У наші дні концепція практичного використання енергоресурсів з ідеї про скорочення негативного впливу на навколишнє середовище перетворилася в частину економічної моделі будь-якого бізнесу. На державному рівні така стратегія зміцнює економіку та ресурсну свободу країни
У 2018 році в Європейському Союзі вступили в дію остаточні на сьогодні правила директиви з екодизайну – ECODESIGN 2018. Даною директивою встановлено правила для різних груп продукції, таких як обладнання для вентиляції та кондиціонування. Згідно з нововведеннями, обладнання має відповідати певному рівню енергоефективності, що сприятиме зменшенню негативного техногенного впливу на навколишнє середовище.
Енергоефективність вентиляційного устаткування досягається головним чином двома функціональними компонентами вентиляційної системи – це рекупераційні теплообмінники (рекуператори) та вентилятори.
Ефективність рекуператорів
Чеський виробник вентиляційного обладнання REMAK до моменту вступу в силу директиви ECODESIGN 2018 вже мав потрібні інструменти для виконання всіх її вимог.
Енергоефективність рекуператорів (рис. 1) визначається коефіцієнтом корисної дії (ККД) – співвідношенням кількості переданого тепла з максимально можливим в цих умовах. Роторні рекуператори завжди займали найвищі позиції по ефективності, тому що їх принцип дії базується не тільки на передачі тепла від більш теплого до більш холодного тіла, але й на механічному перенесенні тепла шляхом обертового теплообмінника.
Рис. 1. Порівняння перехресно-поточного та гексагонального рекуператорів
Проте тепер пластинчасті рекуператори, відповідаючи на нові вимоги, у своїй більшості істотно додали до звичних показників ККД. Енергоефективність пластинчастих рекуператорів істотно підвищилася із широким застосуванням гексагональних рекуператорів. Гексагональні рекуператори мають велику площу теплообміну завдяки оригінальному розташуванню каналів, по яких рухається повітря, що бере участь в теплообміні.
Ефективність гексагонального рекуператора дозволяє використовувати його не тільки при рекуперації теплової енергії в опалювальний сезон, але й для попереднього охолодження повітря влітку при кондиціонуванні приміщення. Високоефективні рекуператори від REMAK присутні у всіх без винятку лінійках виробів, включаючи REMAK VENTO – серії підвісних установок на базі вентиляторів для прямокутних каналів.
Ефективність вентиляторів
Параметр, яким оцінюються витрати на доставку повітряних мас до споживача відображається показником SFP (Specific Fan Power). Чим нижчий SFP, тим вища енергоефективність вентилятора. Фактори, що безпосередньо впливають на енергоефективність вентилятора є ККД двигуна та ККД колеса вентилятора у робочій точці за його діаграмою характеристик експлуатації.
Найбільш енергоефективними двигунами, що наразі масово застосовуються в сфері вентиляційного устаткування, стали ЕС-двигуни (електрокомутовані безколекторні двигуни постійного струму). Принцип роботи ЕС-двигунів дозволяє при однакових витратах електроенергії отримати більший вихід потужності на робочому валу, ніж в АС-двигунах (асинхронних).
Вентиляторні колеса
З вентиляторними колесами у вентиляційному обладнанні за останнє десятиліття відбулися істотні метаморфози. Після появи технологічних та недорогих регуляторів оберту зі схеми приводу вентилятора стало можливим видалити ремінну передачу, на якій втрачалося до 10% потужності. Також регулятори оберту відкрили шлях для використання коліс типу PLUG (аксіальнорадіальні), що мають вищий ККД, а вони в свою чергу еволюціонували в вентиляторні колеса типу Bluefin (рис. 2).
Рис. 2. Вентиляторне колесо Bluefin
Вентиляторні колеса типу Bluefin мають характерну крайку лопаті вентилятора, запозичену інженерами з образу плавців морських савців – блакитних китів, звідси й назва Bluefin (див. рис. 3). Таке рішення дозволяє знизити турбулентність при зриві потоку з крайки та зменшити шляхом поліпшеної аеродинаміки загальні втрати енергії на 15%.
Рис. 3. Лопать вентиляторного колеса Bluefin
Вентилятори ZAbluefin з діаметрами від 710 до 1120 см застосовуються в лінійках обладнання REMAK AeroMaster XP та AeroMaster Cirrus. Крім зниження втрат та підвищення енергоефективності вентиляторів, застосування вентиляційних установок ZAbluefin призводить також при експлуатації до зниження акустичного шуму.
В наш час енергоефективність стала невіддільною частиною будь-якого бізнес-процесу. Зменшення витрат на експлуатацію та на виробництво знижує собівартість товару чи послуги, збільшує прибуток та надає можливість вкладати кошти в розвиток.
При впровадженні вимог директиви ECODESIGN 2018 цінова політика REMAK суттєво не зазнала змін щодо вартості й доступності обладнання. Фахівці компанії «Сан-Айс» завдяки фірмовій програмі підбору обладнання REMAK AeroCAD допоможуть успішно й безболісно застосовувати в Україні найсучасніше устаткування, що відповідає новим стандартам енергоефективності ECODESING 2018 у гармонійному поєднанні з інженерно-технічними та фінансовими вимогами технічних завдань широкого кола замовників.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 3 018