Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Сучасні кондиціонери моноблоки – особливості рішення

Н. Вовк

Раніше всі кондиціонери були «моноблоками». Вони встановлювалися у віконному отворі, чим займали чималу площу світлопрозорої конструкції. Далі значного поширення набули «спліт-системи», тобто кондиціонери із зовнішніми та внутрішніми блоками окремо. Конструкторська думка не стоїть на місці, і тепер знову набувають поширення кондиціонери, що не потребують прокладання магістралі для фреону та встановлення громіздкого зовнішнього блоку назовні будівлі. Але їх конструкція і технічні можливості значно відрізняються від «старих» моноблоків і спираються на новітні рішення

Новітні моноблоки не видно ззовні – на зовнішній стіні будівлі є лише 2 отвори для повітропроводу з діаметром 160-202 мм, , що мають будь-який колір гами RAL або замасковані декоративними решітками та не псують зовнішній вигляд будинку. Всередині приміщення видно компактний пристрій, який нагадує радіатор або фанкойл (див рис. 1). Але це лише перша, наочна ознака нових систем кондиціонування. Насправді більшість «нових» моноблоків – це системи теплових насосів типу «повітря-повітря», що охолоджують влітку, нагрівають взимку, регулюють вологість (осушують) повітря та мають всі сучасні можливості програмування, автоматичного регулювання та дистанційного керування. Моноблоки спеціально розроблені для нових та модернізації старих будівель.

Зображення кондиціонер без зовнішнього блоку в квартирі Рис. 1. Кондиціонер-моноблок в інтер’єрі

З особливостями моноблоків нового покоління можна ознайомитися на прикладі італійського кондиціонеру INNOVA «2.0 Н2О», ексклюзивним дистриб’ютором якого в Україні є компанія «Ейр Стрім».

Гнучкість та зручність На відміну від традиційних кондиціонерів, для монтажу яких необхідні фреономагістралі та зовнішні блоки, що псують фасад, кондиціонер-моноблок вимагає лише наявності двох невеликих отворів із пелюстковими зворотними клапанами, що ведуть до пристрою, які закриті ззовні декоративними решітками. Розташувати прилад у приміщенні можна будь-де, при тому, що надаються широкі можливості для зручного керування, рис. 2.

Зображення розташування кондиціонера без зовнішнього блока Рис. 2. Розташування кондиціонера моноблоку та можливості керування

Моноблоки можна встановити на віллах, в житлових та офісних будинках, в готелях та в історичній забудові без псування зовнішнього вигляду будівлі. Блоки великої потужності розміщуються всередині приміщення вертикально, див. рис. 2, та мають отвори через стіну діаметром 202 мм. Відсутність міжблокового з’єднання, паяння, утеплювачів магістралі означає менше витрат на установку. Мінімальні зміни на фасаді роблять кондиціонер без зовнішнього блоку надзвичайно актуальним для встановлення в будівлях, які мають історичне значення і де встановлення зовнішнього блоку кондиціонера неможливе по технічним причинам. На фасаді видно лише два невеликі вентиляційні отвори 6 дюймів (внутрішній діаметр), які закриваються зворотнім клапаном та можуть бути пофарбовані будь-який колір гами RAL, що пасуватиме зовнішньому вигляду фасаду. Можна також задекорувати отвори ґратками за вимогою користувача або скористатися їх стандартними моделями. Існують навіть рішення для встановлення на скляних стінах.

Кондиціонер без зовнішнього блоку: особливості конструкції

Зовнішнього блоку немає – все технічне приладдя міститься всередині компактного блоку, див. рис. 3.

Зображення Зображення конструкція кондиціонера моноблока INNOVA «2.0 Н2О» Рис. 3. Конструкція кондиціонера моноблока INNOVA «2.0 Н2О»

Розумним моноблоком можна керувати безпосередньо через сенсорний екран, настінний блок з сенсорним екраном TFT, пульт дистанційного керування або через смартфон за допомогою додатків для Android та iOS, які включають комплексне 7-денне планування і можливість управління кількома пристроями. Керування може бути підключене до інтелектуальних термостатів, таких систем як Nest, Ecobee та Honeywell, а також до систем Modbus та BACnet. Ефективність сучасних моноблоків, що досягає класу енергоефективності «А+», забезпечується завдяки інверторному компресору, регульованим безколекторним вентиляторам з двигунами EC та високоефективними теплообмінниками. Цим досягаються також винятково низькі показники шуму (20-40 dB(A)) та дуже високі значення ефективності EER (2,84-4,32). Видалення конденсату назовні через трубки в багатьох моделях замінено на розпорошувачі води, тобто назовні витікає не вода, а розпилюється водяний туман.

Розморожування із зворотним циклом забезпечує більш тривалу роботу теплового насоса, заощаджуючи енергію.

Усі вентилятори EC автоматично калібруються відповідно до потреб охолодження при одночасному зниженні енергоспоживання. Конденсат використовується влітку для охолодження теплообмінника, заощаджуючи енергію при випаровуванні конденсату. Всі моноблоки оптимізовані за потужністю (типово 2-5 кВт) і налаштовані на найвищі показники енергозбереження.

Крім того, існують моделі, що окрім нагрівання/охолодження повітря пов’язані із системою нагрівання води. При значному зниженні зовнішньої температури взимку ефективність роботи теплового повітряного насосу стає меншою, і ступінь нагрівання повітря через фанкойл зменшується. Аби запобігти зменшенню теплового комфорту деякі моделі моноблоків зручно і просто пов’язані з системою опалення гарячою водою, тобто об’єднують в одному корпусі блок кондиціонування повітря для роботи влітку та взимку та фанкойл для опалення гарячою водою.

Нові можливості кондиціонера без зовнішнього блоку

Замість звичайного радіатора можна встановити такий «гібридний» моноблок і натомість отримати комфорт влітку і взимку завдяки простому підключенню до існуючої системи водяного опалення. Взимку опалення забезпечується роботою теплового насоса; коли зовнішня температура падає, «гібридний» повітря-водяний моноблок автоматично інтегрує роботу теплового насоса з використанням фанкойла, таким чином забезпечуючи підтримку заданої внутрішньої температури. Крім того, за наявності особливо низьких зовнішніх температур функція опалення може бути запрограмована лише на використання системи опалення гарячою водою.

Моноблок з підключенням до водяної системи опалення є ідеальним кондиціонером для конкретних побутових умов у старих будинках, таких як історичні центри, і загалом для енергетичного переобладнання кондомініумів, де можна зняти старі радіатори та використовувати ті самі труби опалення, і таким чином як опалювати, так і охолоджувати приміщення системою з водяним контуром. Крім того, можна облаштовувати спільні будинкові системи опалення/охолодження завдяки встановлено моноблоків замість радіаторів на традиційному «водяному контурі», що живиться від центрального теплового насоса великої потужності, див рис. 4.

Зображення застосування кондиціонера без зовнішнього блоку Рис. 4. Поєднання «гібридних» моноблоків із центральною водяною системою з будинковим тепловим насосом

Вочевидь нові моноблочні конструкції виводять системи кондиціонування та опалення/охолодження повітря на новий рівень і значно розширюють можливості їх застосування та інтеграції у загально-будинкові інженерні системи як для новобудов, так і для енергетичної реновації/модернізації старих будинків.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 354


Залишити коментар

Telegram