Мерч AW-Therm інтернет магазин

Інтер'єр та кліматична інженерія

Н. Вовк

У сучасному суспільстві стиль інтер’єру та меблі грають досить важливе значення. Будинки стають не просто оселею, а ще слугують задля задоволення естетичних потреб власників. Проте без систем вентиляції, опалення та кондиціонування оселю не можна вважати повноцінною – завершеною та комфортною для життя та відпочинку

Зображення сучасний будинок та тепловий насос Потреба людини в житлі існувала споконвіку. Тож ще з давніх часів з’явився такий термін як «дизайн» – це слово походить від англійського «design» – малюнок, задум, креслення, проєкт. Тобто цим терміном позначаються різні види «проєктувальної» діяльності, які мають на меті сформувати функціональні та естетичні якості середовища приміщення.

Оформлення та організація житлового простору постійно змінювалися протягом всієї історії людства. Разом зі зміною епох та тенденцій моди змінювалися уявлення про красу, зручність, стиль, з’являлися абсолютно нові форми меблів та планування житла.

Очевидним та зрозумілим є одне: неможливо уявити історію людства окремо від історії дизайну, і зокрема дизайну інтер'єру. Людям завжди та у всі часи хотілося жити оточеними красивими речами та у комфортному середовищі. Коли ж саме з’явилося розуміння, що створення інтер’єру є невіддільним від кліматичної інженерії? Звернімося до історії.

У стародавньому Єгипті з'явилися перші системи вентиляції, якщо їх так можна назвати. Єгиптяни помітили, що майстри, які працюють з каменем у закритих приміщеннях, більше хворіють, а серед самих майстрів хвороби дихальних шляхів були більше поширеними у порівнянні з тими майстрами-каменярами, які працювали з каменем на відкритому повітрі. Це спостереження підштовхнуло до висновку, що поліпшення циркуляції повітря в приміщені може поліпшити і здоров’я майстрів. Циркуляція повітря була досягнута шляхом додавання більшої кількості отворів в стінах, які дозволяли поліпшити рух повітря, знизити кількість захворювань та зберегти здоров’я майстрам.

Дуже скоро подібні системи вентилювання з'явилися й на інших об'єктах в Єгипті, а саме: в театрах, в палацах, в храмах та навіть в гробницях. Так піраміда Хеопса, що є оснащеною великою кількістю повітроводів, сьогодні може вважатися одним з найстаріших пам'яток вентиляції. На іншому кінці світу розуміння необхідності вентиляції приміщень з'явилося в той момент, коли відкритий вогонь, призначений для приготування їжі та обігріву, був переміщений з вулиці у приміщення. Частково дим від вогнищ виходив через нещільність у стінах та стелі, але цього було не досить для видалення чадного газу та диму. Про це свідчать згадки про безліч смертей, викликаних отруєнням чадним димом в закритих та переповнених приміщеннях. Використання димових труб не було поширеним аж до 11 або 12 століття, про більш раніше використання димоходів достеменно не відомо. Очевидно, що раніше димові труби (якщо такі існували) функціонували також не дуже добре.

Цікавий факт, ще у Стародавньому Римі було розроблено оригінальний спосіб виведення диму з приміщень: димоходи приєднувалися до центральної печі за допомогою спеціальних труб, що проходять під підлогою. Це дозволяло зберегти чистоту повітря, а також обігріти будинок. Подібні системи використовувалися тільки в будинках знатних родин та в міських громадських лазнях.

Проблемою середньовіччя був чадний газ всередині приміщень

У XVII сторіччі вчені експериментальним шляхом виявили смертельну дію невідомого газу, що утворювався у результаті горіння. Досліди проводилися на живих тваринах. Дослід Пристлі полягав у наступному: залишали тварину під скляним ковпаком поруч із палаючою свічкою. І тільки лише через століття Антуан Лоран Лавуазьє дав назву газу, що утворюється при горінні та назвав його вуглекислим газом, до того ж зміг написати його формулу. Щоб обмін повітря у приміщенні був більш ефективним, в кінці XVI століття король Англії Чарльз I розпорядився будувати будинки з високими стелями та великими вікнами. Подібні дії дозволили дещо знизити смертність населення від отруєння вуглекислим та чадним газом.

Повітрообмін та епідемії

Цікавий факт: ще у середньовіччі лікарі встановили існування зв’язку з обміном повітря та швидкістю поширення інфекцій під час епідемій, та зрозуміли, що поганий повітрообмін у приміщеннях сприяє підвищенню числа хворих, що дало можливість переоцінити значення вентиляції для життя людей.

Отож підсумовуючи, якою була перша вентиляція, можна стверджувати, що вона була природною та мала ряд значних недоліків. Здійснювалася шляхом провітрювання, її ефективність напряму залежала від різниці між атмосферним тиском, а саме тиском в всередині приміщення та зовні. Тому особливості погодних умов керували вентиляцією,була відсутня можливість повністю задовільнити потреби людей. Припливу свіжого повітря сприяли конструкційні особливості будівель: значна висота стель; великі вікна...

Покладену в основу природної вентиляції теорію про переміщення повітря в каналах та трубах висунув відомий вчений М. В. Ломоносов.

У зв'язку з відсутністю можливості керувати природною вентиляцією, виникла необхідність знайти спосіб вентилювати приміщення за допомогою переміщення повітря в примусовому порядку, завдяки механічному впливу ззовні.

