Сучасні поліпропіленові системи отримали популярність завдяки своїй надійності, простоті, відносній легкості монтажу та доступності монтажного обладнання. З огляду на незаперечний факт, що світ прагне до загального зменшення споживання енергоресурсів, сучасні технології передбачають поступовий перехід на низькотемпературні системи опалення з одночасним удосконаленням самих поліпропіленових систем, з цього стає очевидним, що за цим матеріалом велике майбутнє
Про шкідливі речовини та запахи
Цим питанням цілком обґрунтовано задаються багато монтажників, які спробували «дешеві» труби з різким пластиковим запахом під час монтажу та експлуатації системи, що можуть надавати воді характерний «пластиковий присмак». У свою чергу, це стає підґрунтям для чуток, що поліпропілен є нібито «шкідливим для здоров’я» матеріалом. Однак, на відміну від дешевої продукції для виготовлення системи Wavin Ekoplastik використовується тільки первинний поліпропіленовий гранулят європейського виробництва, сертифікований в ЄС для використання в системах питного водопостачання. Використання вторинно переробленого пластику для санітарно-гігієнічних систем при транспортуванні води не допускається й заборонено європейськими нормами гігієни. Це у свою чергу гарантує, що трубопроводи системи Wavin Ekoplastik не мають запаху й не виділяють будь-яких шкідливих речовин при зварюванні та при експлуатації, а також не містять алергенних або шкідливих для здоров'я домішок, не надають смаку та запаху питній воді, що транспортується. Чистий первинний поліпропілен настільки гігієнічний, що з нього виготовляють пакування для харчових продуктів, наприклад, м’яса й молока, медичне приладдя, наприклад шприци та пакування для медичних препаратів, що вимагають стерильності.
Про людський фактор
У певних колах поширюється думка, що монтаж систем з поліпропілену нібито супроводжується незручностями й труднощами, пов'язаними з так званим «людським фактором». Є твердження, що нібито поліпропілен поступається в швидкості та зручності монтажу перед іншими системами. Насправді ж, за швидкістю облаштування системи з поліпропілену приблизно однакові за часом й трудовитратами у порівнянні з іншими системами, а сформована думка має суто суб'єктивне забарвлення і, як ми переконалися на практиці, залежить від майстерності конкретного інсталятора. Що стосується людського фактора – він присутній під час інсталяції абсолютно будь-якої сучасної системи трубопроводів, оскільки кожна система має свої тонкощі та нюанси, які виробники систем рекомендують дотримуватися. Фахівцями Wavin Czechia s.r.o розроблені прості та доступні рекомендації, дотримуючись яких завжди можна уникнути несподіванок під час монтування системи Wavin Ekoplastik. Ознайомитися з покроковою ілюстрованою інструкцією можна за посиланням.
Відео. Як правильно зварити поліпропіленові труби
Про кисневий бар'єр
Досить часто інсталятори пластикових трубопровідних систем з поліпропілену піднімають питання про його газопроникність. Як показує досвід, після переходу з металевих трубопроводів на пластикові, замовники зустрічаються з підвищеною корозією металевих частин системи опалення, а також передчасним виходом з ладу радіаторів й теплообмінників опалювальних котлів. Звісно, тут же втрутилися «доброзичливці» іззвинуваченнями на адресу систем з поліпропілену, дорікаючи в підвищенні кисневої проникності, оскільки відомо, що всі пластикові трубопровідні системи дійсно володіють деякою газопроникністю. Самі по собі пластикові труби не іржавіють, проте кисень та інші гази, наприклад, вуглекислота, розчинена в теплоносії, зустрічаючись з металевими частинами системи, провокує їх передчасне зношення. Що є причиною проникнення газів в систему? Це питання ще в 2009 році обмірковувала компанія Wavin Czechia s.r.o, провівши відповідні дослідження в спеціалізованих технологічних інститутах Німеччини й Чеської республіки. Дослідження показали, що киснева проникність поліпропіленових трубопроводів Wavin Ekoplastik, армованих перфорованим алюмінієм, не перевищує 1,8 мг/м2 площі поверхні трубопроводу на добу. Тобто, в два рази нижче, ніж на той час рекомендували норми EN ISO 20003 та DIN 4726 – (а саме не більше 3,6 мг/м2 площі поверхні трубопроводу на добу), при чому на сьогодні це обмеження вже вилучено із зазначених норм.
Звідки ж іржа?
Приблизно 85-88% газів потрапляє в систему опалення розчиненими у непідготовленій водопровідній воді, що перед постачанням до споживача проходить процес аерації, згідно з ДБН В.2.5-74-2013 (п.10.21, п.10.23 і т.д.). Аерація водопровідної води потрібна для осаджування розчинених у ній сполук заліза, марганцю та сірки, а також знищення деяких анаеробних бактерій. Оскільки використовувати чистий кисень чи озон для аерації дорого, на практиці його замінюють звичайним повітрям, що містить близько 21% кисню, але також присутні й усі інші гази, що є у повітрі. Близько 5-10% газів проникають в систему у місцях різьбових з'єднань. І тільки невеликий відсоток газів, в т. ч. кисню, проникає в систему безпосередньо через газопроникність стінок трубопроводів з поліпропілену. Якщо для продовження життя електричних водонагрівачів виробники передбачили наявність магнієвих анодів та інші способи зв'язування розчинених у водопровідній воді кисню й газів – у більшості автономних систем опалення, куди шляхом підживлення заливається така ж насичена газами вода, та присутні високі температури, за рідкісними на сьогодні винятками, не передбачено нічого. Саме тому, з якого б матеріалу не були виготовлені трубопроводи, система опалення буде продовжувати кородувати, якщо не вживати заходів з підготовки теплоносія, а саме його деаерації.
Висновок
Система Wavin Ekoplastik відома на ринку вже понад 30 років та має широкий асортимент труб в діаметрах від 16 до 250 мм, а також сполучних деталей до них, що дозволяють вирішити практично будь-яке сучасне завдання з надійного транспортування холодної й гарячої води, автономного та централізованого опалення, систем стисненого повітря та кондиціювання. Для надійного й довготривалого функціонування інженерних систем вибирайте якісну продукцію Wavin Ekoplastik, з урахуванням її призначення. Якщо залишилися питання, будь ласка звертайтеся до представників Wavin Czechia s.r.o в Україні:
Сергія Дяченка:
Тел.: +38 (067) 224-08-82, +38 (099) 706-90-00
Ігора Ядловського:
Тел.: +38 (050) 231-50-20, +38 (096) 66-33-596
Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok. Долучайтесь!
Переглянуто: 3 629