Сучасні будинки й квартири мають якісну теплоізоляцію та високий рівень герметичності, що веде до мінімальних втрат тепла взимку. Але ця перевага має і зворотний бік: у таких приміщеннях порушено природний повітрообмін, що створює серйозні проблеми для мешканців. Зазвичай у таких будинках і квартирах швидко збільшуються вологість та вміст вуглекислого газу, що призводить до погіршення самопочуття, стомлюваності, зниження працездатності, розвитку хронічних захворювань, а також появи та розповсюдження плісняви. Уникнути цих проблем і водночас забезпечити якісний повітрообмін житлових приміщень без тепловтрат та необхідності відчиняти вікна дозволяють сучасні вентиляційні пристрої з регенераторами енергії – рекуператори
Іноді так трапляється, що розвʼязавши одну проблему, отримуєте іншу. Прагнучи покращити герметичність приміщень і тим самим досягти зниження тепловтрат холодної пори року, люди почали утеплювати свої помешкання й встановлювати в них металопластикові склопакети. Проблему з теплозбереженням усунуто: у будинках та квартирах стало тепліше й затишніше. Однак висока герметичність заважає проникненню в приміщення свіжого повітря, що порушує нормальний повітрообмін. Брак свіжого повітря людина помічає не так швидко, як нестачу тепла, тому зазвичай не звертає на це уваги. А дарма, адже від якості вентиляції залежить головне – її здоров'я.
Проблему нестачі свіжого повітря багато хто розвʼязує традиційним способом, періодично відчиняючи вікна. Проте й тут є свої недоліки: значні втрати тепла холодної пори року, різкий перепад температур, протяги, відсутність провітрювання в нічний час, а також проникнення до приміщення вуличного пилу, комах та шуму. Своєю чергою втрати тепла призводять до додаткового використання енергоресурсів та збільшення витрат на опалення. У сьогоднішніх реаліях це величезний мінус.
Для запобігання цим проблемам існує рішення, яке забезпечує постійний приплив свіжого повітря до приміщення, при цьому помітно зменшує втрати тепла і виключає необхідність у періодичному відчиненні вікон. Йдеться про кімнатні рекуператори.
Рекуператор: свіже повітря, теплозбереження та інші переваги
Рекуператор, або кімнатний провітрювач із регенератором енергії – це пристрій, який забезпечує постійну припливно-витяжну вентиляцію приміщення при зачинених вікнах. На відміну від традиційних вентиляційних систем із повітропроводами, рекуператор не займає багато місця і встановлюється у зовнішню стіну протягом двох–трьох годин. Він має невеликі розміри, сучасний дизайн і тому легко вписується в будь-який інтер’єр.
Головною перевагою рекуператора є провітрювання майже без втрат тепла, що дозволяє зменшувати навантаження на системи опалення й заощаджувати кошти. Відсутність тепловтрат досягається завдяки регенератору енергії, який розміщено всередині рекуператора. Цей пристрій акумулює тепло підігрітого повітря, що видаляється з приміщення назовні, і передає його прохолодному припливному повітрю. ККД сучасних регенераторів сягає 97%. Це означає, що переважна кількість тепла, яке ви згенерували і за яке заплатили, залишається в приміщенні, а не викидається постійно назовні. Проте користь рекуператор приносить не лише взимку, а й улітку. За тією самою схемою він підтримує в приміщенні приємну прохолоду, виводячи з дому надлишок тепла та забезпечуючи приплив прохолоди, що зменшує навантаження на кондиціонери.
Ще одна суттєва перевага провітрювання за допомогою рекуператора – це підтримання балансу вологи взимку. За низьких температур вуличне повітря досить сухе, тобто містить мало вологи. Тому дуже важливо зберігати в приміщенні не лише тепло, а й вологу, яка утворюється і зростає під час роботи газових плит, у процесі приготування різних страв, дихання, приймання душу або ванни та ін. Деякі моделі рекуператорів містять регенератори енергії, які одночасно зберігають тепло і вологу.
