Останній турбулентний рік змінив ставлення українців до сонячної енергетики - на перший план вийшло питання енергетичної безпеки та незалежності
Андрій Горчинський, житель села Малютянка Київської області, здійснив цілий комплекс заходів для підвищення енергоощадності власного будинку. Андрій є спеціалістом з монтажу систем водо- та теплопостачання й водовідведення, тож розуміє важливість енергоефективності та заохочує до цього своїх клієнтів.
Автономний приватний будинок: термомодернізація
У своєму будинку Андрій здійснив комплексну реновацію: утеплив будинок, усунувши протяги, демонтував та повністю перебудував дах, замінив підлоговий газовий котел на більш енергоефективний, встановив додатково твердопаливний пелетний котел. Спонукали до цього астрономічні цифри об'ємів спожитого газу та електричної енергії у розрахунку на площу приватного будинку, які потрібно було скорочувати. Вжиті заходи допомогли чоловікові зменшити споживання газу більш ніж у 2 рази. Водночас, слід зауважити, що досягти навіть нормативних значень по енергоефективності в старих приватних будинках практично неможливо. Термомодернізація старих будівель необхідна, втім розраховувати на досягнення показників, аналогічних новому будівництву, не варто.
Здорожчання тарифів на енергоспоживання: способи заощадити
Ситуація з електричною енергією приводить до пошуку альтернатив для опалення. Знаходиться на обговоренні план поетапного підвищення ціни на електроенергію та в експертному середовищі подейкують, що станом на квітень 2024-го року вона може складати вже 5.50 грн за 1 кВт. Підвищення комунальних тарифів для населення наразі є неминучим, тож заздалегідь вжиті заходи для зниження енергоспоживання допоможуть почати економити раніше. Такими заходами можуть стати, зокрема, встановлення енергоефективного обладнання, зміна побутових звичок у споживанні енергетичних ресурсів, боротьба за втрату кожного кіловату теплової енергії через шпарини та неутеплені стіни і дахи будинків.
Приватний будинок: перехід до автономії
До встановлення сонячної станції для власного споживання Андрія підштовхнув початок воєнних дій. Своєю задачею він вбачав створення комфортних та безпечних умов для родини. Двокіловатна зарядна станція з акумуляторами, що її спершу придбав Андрій, повністю покривала потреби котельні, забезпечувала наявність води та опалення, але не електроживлення приватного будинку. Це підштовхнуло до збільшення потужностей. Наявність стабільної та безперебійної електромережі значно підвищила якість життя в сімʼї чоловіка.
Нині, маючи домашню СЕС на 5,5 кВт з акумуляторами та загальною місткістю 9.6 кВт та інвертором, Андрій має змогу навіть зварювальні роботи виконувати на енергії сонця. Окрім того, панелі в спекотну пору знижують теплове навантаження на дах, чим дозволяють зекономити на використанні кондиціонера для охолодження.
У кінці березня Андрій проводив експеримент: повністю відключив живлення будинку від мережі. «Сонячної активності і протяжності світлового дня виявилось достатньо для того, щоб повністю зарядити акумулятори і користуватися комп'ютером, роутером, котлом, насосами, освітленням та холодильником. У квітні максимальна сонячна генерація станції на добу складала 13 кВт, а мій будинок споживає на добу 16-17 кВт. Тобто я знизив споживання електричної енергії на дві третини. Зимою цей показник буде значно нижчим, але у літній період я сподіваюсь завдяки СЕС зменшити споживання електроенергії з мережі на 80%», — зазначає Андрій.
З чого складається приватна сонячна електростанція
Домашня сонячна станція складається із фотомодулів, що перетворюють світло в електричний струм, та інвертора, який трансформує постійний струм від фотомодулів на змінний, що живить електроприлади. За бажанням клієнта до станції підключаються акумулятори, в яких накопичуватиметься згенерована електроенергія. Модулі встановлюються за допомогою спеціальних кріплень на даху приватного будинку або на спеціальних наземних конструкціях.
Відео. Автономний приватний будинок: відгук та досвід експлуатації
СЕС не потребує складного дороговартісного обслуговування. Достатньо проводити регулярний візуальний огляд модулів на предмет пошкоджень та очищати від сильного забруднення.
«Щороку у лютому-березні рекомендується проводити сервісне обслуговування. Це як ТО для автомобіля. Обстеження станції фахівцями та видача звіту тривають від одного до пʼяти днів. За 25 років експлуатації станція втрачає менше 20 відсотків своєї продуктивності. Для компенсації втрат та збільшення потужності у більшості випадків власник має можливість встановити додаткові модулі», — зазначає Олександр Ковпак, технічний директор компанії Atmosfera.
Найбільш перспективними регіонами для сонячної енергетики в Україні є південні області та Закарпаття. Втім, якщо при встановленні СЕС враховані особливості приватного будинку та регіону, станція буде продуктивною в будь-якому куточку України.
Галузь сонячної енергетики в Україні останніми роками стрімко розвивалась — станом на вересень 2022 року кількість домогосподарств, які використовують сонячні панелі, становила вже близько 51,5 тисяч. В умовах, що склалися, держава має велику потребу в тому, аби ця кількість продовжувала зростати. У Верховній Раді наразі розробляються кілька законопроєктів, які спрямовані на заохочення населення до встановлення електростанцій. Окрема увага приділяється СЕС з накопичувачами енергії, що допоможе балансувати енергосистему країни.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 4 120