Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Зворотні клапани Valtec

Зворотні клапани – звичайний та дуже важливий елемент арматури, без якої правильна робота водопроводу чи системи опалення просто неможлива. Проте вони зазвичай залишаються «в тіні» опису та обговорення інших приладів й компонентів

Відповідно до термінології, запропонованої ДСТУ 3455.3-96 (ISO 5598:1985) «Гідроприводи об'ємні та пневмоприводи. Частина 3. Гідроапарати та пневмоапарати. Терміни та визначення», ДСТУ EN 12334:2015 (EN 12334:2001, IDT) «Арматура трубопровідна промислова. Чавунні зворотні клапани» та Міждержавного стандарту ГОСТ Р 52720:2015 «Арматура трубопроводная. Термины и определения» (містить термінологічні визначення англійською та українською мовами), зворотні клапани складають відокремлену групу «зворотної» трубопровідної арматури. Зворотні клапани призначені для пропускання середовища (рідин, газів) в одному напрямку та запобігання його руху у зворотному.

У системах опалення та водопостачання зворотний потік може створити низку проблем, а в деяких випадках навіть стати причиною аварійних ситуацій та псування обладнання. Зворотні клапани застосовуються не тільки в системах водопостачання та опалення, але й у системах вентиляції та каналізації, відрізняючись тільки за формою та матеріалом корпуса, типом затвора, а також способом приведення його в дію.

У внутрішньобудинкових системах водопостачання та опалення, як правило, використовуються дискові пружинні зворотні клапани. Робота такого клапана відбувається наступним чином (див. рис. 1): коли тиск перед клапаном менше або дорівнює тиску за ним, золотник притиснутий до сідла, тоді клапан знаходиться в закритому положенні. Як тільки тиск перед клапаном перевищуватиме тиск після клапана, його золотник переміститься від сідла, що дозволить робочій рідині протікати через клапан. У певний момент при спробі зміни напрямку потоку його швидкість стає нульовою, тоді затвор повертається у вихідне закрите положення, а тиск зі зворотного боку притискає затвор, перешкоджаючи виникненню зворотного потоку робочої рідини. Таким чином, даний вид арматури належить до арматури прямої дії, оскільки він керується безпосередньо за допомогою енергії робочого середовища.

Зображення принцип роботи зворотного клапана

Рис. 1. Приклад роботи дискового клапана: ліворуч – затвор клапана відкритий, праворуч – закритий

У номенклатурі фірми VALTEC є кілька видів пружинних дискових зворотних клапанів для внутрішньобудинкових мереж. Зворотний клапан VT.161 має наступну конструкцію (див. рис. 2): у складеному латунному корпусі (1, 2) розташовано рухомий золотник, що сам по собі складається з нейлонового штока (3) й нейлонового золотникового диска (тарілки) з ущільнювачем зі EPDM (4). Повернення золотника в сідло забезпечується пружиною з нержавіючої сталі AISI 304 (5).

Зображення Зовнішній вигляд та конструкція зворотного Рис. 2. Зовнішній вигляд та конструкція зворотного клапана VT.161

Даний клапан найбільше адаптований до застосування у квартирних вузлах підведення труб ХВП та ГВП (рис. 3), тому що робочі температури в цих системах знаходяться, як правило, в діапазоні від + 5°C до + 75°C.

Зображення схема вузла воода водопостачання Рис. 3. Приклад схеми вузла обліку на вводі до квартирного водопроводу

Для систем опалення, в яких температура робочого середовища вища +75°C, випускається зворотний клапан VT.151 (рис. 4). Шток та золотниковий диск цього клапана виконані з латуні, тому високі температури не призводять до їх деформації.

Зображення Зовнішній вигляд та конструкція зворотного клапана

Рис. 4. Зовнішній вигляд та конструкція зворотного клапана VT.151

Сферична форма золотникової камери збільшує пропускну здатність клапана у порівнянні зі стандартною циліндричною. Максимальна робоча температура для клапана VT.151 становить 130°C за номінального тиску 40 бар (Ду 1/2").

Для систем поліпропіленових трубопроводів фірмою VALTEC пропонується ремонтопридатний зворотний клапан VTp.716 (рис. 5).

Зображення конструкція зворотного клапана Valtec VTp.716 Рис. 5. Зовнішній вигляд та конструкція зворотного клапана VTp.716

Даний клапан має корпус із поліпропілену PPR 100, що дозволяє монтувати його на трубопроводі методом поліфузійного зварювання, без застосування перехідних різьбових фітингів. Таким чином, досягається висока надійність з'єднання та системи в цілому. Стандартні конструкції зворотних клапанів із поліпропілену (рис. 6) не передбачають можливість їх обслуговування та ремонту. Тобто, у разі попадання великої кількості шламу під золотник чи псування зворотної пружини або пошкодження ущільнювача, виправити ситуацію можна буде лише через повну заміну клапана.

Зображення клапани в поліпропіленовому корпусі Рис. 6. Нерозбірні зворотні клапани

Конструкція зворотного клапана VTp.716 передбачає можливість його очищення та ремонту. Для цього достатньо відкрутити різьбову пробку та провести обслуговування механізму клапана.

Цікавим різновидом зворотної трубопровідної арматури є згін-відсікач VTp.538 (рис. 7). За принципом дії згін-відсікач являє собою два зворотні клапани з протилежним напрямком потоку. Клапани вбудовані у корпус роз'ємного згону. При затягнутій накидній гайці 2 штоки клапанів впливають один на одного таким чином, що обидва клапани виявляються відкритими. Як тільки затягування накидної гайки ослабне, клапани закриваються, розриваючи трубопровід, при цьому обидві частини трубопроводу перекриваються. Основне призначення згону-відсікача – приєднання до системи опалення розширювального бака.

Зображення згон-відсікач Valtec VT.538 Рис. 7. Зовнішній вигляд та конструкція згону-відсікача VT.538

Нормативами заборонено встановлювати на ділянці між баком та трубопроводом звичайну запірну арматуру (кульовий кран тощо), а встановлення згону-відсікача дає можливість відключати розширювальний бак на період гідравлічних випробувань, проводити його ремонт чи заміну. Один із варіантів підключення згону-відсікача VT.538 показано на рис. 8.

Зображення згон-відсікач Валтек схеми із застосуванням Рис. 8. Приклад схеми із застосуванням згону-відсікача VT.538

Зворотні клапани встановлюють в критичних місцях трубопровідної схеми – на вводі, для відсікання важливих пристроїв, для правильного перерозподілу потоків, а також зазвичай вони встановлюються там, де їх не можна відсікти регулюючою арматурою (кранами) без того, щоб не вимкнути всю систему водопостачання. Вони мають надійно працювати роками. Тому до зворотних клапанів висуваються особливі вимоги щодо надійності та якості, тобто обирати їх треба з огляду на репутацію виробника та не економити на цьому виді арматури, купуючи її у сумнівного постачальника. Нехтувати цим не варто.

Більше інформації на сайті www.valtec.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 792


Залишити коментар

Telegram