Європейська комісія ухвалила нові правила методології охолодження з відновлюваних джерел енергії
У грудні 2021 року Європейська комісія опублікувала нові правила, що встановлюють методологію для розрахунку кількості відновлюваного охолодження та централізованого охолодження, яке може бути зараховано до цілей ЄС щодо відновлюваної енергії.
Цей делегований акт роз’яснює, яким чином охолодження може враховуватися для досягнення загальної цілі країни-члена ЄС щодо розширеної імплементації відновлюваних джерел енергії, а також як воно сприяє досягненню галузевих цілей щодо опалення та охолодження, а також централізованого опалення та охолодження відповідно до Директиви про відновлювані джерела енергії (2018 / 2001 / ЄС).
Нова методологія розрахунку заповнює прогалини в чинному законодавстві, оскільки внесок відновлюваних джерел охолодження у відновлювані джерела енергії досі не міг бути розрахований на практиці, навіть якщо він в принципі підпадав під дію Директиви про відновлювані джерела енергії з 2009 року. Методологія ЄС є першою такою метод розрахунку, запроваджений будь-де у світі.
Поєднання потепління клімату, зміни в конструкції будівель та збільшення попиту на тепловий комфорт призвели до збільшення споживання енергії, направленої на охолодження. Цифри показують, що охолодження вже не є статистично незначним пунктом з точки зору споживання енергії, а є новим сектором, що формується, та на який в деяких країнах ЄС вже припадає від 5% до 20% кінцевого споживання енергії. Це зробило прийняття методології розрахунку відновлюваного охолодження актуальним й гострим питанням для ЄС та його країн-членів. Відповідно до статті 7 (3) Директиви про відновлювані джерела енергії 2018 року Комісія була зобов’язана прийняти методологію охолодження з відновлюваних джерел до кінця 2021 року.
З технічної точки зору нова методологія вводить прогресивну систему бенчмаркінгу, в якій врахована частка відновлюваних джерел охолодження залежить від його енергетичних характеристик. Він встановлює два пороги: системи охолодження з характеристиками нижчими за нижній поріг не будуть визнаватися як поновлювані, тоді як охолодження від систем на рівні або вище встановленого верхнього порогу повністю вважатиметься відновлюваними. Системи охолодження між двома граничними значеннями зможуть зарахувати лінійно висхідну кількість охолодження як відновлювану енергію, чим ближчою є їх ефективність до вищого порогу.
За цією методологією перевагу отримають найкращі наявні сучасні технології, такі як високоефективні реверсивні теплові насоси та охолодження мережами централізованого охолодження. Це також стимулює майбутнє розгортання інноваційних технологій охолодження, таких як сонячне охолодження, які водночас зменшують споживання енергії та збільшують використання відновлюваних джерел для охолодження.
На додаток до заповнення прогалини в нормативно-правових актах, даний делегований акт про охолодження з відновлюваних джерел гарантує, що весь сектор охолодження, який набуває все більшого значення, приєднується до інших секторів у внеску до цілей до 2030 року, встановлених законодавчим пакетом «Придатний до 55» («Fit to 55»), та інтегрується в систему кліматичної нейтральності, встановлену Європейською «Зеленою угодою», чинною до 2050 року.
Делегований акт надіслано до Європейського парламенту та Ради ЄС на двомісячний розгляд. Якщо ці установи вирішать не заперечувати її вмісту, закон набуде чинності після публікації в Офіційному журналі Європейського Союзу.
Джерело: офіційний сайт ЄС
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 2 299