Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Вварні сідельця – рішення для відгалужень трубопроводів з поліпропілену

І. Ядловський

Довгий час для створення відгалуження трубопроводу невеликого діаметра від магістрального трубопроводу з поліпропілену доводилося збирати доволі складну конструкцію, яка складалася одразу з декількох фітингів, що зварені разом. Для більш простого розв’язання цієї задачі в системі EKOPLASTIK давно існує спеціальне рішення

Зробити відгалуження від трубопроводу великого діаметра з переходом на малий діаметр – зазвичай доволі складна операція, оскільки виникає потреба розрізати магістральний пластиковий трубопровід, та ретельно висушувати його перед зварюванням. Потім у цей трубопровід треба було вварити трійник у вже наявному й закріпленому трубопроводі, що саме по собі фізично непросто, а коли додати до цього обмежені умови, відсутність вільного місця – інколи це зовсім неможливо.

Отримане відгалуження того ж великого діаметра після цього слід було привести у відповідність до потрібного проектного діаметру відгалудження, шляхом послідовного вварювання у змонтований трійник однієї або декількох перехідних муфт – з більшого діаметра на менший. Але трійників з прямими переходами з великих діаметрів на малі (наприклад, на 20-32 мм) теж не існувало. Та й навряд чи існування таких перехідних трійників могло б значно полегшити створення відгалуження.

Відео. Труби та фітинги з PP-RCT: правильний монтаж

Крім того, якщо відгалуження з якоїсь причини мало бути не з поліпропілену, то слід було змонтувати ще один фітинг з переходом на відповідну металеву різьбу. Усі ці маніпуляції призводили до великих незручностей, збільшення вірогідності помилки, проте іншого прийнятного рішення на той час просто не існувало (див. рис. 1).

Зображення відгалуження трубопроводів Рис. 1. Типове відгалуження пластикових трубопроводів з переходом з Ø90 мм на Ø32 мм

Дехто з інсталяторів можливо не знає, проте у системі полімерних трубопроводів EKOPLASTIK від компанії WAVIN вже давно існує технологія, призначена для розв’язання проблеми відгалужень з переходом – це вварні сідельця (див. рис. 2).

Зображення Вварні сідельця системи EKOPLASTIK Рис. 2. Вварні сідельця системи EKOPLASTIK від компанії WAVIN

Основні різновиди вварених сіделець

На сьогодні існує три основних різновиди вварних сіделець: суцільно-пластикові, для створення відгалуження з поліпропіленової труби, та з переходом на латунну різьбу – внутрішню, або зовнішню, якщо є потреба використання відгалуження з інших матеріалів (див. рис. 3).

Зображення види вварних сіделець Рис. 3. Різновиди вварних сіделець

Кожен з означених типів вварних сіделець має відповідну номенклатуру діаметрів та призначений для створення відгалужень на трубопроводах системи EKOPLASTIK від 63 до 125 діаметру включно. Суцільно-пластикові вварні сідельця випускаються в певному асортименті, що дозволяє виконувати відгалуження від трубопроводів аж до 250 діаметру включно.

Переваги вварних сіделець системи Ekoplastik

  • Широкий асортимент розмірів вварних сіделець дозволяє зробити відгалуження трубопроводів діаметром 32, 40, 50, та навіть 63 мм, а також відгалуження з внутрішньою та зовнішньою різьбою (3/4"). А для трубопроводів з діаметрами 160, 200 та 250 мм можна виконувати відгалуження від Ø63 до Ø110 мм.
  • Для кожного діаметра трубопроводу є спеціальні нагрівальні насадки, що є універсальними для всіх типів поліфузних зварювальних апаратів з пласкою робочою частиною.
  • Використання вварних сіделець істотно економить час та місце (заміна трійника та перехідних муфт). А також полегшує виконання відгалужень.

Більш детально інформацію з асортименту вварних сіделець можна дізнатися у Каталозі виробів системи Ekoplastik.

Зображення монтаж вварних сіделець Рис. 4. Основні операції по монтажу вварних сіделець

Технологія відгалужень пластикового трубопроводу із застосуванням вварних сіделець та основні операції показані на рис. 4 (1)…4)).

  1. Спеціальною фрезою просвердлити отвір для вварного сідельця в основній трубі, там де потрібно створити відгалуження.
  2. Зачистити отвір. Якщо основна труба Stabi Plus, то по контуру отвора необхідно зрізати край фольги. Очистити та знежирити просвердлений отвір і контактну поверхню сідельця.
  3. Вставити розігріту до 260°С насадку в висвердлений отвір у трубі. Одночасно з цим вварне сідельце вдягти на насадку так, щоб були поєднані мітки на сідельці й на насадці. Вирівняти насадку перпендикулярно осі основної труби й натиснути на сідельце, щоб зварювана поверхня сідельця повністю сіла на насадку, а з іншого боку, щоб насадка сіла на поверхню труби. Слід придавлювати сідельце до насадки аж до того часу, поки на насадці й на трубі навколо насадки не з'являться напливи («грат») висотою 0,5 мм. Після цього продовжувати нагрівати отвір та сідельце, що вварюється, без додаткового тиску на нього. Час нагріву сідельця відповідає значенню в таблиці зварювання для відповідного діаметра відгалуження (дивіться Інструкцію з монтажу системи Ekoplastik).
  4. Витягнути насадку з отвору та зняти нагріте сідельце з насадки. Вставити сідельце в нагрітий отвір основної труби та зафіксувати його на трубі. Час фіксації наведено в Інструкції з монтажу. Через годину після зварювання систему можна заповнити водою.

Аналогічним чином виконуються відгалуження за допомогою вварного сідельця на трубопроводах діаметрами 160-250 мм.

Система EKOPLASTIK має у своєму арсеналі ще безліч простих, надійних, перевірених роками рішень. Якщо хочете знати, які саме, або маєте будь-які інші запитання, завжди до ваших послуг представники компанії Wavin Czechia s.r.o в Україні:

Сергій Дяченко:
+38 (067) 224-08-82;
+38 (099) 706-90-00

Ігор Ядловський:
+38 (050) 231-50-20;
+38 (096) 66-33-596

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 5 711


Залишити коментар

Telegram