Відео. Як правильно встановити рекуператор повітря у кімнаті
Також варто підкреслити, що рекуператор забезпечує очищення припливного повітря. Розміщений всередині пристрою повітряний фільтр запобігає потраплянню до приміщення комах, пилу, пилку, пуху та різних алергенів. Ця перевага поряд із безшумною роботою зробили рекуператори популярним рішенням для використання в спальних та дитячих кімнатах.
Конструкція рекуператора повітря
Рекуператор складається з декількох функціональних блоків – вентилятора з двигуном, регенератора, внутрішнього блоку з елементами керування, а також системи фільтрів для очищення повітря (рис.).
Блоки вентилятора та рекуператора, об'єднані у картридж, разом із фільтрами розташовуються всередині пластикового каналу круглого перерізу, який монтується в стіновому отворі. З вулиці вхід до каналу закритий решіткою або вентиляційним ковпаком для захисту системи від опадів, листя, бруду, комах та птахів. З боку приміщення канал приєднується до внутрішнього блоку з декоративною лицьовою панеллю. До складу цього блоку можуть входити вимикач, дисплей та панель керування залежно від обраної моделі.
Рис. Конструкція рекуператора повітря
Блок рекуператора може виготовлятися з різних матеріалів: у протипотокових моделях – з міді, пластику, паперу (целюлози), у реверсивних – з кераміки, дуже рідко – з алюмінію. Мідь має знезаражувальні властивості, але для досягнення дезінфекційного ефекту потрібен тривалий контакт повітря з мідною поверхнею, якого під час провітрювання не відбувається. У разі контакту з вологим повітрям мідь вкривається патиною. Пластик і целюлоза недовговічні. Алюміній відзначається малою вагою, легко очищується від забруднень, але мікрочасточки цього металу, якщо потрапляють у повітря, створюють небезпеку для здоров'я. Кераміка – гігієнічний матеріал, який добре акумулює тепло і може акумулювати та віддавати вологу.
Як працює рекуператор повітря?
За принципом дії рекуператори поділяються на реверсивні та протипотокові.
У протипотокових рекуператорах припливний та витяжний потоки одночасно рухаються у протилежних напрямках внутрішнім та зовнішнім каналами (труба в трубі). У такому разі теплообмін відбувається через стінки внутрішньої труби.
У реверсивних рекуператорах напрямок потоку повітря змінюється циклічно (приплив/витягання). Забруднене тепле повітря витягується з приміщення на вулицю і, проходячи через регенератор, віддає йому своє тепло та частину вологи. Після того, як теплообмінник нагріється, пристрій автоматично перемикається в режим припливу. Свіже холодне повітря з вулиці проходить через регенератор, нагрівається за рахунок накопиченого в ньому тепла, вбирає вологу і вже з комфортними для людини характеристиками потрапляє до приміщення. Як тільки теплообмінник остигає, рекуператор знову переходить у режим витягання. Така схема роботи рекуператора дозволяє холодної пори року завжди мати на припливі тепле повітря без додаткового підігрівання.
На що варто звернути увагу при виборі рекуператора повітря
Обираючи рекуператор, потрібно ознайомитися з його технічними характеристиками, конструктивними особливостями та функціоналом.
Основні характеристики пристрою, на які слід звернути увагу:
- режими роботи. Рекуператори можуть працювати в різних режимах: вентиляція з регенерацією тепла; припливна вентиляція; витяжна вентиляція; наскрізне провітрювання;
- продуктивність (витрата повітря за одиницю часу, вимірюється в кубічних метрах на годину). Цей показник має відповідати розмірам провітрюваного приміщення. Зазвичай виробники рекуператорів вказують у паспортних даних, на які площі розрахована їхня продукція. Норми вентиляції вказані у ДБН В.2.2-15: 2019;
- ефективність рекуперації (%). Цей показник демонструє відсоток повторного використання тепла повітря, що видаляється. Що вищий цей відсоток, то менші додаткові витрати на обігрівання або кондиціювання;
- якість очищення повітря (клас фільтрів). Цей параметр особливо важливий для осіб, чутливих до чистоти повітря. Зазвичай рекуператор містить фільтр грубого очищення (клас G) і функціонально може комплектуватися фільтром тонкого очищення (клас F);
- способи керування, можливість дистанційного керування. Більшість моделей рекуператорів комплектується пультом, деякі підтримують можливість керування зі смартфона, а найбільш сучасні пристрої можна підключати до системи «Розумний будинок»;
- рівень шуму. Вимірюється в децибелах (дБ);
- товщина стіни, на яку розрахований рекуператор.
