При проектуванні системи опалення можна з головою поринути в розрахунки, якою ж вона повинна бути. Потрібно визначити оптимальний тип системи, спосіб прокладання трубопроводів, вибрати потрібну запірно-регулювальну арматуру та врахувати багато інших аспектів. Проте нерідко трапляються випадки, коли начебто очевидні норми монтажу зникають з поля зору. Як наслідок – виникають проблеми при експлуатації опалювальної системи
Кожний професійний монтажник повинен не просто досконало знати нюанси застосування, установлення та налаштування окремих компонентів опалювальної системи, а й мати сталі навички правильного монтажу і регулювання системи в цілому. Тому жоден з них не відмовився б мати покрокову інструкцію з детальним описом усіх етапів монтажних та налагоджувальних робіт. І хоча чи не кожна система опалення по-своєму унікальна, всі вони мають спільні елементи. Тому компанія «ГЕРЦ Україна» створила практичний посібник із загальними правилами та рекомендаціями для монтажу та налагодження опалювальної системи на прикладі своєї продукції. У статті розповідається про дев’ять особливостей влаштування опалювальних систем, про які завжди варто пам’ятати.
Правильний монтаж різьбових з’єднань
Для надійного та герметичного з’єднання нарізь потрібно ущільнити. І здавалося б, що тут особливого? Проте всім добре знайоме льоноволокно, яке масово застосовувалось для ущільнення різьбових з’єднань у старих системах опалення, – далеко не найкращий матеріал. Уся справа в тому, що в процесі зростання льон накопичує аміак із ґрунту. Розчин аміаку здійснює руйнівний вплив на латунь, сприяючи її корозії.
Це ускладнює демонтаж запірно-регулювальної арматури чи іншого елементу системи, а повторне його встановлення інколи пов’язано зі значними витратами. Унаслідок цього термін експлуатації виробу зменшується.
Найкращою альтернативою льоноволокну є сучасні матеріали для ущільнення, такі, як ущільнювальний анаеробний гель, сантехнічна ущільнювальна полімерна нитка та ін. Надійність і герметичність різьбового з’єднання, ущільненого полімерною ниткою з просочуванням спеціальною ущільнювальною пастою, нічим не поступається льоноволокну, а з точки зору зручності використання вона куди ефективніша (рис. 1). Але найголовніше те, що метал на різьбі залишається неушкодженим, а отже виріб може експлуатуватись значно довше.
Рис. 1. Правильне ущільнення різьбового з’єднання
Категорично забороняється застосовувати для просочування льоноволокна мінеральні мастила, оскільки вони руйнують ущільнювачі та прокладки, які зазвичай виготовляють з EPDM (етилен-пропіленового каучуку). Речовини для змащування повинні бути на основі силікону.
Крім того, для монтажу та демонтажу виробу з різьбовим з’єднанням не рекомендовано використовувати самозатискні ключі (газові, сантехнічні тощо). Це може призвести до деформації накидних гайок, що зробить подальшу їх експлуатацію проблематичною.
Гідравлічне налаштування радіаторної та балансувальної арматури
Сучасна радіаторна арматура та балансувальні клапани, як правило, мають можливість попереднього гідравлічного налаштування для обмеження максимального відкриття клапана. Це дозволяє створити необхідний опір, який забезпечить розрахункові витрати теплоносія згідноз проектом системи опалення. У першу чергу, це стосується радіаторних термостатичних клапанів. Існують також моделі ручних радіаторних клапанів з опцією попереднього налаштування.
У проектній документації ступінь налаштування клапана зазвичай позначається латинською літерою «n» та цифрою (рис. 2).
Рис. 2. Приклад запису ступеня налаштування клапана в проектній документації
З метою запобігання несанкціонованому втручанню існують моделі з прихованим налаштуванням, у яких процедура налагодження відбувається із застосуванням спеціального інструмента (рис. 3).
Рис. 3. Попереднє налаштування термостатичного клапана за допомогою спеціального ключа
На рисунках 4 і 5 умовно зображено системи опалення без застосування арматури з функцією гідравлічного налаштування і з термостатичними та балансувальними клапанами.
Рис. 4. Незбалансована система
Рис. 5. Збалансована система (на прикладі стояків місць загального користування)
У конструкції балансувального клапана зазвичай передбачено можливість вимірювання перепаду тиску на інтегрованому вимірювальному пристрої (рис. 6) або на закриві (рис. 7).
