Запропонований в США Закон про зниження інфляції (Inflation Reduction Act, IRA) передбачає найбільші сукупні інвестиції в енергоефективність в історії США. Його прийняття має відбутися найближчими тижнями. Даний закон забезпечить десятки мільярдів доларів на покращення будівель, транспортних засобів і промисловості
«Кліматичний» пакет IRA в розмірі 369 мільярдів доларів має в фокусі насамперед енергоефективність. Хоча для подолання власне кліматичної кризи буде потрібно набагато більше фінансових вкладень, інвестиції, що передбачені IRA та здійснені протягом наступних 5-10 років, заощадять гроші для американських споживачів і компаній, сприятимуть розвитку енергоефективності та виробництва чистої енергії, покращать охорону здоров’я та посилять енергетичну безпеку.
Енергоефективність будівель
На будинки та комерційні споруди припадає майже третина викидів парникових газів (ПГ) у США. Щоб скоротити ці викиди, будуть споруджені мільйони нових будівель з нульовим енергоспоживанням (високоефективні будівлі, які генерують стільки сонячної та іншої чистої енергії, скільки вони споживають), модернізовані десятки мільйонів існуючих будівель, щоб зменшити невиправдані витоки повітря та інші викиди та використовувати ефективне електричне обладнання. IRA посилить зусилля у цих напрямках, зробивши всі ці мільйони житлових і комерційних будинків комфортнішими та дешевшими в експлуатації, а також зменшивши викиди від них.
Законопроєкт передбачає 9 мільярдів доларів США для надання знижок власникам будинків на модернізацію всього будинку та впровадження ефективних теплових насосів, водонагрівачів з тепловими насосами та іншого електричного обладнання. Більша частина цих коштів буде призначена для домогосподарств з низьким і середнім рівнем доходу, а законопроєкт передбачає додаткові мільярди позик і грантів на оновлення субсидованих квартир. IRA також відновлює та значно збільшує податкові пільги для імплементації теплових насосів і подібних покращень щодо енергоспоживання в будинку, таких як теплова ізоляція, а також посилює критерії та суму податкових пільг в разі модернізації комерційних будівель, впроваджуються нові податкові пільги для будівництва нових високоефективних будинків і комерційних будівель, включно і з будинками класу «готових до нульового споживання енергії». Ще 1 мільярд доларів буде направлений на стимулювання впровадження в штатах більш суворих енергетичних норм для будівель, що вимагають нульового (ZEB) або майже нульового енергоспоживання будівель (NZEB). Ці норми обіцяють суттєве скорочення витрат енергії в усіх нових будівлях, одночасно роблячи їх стійкішими, комфортними та здоровими для мешканців.
Енергоефективність транспорту
На транспортний сектор припадає більше чверті всіх викидів парникових газів в США. Електромобілі та транспортна система, яка забезпечує зручні та ефективні альтернативи автомобілям і вантажівкам, є ключовими для скорочення цих викидів. Програма IRA прискорить перехід до електромобілів, особливо для великих транспортних засобів (вантажівки та автобуси). Механізм також передбачає нові податкові кредити і додаткове фінансування для покупців електричних вантажівок і автобусів. Законопроєкт також включає новий кредит у розмірі 4 000 доларів на купівлю вживаних електромобілів і позашляховиків, а також продовжує практику застосування кредиту у 7 500 доларів на нові електромобілі.
Законопроєкт IRA включає також 3 мільярди доларів США на нову грантову програму Neighborhood Access and Equity (Доступ і рівність для сусідів), спрямовану на підтримку проєктів загального (спільного) використання індивідуальних транспортних засобів.
Енергоефективністьпромисловості
Декарбонізація промисловості, на яку припадає майже третина викидів парникових газів у США, вимагатиме ефективного управління енергією, трансформаційних технологічних процесів, використання електроенергії та палива з низьким вмістом вуглецю, уловлювання вуглецю та переходу до використання матеріалів зі зменшеними викидами шкідливих газів протягом життєвого циклу (нижчий вміст вуглецю). IRA надасть значну підтримку для початкового розгортання ключових технологій.
Зокрема, це включає майже 6 мільярдів доларів США для грантів і позик компаніям, які використовують інноваційні технології декарбонізації, такі як пряме відновлення заліза з руди за допомогою водню замість спалювання викопного палива або виробництво алюмінію з інертним анодом. Ця передова програма розгортання промислових об’єктів, яка ініційована Міністерством енергетики (DOE), допоможе забезпечити повномасштабну комерціалізацію цих нових технологій.
IRA також виділяє 10 мільярдів доларів на податковий кредит для трансформаційних інвестицій у виробничі потужності та розширює кредит на обладнання промислового підприємства для скорочення викидів парникових газів щонайменше на 20% (серед інших цілей). Законопроєкт додає податкові пільги для виробництва та споживання «зеленого» водню та розширює податкові пільги для уловлювання вуглецю, а також передбачає понад 4 мільярди доларів США на маркування та купівлю будівельних і транспортних матеріалів з низьким вмістом вуглецю.
Перехресні інвестиції щодо різних секторів
Законопроєкт також передбачає наскрізні інвестиції, які можуть бути використані в будівництві, транспорті чи промисловості. Агентство з охорони навколишнього середовища виділить 27 мільярдів доларів на фонд скорочення викидів парникових газів, при чому більшість коштів буде спрямовано на «зелені банки» та інші некомерційні організації, а більшість із цих коштів призначено для малозабезпечених та незаможних громад. І це принесе цим громадянам врешті щонайменше ще 3 мільярди доларів шляхом економії видатків на енергоносії.
Розробка цільової державної політики в рамках IRA щодо зменшення марнування енергії та боротьби зі зміною клімату насправді сприятиме інвестиціям, перспективним економічним програмам і формуванню поведінки всіх учасників ринку, які більш ефективно використовуватимуть енергію. Ці заходи допомагають побудувати справедливе суспільне майбутнє на базі вжитку «чистої» енергії, і насправді є прикладом розумних зусиль по відновленню та оздоровленню економіки, яка перебуває під впливом світових кризових явищ.
Джерело: Американська рада з енергоефективної економіки (ACEEE)
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 2 399