Мерч AW-Therm інтернет магазин

Підготовка системи до опалювального сезону

С. Вачко, інженер

Підготовка будівель та інженерного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період є дуже важливим і серйозним завданням, вирішення якого не слід відкладати на початок опалювального сезону. Чому? Щоб не потрапити в халепу, бути підготовленим до потрібного моменту. Таким чином економляться час, нерви та гроші

Зображення перевірка системи опалення

«Готуй сани влітку, а воза взимку»– говорячи так, наші предки мали на увазі, що до всього треба готуватися заздалегідь. Цю народну мудрість можна також використати для процесу підготовки системи водяного опалення будинку в літній період до опалювального сезону. Це важливий і необхідний процес для того, щоб в зимовий період, в період роботи системи вона працювала без аварій і в робочому режимі.

Зазвичай підготовка системи опалення розпочинається за 2 – 3 місяці до початку опалювального сезону. Багато хто скаже: «А чому так рано?». Такий строк підготовки продиктований часом і досвідом експлуатації систем опалення та включає наступні етапи:

  • перевірка цілісності внутрішньобудинкової тепломагістралі. Проводиться візуальний огляд труб щодо сколів, тріщин та інших фізичних ушкоджень;
  • перевіряється робота запірно-регулюючої арматури.

Після тестового запуску, якщо виникли проблеми з протіканням теплоносія, вирішують цю проблему.

Наступним етапом система перевіряється на щільність закачуванням теплоносія з підвищеним тиском. Якщо манометри на вводі в систему і на виході підтримують однаковий тиск система готова до експлуатації в зимовий період. Якщо ні, то вирішують проблеми з протіканням.

Систему також бажано промити, але зазвичай це роблять по закінченню опалювального сезону, щоб забруднення, що могло зібратися в системі доволі легко видалити за допомогою спеціального компресора, який подає воду в систему з великою швидкістю та напором.

Нижче ми також приводимо ряд виконання робіт по забезпеченню її працездатності в опалювальний період.

Підготовка до опалювального сезону включає в себе ряд заходів, які спрямовані на пошук, виявлення та виправлення моментів, які в опалювальний період негативно впливатимуть на роботу системи опалення.

Підготовка до опалювального сезону: випуск повітря

Наявність бульбашок повітря в системі опалення перешкоджає нормальній циркуляції теплоносія, в результаті чого окремі опалювальні прилади або їх частина, гілки або стояки опалення можуть прогріватися нерівномірно чи взагалі не прогріватися. З повітряними пробками зазвичай люди стикаються відразу після початку опалювального періоду. Наявність повітря в системі зазвичай супроводжується дратівливими, гучними звуками.

Причини формування повітряних пробок:

  • Виділення кисню з води під час її нагрівання;
  • Підживлення системи опалення непідготовленим теплоносієм;
  • Негерметичність системи;
  • Вихід з ладу автоматичного повітровідвідника;
  • Порушення технології заповнення системи теплоносієм;
  • Неправильно спроєктована або змонтована система.

Зображення використання крана Маєвського

Рис. 1. Видалення повітря з системи опалення за допомогою крана Маєвського

Для видалення повітря з опалювальних приладів використовують кран Маєвського (див. Рис. 1). Він вбудований з протилежної сторони від точки підключення приладу в верхній його частині. Процес видалення повітря з опалювальних приладів не складний і не потребує спеціальних засобів і професійних навичок. Достатньо відкрити кран Маєвського і почекати, поки з системи вийде повітря. Це відбувається з характерним шиплячим звуком. Після того, як з крану потече вода, його необхідно перекрити. Дану процедуру необхідно провести з усіма опалювальними приладами в системі.

Щоб уникнути формування повітряних корків в системі опалення використовують сепаратори повітря та автоматичні повітровідвідники. Автоматичні повітровідвідники встановлюються в верхній точці системи опалення або біля котла.

Зображення Автоматичний повітровідвідник і сепаратор повітря

Рис. 2. Автоматичний повітровідвідник і сепаратор повітря

Підготовка до опалювального сезону: перевірка термостатичних клапанів та запірних кранів

Одним з чутливих до якості теплоносія елементом системи є терморегулятори, а саме термостатичні клапани або вбудовані термостатичні вставки. Це пов’язано з відносно малим прохідним перерізом.

Рекомендується перед запуском системи опалення розробити шток клапана. Плавними рухами натиснути на шток, перевірити чи нічого не заважає його плавному ходу та повному закриттю. В сучасних системах опалення Якщо проблему з роботою клапана не вирішено, можна скористатися спеціальним інструментом (рис. 3), який дозволяє обслуговувати окремі опалювальні прилади без втручання в роботу усієї системи.

Зображення HERZ Changefix та букси термостатичного клапана

Рис. 3. HERZ Changefix та букси термостатичного клапана

Для уникнення проблем з термостатичними клапанами рекомендується після завершення опалювального періоду всі термостатичні головки виставити в положення максимально відкрито. При використанні електронних терморегуляторів необхідно налаштувати програму «Захист клапана». Тобто, шток клапана з певним інтервалом буде проходити шлях від відкритого до закритого положення незалежно від роботи системи опалення.


Відео. Застосування HERZ Changefix при обслуговуванні системи опалення

Обслуговування фільтрів-грязевиків у системах водяного опалення

Зображення фільтр грязьовик ГЕРЦ

Рис. 4. Фільтр-грязьовик

Фільтр встановлюється з метою захисту котельного обладнання та термостатичних клапанів від малих частинок бруду в системі опалення. Потрібно перевіряти фільтри на стан їх забрудненості. Забруднений фільтр заважає нормальній циркуляції теплоносія. Що призводить до нерівномірного прогріву опалювальних приладів. В квартирах фільтр встановлюється перед приладом обліку споживання тепла, в приватних будинках – біля джерела тепла. В системах теплопостачання будівель для контролю стану фільтруючого елемента використовують послідовно змонтовані манометри до та після фільтра, різниця показів яких і вкаже на його стан.

Висновок

Підготовка до опалювального сезону - це важливий і необхідний процес, який забезпечує стабільну і безперервну роботу системи опалення та надає затишок вашій оселі. Підготовку до опалення потрібно починати заздалегідь, а не в момент запуску, щоб був час виправити виявлені дефекти системи.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 850


Залишити коментар

Telegram