Рис. 6. Будова балансувального клапана з інтегрованою вимірювальною діафрагмою
Рис. 7. Будова балансувального клапана з вимірюванням перепаду тиску на закриві
На підставі значення перепаду тиску та гідравлічних характеристик клапана вимірювальний комп’ютер обчислює витрату тепло-/холодоносія. Маючи дані щодо поточних перепадів тиску на клапані, відповідні значення витрати можна також знайти за допомогою діаграми з гідравлічними характеристиками.
Ефективна робота радіаторних терморегуляторів
Установлений на радіаторі термостатичний регулятор – ефективний спосіб досягти комфортних умов у приміщенні. Цей прилад дозволяє автоматично регулювати подачу теплоносія до радіатора залежно від температури повітря. Але для ефективної роботи такого терморегулятора його необхідно правильно змонтувати.
Перш за все, термостатичну головку потрібно встановлювати горизонтально. При вертикальному її встановленні тепло, яке піднімається від трубопроводу, буде нагрівати термоголовку (рис. 8). У результаті термостатичний клапан може залишатись закритим, а температура в приміщенні буде далекою від комфортної.
Рис. 8. Нагрів термоголовки від трубопроводу при вертикальному розташуванні
Винятком з правила є тільки моделі з виносним датчиком температури або з дистанційним регулюванням (рис. 9).
Рис. 9. Моделі термостатичних клапанів з виносним датчиком температури (а) та дистанційним регулюванням (б)
Розташування радіаторного терморегулятора повинно відповідати таким вимогам:
• на нього не повинні потрапляти сонячні промені;
• слід забезпечити мінімально допустиму відстань від стіни, підвіконня та інших огороджувальних конструкцій (рекомендовані значення виробник зазначає в інструкціях до своїх приладів);
• перед радіатором не повинні розташовуватись штори чи незнімні декоративні решітки.
Дотримання цих нескладних вимог забезпечить комфортні умови для перебування у приміщенні.
Особливості встановлення радіаторних терморегуляторів у громадських місцях
Якщо радіаторна система опалення знаходиться у громадському місці, доцільно захистити встановлені терморегулятори від пошкодження чи крадіжки. Зазвичай для цього виробники мають у своєму асортименті моделі спеціальних конструкцій (рис. 10).
Рис. 10. Модель радіаторного терморегулятора HERZ Hercules із захистом від крадіжки та пошкодження:
1 – гайка кріплення термоголовки; 2 – зубчасте кільце; 3 – захисний циліндр; 4 – маховик зі шкалою налаштування
Для монтажу такої термоголовки використовуються додаткові ключі (рис. 11).
Рис. 11. Ключі для встановлення термоголовки із захистом від крадіжки:
а) – ключ монтажний; б) – ключ для розблокування; в) – шестигранний ключ (2 мм)
Опис усіх етапів установлення такого радіаторного терморегулятора можна знайти в інструкції до виробу. Ми зупинимось тільки на кінцевому результаті
монтажу: обертаючись, маховик не змінює налаштування температури, демонтаж термостатичної головки без застосування спеціального інструмента неможливий.
Чому варто встановлювати автоматичні регулятори перепаду тиску
У динамічних системах внаслідок кількісного регулювання витрати тепло-/холодоносія експлуатація системи відбувається переважно зі змінним гідравлічним режимом. Застосування автоматичних регуляторів перепаду тиску (АРПТ) дозволяє забезпечити енергоефективне регулювання та безшумну роботу термостатичних клапанів на всіх радіаторах системи (рис. 12).
Рис. 12. Ілюстрація виникнення шумоутворення в радіаторній системі опалення без балансування та АРПТ (а), і запобігання шумоутворенню із балансуванням та АРПТ (б)
Автоматичні регулятори перепаду тиску при регулюванні теплової потужності підтримують постійний перепад тиску в підсистемах, у яких вони встановлені. Ці прилади запобігають перевищенню максимально допустимого тиску на термостатичних клапанах, відповідно в системі не виникає характерний шум. Енергоефективність системи, що обладнана АРПТ і правильно налаштована, істотно вища під час зміни гідравлічного режиму (наприклад, при зміні витрати теплоносія внаслідок роботи термостатичних головок або приводів) за рахунок забезпечення відсутності перетікання теплоносія між підсистемами.
