Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Технологія PERT2 – застосування в трубах для опалення та водопостачання

Труби з інноваційного матеріалу PE-RT набувають все більшої популярності у всьому світі, все ширше застосовуються в нових сферах монтажу та експлуатації інженерних систем, пропонуючи співставні або поліпшені технічні рішення у порівнянні з нині відомими системами

Поліетилен для труб ГВП – особливості

Звичайний поліетилен високої щільності PE-HD не вповні відповідає технічним вимогам щодо труб для гарячого водопостачання чи систем низькотемпературного опалення. Щоб відповідати вимогам опалювальних систем, було розроблено кілька методів зміцнення, а точніше, зшивання поліетилену (a, b, c, d).

Зшивання – це метод, щоб підвищити граничну робочу температуру поліетилену PE-HD. Молекулярна структура поліетилену змінюється в результаті процесу «зшивання», що призводить до утворення дуже міцної тривимірної сітчастої структури, див. рис. 1. Матеріал, оброблений таким чином, додатково позначається буквою X і рядковою буквою a, b, c чи d, що вказує метод зшивання: PE-Xa – пероксидний метод, PE-Xb – силановий метод, PE-Xc – електронний метод, PE-Xd – азотний метод. Зшивання забезпечує довгострокову стабільність, міцність та циклічну витривалість виробів із зшитого поліетилену, що застосовується в трубних системах.

Зображення Схема структури звичайного (зліва) та зшитого поліетилену (справа) для труб Рис.1. Схема структури звичайного (зліва) та зшитого поліетилену (справа)

Але технології не стоять на місці, про що свідчить розробка нового перспективного матеріалу із поліетилену – сополімеру октенового поліетилену, скорочена назва PE-RT. Абревіатура створена з перших літер англійської назви Raised Temperature Polyethylene (PE-RT), тобто поліетилен з підвищеною термостійкістю. Цей вид матеріалу являє собою готову сировину для виробництва труб методом коекструзії без необхідності застосування додаткових фізичних і хімічних процесів, що підвищують стійкість готового продукту до спротиву дії тиску, температури і механічних навантажень.

Все це завдяки процесу утворення додаткових октенових зв’язків полімерів, який здійснюється ще на стадії виробництва гранул сировини. Просторова структура поліетилену PE-RT нагадує форму волокна, в якій окремі елементи («нитки») взаємно пов’язані і переплетені. Для порівняння: стандартний поліетилен після зшивання має короткі бічні ланцюги, зате ланцюги PE-RT в три рази довші, завдяки чому значно підвищується його стійкість до гідростатичних напруг при високих температурах та стійкість до процесів старіння. Розрізняють PE-RT першого типу (тип І) – поліетилен низької щільності, та другого типу (тип ІІ) – поліетилен високої щільності. Гранули типу II застосовуються для виробництва труб PERT2 і PERTAL2, які використовуються в Системі KANtherm UltraLine. З сировини типу I виробляються високоякісні труби BlueFloor PERT, призначені для системи панельно-променевого опалення та охолодження.

Окрім доволі шкідливої технології (особливо методи PE-Xa, PE-Xb, PE-Xd) вироби з поліетилену з вказаних матеріалів, включно з PE-X, після зшивання не можуть бути вторинно перероблені, що не відповідає принципам безпечного поводження з відходами. На відміну від цього новий матеріал PE-RT з молекулярними ланцюгами з додатковими зв’язками, які створюються ще на стадії виробництва гранул (аналогічні тим, які отримуються в процесі зшивання) може без проблем вторинно перероблятися.

Лабораторні випробування та практичне застосування підтверджують, що отриманий таким чином матеріал виявився для труб чудовою альтернативою зшитим поліетиленам інших типів не тільки з огляду на можливість переробки, див табл. 1, але він має більш високі механічні та експлуатаційні характеристики, особливо для гарячого водопостачання та систем опалення. Наразі на вимогливих європейських та інших ринках спостерігається тенденція значного зростання популярності труб типу PE-RT.

Зображення Порівняння матеріалу PE-RT Таблиця 1. Порівняння PE-RT з іншими технологіями зшитого поліетилену

Чому PERT2?

Екологічно безпечні труби з торговою маркою KAN-therm за технологію PERT2 – це заново розроблена технологія виробництва, якою забезпечуються такі ж параметри, як і за класичної технології PE-X, див. табл. 2 і рис. 2, і до того ж термін служби елементів, які використовуються в трубопровідній системі від KAN, не закінчується зі знесенням будівлі.

Зображення труби системи KAN-therm PERT2 Рис. 2. Труби системи KAN-therm PERT2 та із зшитого поліетилену PE-X

Зображення Порівняльні характеристики труб з PE-RT та PE-X Таблиця 2. Порівняльні характеристики труб з PE-RT та PE-X

Подібна ситуація спостерігається при порівнянні стійкості до тиску труб PERT2 і PE-X в системах низького та високотемпературного опалення класів застосування 4 і 5 згідно ISO 10508.

З таблиці 3 видно, що в разі використання технології 5L і сировини PE-RT II найновішого покоління, робочі параметри тиску для системи водопостачання класу застосування 1 і 2 згідно ISO 10508 і діаметру є однаковими для труб PERT2 і PE-X.

Зображення Порівняльні характеристики труб з PE-RT II та PE-X для систем водопостачання Таблиця 3. Порівняльні характеристики труб з PE-RT II та PE-X для систем водопостачання класів застосування 1 і 2 згідно ISO 10508

З таблиці 4 видно, що труби із зшитого поліетилену PE-X не мають більш високої міцності і стійкості до тиску, ніж труби PERT2.

