Чим пінополістирол кращий за звичайний пінопласт? Тим же, чим машина краща за автомобіль. По суті, це слова синоніми, між ними немає різниці. Стаття присвячена розгляду інснуючих легенд про пінополістирол
Пінопластом називається будь-який синтетичний пластик із пористою замкнуто-комірчастою структурою, тверда піна. Зроблений із полістиролу пінопласт називається спіненим полістиролом або пінополістиролом. Зроблений із поліпропілену пінопласт називається спіненим поліпропіленом або пінопропіленом. Зроблений із поліетилену пінопласт називається спіненим поліетиленом або пінополіетиленом. І т.д. і т.п. Будь-який пінополістирол є пінопластом, але не кожний пінопласт є полістирольним.
Як будівельну термоізоляцію застосовують пінополістирольні плити, виготовлені різними промисловими технологіями.
Відео. Вироибництво пінополістирольних плит
EPS = Expanded PolyStyrene = ППС, спінений полістирол по ДСТУ EN 13163 або XPS = eXtruded PolyStyrene = ЕППС, екструдований пінополістирол по ДСТУ EN 13164. Один і той же базовий матеріал (полімеризований стирол), але перероблений різними методами. Це як автомобілі різних моделей або машини різних кольорів.
Уповсякденному мовленні «звичайним пінопластом», або ще простіше – «пінопластом» називають спінений полістирол EPS, найпоширеніший у багатьох сферах життя. Також про цей різновид пінопластів є багато історій, які можна назвати «казками». Розглянемо деякі з них.
Легенда I: Звичайний пінопласт розсипається на «бубочки»
Насправді високі показники міцності за малої ваги – одна з найбільш очевидних переваг полістирольних плит перед іншими утеплювачами аналогічного застосування. Показники міцності спіненого полістиролу EPS залежать від щільності плити. Найпоширеніші плити «звичайного пінопласту» виготовляються методом блочного формування з порізкою від 10 кг/м3 до 30 кг/м3 (типи від EPS 30 до EPS 200). Для кращого розуміння, 30 кПа – це розподілене на 1 кв.м поверхні зусилля від вантажу 3000 кг, а 200 кПа – це 20 000 кг на 1 кв.м. Але щільність 30 кг/м3 – це зовсім не межа для EPS. Так, «ХІРШ ПОРОЦЕЛЛЬ» на заводі у Черкасах виготовляє термоізоляційні підставочні профілі для монтажу вікон та дверей густиною 150 кг/м3, які характеризуються міцністю при стисканні за 10% деформації близько 2000 кПа.
На відміну від волокнистих утеплювачів, показники міцності при розтягуванні EPS ще в 1,5 рази вищі, ніж показники міцності при стисканні. Тому EPS набагато краще підходить для застосування у системах утеплення вертикальних огороджувальних конструкцій, таких як ETICS.
А якщо є бажання покришити на «бубочки», беріть EPS S – це найдешевші, «полегшені» пінополістирольні плити без стандартизованих показників міцності.
Легенда II: Строк служби пінопласту 5, 8 або 12 років
Яке джерело інформації? В інтернеті прочитав... Справа в тому, що для теплоізоляції таке поняття як «строк служби» не визначається. За своїм призначенням окремо взятий теплоізоляційний виріб застосовується не сам по собі, а тільки у складі комплекту системи утеплення. Інакше кажучи, можна встановити строк служби стіни, яку зібрали з використанням утеплювачів, але не окремо цегли чи розчину, з яких мурували кладку. Тому проста відповідь на складне питання може бути,наприклад, такою: «Строк служби необмежений».
Відео. Як вибрати пінополістирол
Учинній нормативній базі існує поняття «строк ефективної експлуатації». Це не «строк служби», а мінімальна розрахункова довговічність теплоізоляції. Для теплоізоляційних виробів HIRSCH Porozell є підтвердження терміну ефективної експлуатації від 25 до 100 років.
Легенда III: Пінопласт не дихає
«Дихання» – поняття настільки ж неформальне, як і «пінопласт» в контексті EPS. У примітивному сенсі, коли будівельний матеріал «дихає» - він пропускає крізь себе вологу, яка міститься у повітрі. Такий собі гібрид повітропроникності та паропроникності. Багато людей дивуються, дізнавшись що показники паропроникності виробів з EPS практично такі самі, як і виробів з деревини. Здавалося би, де дерево – натуральність максимальна, а де «звичайний пінопласт»? Але відкрийте довідник і впевніться у цьому самі. Добре це чи погано?
Реклама будматеріалів часто спекулює на цій темі: дихає – це ж як добре! Не дихатиме – то задихнеться… Але чи так це насправді? Теплова́ ізоля́ція (теплоізоля́ція), або термоізоля́ція (англ. thermal insulation) — це захист будівель або приладів чи інших об'єктів від небажаного теплообміну з навколишнім середовищем. Отже, найкращий теплоізоляційний виріб – той, який герметичніший і не допускає жодного повітрообміну («дихання») з навколишнім середовищем. Забезпечення необхідних та комфортних умов повітряного середовища у закритих приміщеннях вимагає достатньої швидкості повітрообміну, створення організованої вентиляції. Провітрювання, природний або механічний рух повітря але точно НЕ «дихаючі стіни». Від концепції «дихаючих стін» вчені відмовилися ще на початку XX сторіччя, коли з’ясувалося, що за годину через замкову щілину проходить у 50 разів більше повітря, ніж через один квадратний метр зовнішньої стіни.