Який рекуператор повітря обрати?
До числа найпопулярніших на ринку моделей входять рекуператори брендів Blauberg, Helios, Prana, VENTS, Ventoxx та інші. Порівняємо характеристики рекуператорів цих брендів, які розраховані на провітрювання приміщень площею від 15 до 35 м2.
Рекуператор повітря BLAUBERG VENTO EXPERT PLUS
Побутовий рекуператор Blauberg Vento Expert Plus – надзвичайно економна та тиха тришвидкісна вентиляційна установка з регенерацією тепла. Перевірена реверсивна модель з ККД 82–97 % та якісною фільтрацією повітря від провідного німецького бренду для вентиляції приватного житла, громадських та комерційних приміщень.
Компанія Blauberg давно спеціалізується на випуску вентиляційних установок з регенерацією тепла, які повністю відповідають сучасним вимогам ринку та європейським стандартам. Високоефективний керамічний теплообмінник із шестигранними комірками має дуже високий коефіцієнт регенерації тепла – до 97 %, підтверджений європейськими незалежними лабораторіями. Рекуператор оснащений автоматичними жалюзі, що запобігають потраплянню зовнішнього повітря до приміщення при вимкненому пристрої.
Основні технічні характеристики рекуператора повітря BLAUBERG VENTO EXPERT PLUS
Мінімальна товщина стіни, см | 24 |
Витрата повітря, м³/год: | |
у режимі вентиляції | 5/30/50 |
у режимі регенерації тепла | 8/15/25 |
Площа приміщення, м2 | 15–25 |
Діаметр, мм | 160 |
Рівень шуму, дБ | 11/18/21 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 97 % |
Переваги рекуператора повітря BLAUBERG VENTO EXPERT PLUS:
- два режими роботи: провітрювання; вентиляція з регенерацією тепла;
- тихий нічний 8-годинний режим;
- інтенсивний 4-годинний режим «Вечірка»;
- три рівні витрати повітря;
- керамічний регенератор теплової енергії з надвисоким коефіцієнтом рекуперації;
- фази припливу та витягання по 70 секунд;
- вбудований датчик контролю вологості повітря;
- безшумна робота, вентилятор розташований за теплообмінником;
- економний вентилятор з EC-двигуном, низькі енерговитрати, близько 5 Вт;
- фільтри G3 (опційно фільтр F7);
- керування сенсорними кнопками на корпусі або за допомогою пульта дистанційного керування;
- продуктивність у режимі вентиляції до 50 м3/год; у режимі регенерації – до 25 м3/год;
- можливість групового керування установками.
Недоліки рекуператора повітря BLAUBERG VENTO EXPERT PLUS:
- рекомендовано парне встановлення рекуператорів;
- обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів).
Відео. Розпаковка рекуператора повітря BLAUBERG VENTO EXPERT PLUS
Рекуператор повітря Helios KWL EC 45
Рекуператор Helios KWL EC 45 – приклад німецької якості та повної відповідності європейським екологічним та енергоощадним вимогам. Схема роботи – реверсивне подавання та витягання повітря.
HELIOS KWL EC 45 серії EcoVent Verso – вентиляційний комплект для економічної вентиляції житлових та громадських приміщень, продуманий у всіх дрібницях з німецькою ретельністю. Оптимально підходить для економічної контрольованої децентралізованої вентиляції під час реконструкції приміщень або в новому будинку. Якість моделі повністю виправдовує ціну.