Зображення стійкость труб до тиску в системах низького та високотемпературного опалення Таблиця 4. Порівняння стійкості до тиску в системах низького та високотемпературного опалення класів застосування 4 і 5 згідно ISO 10508

PERT2 по технології 5L

Всі труби торгової марки KAN-therm виготовляються за новою технологією 5L. Вона полягає у виробництві труби п’ятишарової конструкції (5L – 5 Layer) (рис. 3).

Зображення п’ятишарові труби (5L) системи KAN-therm Рис. 3. П’ятишарові труби (5L) системи KAN-therm

Продукція KAN-therm виробляється вже понад 30 років. За цей час були розроблені та імплементовані високі виробничі та екологічні стандарти щодо самої продукції та виробництва.

Поєднання сировини нового покоління PE-RT II з інноваційною технологією 5L призвело до появи труб з поліпшеними властивостями, які використовують для різних призначень. Труби з поліетилену PE-RT II є технічно прогресивними виробами для універсального застосування. Завдяки використанню більш міцного матеріалу, труби PERT2 можуть використовуватися як в системах радіаторного опалення, так і в системах водопостачання, а їх максимальні параметри роботи складають Tmax=90 °C и Pраб=10 бар, див табл. 5.

Зображення характеристики п’ятишарових труб системи KAN-therm Таблиця 5. Деякі характеристики п’ятишарових труб системи KAN-therm

Труби PERT2 і BlueFloor PERT, завдяки технології 5L, мають антидифузійний шар EVOH, «захований» в середині конструкції стінки труби. Додатковий зовнішній шар поліетилену PE-RT та шар, що скріплює, відмінно захищають антидифузійний шар EVOH від механічних пошкоджень під час монтажних робіт на будівельному майданчику, наприклад, в разі протягування труби по бетонній поверхні. Суцільна поверхня шару EVOH, а також його захист від пошкоджень, гарантують герметичність трубопроводу від проникнення кисню всередину системи, оберігаючи її металеві елементи від корозії.

Труби PE-RT 5L виготовляються методом коекструзії, при якому всі шари екструдуються одночасно. Така технологія забезпечує максимально можливе зчеплення всіх шарів труби і нівелює ризик їх розшарування під впливом високих параметрів протягом багаторічної експлуатації.

PERTAL2 – висока міцність

Багатошарові металопластикові труби мають прекрасні пластичні властивості. У труб такого типу відсутня т. з. «пам’ять форми», що надає зручності і нові можливості при прокладанні трубопроводів великого діаметра або складних трас.

Зображення багатошарові труби PERTAL2 Таблиця 6. Характеристики багатошарових труб PERTAL2

Багатошарові труби наразі є одним з найпопулярніших продуктів, що використовуються монтажниками в індивідуальному будівництві. За своїми характеристиками ці труби багаторазово перевершують пред’явлені до них вимоги. Їх застосування дозволяє створювати надзвичайно довговічні рішення. Інженери KAN використали цей досвід для створення технології PERTAL2, щоб запропонувати новий якісний продукт серед багатошарових труб.

Зображення труби багатошарові PERTAL2 Рис. 4. Багатошарові труби PERTAL2

Якість і безпека

Виробництво труб PERT2, BlueFloor PERT і багатошарових металопластикових труб PERTAL2здійснюється на повністю автоматизованій сучасній виробничій лінії, розташованій на території виробничо-логістичного центру KAN в Білостоці, Польща, рис. 5.

Зображення Виробничі потужності KAN Рис. 5. Виробничі потужності KAN

Виробництво здійснюється під суворим наглядом власної добре обладнаної дослідницької лабораторії. Виготовлені елементи додатково контролюються акредитованими сторонніми лабораторіями. Виробництво, як і вся діяльність компанії, здійснюється згідно Системи менеджменту якості відповідно стандарту ISO 9001, сертифікованої відомим інститутом Lloyd’s Register Quality Assurance Limited.

Найвища якість, міцність і довговічність продукції KAN-therm, її гігієнічність і нейтральність щодо до питної води, навколишнього середовища і здоров’я людини підтверджені найавторитетнішими сертифікаційними органами Європи. Компанія KAN невпинно розширює цю сферу діяльності, і тисячі годин найсуворіших випробувань підтверджують задекларовані властивості продукції і умови виробництва.

Крім регулярних лабораторних випробувань, які виконуються з метою оцінки відповідності чинним стандартам, також постійно проводяться додаткові випробування на спеціалізованих стендах – на витривалість («втому») і на міцність виробів.

Труби PERT2 і PERTAL2, вироблені з матеріалу нового покоління в технології 5L, не відрізняються, з точки зору стійкості до руйнівного тиску, від труб із зшитого поліетилену PE-X і можуть успішно застосовуватися в системах опалення і водопостачання з робочим тиском 10 бар, забезпечуючи при цьому таку ж саму довговічність. Отримані за даними випробувань результати однозначно показують, що значення руйнівних напружень для окремих типів труб є в 7,5 разів більшими, ніж це необхідно для робочого тиску 10 бар.

Свідченням високої якості продукції та довіри до неї будівельників є той факт, що продукція з торговою маркою KAN-therm експортується в 68 країн світу.

Представництво фірми KAN в Україні:

03062, м. Київ, пр. Перемоги, 67, корпус Г
Тел .: +38 (044) 379-14-55
Моб.: +38 (050) 028-68-80
E-mail: kiev@kan-therm.com
www.ua.kan-therm.com

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 747


2 коментаря

  • Й ні слова про відсутність у pert "пам'яті форми", тільки позитив. Дешева технологія, дякуючі монополії Dow Chemical.

  • в статті зазначено про відсутність "пам'яті форми".

5
5
5
Залишити коментар

Telegram