Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Трубопровідні системи водопостачання та опалення: тривожна ситуація на ринку

Т. Денісенко, І. Ядловський

Інколи з метою дослідження ринку ми проводимо внутрішні випробування трубопроводів інших виробників. Серед зразків, що випробуються, можна зустріти вироби різноманітної якості. Цього року ми також провели подібні дослідження й результати випробувань нас приголомшили. Такої кількості зразків з настільки низькою якістю одномоментно ми ще не зустрічали. Така ситуація дискредитує будь-які трубопроводи з пластику

На проведення подібних випробувань цього разу нас спонукав факт, що останнім часом на ринку України у різних виробників почали з'являтися поліпропіленові труби з маркуванням «Basalt». Деякі продавці заявляють, що їхній товар з маркуванням «Basalt» за якістю та надійністю є повним функціональним аналогом труби Fiber Basalt Plus від Wavin Ekoplastik, але при цьому коштує значно дешевше, ніж чеський оригінал. Збитий з пантелику покупець, бачачи суттєву різницю в ціні, та не маючи можливості перевірити таку продукцію, нерідко зупиняє свій вибір на трубі з нижчою вартістю.

Технологічні тонкощі

Людям, не пов'язаним з виробництвом труб, може здатися, що немає нічого простішого, ніж випускати пластикові труби, наприклад з базальтовим волокном: взяли поліпропіленовий гранулят та трохи базальтового волокна, змішали у певній пропорції – труба Basalt готова.

Насправді все не так вже й просто, як здається. Кінцева продукція повинна відповідати суворо заданим характеристикам, що відповідають стандартам, незалежно від партії чи часу виготовлення, тому якість виробництва доводиться постійно контролювати, починаючи з вхідного контролю грануляту. Крім того, саме волокно має бути певної довжини, товщини, інакше воно не працюватиме належним чином. Отже, волокно необхідно також перевірити, переконавшись у його відповідності заданим характеристикам. Адже, додавати до пластику волокно можна лише у певній, вивіреній пропорції. Якщо волокна в трубі виявиться менше, ніж потрібно – труба матиме лінійне теплове розширення, яке перевищує заявлені характеристики. Занадто багато волокна також не можна допускати, оскільки його надлишок порушить структуру композиту, а труба, виготовлена з надлишком волокна, матиме меншу міцність та навіть крихкість. Очевидно, що для виготовлення якісної труби Ekoplastik Fiber Basalt Plus потрібно витратити чимало зусиль, а процес виготовлення не настільки простий, як здається.

Стандартні випробування...

Зображення випробування труб з поліпропілену Під час виробництва пластикової трубопровідної системи на нашому підприємстві ведеться постійний контроль якості на всіх етапах технологічного процесу, починаючи від контролю якості вхідної сировини й закінчуючи контролем якості готової продукції перед відправленням її кінцевому замовнику. Виробник докладає значних зусиль, щоб навіть найменші дефекти, якщо такі виникнуть через складність технологічного процесу, не залишили межі підприємства. Контроль якості здійснюється шляхом різних випробувань зразків сировини та продукції в сучасних лабораторіях як самого підприємства, так і на базі сертифікаційних лабораторій. Поряд із короткостроковими, продукція Wavin Ekoplastik регулярно піддається довготривалим випробуванням на міцність та відповідність характеристикам, що заявлено.

Зображення труба Ekoplastik Fiber Basalt Plus Одним із таких випробувань є тестування труби на стійкість до тиску й високих температур. Суть випробування на стійкість полягає в тому, що відрізок труби випробовується при температурі 95°C та механічній напрузі 3,5 МПа для PP-R, або 3,8 МПа для PP-RCT. Випробувальний тиск розраховується, виходячи з напруги для конкретного діаметра та товщини стінки труби. Відповідно до норм, випробуваний зразок повинен витримати роботу за високої температури та тиску протягом не менше ніж 1000 годин.

Відео. Як правильно зварювати трубу та фітинг із PP-RCT

Чи аналогічні виявилися «аналоги»?

Зображення труби з поліпропілену випробування на міцність

На жаль, проведені згідно зі стандартами ЄС випробування «аналогів» поліпропіленових труб, армованих волокном, з маркуванням «Basalt», показали дуже погані результати. Якщо оригінальна труба Ekoplastik Fiber Basalt Plus витримує за вищеописаною методикою випробувань щонайменше 1426 годин з 1000, що передбачено нормою, а найчастіше труба спокійно витримує й більше ніж 2000 годин навантажень, після чого ми просто припиняємо випробування, то деякі зразки з ринку, заявлені як «повні аналоги труби Fiber Basalt Plus» витримали лише 16-17 годин навантажень. Жоден із взятих на випробування виробників не показав стабільності якості у всіх зразках. Ніколи раніше ми не зустрічалися з такою поганою стійкістю до температур й тиску, і це тривожна ситуація, оскільки через відверто низькосортну продукцію, що заполонила ринок, у тому числі й промаркованих як «Basalt», а часто й пропонованих як «чеська продукція», дискредитується весь матеріал загалом. Зі схожою ситуацією ми зіштовхнулись, досліджуючи ринок поліетиленових труб.

Якщо у Вас залишилися запитання щодо цієї статті, або ж ви потребуєте консультації, будь ласка, звертайтесь до представників Wavin Czechia s.r.o в Україні:

Сергія Дяченка:
Тел.: +38 (067) 224-08-82, +38 (099) 706-90-00
Ігора Ядловського:
Тел.: +38 (050) 231-50-20, +38 (096) 66-33-596

www.ekoplastik.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 5 724


Залишити коментар

Telegram