Основні технічні характеристики рекуператора повітря Helios KWL EC 45
Мінімальна товщина стіни, см | 25 |
Витрата повітря, м³/год: | 14/24/32/37/45 |
Площа приміщення, м2 | 15–20 |
Діаметр, мм | 200 |
Рівень шуму, дБ | 14/21/27/29/34 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 85 % |
Переваги рекуператора повітря Helios KWL EC 45
- три режими: вентиляція з регенерацією тепла; наскрізне провітрювання; припливна вентиляція;
- керамічний регенератор тепла з високим коефіцієнтом рекуперації;
- сучасний дизайн, екоматеріали, гнучке регулювання витрат;
- три рівні витрати повітря;
- безшумна робота;
- низькі витрати на вентиляцію;
- дуже надійна комплектація;
- зовнішня кришка із неіржавіючої сталі;
- керування настінним контролером до 6–8 пристроїв;
- регульована за яскравістю індикація режимів та стану фільтра G3;
- авторобота із зовнішніх датчиків, програмування режимів за допомогою ПК.
Недоліки рекуператора повітря Helios KWL EC 45:
- рекомендовано парне встановлення рекуператорів;
- обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів).
Рекуператор повітря «ВЕНТС ТВІНФРЕШ КОМФО РA1-50»
Високотехнологічний рекуператор «ВЕНТС ТвінФреш Комфо РA1-50» – передова розробка провідного вітчизняного бренду VENTS. Продуманий функціонал, надійний вентиляторний блок, сучасна автоматика та контроль повітряного середовища за рівнем вологості – всі ці переваги висувають цю модель рекуператора до першої десятки лідерів. Коефіцієнт регенерації тепла – до 90 %.
Конструкція рекуператора з шасі продумана для швидкого обслуговування фільтрів, є телескопічний канал для встановлення у стіну великої товщини – до 425 мм. Передні ґратки з моделями РА-50 виконані зі стійкого АБС-пластику, в моделях РА1-50 можуть встановлюватися різні декоративні панелі-накладки.
Основні технічні характеристики рекуператора повітря «ВЕНТС ТВІНФРЕШ КОМФО РA1-50»
Мінімальна товщина стіни, см | 25 |
Витрата повітря, м³/год | 20/35/50 |
у режимі регенерації тепла | 8/15/25 |
Площа приміщення, м2 | 15–20 |
Діаметр, мм | 157 |
Рівень шуму, дБ | 13/20/23 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 90 % |
Переваги рекуператора повітря «ВЕНТС ТВІНФРЕШ КОМФО РA1-50»:
- сучасний елегантний дизайн;
- керамічний регенератор тепла з високим коефіцієнтом рекуперації;
- можливість додаткового придбання кольорових зовнішніх панелей;
- чотири режими: провітрювання без вентилятора; припливна вентиляція; витяжна вентиляція; вентиляція з регенерацією тепла з періодичним реверсом напряму потоку через 70 секунд;
- зовнішній ковпак виготовлено із забарвленого алюмінію або з неіржавіючої сталі;
- низьке енергоспоживання близько 4,7 Вт, завдяки осьовому вентилятору з EC-двигуном (12 В);
- • керування за допомогою дистанційного пульта або перемикача на панелі вентилятора;
- не утворюється конденсат;
- вбудований датчик освітлення для увімкнення нічного режиму;
- два мийні фільтри, загальний ступінь очищення – G3.
Недоліки рекуператора повітря «ВЕНТС ТВІНФРЕШ КОМФО РA1-50»:
- рекомендовано парне встановлення рекуператорів;
- обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів).
Рекуператор повітря PRANA-150
Побутовий рекуператор PRANA-150 – розробка вітчизняних виробників, що відповідає провідним світовим запитам щодо якості та енергоефективності. Конструкція мідного протипотокового теплообмінника забезпечує високий коефіцієнт ефективності теплообміну – до 91 %.
Конструкція рекуператора PRANA-150 легко монтується у зовнішню стіну будівлі, висотні роботи не потрібні. Продуктивність достатня для якісної вентиляції великого приміщення – до 60 м2. Потоки повітря не змішуються ні на пристрої, ні на вході або виході з пристрою. Завдяки двом вентиляторам з роздільним керуванням регулюються приплив та витягання з перевагою кількості припливного повітря.
