VIESSMANN в Україні

Аукціони з торгівлі викидами – загальнонаціональний профіт

«Торгівля викидами» зменшує бюджетні витрати Німеччини на відновлювану електроенергію на 4,7 мільярда євро та сповільнює поточне зростання цін на мережеву електроенергію

Зображення торгівля викидами Європейська схема торгівлі викидами (EU-ETS) принесла Німеччині в 2021 році аукціонний дохід від торгівлі сертифікатами на шкідливі викиди у розмірі 5,3 мільярда євро. Торгівля викидами власне через EU-ETS приносить тепер більше доходу від меншої кількості сертифікатів, чим раніше.

Крім того, федеральний уряд отримав ще близько 7,2 млрд євро через національну систему торгівлі викидами (nEHS). З 2021 року це охоплює також сектори опалення та транспорту. Таким чином, загальний дохід від обох систем торгівлі викидами становитиме близько 12,5 мільярдів євро за 2021 рік. Ці кошти тепер надходять до Енергетичного та кліматичного фонду (EKF), що відкриває нові можливості для державної підтримки заходів із захисту клімату. Крім того, прибуток від торгівлі викидами частково стабілізує витрати на електроенергію в Німеччині. «Цим ми показуємо, що захист клімату та соціальна рівність можуть йти рука об руку. Це може і повинно бути можливим, навіть якщо ціни на СО2 продовжуватимуть зростати», – звітує Дірк Месснер, президент Федерального агентства з навколишнього середовища (UBA) Німеччини.

Система EU-ETS діє з 2005 року. Вона призначена для обмеження викидів парникових газів від електростанцій, промислових підприємств, а з 2012 року також від внутрішньо європейського повітряного руху. У 2021 році на Європейській енергетичній біржі (EEX) у Лейпцигу було продано для Німеччини близько 101 мільйона квот на викиди. Їх загальна вартість становила понад 5,3 мільярда євро.

Хоча самих сертифікатів було продано менше, ніж у попередньому році (2020: 107 мільйонів сертифікатів), дохід зріс більш ніж на два мільярди євро (2020: 2,66 мільярда євро). Це пов'язано з тим, що дохід на квоту на викиди зріс у середньому з 24,61 євро в 2020 році до 52,50 євро в 2021 році. 17 грудня на німецькому аукціоні з торгівлі квотами на викиди (ETS) була досягнута рекордна ціна в 82,25 євро.

Закон про відновлювані джерела енергії або EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz) є серією німецьких законів, які спочатку передбачали впровадження схеми «зелених тарифів» (FIT) для стимулювання виробництва відновлюваної електроенергії. Версія EEG 2014 визначила перехід до системи аукціонів для більшості потенційно шкідливих технологій, який був завершений з введенням наразі діючої версії EEG 2017.

Тепер дохід від національної торгівлі викидами зменшує доплати за EEG на 1,37 євроцента за кВт•год. У бюджетному 2021 році 4,7 мільярда євро з доходів nEHS було спрямовано через EKF на саме зменшення надбавки за впровадження відновлюваної енергії.

Це сповільнило зростання цін на електроенергію в Німеччині.

У той же час (європейська) торгівля викидами природно збільшує вартість електроенергії з викопного палива. Згідно з коаліційною угодою, надбавка за ЕЕГ більше не буде фінансуватися за рахунок ціни на електроенергію, а з 2023 року буде закладена до безпосередньо до федерального бюджету.

У національній системі торгівлі викидами (nEHS) з початку продажів у жовтні 2021 року на EEX було продано близько 287 мільйонів сертифікатів nEHS. При фіксованій ціні в 25 євро це становить близько 7,2 мільярда євро. Весь дохід від EU-ETS і nEHS надходить до енергетичного та кліматичного фонду (EKF). Фонд сприяє заходам захисту клімату. Це включає відновлювані джерела енергії, інвестиції в енергоефективність, національні та міжнародні проекти із захисту клімату, поширення електромобілів та розширення Національного плану дій з енергоефективності.

Для довідки. Національна система торгівлі викидами (nEHS) в Німеччині запрацювала в 2021 році на додаток до EU-ETS. Вона призначена для зменшення викидів CO2 в опалювальному та транспортному секторах. До 2022 року до складу nEHS входитимуть лише бензин, дизельне паливо, мазут, скраплений та природний газ. З 2023 року система пошириться на всі види палива, включно з вугіллям. Як частина nEHS, законодавчо фіксована ціна спочатку діятиме до 2025 року. Фіксована ціна за сертифікат nEHS і, таким чином, за одну тонну викидів CO2, стартувала в 2021 році з 25 євро. До 2025 року вона поступово зросте до 55 євро. Починаючи з 2026 року, торгівля викидами буде проводитися виключно на аукціонах. За впровадження національної торгівлі викидами та європейської торгівлі викидами в Німеччині відповідає федеральний орган з торгівлі викидами (DEHSt) в UBA. Продавати відповідні дозволи та сертифікати nEHS доручено Лейпцизькій енергетичній біржі EEX.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 2 749 / 2022-01-07 17:23:46


Залишити коментар

Telegram