Повітря містить велику кількість мікроорганізмів, що транспортуються вентиляційними системами. З цієї причини стерильність у вентиляційних системах є необхідною умовою для підтримання належних житлових умов у будівлях та припинення розповсюдження патогенних мікроорганізмів. Нову еру в мікробіологічному захисті вентиляційних каналів відкривають повітропроводи з нових матеріалів, що мають самодезінфікуючі властивості
Вентиляційні канали, що утворюють розгалужену мережу всередині будівлі, характеризуються дуже розвиненою внутрішньою поверхнею. Температурний та вологісний режим в них забезпечує відмінні умови для розмноження мікроорганізмів та формування біоплівки. Незважаючи на використання фільтрів у вентиляційних установках, мікроорганізми потрапляють у повітропроводи, а звідти – в приміщення. Попри видиму гладкість внутрішньої поверхні вентиляційних каналів, вони насправді є пористими, майже ідеальними для росту колоній мікроорганізмів та утворення біоплівки з колоній патогенів, чим являють собою реальну загрозу для людей.
Мікроорганізми утворюють організовані спільноти, які з розвитком колоній можуть стати стійкими до умов навколишнього середовища і більшості хімічних біоцидів та невразливими до згубних для них речовин. Засіб та мета їхнього виживання – врешті потрапити в організм господаря та оселитися в ньому назавжди. Патогени мають здатність зчіплюватись один з одним, а також затримуватись на природних та штучних твердих поверхнях, включно з вентиляційними каналами.
Вентиляційні системи набагато легше інфікуються контагіозними патогенами, наприклад, бактерією Legionella pneumophila – бактерією, яка викликає респіраторне захворювання «легіонельоз». Патогени можуть також спричинити багато інших захворювань, включаючи захворювання, що послаблюють імунну систему організму, що можуть спричинити вірусний грип та інфікування іншими вірусами на кшталт COVID-19.
Найефективнішим і повністю безпечним методом запобігання появи біоплівки з патогенів та забрудненню внутрішніх поверхонь вентиляційних каналів є надання їм ще у виробничому процесі дезінфікуючих властивостей, що стримують розмноження мікроорганізмів завдяки застосуванню природних речовин.
У 2015 році компанія InGremio представила на ринку вентиляційні канали Airflex Ag, а для ринку України – Navy Vent Silver. Активним антибактеріальним агентом, використовуваним у виробництві каналів, були металеві частинки срібла, які протягом століть вважалися «благородним» бактерицидом. На жаль, металеві частинки срібла не відповідають передбачуваним очікуванням щодо боротьби з грибками, які є поширеними патогенами, що колонізують повітроводи.
З метою розширення мікробіологічного захисту InGremio залучила кілька наукових центрів та провела дослідницький проект тривалістю 1,5 роки. В результаті чого у 2020 році був визначений склад композиції мікробіологічно-активних матеріалів, який наразі включає, серед іншого: металеве срібло, металеву мідь та інші мікробіологічно-активні речовини.
Слід зазначити, що за технологією InGremio всі використовувані матеріали синтезуються на виробництві в ретельно визначеному порядку. Отримані антипатогенні властивості проти широкого кола бактерій та грибів дозволяють фізично усунути з поверхні хвороботворні мікроорганізми та зменшити ризик утворення біоплівки.
Внутрішня стінка вентиляційних каналів виготовлена за технологією Spectra з нового полімеру, рис. 1. Практична відсутність міграції активних речовин дає можливість оцінити сталість мікробіологічного захисту на постійному рівні протягом декількох десятків років.
Рис. 1. Самодезінфікуючі повітропроводи від компанії InGremio
Одним з ключових параметрів, що визначає ефективність мікробіологічного захисту в полімерах, є дисперсія мікробіологічно-активних речовин. За її відсутності, в результаті утворення скупчень активних речовин, місцева мікробіологічна ефективність може впасти навіть до нуля. В ході дослідницьких робіт був розроблений запатентований InGremio власний метод визначення однорідності дисперсії за допомогою світлового маркеру, який випромінює видиме світло під впливом УФ-випромінювання. Дана технологія дає змогу інспектувати та навіть автоматично контролювати мікробіологічний стан внутрішньої поверхні повітропроводів Navy Premium Flex Spectra 1000 та Black Flex Spectra 200.
Було проведено понад 350 мікробіологічних досліджень, в яких тестувалися різні групи мікроорганізмів, включаючи бактерії: кишкова паличка, золотистий стафілокок, легіонелла, синьогнійна паличка, сальмонела; та гриби: Aspergillus brasiliensis, Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae та Penicillium expansum. Проведені мікробіологічні тести наочно продемонстрували потужний вплив на ці патогени з боку застосованих в Airflex Spectra діючих речовин, див. рис. 2. Дана технологія з одночасною дією кількох сполук нейтралізує захисні можливості мікроорганізмів та їхню здатність ставати стійкими до окремих речовин.
Рис. 2. Результати досліджень дезінфікуючих властивостей повітропроводів Navy Spectra
Слід зазначити, що внутрішній шар повітроводів також був вдосконалений з точки зору гладкості поверхні, див. рис. 3, та антистатичних властивостей, що зменшує на його поверхні осідання та накопичення пилу, що містить збудники хвороб.
Рис. 3. Спротив потоку в повітропроводах Navy Spectra
Додатково крім повітропроводів компанія розробила компонент Spectra (рис. 4), що додається в комплектуючі розподільно-модульної системи Navy Flex.
Рис. 4. Розширювальна коробка для підключення анемостату
Підводячи підсумок, рівень мікробіологічного захисту у вентиляційних каналах Navy Flex Spectra є абсолютно унікальним в світі і випереджає всі попередні вироби, що представлені на ринку.
Компанія InGremio планує в подальшому використовувати розроблені рішення та полімери і в інших сферах застосування, включно з виробами, призначеними для медичного ринку.
Офіційним представником InGremio в Україні є компанія «В-ТЕХ» – лідер на ринку України по впровадженню та розробці інноваційних енергоефективних рішень та технологій для створення екоклімату в житловому, громадському та промисловому будівництві.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 4 114