Основні аспекти встановлення АРПТ і заповнення системи
Автоматичні балансувальні клапани, вони ж – АРТП, установлюються на горизонтальних і вертикальних гілках трубопроводів. Вони застосовуються у системах опалення, обладнаних термостатичними клапанами, системах тепло-/холодопостачання фанкойлів, вентиляційних припливних системах, а також в індивідуальних теплових пунктах. Зазвичай разом з АРТП встановлюють клапан «супутник»: ручний балансувальний або запірний клапан з можливістю підключення імпульсної трубки (рис. 13).
Рис. 13. Ручний балансувальний клапан (а), імпульсна трубка (б), автоматичний балансувальний клапан
Ручний клапан монтують на подавальному трубопроводі, а регулятор перепаду тиску – на зворотному.
На горизонтальних ділянках трубопроводу імпульсну трубку до клапана «супутника» доцільно приєднувати у боковому положенні. Підключення трубки зверху може сприяти утворенню в ній повітряного прошарку. Не потрібно також допускати перекручування або заломлення імпульсної трубки.
Заповнення системи теплоносієм повинно відбуватись шляхом повільного відкриття запірної арматури, одночасно забезпечивши його поступову подачу в подавальний і зворотний трубопроводи. Справа в тому, що АРПТ містять у собі пружину для налаштування необхідного перепаду тиску та мембрану, яка розділяє зони тиску від обох трубопроводів. Різниця тиску на мембрані для АРПТ HERZ не повинна перевищувати 2 бара. Допустивши «стрибки» тиску під час заповнення системи теплоносієм можна пошкодити мембранний вузол.
Також, перед заповненням системи необхідно переконатись, що імпульсні трубки регуляторів установлені та підключені.
Електронні вимірювальні пристрої для налаштування витрат теплоносія
Для швидкого і точного вимірювання тиску та розрахунку витрат теплоносія в системі опалення доцільно використовувати спеціальні електронні вимірювальні пристрої (рис. 14). Такі прилади складаються з датчика тиску (може бути інтегрованим) і самого комп’ютера. Останній має в пам’яті великий об’єм даних із характеристиками балансувальних клапанів багатьох виробників, що перетворює прилад на універсальний інструмент. Електронні вимірювальні пристрої можуть використовуватись при максимальному перепаді тиску в 15 бар. Температура вимірювального середовища може становити від мінус 5 до +90 °С, що робить можливим їх використання як у системах опалення, так і охолодження.
Рис. 14. Електронні вимірювальні пристрої для налаштування витрат теплоносія
Такий прилад – вигідна інвестиція в економію часу, особливо коли йде мова про регулювання системи опалення чи охолодження з великою кількістю балансувальних клапанів у системі.
Комбі-клапани в системах опалення/охолодження
Для автоматичного керування витратою тепло- або холодоносія, а також обмеження максимального значення його витрати, необхідно застосовувати комбі-клапани (рис. 15). На регулювальному закриві комбі-клапана підтримується постійний перепад тиску, і його коливання не впливає на роботу клапана. Разом із застосуванням контролерів температури та приводів це забезпечує ефективну роботу системи регулювання температури повітря при відсутності перевитрат, а також низку інших переваг, пов’язаних з експлуатацією та налагодженням системи.
Рис. 15. Комбі-клапан для систем опалення та охолодження
Комбі-клапани зазвичай встановлюються на зворотному трубопроводі. Перед ними доцільно встановлювати механічні фільтри з розміром фільтрувальних комірок 0,75–1,25 мм (залежно від діаметра трубопроводу).
Крім того, для можливості технічного обслуговування доцільно передбачати встановлення відповідної запірної арматури.
Пластикові маркери ступеня налаштувань
Коли потрібно відрегулювати велику кількість балансувальних клапанів у системі, можна легко загубитись у значеннях попереднього налаштування для кожного з них. Найзручнішим способом зафіксувати ступінь попереднього налаштування – зазначити його на спеціальному маркері (рис. 16) та зафіксувати такий маркер на відповідному клапані.
Рис. 16. Маркер ступеня попереднього налаштування
Верхній ряд позначає кількість цілих обертів відкриття, а нижній – десятих частин. Для відзначення потрібної цифри достатньо видалити пластикові зубці навпроти неї.
Більше інформації ви можете отримати з практичного посібника, де послідовно викладено основні рекомендації та інструкції щодо встановлення і налаштування регулювальної та запірної арматури HERZ.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 8 693