Відео. Доутеплення будинку
Самі по собі паропроникність чи повітропроникність («здатність дихати») це ні переваги, ні недоліки. Це показники, що слід брати до уваги при розрахунках тепловологісних станів огороджувальних конструкцій. Можна зробити хорошої якості стіни з «герметичним» пінополістирольним утепленням і зіпсувати стіни з утепленням «дихаючою» ватою.
Легенда IV: Пінопласт шкідливий
Цьому немає жодних підтверджень. Навпаки, видано безліч дозволів щодо застосування EPS для зовнішніх та внутрішніх будівельних робіт за критеріями низької емісії летючих органічних сполук (ЛОС). Крім українських висновків державної санітарно-гігієнічної експертизи, це, наприклад, фінський знак якості M1, французький Etiquetage sanitaire A+, австрійський ÖkoBau, німецький AgBB, BREEAM International, Eurofins Indoor Air Comfort Certification, UL GREENGUARD та інші.
EPS не тільки дуже легкий та приємний у роботі, а й безпечний з професійної точки зору, адже не подразнює шкіру та дихальні шляхи, з ним немає ризику поранитися гострими краями або осколками.
EPS не тільки забезпечує комфорт у будівлях, але й захист довкілля, зменшуючи шкідливі для клімату викиди CO2. Вироби з EPS повністю переробляються – існує вже не один промисловий метод переробки раніше вживаного пінополістиролу.
Через низьку густину та малу вагу теплоізоляційних плит EPS, вони у своєму нормальному стані і навіть в екстремальних умовах (наприклад, при горінні) виділяють менше шкідливих речовин, ніж інші теплоізоляційні вироби. Продукти згоряння пінополістиролу демонструють кращі результати при вимірюванні загальноприйнятого індексу токсичності, ніж такі натурпродукти як деревина, вовна, целюлоза.
Легенда IV: Пінопласт горючий
У чинній нормативній базі матеріали умовно поділяють на групи горючості: НГ, Г1, Г2, Г3, Г4. Агресивним маркетингом у свідомості пересічної людини сформовано стереотип, що матеріали групи НГ є «негорючими», наче вони взагалі не піддаються горінню. Але насправді це маніпулювання словами та підміна понять.
Відео. Як горить пінопласт
Щоб класифікувати матеріал до групи НГ (у європейській практиці – класи A1, А2), його досліджують у спеціальній печі, контролюючи зміну температури та маси зразка, виділення ним теплоти. Процес горіння при цьому може бути відсутнім або короткочасним. Отже, «умовно негорючі» будівельні матеріали хоч і не запалюються самі по собі в умовах лабораторних досліджень, але можуть горіти в інших умовах так само, як і усі інші. Крім того, вони зберігають здатність вступати у хімічні реакції, отже, потенційно можуть бути пожежонебезпечними так само, як і матеріали, що класифікуються «умовно горючими».
Для класифікації «умовно горючих» матеріалів, використовується інший метод. Досліджується реакція зразків на вплив відкритого полум’я з пальника. Контролюються зменшення маси та об'єму вихідного матеріалу, наявність та тривалість збереження полум'я без джерела горіння, а також температура димових газів. Нормальною або середньою горючістю вважають рівень групи Г3. Матеріали групи Г4 називають матеріалами «підвищеної горючості». Матеріали груп Г1 та Г2 самостійно не запалюються (так само, як і «негорючі») та не підтримують горіння, тому їх називають «самозатухальними». Такими є пінополістирольні утеплювачі HIRSCH Porozell.
Безпечними для застосування при утепленні фасадів вважаються матеріали груп НГ («умовно негорючі»), Г1 («низької горючості») або Г2 («помірної горючості»). При цьому слід розуміти, що система утеплення не є однорідною, а складається з різних елементів: несуча основа, утеплювач, клей та механічні кріплення, захисний та декоративний шари, армувальна сітка. Тому, щоб встановити реакцію на вогонь, випробовують не тільки окремо взяті елементи, а систему утеплення в комплекті. Мала густина та низька маса плит EPS забезпечують мінімальне пожежне навантаження (це теплова потужність на одиницю площі поверхні, розрахована на основі теплотворної здатності наявних матеріалів та швидкості їх горіння).
Легенда V: Пінопласт дешевий матеріал поганої якості
Читач уже знає, що не всі пінополістироли однакові. Існує безліч пропозицій, серед яких трапляються і несумлінні постачальники. Перший «маячок», що сигналізує про потребу відмовитися від покупки, це використання старого радянського маркування ПСБ-С-25, «пінопласт 35» або маркетингових трюків на кшталт «екофасад», «термопреміум» і таке інше. Узгоджений з європейськими нормами ДСТУ EN 13163 передбачає чітку та прозору систему маркування: EPS та цифра, значення якої – мінімальний рівень міцності при стисканні. Чим вища цифра – тим більша заявлена міцність. Якщо замість цифри вказана буква S, такий матеріал не має стандартизованих показників міцності. Інакше кажучи, EPS S – це офіційно кіт у мішку.
Відео. Монтаж матів з бобишками
Навіть між плитами «звичайного пінопласту», виготовленими методом блочного формування з порізкою від 10 кг/м3 до 30 кг/м3 величезна різниця за ціною та показниками. Вироби, що формуються індивідуально, без операцій різки, можуть бути кращої якості за однакової щільності, але дорожчими за одиницю. Це, наприклад, плити HIRSCH Porozell для утеплення фундаментів та цоколів або панелі з бобишками для монтажу теплої водяної підлоги.
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 2 958