Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Сонячна енергетика: як компанія готує інженерів у команду і спеціалістів назовні

Чим більше спеціалізована галузь, тим більшу цінність має фахівець. Компанія Atmosfera створила Atmosfera Academy – освітню платформу для підготовки спеціалістів у сонячній енергетиці. Програми Atmosfera Academy націлені як на тих, хто став частиною компанії і хоче підвищити кваліфікацію, так і для тих, хто лише знайомиться із галуззю. Олександр Ковпак, технічний директор компанії, поділився нюансами підготовки молодих спеціалістів і розповів, як студент КПІ може стати провідним інженером компанії

Зображення Олександр Ковпак технічний директор компанії Атмосфера

Олександр Ковпак, технічний директор компанії «Атмосфера»

Atmosfera першою на ринку сонячної енергетики почала проводити семінари, націлені на інсталяторів. Тоді основним напрямком компанії були геліосистеми. Метою семінарів була, скоріше, популяризація, бо часто-густо доводилось слухати питання на кшталт: «Чи можна за допомогою сонця зробити опалення?».

Співробітники розказували, на що здатні сонячні системи, і на що споживачу варто розраховувати. Щоб у клієнта не залишились очікування, які не справдились.

Навчальні семінари проходили щомісяця, потім додались події більш технічного напрямку, розраховані на партнерів компанії – дилерів. До початку пандемії навчання було гібридним – переважно офлайн + вебінари, і так вийшло, що з початком карантину навчання стало дистанційним.

Деякі програми все одно треба проходити наочно - зараз завершилося навчання одного з перших наборів на програму «Інсталятор фотоелектричних станцій», бо монтаж – це те заняття, якому не можна навчитись дистанційно. Очевидно, що за декілька років певна інформація з курсів втратить актуальність, тому систематично вносяться корективи.

Курси Atmosfera Academy діляться на складніші, технічні курси для монтажників, проектувальників, інженерів зі сфери СЕС та інших галузей, пов'язаних з такою діяльністю, і менш технічні для маркетологів, логістів, проджектів, фахівців з продажів, щоб при роботі з компаніями ці люди розуміли, що таке СЕС. Також останні курси можуть проходити для загального розвитку всі охочі, яким цікава тема СЕС.

Навчання для інсталяторів сонячних електростанцій

Програма розрахована максимум на 8 слухачів. Треба час, щоб кожен студент міг опанувати практичні навички і щоб викладач міг приділити увагу кожному. Курс триває 7 днів по 6-7 годин. Його читають досвідчені співпробітники компанії та запрошені лектори. Наприклад, слухачі опановують теорію виконання висотних робіт і техніку безпеки, а практика відбувається на невеликій ділянці даху, де є завдання закріпити фотомодулі і кабелі.

Зображення монтажники сонячних електростанції

Якщо уявити портрет типового «студента», це буде людина, яка вже займається сонячною тематикою або хоче перекваліфікуватися. Люди «з вулиці» також можуть подати заявку на навчання, але вони повинні мати досвід роботи електриком, монтажником, інженером або проєктувальником в інших галузях.

Наприклад, слухачі проходять тему «Підключення інвертора до діючої електричної системи замовника». У лабораторії є стенд із тренувальним щитком. Завдання стандартне: з усіх споживачів виділити тих, що треба підключити і зарезервувати. Скажімо, з усіх споживачів живитися будуть тільки половина. Такі специфічні моменти потребують базового розуміння електротехніки, і, хоча на лекціях про це розповідається, зрозуміло, що з некваліфікованої людини за два дні нереально зробити професійного електрика.

З іншого боку, немає нічого неможливого. Базово в одній монтажній бригаді для повноцінного монтажу повинні бути фахівці двох напрямків: будівельно-монтажній та електричній. Перші фахівці (будівельно-монтажні) відповідають за встановлення конструкції та кріплення фотомодулів на дах, прокладку кабельних трас ззовні та всередині приміщення і т.д. - ця робота може займати 70-80% часу монтажу всієї СЕС тому більшість спеціалізується саме на цьому аспекті монтажних робіт. За електричну частину як правило відповідає 1-2 людини: підключити інвертор, налаштовують його тощо.

Зображення налаштування інвертора сонячної електростанції

Є співробітники, які після проходження Академії виходили на якісно новий рівень. Серед людей, які навчаються, можуть бути хороші монтажники, які в принципі розуміють, що роблять електрики, так і навпаки. Тому людина, яка до курсу зовсім не стикалась із сонячною тематикою, може його пройти і зрозуміти яка спеціалізація для неї ближча і краще підходить.

Адаптація нових студентів

Програма «Фахівець з обладнання для сонячних електростанцій» ведеться вже декілька років. Вона технічно-оглядова, після кожної лекції йде невеликий залік. У рамках онбордингу її проходять нові працівники компанії. Для технічних спеціалістів є залік, де потрібно набрати не менше 80% правильних відповідей, для інших працівників, наприклад, менеджерів, – це більше оглядові лекції.

Для технічного спеціаліста дуже важливо розвивати не тільки hard skills, але і не забувати soft складову - комунікативні навички, роботу і взаємодію в команді, відповідальність, вміння творчо підходити до вирішення складних питань.

Внутрішнє стажування в технічному підрозділі направлене саме на гармонійний розвиток цих обох навичок, в подальшому це дозволяє таким співробітникам легко адаптуватися в нових ролях або проектах.

Загалом у працівника компанії багато векторів розвитку. Він може рости як технічний спеціаліст, може стати проєктувальником, а може взагалі спробувати щось нове і піти у категорійний напрямок. Фахівець може досягти успіху не тільки всередині компанії – один працівник починав у технічному підрозділі, а зараз працює керівником одного з європейських дистриб’юторів – партнерів компанії.

Шлях від студента до інженера

Враховуючи тісні зв’язки з керівництвом кафедри ВДЕ Київського політехнічного інституту, до компанії направляють працьовитих студентів. Виробнича практика триває місяць і цього терміну, як правило, достатньо, щоб зрозуміти, який з людини вийде спеціаліст.

Якщо все виходить, компанія пропонує стажування в технічному підрозділі. Зазвичай беруть на роботу студентів 4 і 5 курсу, які також встигають вчитися. У цьому році чотири спеціалісти з кафедри вже працюють у компанії.

Оскільки програма у вищих навчальних закладах регламентована і змінити її непросто, Atmosfera бере участь у факультативних семінарах-практикумах. У декількох ВУЗах компанія надавала обладнання і проводила заняття інформативного плану: які потреби на ринку, які знання потрібні тощо. Є запити не лише від навчальних закладів, а й від середньо-спеціальних, які готують виробничі спеціальності.

У планах Atmosfera Academy підготовка нових курсів. Оскільки професій, спрямованих на сонячну тематику, обмаль, курси будуть дозволяти кваліфікованим фахівцям опановувати вужчу тематику. Те саме стосується різних напрямків проєктування. Це невеликий ринок, який має свої особливості: проектувальників-електриків багато, а проєктувальників на сонячну тематику – одиниці, і практику вони здобувають шляхом проб та помилок.

Тому майбутній шлях Atmosfera Academy – покращення і диверсифікація курсів для розвитку напрямку і ринку загалом.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 196


Залишити коментар

Telegram