Основні технічні характеристики рекуператора повітря PRANA-150
Мінімальна товщина стіни, см | 47 |
Витрата повітря, м³/год: | |
приплив витягання | 115/105 |
нічний режим | 25 |
Площа приміщення, м2 | 35–40 |
Діаметр, мм | 150 |
Рівень шуму, дБ | 13/24 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 91 % |
Переваги рекуператора повітря PRANA-150:
- наявність тихого нічного режиму з невисокою швидкістю вентилятора;
- наявність індикації;
- простий монтаж;
- економне енергоспоживання;
- наявність функції мініпідігрівання;
- зовнішні ковпаки мають захисні ґратки від комах та пуху;
- керування за допомогою пульта ДК або віддалено через програму Prana Remote Control.
Недоліки рекуператора повітря PRANA-150:
- відсутність фільтрів у базовій комплектації;
- відсутня щільність при перекриванні каналу, можливі протяги;
- обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів).
Рекуператор повітря Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E
Настінна припливно-витяжна установка Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E – чудовий вибір для якісної вентиляції житлових приміщень. Крім цього, вона підтримує баланс вологості повітря і має достатню продуктивність для постачання свіжого повітря до кількох сполучених кімнат. Вирізняється унікальною конструкцією та інноваційним теплообмінником розробки Mitsubishi Electric. Працює тихо та ефективно, надійно захищає від протягів.
Через те, що пластинчастий теплообмінник розташований усередині корпусу, вся комплектація розміщена в настінному блоці, схожому на блок кондиціонера. Назовні за стіну будівлі виходять два канали по 85–90 мм – для забору та випуску повітря. Зовнішні виходи захищені ковпаками. Розроблений і запатентований теплообмінник передає вхідному холодному повітрю тепло і частину вологи від кімнатного повітря. Установку Lossnay від Mitsubishi Electric обирає багато користувачів за простоту, автономність та надійність у роботі.
Основні технічні характеристики рекуператора повітря Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E
Мінімальна товщина стіни, см | 1 |
Витрата повітря, м³/год | 55/100 |
Площа приміщення, м2 | 20–35 |
Діаметр, мм | 2×90 |
Рівень шуму, дБ | 24/36,5 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 80 % |
Переваги рекуператора повітря Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E:
- низький рівень шуму;
- можливість підігрівання свіжого повітря;
- вбудована заслінка, що перекриває припливне повітря;
- можливість додатково придбати й встановити фільтр;
- просте обслуговування;
- наявність шнурового вимикача;
- можливість горизонтального та вертикального монтажу внутрішнього блоку;
Недоліки рекуператора повітря Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E:
- лише дві швидкості з продуктивністю 55 та 110 м/год;
- під час сильного вітру та дощу рекомендують вимкнути установку та закрити заслінки.
Рекуператор повітря VAILLANT VAR 60/1 D
Рекуператор Vaillant VAR 60/1 D – припливно-витяжний пристрій з керамічним регенератором тепла від відомого німецького бренду. Перевірені реверсивні технології, високоякісні матеріали та комплектувальні гарантують якісну та безвідмовну вентиляцію кімнат будинку чи квартири. Рекуператори VAR 60/1 D можуть встановлюватися самостійно, для повноцінної вентиляції добре працюють попарно, для більшої площі – в комплектах до 16 штук. Керування відбувається декількома модулями за принципом «ведучий–ведений».
Рекуператори Vaillant VAR 60/1 D повністю відповідають німецьким та європейським екологічним стандартам якості матеріалів, а також сучасним стандартам енергоспоживання.
Основні технічні характеристики рекуператора повітря Vaillant VAR 60/1 D
Мінімальна товщина стіни, см | 30 |
Витрата повітря, м³/год | 30/60 |
Площа приміщення, м2 | 15–25 |
Діаметр, мм | 162 |
Рівень шуму, дБ | 13/24 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 85 % |
Переваги рекуператора повітря Vaillant VAR 60/1 D:
- три режими роботи вентилятора при ручному налаштуванні, п’ять – при дистанційному керуванні;
- економічний реверсивний вентилятор з періодом нагрівання керамічного акумулятора-регенератора 70 секунд;
- два повітряні фільтри класу G3;
- простий дистанційний пульт керування;
- опція: панель керування з датчиком СО2 та рівня вологості;
- автоматичний режим роботи з контролем рівня вологості;
- функція провітрювання без рекуперації тепла;
- гнучка інтеграція та керування в будь-якій будівлі;
- низький рівень шуму;
- автоперемикання в режим очікування (опція) за відсутності потреби у вентиляції.
