Сума, що дорівнює сумі коштів отриманих від випуску Облігацій, буде використана для фінансування або рефінансування, повністю або частково, визначених «зелених» проектів», які описані в Концепції екологічних облігацій та облігацій, орієнтованих на сталий розвиток (Green and Sustainability-Linked Bond Framework) Емітента.
Серед фінансових установ, які інвестували в облігації ПрАТ «НЕК «Укренерго» є міжнародні фінансові установи, такі як ЄБРР, які здійснили придбання облігацій, спираючись на запевнення Уряду, що залучені кошти будуть спрямовані на вирішення платіжної кризи в секторі відновлюваної енергетики шляхом погашення заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками електричної енергії з ВДЕ.
Таким чином, як інвестори в єврооблігації ПрАТ «НЕК «Укренерго», так і виробники електричної енергії з ВДЕ, очікують від Уряду виконання поставленої мети випуску єврооблігацій та спрямування всієї залученої суми у розмірі 21.6 млрд грн на погашення боргів ДП «Гарантований покупець» за електроенергію, вироблену з ВДЕ, що утворились за період 2020-2021 років. Міністерство енергетики України, ПрАТ «НЕК «Укренерго» та ДП «Гарантований покупець» мають забезпечити невідкладне спрямування запозичених коштів на погашення заборгованості, що виникла за договорами купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом, укладеними між ДП «Гарантований покупець» та виробниками електричної енергії з ВДЕ. При цьому ми очікуємо від ДП «Гарантований покупець» дотримання принципів прозорості, рівності та пропорційності під час розподілу коштів між виробниками електричної енергії з ВДЕ.
Згідно офіційної інформації, оприлюдненої ДП «Гарантований покупець», станом на 17 листопада 2021 року ДП «Гарантований покупець» видав платіжні доручення на погашення заборгованності перед виробниками електричної енергії з ВДЕ на загальну суму 16,27 млрд грн і ще 3,04 млрд грн має у нерозподіленому залишку. Наразі немає даних, чи були фактично здійснені платежі щодо погашення заборгованості, а також щодо намірів по використання коштів на суму 3,04 млрд, отриманих від спеціяльних єврооблігацій.
Таким чином, як інвестори в єврооблігації ПрАТ «НЕК «Укренерго», так і виробники електричної енергії з ВДЕ, очікують від Уряду виконання поставленої мети випуску єврооблігацій та спрямування всієї залученої суми у розмірі 21.6 млрд грн на погашення боргів ДП «Гарантований покупець» за електроенергію, вироблену з ВДЕ, що утворились за період 2020-2021 років. Міністерство енергетики України, ПрАТ «НЕК «Укренерго» та ДП «Гарантований покупець» мають забезпечити невідкладне спрямування всіх запозичених коштів на погашення заборгованості, що виникла за договорами купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом, укладеними між ДП «Гарантований покупець» та виробниками електричної енергії з ВДЕ. При цьому провідні асоціації з ВДЕ очікують від ДП «Гарантований покупець» дотримання принципів прозорості, рівності та пропорційності під час розподілу коштів між виробниками електричної енергії з ВДЕ.
Повний текст звернення до Прем’єра див. за посиланням: https://archive.sendpulse.com/v/4272z/99oah/
Невиконання Україною своїх зобов'язань щодо цільового використання коштів, залучених через розміщення єврооблігацій, суттєво підриває довіру міжнародних фінансових інституцій до країни-емітента та становить загрозу до подальшого залучення будь-яких інвестиційних коштів на міжнародних ринках запозичень.
---
Нагадуємо, що Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА), Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА) та Українська асоціація відновлюваної енергетики (УАВЕ) разом об'єднують понад 80% ринку відновлюваної електроенергетики України та представляють міжнародних й українських інвесторів.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 2 210 / 2021-11-19 17:02:49