Сьогодення ставить перед механічною вентиляцією питання ще більш широко, бо актуальними є питання збереження навколишнього середовища та ефективне використання викопних корисних ресурсів Землі. Отож вентиляція сьогодні – це, передусім, енергоефективний обмін повітря. ПВУ (припливно-витяжна установка) вентиляції – це не про відкриті вікна.

Припливно-витяжна вентиляція має містити:

  • рекуператор для економії енергоресурсів, (відбір тепла у повітря, що видаляється, та передача його свіжому повітрю, що надходить ззовні);
  • фільтри для очищення повітря, що подається і видаляється;
  • вентилятори з EC-двигунами;
  • автоматика.

Зображення типова схема венляційної установки з рекуперацією тепла Сьогодні автоматика систем вентиляції не тільки вмикає та вимикає установку, а надає можливість встановлювати датчики якості повітря – концентрації СО2, відносної вологості тощо, а також керувати ПВУ згідно із наперед заданими параметрами. Керування ПВУ може бути організовано через бездротовий зв'язок. Для приміщень громадського значення (школи, лікарні, клініки) є актуальним встановлення датчика якості повітря СО2. Завдяки датчику визначається погіршення якості повітря у приміщенні та збільшення рівня СО2. Датчик реагує та вмикає систему припливно-витяжної вентиляції. Коли якість повітря повернеться до норми, вентиляційна установка буде вимкнена. Це дозволяє суттєво знизити витрати на енергоресурси оскільки ПВУ працює тільки при наявності людей. Якісний повітрообмін в приміщеннях, де знаходяться люди – це зниження сезонних захворювань, відсутність ознак отруєння СО2, яке викликає дратівливість, сонливість та істотно знижує працездатність. Коли мова заходить про приватну оселю, важливим фактором є корисні розміри приміщення. Отже, розмір та ефективність ПВУ має велике значення, бо кожен метр приміщення має бути використаний з користю та без шкоди для здоров’я та дизайну приміщення…

Поява дизайну в сенсі концепції проєкту

У 1836 р. в Англії з ініціативи декількох художників створюється спілка «The Society of Encouragement of Art of a Manufactory and Commerce» (Товариство заохочення торгово-промислових мистецтв). А у 1849 році було надруковане перше видання журналу «World Journal of Design» з історії дизайну інтер'єру. Дизайнерам та інженерам того часу публікації даного журналу допомогли усвідомити логіку процесу естетичної еволюції різних предметів світової культури. «Спочатку створюємо зручну форму, а потім надаємо їй естетичний вигляд» – таким був тодішній принцип дизайну. Цей принцип призвів до зростання ролі орнаменту в прикладному художньому конструюванні. Характерним для того періоду в декоруванні інтер’єру стало змішування різних стилістичних атрибутів минулих історичних епох, що потім назвали еклектикою.

Зараз замовлення дизайн-проєкту, в якому може бути поєднано різні стилі – звичайна справа. У сучасному суспільстві стиль інтер'єру, меблів та оздоблювання грають досить важливе значення, будинок стає не просто оселею для ночівлі, а ще й задовольняє естетичні потреби мешканців.

Задоволення естетичних потреб не можливе без створення здорового мікроклімату в приміщені, тому зростає й значення зовнішнього вигляду обладнання, а ще зручність керування та габаритні розміри.

Зображення фанкойл в інтер'єрі Наприклад, можна зазначити фанкойл INNOVA – це інноваційне рішення, яке дозволяє вбудовувати фанкойли в стіну, при цьому глибина фанкойла – лише 129 мм, завдяки чому можна забезпечити охолодження та опалення, не займаючи багато корисного простору. Фанкойли класичного типу – настінний або пристінний – обидва мають елегантний вигляд, вони можуть бути інтегрованими в найсучасніші системи дистанційного керування, а інверторний двигун вентилятора фанкойла та датчики (вода та температура повітря) разом тихо та точно підтримують задану температуру в приміщені.

Сучасні вимоги до опалення та кондиціонування приміщення доволі високі та повсякчас зростають. Бо вже стають важливими не тільки вимоги до енергоощадності, а ще й з’являється вимога до збереження архітектури будівлі та інтеграція в інтер’єр. Архітектура має велике значення, особливо, коли йдеться про збереження історичних будівель або інтеграцію в екстер’єр новобудови. Для таких будівель бренди Innova та Templari пропонують обладнання, в якого зовнішній блок теплового насоса повітря-вода має вигляд, який поєднує технології та естетичність зовнішнього вигляду за допомогою індивідуального дизайнерського рішення.

Зображення Панель керування тепловим насосом Тепловий насос є ідеальним рішенням для використання в житлових приміщеннях. У порівнянні із традиційними зовнішніми блоками – громіздкими та не дуже естетичними – блоки цих брендів прекрасно виглядають на балконах, терасах та на відкритому просторі таунхаусів, де кожен сантиметр внутрішнього двору для відпочинку на свіжому повітрі використовується з користю, та зайвий шум від зовнішніх блоків небажаний.

Тож чи можна отримувати задоволення потреб від вигляду інтер'єру, меблів без гарної інженерії? Наша відповідь та відповідь історії – ні, тільки поєднання та доповнення інженерних рішень з дизайном створює гармонію та особливу атмосферу в приватній будівлі, офісах, ресторанах, лікарнях, торгівельних центрах. Наша пропозиція – клієнт має отримати саме те, що йому потрібно, відповідно до його індивідуального запиту.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 820


Залишити коментар

Telegram