Я к відомо, виробники кліматичної техніки почали масово переходити на холодоагент нового покоління R32. Що спонукає до цього та які особливості цього теплоносія, що має витіснити холодоагенти старих марок?
У виробництві кондиціонерів в різний час застосовувалися різні типи теплоносіїв. До 1994 року найпопулярнішою була марка R22. Однак ця легко закипаюча рідина містить хлор, тому її використання було визнано шкідливим для озонового шару. У зв'язку з цим, застосування R22 та його виробництво є повністю забороненим на території ЄС згідно Монреальського протоколу 2015 р.
Виробники запропонували нові марки фреонів, які не містять хлор, але мають подібні характеристики. Наприклад R407c, який швидко набрав популярність. З 2006 року почали застосовувати також R410A, здатний ефективно працювати при значно вищому тиску. Однак фреони R407c та R410A були визнані марками, які сприяють посиленню парникового ефекту як такі, що виготовлені на основі гідрофлюорокарбону, що потрапляє під дію обмежень за Кіотським протоколом 1999 року.
З 2015 року в Європі стартував проєкт з контролю забруднення атмосфери шкідливими газами. Згідно з ним застосування гідрофлюорокарбону на виробництві поступово повинно знижуватися, виробництво й імпорт обмежується, наявні запаси речовин повинні використовуватися лише для поточного обслуговування старої техніки. Для обмеження викидів фторовмісних газів (F-газів), включаючи гідрофторвуглеводні (HFC), Європейський Союз в 2015 році прийняв законодавчий акт «Регламент по фторовмісним газам», що обмежує застосування цих екологічно шкідливих сполук. Регламент для F-газів – це поетапна відмова (не повна) від шкідливих холодоагентів. Устаткування з R410A як і раніше буде експлуатуватися, а холодоагент R32 буде вводитися в нові системи кондиціонування, які будуть працювати разом з обладнанням на холодоагенті R410A, або замінювати його – багато зразків кліматичної техніки, наприклад марки Hitachi, мають технічну можливість працювати на R32 замість холодоагента R410A.
Виконуючи вимоги екологічності та енергоефективності, розробники кліматичної техніки почали масово переходити на однокомпонентний фреон нового покоління марки R32. Для цього є різні об'єктивні причини.
Руйнування озонового шару
ODP, ozone depletion potential – потенціал руйнування озонового шару – характеризує шкідливий вплив фреону на озоновий шар в стратосфері, що захищає все живе на планеті від шкідливого впливу жорсткого ультрафіолету та інших космічних променів. Це відносна величина, яка використовується для порівняння впливу конкретного холодоагенту та однакової маси сполуки R11, ODP якого прийнято за одиницю. Значення цього показника для R32 дорівнює нулю.
Потенціал глобального потепління (GWP)
Показник GWP (global warming potential) – потенціал глобального потепління – відносний показник того, скільки тепла від парникових газів може накопичитися в атмосфері. Він демонструє ступінь впливу холодоагенту на глобальне потепління в разі його витоку в атмосферу. Ним порівнюється кількість тепла, поглиненого певною масою даного газу, з кількістю тепла, що відповідає аналогічній масі звичайного вуглекислого газу (СО2) протягом 100 років. Фторвуглеводні мають набагато більший парниковий вплив порівняно з СО2 .
GWP у R410A дорівнює 2088, в той самий час як у R32 оцінюється набагато нижчим показником, а саме 675.
CO2-еквівалент
Ця характеристика також використовується для підрахунку впливу на навколишнє середовище різних парникових газів. Визначається шляхом множення кількості холодоагенту в кг на значення GWP. У кондиціонерів з R32 низький CO2-еквівалент, тобто в разі раптового витоку цього холодоагенту майже не відбудеться впливу на глобальне потепління.
Вогненебезпечність
Згідно з міжнародним стандартом ISO 817: 2014, розрізняють чотири класи вогненебезпечності холодоагентів: 1, 2L, 2 і 3 – від тих, що не підтримують горіння, до таких, що майже не горять. R32 відноситься до класу 2L, тобто до класу умовно горючих речовин.
Займистість
Фреон R32 не займається при рівні концентрації в приміщенні нижче межі займистості, яка дорівнює 0,306 кг/м3. Займання може статися, якщо вміст фреону R32 в повітрі складе від 14% до 29%. Температура спалаху газу R32 становить +648°C. Проте при транспортуванні холодоагенту, монтажі та експлуатації кліматичного обладнання з R32 варто слідувати інструкціям та дотримуватись певних правил техніки безпеки.