Недоліки рекуператора повітря Vaillant VAR 60/1 D:
- рекомендовано парне встановлення рекуператорів;
- досить висока вартість;
- обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів).
Рекуператор повітря VENTOXX CHAMPION
Побутовий рекуператор Ventoxx Champion під керуванням Twist – інноваційна розробка молодого вітчизняного бренду Ventoxx, продукція якого дедалі більше завойовує ринок не лише України, а й Європи. В основі конструкції – реверсивний осьовий вентилятор та високоефективний регенератор теплової енергії німецького виробництва.
Конструкція Ventoxx Champion удосконалена для простого монтажу та обслуговування. Догляд найпростіший, контроль за роботою та налаштування режиму – за допомогою поворотного регулятора, реалізованого на базі електрофурнітури Legrand (Франція).
Основні технічні характеристики рекуператора повітря Ventoxx Champion
Мінімальна товщина стіни, см | 50 |
Витрата повітря, м³/год | 17/30/50 |
Площа приміщення, м2 | 15–25 |
Діаметр, мм | 150 |
Рівень шуму, дБ | 13/20/23 |
Коефіцієнт рекуперації, % | до 86 % |
Переваги рекуператора повітря Ventoxx Champion:
- чотири режими: провітрювання; припливна вентиляція; витяжна вентиляція; вентиляція з регенерацією тепла;
- три швидкості;
- високотехнологічний тепловий акумулятор з високим коефіцієнтом рекуперації;
- універсальний сучасний дизайн кришки-дифузора;
- керамічний регенератор тепла;
- вбудований фільтр G2, що легко миється та не потребує заміни;
- керування через вбудовану панель контролера Ventoxx Twist (постачається окремо);
- поворотний настінний регулятор вибору режимів, що підсвічується;
- до одного пульта можливе приєднання чотирьох установок Ventoxx Champion.
Недоліки рекуператора повітря Ventoxx Champion:
- рекомендовано парне встановлення рекуператорів;
- обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів).
За всього розмаїття систем вентиляції рекуператор є одним із найкращих рішень, особливо для приміщень, де неможливо організувати вентиляцію в інший спосіб. Ця кліматична техніка не просто задовольняє потребу в свіжому й чистому повітрі, але й дозволяє використовувати теплову енергію відпрацьованого повітря замість того, щоб просто викидати її на вулицю. З урахуванням зростання цін на енергоносії та глобальних кліматичних змін використання такої енергоощадної вентиляції більш ніж виправдане. Сьогодні виробники пропонують безліч моделей побутових рекуператорів, серед яких можна обрати пристрої з оптимальним співвідношенням функціональних можливостей та вартості.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 4 821
Дуже шкода, що таблиці не містять власне споживання енергії для роботи таких рекуператорів.
Найбільші порушення у витяжній вентиляції зазвичай відчуваються саме на верхніх поверхах, особливо у багатоповерхівках >16 п. На нижніх поверхах є достатня тяга для видалення несвіжого повітря. Тому припис "обмеження за поверховістю будівель для встановлення (потрібно враховувати зону вітрів)" виглядає більш ніж суттєвим.
У вас в статті напевно помилка, усюди пишете про рекуператори повітря, хоча насправді рекуператори тепла, вірно?
Взагалі достатньо використовувати одне слово "рекуператор" (без "повітря" і "тепла"), адже це вентиляційний пристрій з теплообмінником, який використовується саме для утилізації тепла витяжного повітря. Так прийнято. Писати "рекуператор тепла" - це все одно що писати "холодильник холоду". Але сьогодні часто зустрічаються словосполучення "рекуператор повітря" і "рекуператор тепла". Гадаю, що це через пошукову оптимізацію (SEO) і підлаштування під запити людей у пошукових системах.