Токсичність
Фреон R32 – малотоксичний холодоагент. За цим показником він знаходиться в тій же категорії, що й R410A.
Вартість
Вартість експлуатації обладнання подекуди нижча у порівнянні з моделями, які працюють на R410A. Цьому сприяє те, що використовується менший об'єму холодоагенту у порівнянні з R410A. А використання газів з нищим GWP, як у R32, дозволяє знизити вимоги до графіка перевірки витоків. Наприклад, звичайна спліт-система, що заправлена 3,0 кг R410A, повинна перевірятися кожні 12 місяців, в той час як апарат з еквівалентною кількістю R32 матиме вимоги щодо перевірки через довший період.
До речі, з кожним роком квоти на використання R410A в Європі стають все більшими, тому зовсім скоро його експлуатація стане просто невигідною, й різниця в ціні між R32 та R410A стане непомітною.
Енергоефективність
Сучасні кондиціонери з R32 менше витрачають енергію даремно. Цьому сприяє також те, що R32 має нищу щільність та в'язкість. У порівнянні з R410 (щільність R32 на 30% є меншою, ніж у R410) – це дає можливість використовувати меншу кількість холодоагенту (на 29% за масою) при однаковій холодопродуктивності.
Внаслідок меншої в’язкості зменшуються втрати тиску в елементах холодильного контуру, що підвищує загальну енергоефективність обладнання приблизно на 5%. При практично ідентичних фізичних параметрах (температура кипіння і параметри робочих тисків) у R32 показники щодо теплопровідності та холодопродуктивності вищі на 5%, ніж у R410.
За показником енергоефективності все обладнання поділяється на класи: A+++, A++, A+, A, B, C та D. Зазвичай кондиціонери з R32 відносяться до класу А+ й вище.
Економічність
Для заправки системи потрібна менша кількість R32 у порівнянні з R410A, за допомогою чого можна зробити нове обладнання компактнішим. А завдяки однокомпонентному складу R32 є однокомпонентним речовиною, тобто цей холодоагент дає можливість додатково заправляти систему та повторно використовувати раніше заправлену речовину без повного видалення із системи раніше використаного холодоагенту. Відсутність необхідності повної заправки холодоагенту зменшує експлуатаційні витрати.
Облаштування
Незалежно від типу використовуваного холодоагенту, роботи по монтажу та заправці обладнання повинен проводити кваліфікований персонал.
Це означає, що інсталятори повинні мати відповідні сертифікати для роботи зі фторовмісними газами та вміти працювати з обладнанням та холодоагентами, які вони встановлюють. Так як операції з R32 мало відрізняються від процедур для R410A, зміни інструкцій по монтажу незначні.
Забороняється проводити пайку холодильного контуру, якщо в системі знаходиться R32. Висока температура здатна спровокувати виділення з R32 токсичних речовин. Отже, працюючи з R32 необхідно забезпечити провітрювання приміщення, де виконуються паяльні роботи. В принципі вентиляція необхідна й при роботі із звичними холодоагентами, проте в разі R32 її відсутність може привести до більш неприємних наслідків. В обладнанні, що працює на R32, використовуються мідні труби з тими ж характеристиками (діаметр, товщина стінки) що і для R410.
Стандартний набір інструментів, майже такий як і при роботі з R410A.
Також для роботи з R32 потрібен вакууматор з безщітковим мотором компресора, який виключає утворення іскор при роботі. Слід мати на увазі, що R32 як будь-який горючий газ, поставляється в балонах з лівою різьбою. Для використання стандартних шлангів з різьбленням необхідно придбати або виготовити відповідний перехідник. Всі інші інструменти міняти не потрібно.
Застосування R32 дає істотне поліпшення характеристик обладнання, але потребує врахування деякої специфіки в роботі, підвищення вимог до технічного персоналу (щодо сертифікації) та деяких витрат на придбання додаткового інструменту.
Кліматична техніка Hitachi пристосована для роботи з новим екологічним та ефективним холодоагентом R32. Навчений персонал мережі офіційних дистриб'юторів виконає роботи по переходу на новий холодоагент швидко та з дотриманням всіх регламентних вимог.
«ВЕНТ-СЕРВІС»
Авторизований дистриб'ютор кліматичної техніки Hitachi в Україні.
Адреса офісу/складу: Київ, проспект Відрадний, 95;
hitachi.in.ua
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 4 466